Ovsyannikova, gazetarja ruse tregon si u morr në pyetje për 14-të orë

Një gazetare ruse është gjobitur dhe liruar, pasi ajo protestoi kundër luftës në Ukrainë në një program të drejtpërdrejtë televiziv dhe publikoi një video kundër luftës. Marina Ovsyannikova, një redaktore në Channel 1 të kontrolluar nga shteti, u arrestua pasi ajo vrapoi në shesh të hënën duke mbajtur një tabelë që thoshte “jo luftë”, shkruan BBC. … Continued

Mbi 3 milionë persona janë larguar tani nga Ukraina, sipas OKB-s

Numri i refugjatëve ukrainas që kanë ikur nga vendi që nga fillimi i luftës është tani 3,000,381. Këtë e ka konfirmuar njëri nga Komisionerët e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët. Ato përfshijnë 1.8 milionë ukrainas që tani janë në Poloni, ka thënë agjencia e OKB-së për refugjatët, me 300,000 që shkojnë në Evropën … Continued

Pothuajse 30 mijë të evakuuar nga qytetet e Ukrainës

Rreth 29 mijë njerëz ishin në gjendje të largoheshin nga qytetet e rrethuara të Ukrainës përmes korridoreve humanitare të martën. Këtë e ka konfirmuar një këshilltar presidencial ukrainas. Disa civilë ishin në gjendje të largoheshin nga qyteti port jugor i Mariupolit, ku 20 mijë njerëz u larguan nga qyteti gjatë ditës së kaluar me 4,000 … Continued

Mbretëria e Bashkuar vendos më shumë sanksione kundër qytetarëve rusë dhe bjellorusë

Mbretëria e Bashkuar ka vazhduar të rris sanksionet kundër Rusisë dhe Bjellorusisë. Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, njoftoi të martën sanksione të mëtejshme kundër qytetarëve rusë dhe bjellorusë, duke përfshirë “aleatët kryesorë politikë dhe propaganduesit” e Putinit. Sanksionimi i 370 individëve dhe subjekteve të tjera e çon numrin e përgjithshëm të … Continued

Forcat ruse kanë lëshuar më shumë se 950 raketa që nga fillimi i pushtimit

Forcat ruse tani kanë lëshuar më shumë se 950 raketa që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës. Një gjë të tillë e ka konfirmuar një zyrtari i lartë i mbrojtjes amerikane, shkruan CNN. “Si forcat ruse ashtu edhe forcat ukrainase kanë afërsisht 90% të fuqisë së tyre luftarake “në dispozicion të tyre”, shtoi zyrtari. SHBA-ja … Continued

Kryeministrat e Polonisë, Sllovenisë dhe Republikës Çeke mbërrijnë në Kiev

Kryeministrat e Polonisë, Sllovenisë dhe Republikës Çeke kanë mbërritur me tren në Kiev për t’u takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe kryeministrin ukrainas, Denys Shmyhal. Kryeministrat mbërritën në qytet në emër të këshillit të Bashkimit Evropian, tha Shmyal në Twitter , duke vlerësuar “guximin e miqve të vërtetë”. Udhëheqësit do të diskutojnë “mbështetje të … Continued

Rusia tërhiqet nga Këshilli i Evropës

Rusia do të tërhiqet nga Këshilli i Evropës. Një mbikëqyrës i të drejtave të njeriut me bazë në Strasburg, Francë, që nga 15 marsi, tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë të martën Këshilli i Evropës, përmbledhja e të cilit është të mbrojë të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit dhe është i … Continued

Vritet kameramani i Fox News jashtë Kievit

Kameramani i Fox News, Pierre Zakrzewski është vrarë teksa raportonte jashtë Kievit. Zakrzewski u vra dhe kolegu i tij, Benjamin Hall, u plagos kur automjeti i tyre u godit nga zjarri në hyrje të Horenkas, rreth 20 km në veri-perëndim të kryeqytetit. Këtë e ka konfirmuar Shefja ekzekutive e Fox News, Suzanne Scott. ‘’Pierre ishte … Continued

97 fëmijë kanë vdekur që nga pushtimi rus në Ukrainë, ka thënë Zelensky

Një numër i madh i fëmijëve kanë vdekur që nga fillimi i luftimeve në Ukrainë. Gjatë fjalimit të tij para deputetëve kanadezë, Zelensky, thotë se pothuajse njëqind fëmijë kanë vdekur gjatë pushtimit rus të Ukrainës. Presidenti i Ukrainës shpjegon se qyteti jugor i rrethuar i Mariupolit ka mbetur pa rrjete komunikimi dhe pothuajse nuk ka … Continued

Stafi i spitalit dhe pacientët në Mariupol janë marrë peng, sipas nënkryetarit të bashkisë

Disa pjesëtar të stafit dhe pacientë janë marrë penga nga spitali i Mariupol në Ukrainë, shkruan BBC. Një gjë të tillë e ka konfirmuar Nënkryetari i bashkisë së Mariupolit, Sergei Orlov. “Ne morëm informacione se ushtria ruse kapi spitalin tonë më të madh… dhe ata po përdorin pacientët dhe mjekët tanë si pengje”, tha ai. Në … Continued