Zelensky: Të paktën 103 fëmijë janë vrarë në Ukrainë deri më tani

Të paktën 103 fëmijë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një video-mesazh. Zelensky tha në video: “Mbrëmë, trupat ruse vazhduan të bombardojnë territorin ukrainas, qytetet tona paqësore, qytetarët tanë. Kharkiv dhe rajoni … Ata bombarduan bregdetin e rajonit Odesa. Ata qëlluan me raketa në Kiev. … Continued

GJND urdhëron Rusinë të ndalojë menjëherë pushtimin e saj në Ukrainë

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) në Hagë ka urdhëruar Moskën të ndalojë menjëherë pushtimin e saj në Ukrainë, duke thënë se nuk ka prova për të mbështetur justifikimin e saj të luftës. Gjatë një seance dëgjimore të mërkurën, gjykata vendosi se nuk kishte prova për të mbështetur pretendimet ruse se Ukraina po kryente gjenocid në … Continued

Biden: Putin është një kriminel lufte

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden e ka quajtur për herë të parë “kriminel lufte”, presidentin rus, Vladimir Putin. Deri më tani, administrata e kishte shmangur përdorimin e frazës, përfshirë edhe kur ishte pyetur drejtpërdrejt. Duke folur me gazetarët pas një ngjarjeje në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën, Biden tha: “Unë mendoj … Continued

Teatri në Mariupol ku qindra njerëz ishin strehuar, u bombardua nga sulmet ruse

Mijëra qytetarë janë strehuar në teatrin e Mariupolit në Ukrainë. Ndërkaq, këshilli i qytetit tha se forcat ruse kishin shkatërruar me qëllim dhe në mënyrë cinike Teatrin në zemër të Mariupolit. Aeroplani hodhi një bombë në një ndërtesë ku ishin fshehur qindra banorë paqësorë të Mariupolit, shkruan CNN. “Është ende e pamundur të vlerësohet përmasat e … Continued

“Nuk mund të largohemi, pasi mund të na vrasin”

BBC ka folur me njerëzit në qytetin jugor të Khersonit. Një nga banoret e këtij qyteti ka ta treguar për situatën atje. “Ushtarë rusë, pushtues, janë kudo”, thotë një nga personat që foli për BBC, e quajtur Olga. “Khersoni është i pushtuar. “Askush nuk mund të largohet nga qyteti ose të shkojë në qytet sepse ata … Continued

Zelensky i bën thirrje SHBA-së që të bëjë më shumë për të ndëshkuar Rusinë

Për herë të dytë brenda dy javë presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenksy, i është drejtuar Kongresit Amerikan. Zelensky, u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara që të “bëjnë më shumë” gjatë asaj që është “koha më e errët” për vendin e tij. “Në kohën më të errët për vendin tonë, për të gjithë Evropën, ju bëj thirrje … Continued

Granatimet në qytetin e Chernihiv kanë vrarë të paktën 10 persona

Një raketë ka goditur një grup njerëzish që ishin në radhë duke pritur për bukë në qytetin verior të Ukrainës, Chernihiv, të mërkurën në mëngjes. Ambasada Amerikane në Kiev ka konfirmuar se një raketë goditi në Chernihiv. “Forcat ruse qëlluan dhe vranë 10 persona që qëndronin në radhë për bukë në Chernihiv. Sulmet e tilla të … Continued

Lavrov: Rusia dhe Ukraina janë afër marrëveshjes

Marrëveshja ndërmjet Ukrainës dhe Rusisë mund të jetë afër, shkruan The Guardian. Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka thënë se një marrëveshje me Kievin për “statusin neutral” për Ukrainën si pjesë e një marrëveshjeje paqeje mund të jetë afër. Por, një gjë e tillë është mohuar nga Ukraina. Lavrov sugjeroi në një intervistë … Continued

Të paktën 500 banorë të Kharkivit janë vrarë deri më tani, sipas zyrtarëve ukrainas

Në qytetin e Kharkiv, të paktën 500 banorë janë vrarë që kur Rusia filloi pushtimin e saj më 24 shkurt, Një gjë të tille ka konfirmuar Shërbimi i urgjencës i Ukrainës, sipas BBC. Ky qytet është i dyti më i madh në Ukrainë dhe po përballet me bombardime intensive, ku forcat ruse kanë luftuar për … Continued

Shefi i spiunazhit rus paralajmëron se fati i vendit do të vendoset në ditët në vijim

Fati i luftës ndemjet Ukrainës dhe Rusisë duket se do të vendoset në ditët në vazhdim. Sipas kreut të agjencisë ruse të inteligjencës së jashtme fati i vendit do të vendoset në ditët në vijim, ka shkruar BBC. Gjatë një paneli në Moskë, Sergei Naryshkin, i cili kryeson SVR-në tha se Rusia po përjeton tani … Continued