Rusia vendos sanksione ndaj Bidenit

Kina: G20-ta nuk është vend i duhur për të diskutuar çështje politike si ajo e Ukrainës

Kina Forumin e G20-ës, e ka cilësuar si vendin jo të duhur për të diskutuar çështje politike dhe të sigurisë si ato të Ukrainës. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijan, ka thënë se G20 është forumi kryesor për bashkëpunimin ekonomik ndërkombëtar por nuk është vendi i duhur për të diskutuar çështje politike dhe … Continued

Britania e Madhe sanksione të reja ndaj Rusisë, përfshihen ndalimi i eksporteve dhe tarifat

Qeveria e Britanisë së Madhe  ka njoftuar një raund të ri sanksionesh ndaj Rusisë. Sanksionet përfshijnë ndalimin e eksportit të mallrave luksoze në Rusi dhe tarifat për mallrat ruse me vlerë më shumë se 1 miliard dollarë. Britania e Madhe gjithashtu do t’i mohojë Rusisë dhe Bjellorusisë aksesin në tarifën e saj tregtare më të … Continued

Të paktën 19 persona u vranë në një sulm në veriperëndim të Ukrainës të hënën

Një sulm kundër një kulle televizive pranë qytetit të Rivne në veriperëndim të Ukrainës të hënën vrau të paktën 19 persona dhe plagosi nëntë të tjerë, tha të martën kreu i administratës rajonale të Rivne, Vitalii Koval. Kjo është bëre e ditur nga kreu i administratës rajonale Vitalii Koval. “Misioni i shpëtimit është ende duke … Continued

Klitschko shpall shtetrrethim 35-orësh në Kiev

Kryetari i bashkisë së kryeqytetit ukrainas Vitali Klitschko, ka njoftuar se një shtetrrethimi 35-orësh do të vendoset në Kiev Do të fillojë në orën 20:00 me orën lokale të së martës dhe do të vazhdojë deri në orën 7 të mëngjesit të së enjtes, shkruan Sky news. Disa blloqe apartamentesh janë goditur nga forcat ruse dhe … Continued

Dy të vrarë nga granatimet e zonave të banuara në Kiev

Dy persona u vranë në granatimet e një zone banimi në Kievin perëndimor, në mëngjesin e së martës. Një ndërtesë apartamentesh 16-katëshe në lagjen Sviatoshynskyi u dëmtua ndjeshëm nga granatimet dhe një zjarr i mëpasshëm, shkruan CNN. Sipas Shërbimit të Urgjencës së Ukrainës, dy persona u gjetën të vdekur në vendngjarje dhe 46 u shpëtuan … Continued

Kryeministrat e Polonisë, Çekisë dhe Sllovenisë do të takohen në Kiev me Zelensky

Liderët nga tre vende evropiane do të udhëtojnë në Kiev për t’u takuar me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe kryeministrin ukrainas Denis Shmyhal të martën, sipas qeverisë polake. Në një deklaratë, zyra e kryeministrit polak tha se kryeministri Mateusz Morawiecki, zëvendëskryeministri Jarosław Kaczyński, kryeministri çek Petr Fiala dhe kryeministri slloven Janez Jansha do të vizitojnë … Continued

Lufta duhet të përfundojë deri në fillim të majit – thotë këshilltari ukrainas

Një këshilltar i qeverisë ukrainase tha se pret që lufta të përfundojë më së voni deri në fillim të majit, kur Rusisë t’i mbarojnë burimet për të sulmuar fqinjin e saj. “Unë mendoj se jo më vonë se në maj, në fillim të majit, ne duhet të kemi një marrëveshje paqeje,” tha Oleksiy Arestovich, një … Continued

Dy ndërtesa banimi u goditën nga bombardimet në Kiev 

Dy ndërtesa në zonat e banuara të Kievit – u goditën nga sulme të ndara, herët në mëngjesin e së martës, sipas shërbimeve ukrainase të urgjencës.  Një shtëpi private në Osokorky – një lagje në lindje të qendrës së qytetit – u godit nga bombardimet pak para orës 6 të mëngjesit me orën lokale të … Continued