Gjermania: Rusia do të vazhdojë të lejojë që pagesat e gazit të bëhen në euro

Rusia do të vazhdojë të lejojë vendet evropiane që të paguajnë gazin e saj me euro dhe jo me rubla siç kishte kërcënuar më parë. Presidenti rus Vladimir Putin i tha kancelarit gjerman Olaf Scholz se pagesat nga Evropa muajin e ardhshëm do të vazhdojnë të jenë në euro dhe do të transferohen si zakonisht … Continued

Mbretëria e Bashkuar thotë se ka lëshuar 25,500 viza për ukrainasit që ikin nga lufta

Qeveria britanike tha të mërkurën se ka lëshuar 25,500 viza për refugjatët ukrainas që ikin nga lufta.   “Nga 25,500 vizat e lëshuara që nga e marta, 22,800 iu dhanë aplikantëve sipas skemës së familjes së Ukrainës” – tha Zyra e Brendshme.  Programi i vizave u lejon refugjatëve ukrainas të aplikojnë për t’u bashkuar ose për … Continued

Putini: Granatimet do të marrin fund vetëm kur Mariupol të dorëzohet

Shkatërrimi i qytetit jugor të Mariupolit po vazhdon, pasi ky qytet ka qenë nën granatime të rënda për javë të tëra. Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka thënë homologut të tij francez se bombardimi i qytetit të rrethuar do të përfundojë vetëm kur trupat ukrainase të dorëzohen, tha Kremlini në një deklaratë, shkruan BBC. Por zyrtarët … Continued

Chernihiv nën sulm, pavarësisht pretendimit të Moskës për zvogëlimin e operacioneve

Pavarësisht pretendimeve të Rusisë për zvogëlimin e operacioneve, duket se sulmet në Chernihiv po vazhdojnë. Kryetari i qytetit verior të Ukrainës, Chernihiv, Vladyslav Atroshenko, ka hedhur poshtë këto pretendime për një zvogëlim të operacioneve, pas asaj që ai e përshkruan si një “sulm kolosal”. Fjalët e tij erdhën pasi u zbulua se qyteti ishte “nën … Continued

Tre korridore evakuimi janë shpallur në Ukrainë

Ukraina dhe Rusia ranë dakord për tre korridore evakuimi për të mërkurën. Një gjë të tillë e ka konfirmuar zëvendës kryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk, shkruan CNN. Vereshchuk tha se një korridor për evakuimin e banorëve të Mariupolit dhe dërgimin e ndihmave humanitare në Berdyansk, një rrugë për dërgimin e ndihmave humanitare dhe evakuimin nga … Continued

Forcat ruse synojnë zonën e banimit në Lysychansk, zyrtarët ukrainas

Forcat ruse në Ukrainën lindore raportohet se kanë bombarduar zonat e banuara të qytetit Luhansk të Lysychansk, sipas agjencisë së lajmeve Interfax Ukraine. Kreu ushtarak rajonal i Luhansk, Serhiy Haidai, shkroi në kanalin e tij Telegram se granatimet filluan rreth orës 6:30 të mëngjesit me kohën lokale, shkruan BBC. Haidai thotë se “ndërtesat e larta … Continued

Zelensky do ti drejtohet parlamentit australian

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do t’i drejtohet parlamentit australian me video të enjten, tha Ministri i Punësimit i Australisë, Stuart Robert. “Ukraina po tregon guxim dhe elasticitet të jashtëzakonshëm teksa duron luftën e paprovokuar të Rusisë”, shtoi ai, raporton BBC. Australia ka furnizuar Ukrainën me ndihma urgjente humanitare me vlerë 65 milionë dollarë. Ajo ka premtuar … Continued

Disa njësi ruse u kthyen në Bjellorusi për t’u riorganizuar dhe rifurnizuar

Disa njësi ruse janë kthyer në Bjellorusi pasi pësuan humbje të rënda në fushën e betejës në Ukrainë. Sipas, Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar njësitë do të duhet të riorganizohen dhe të rifurnizohen në Bjellorusi dhe kjo është një tregues i vështirësive logjistike që Rusia ka në Ukrainë. “Rusia ka të ngjarë të … Continued

A i ka ndryshuar Putini synimet e tij?

Rusia tha, pas bisedimeve dje, se do të reduktonte operacionet e saj ushtarake rreth kryeqytetit dhe rreth qytetit verior të Chernihiv. Rusia duket se i ka ulur ambiciet e saj, duke pretenduar se ka “përmbushur përgjithësisht” qëllimet e fazës së parë të pushtimit, të cilën ajo e përcaktoi si reduktim të konsiderueshëm të potencialit luftarak … Continued