Sveçla: Pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak janë të hapura – mbrëmë pati sulme ndaj qytetarëve e tentim vrasjeve ndaj policëve

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka thënë se Barrikadat e vendosura nga strukturat ilegale serbe mbrëmë, 15 minuta pas lëshimit të sistemit të alarmit dhe të shpërndara në 9 lokacione të ndryshme në veriun e vendit, tashmë janë larguar plotësisht nga vetë ata.

Përmes një reagimi në rrjetin social në Facebook, Sveçla është shprehur se liria e lëvizjes është e plotë dhe pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak janë të hapura për qytetarët.

Sveçla është shprehur po ashtu se këto sulme ishte të planifikuar në Rashkë.

“Këto sulme ishin të përgatitura që një kohë të gjatë e këto përgatitje kulmuan nga takimet në Beograd e në Rashkë. Sulmet e tilla nuk i kontribuojnë stabilitetit të vendeve tona dhe rajonit sepse mbi të gjitha Qeveria jonë ka marrë dy vendime duke respektuar ligjet vendore dhe ndërkombëtare. Siç jemi zotuar edhe mbrëmë, si Qeveri e Republikës së Kosovës, me largimin e barrikadave dhe sigurimin e lirisë së lëvizjes për qytetarët tanë, ne e zhvendosëm zbatimin e vendimeve për datën 1 shtator 2022, me qëllim të ruajtjes së stabilitetit në vend dhe rajon”, ka thënë Sveçla.

Më tutje Sveçla është shpehur se krijimi i panikut, shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm, lëvizja e personave të armatosur e të maskuar brenda vendit, rrahja brutale e qytetarëve tanë si dhe tentim vrasja e zyrtarëve tanë policorë janë veprime të papranueshme.

“Përveç sulmeve ndaj qytetarëve, dëmeve materiale e tentim vrasjeve ndaj zyrtarëve policorë, ne jemi ballafaquar mbrëmë edhe me sulme kibernetike të cilat kanë tentuar të pengojnë funksionimin shtetëror. Në këtë drejtim, ne kemi marrë të gjitha masat e nevojshme dhe sistemi është mbrojtur suksesshëm”, ka thënë më tutje Sveçla.

Veprimet tona si shtet janë tërësisht ligjore dhe brenda të gjithë mekanizmave tanë ne do të veprojmë në zbatim të plotë të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, thotë Sveçla./Shqip.com

Përmbledhje

Hapet pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, Policia jep detaje
Sveçla: Pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak janë të hapura – mbrëmë pati sulme ndaj qytetarëve e tentim vrasjeve ndaj policëve
Meta: Beogradi të heqë dorë menjëherë nga nxitja e grupeve kriminale në veri të Kosovës me qëllim destabilizimin e situatës
Mehaj: Përkëdhelje absurde nga BE ndaj Serbisë, pavarësisht qasjes destruktive
Rakiq: Serbët dëshirojnë Asociacionin, faleminderit të gjithëve që ishin në barrikada
Petkoviq: Ne ishim në prag të konfliktit për shkak të Prishtinës, jo për shkak të Beogradit
BE-ja fton Kurtin e Vuçiqin në Bruksel, thotë se po e përcjell me shqetësim situatën në veri
Largohen të gjitha barrikadat, hapen rrugët për Jarinjë dhe Bërnjak
Tahiri: Koha prej 30 ditësh për aplikimin e reciprocitetit me Serbinë është shumë e shkurtër
LDK: Pas dështimit në veri, Osmani ftoi opozitën për ta mbuluar papërgjegjësinë
Begaj në telefon me Osmanin: Vlerësova maturinë e Kosovës, për shtyrjen e zbatimit të reciprocitetit me Serbinë
Sveçla: 11 qytetarë të Kosovës janë lënduar dje nga strukturat kriminale në veri
Kurti: Kur të largohen të gjitha barrikadat në veri, do të shtyhet zbatimi i reciprocitetit me Serbinë
PDK: Qeveria nuk e planifikoi mirë vendimin për reciprocitet
Krerët e shtetit takohen për çështjen në veri, opozita s’e pranon ftesën
Haradinaj: Kosova nuk dobësohet vetëm nga bandat në veri, por edhe nga të paditurit e praktikantët në Qeveri
Lirohet plotësisht rruga për në pikën kufitare në Jarinjë
Nis largimi i barrikadave në Rudarë
Rama i bën thirrje Serbisë që të mos nxitë grupe të caktuara në veri
Gërvalla: Reciprociteti është realitet, vendimi do të shtyhet nëse bllokadat largohen me 1 gusht
Policia: Vazhdon zbatimi i vendimit për targat dhe dokumentet, Jarinja dhe Bërnjaku vazhdojnë të jenë të bllokuara
Tërmkolli: “Ishte “tërheqje taktike” e Albin Kurtit! Kështu është kur “hyn n’mal pa sakicë”
Petkoviq: Lufta diplomatike e Vuçiqit bëri që Kurti ta shtyjë vendimin
Aliu: Po përballemi me nacional-shovinizmin serbomadh, do punojmë që të vendosim ligjin në çdo cep të Kosovës
Veriu mbushet me posterë: “Mirë se vini në Asociacionin e Komunave Serbe”
Bërnjaku ende i bllokuar, shihen flamuj të Serbisë dhe forca të shtuara të Policisë së Kosovës
Haradinaj: Kërkesa amerikane për shtyrjen e vendimit dëshmon se Qeveria nuk i ka njoftuar paraprakisht
Meta: Shmangni provokimet në Kosovë, vendosja e reciproritetit e drejtë e çdo vendi sovran
Borrell mirëpret vendimin e Qeverisë për shtyrjen e masave: Çështjet të adresohen përmes dialogut
Sveçla: Vendimi për dokumentet hyrje-dalje do të zbatohet derisa të hiqen të gjitha barrikadat
Vuçiq: I kemi lutur ta shtyjnë vendimin deri në një marrëveshje në Bruksel
Pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë mbesin ende të barrikaduara
Qeveria shtyn vendimin e reciprocitetit me Serbinë për targat dhe dokumentet
Vuçiq reagon sërish: Nëse guxojnë të persekutojnë dhe vrasin serbët, Serbia do të fitojë
SHBA kërkon që reciprociteti të shtyhet për 30 ditë
KFOR: Siguria në veri është e tensionuar, jemi të gatshëm të ndërhyjmë
Osmani: Përpjekjet e Vuqiçit për destabilizim të Kosovës, i cili po shërbehet me metoda të Putinit, do të dështojnë
Abdixhiku: Mbështesim angazhimin e institucioneve në shtrirje të ligjshmërisë në gjithë territorin
Krasniqi: Barrikadat në veri janë të sinkronizuara me Beogradin, Qeveria të koordinohet me partnerët strategjik dhe të sigurojë respektim të ligjit
Deputeti ukrainas: Nëse Serbia pushton Kosovën, Ukraina duhet t’i mbrojë kosovarët
Policia: Ka të shtëna me armë, shqiptarët janë maltretuar dhe iu janë shkaktuar lëndime
Kurti: Orët, ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike
Serbët vendosin barrikadë në pikën kufitare në Bërnjak
Haradinaj për reciprocitetin: I drejtë, mbështesim institucionet shtetërore
Petkoviq pas takimit në Rashkë: Ajo që po bën Kurti, është kundër popullit serb në Kosovë
Ndizet sirena e alarmit në Mitrovicë
Mbyllen për qarkullim pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak
Hapet pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, Policia jep detaje
Tashmë pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak janë hapur. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi zyrtar nga ana e Policisë së Kosovës.

“Bazuar në informacionet zyrtare të pranuara nga Departamentet policore si dhe nga Drejtoria Rajonale  Mitrovicë Veri, të gjitha barrikadat të cilat ishin të vendosura në rrugët në drejtim të dy pikë kalimeve kufitare Jarinjë dhe Bërnjak janë larguar” thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Po ashtu është bërë e ditur se pas largimit të barrikadave dhe lirimit të rrugëve për qarkullim, tani të dy pikë kalimet kufitare janë hapur për qarkullim dhe lëvizje të lirë të të gjithë qytetarëve dhe mallrave.

Policia e Kosovës me njësitet policore, do të vazhdojë realizimin e detyrave dhe autorizimeve policore konform procedurave të parapara ligjore, në shërbim të vendit dhe të të gjithë qytetarëve pa dallime, thuhet më tutje në njoftimin e PK-së./Shqip.com

Sveçla: Pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak janë të hapura – mbrëmë pati sulme ndaj qytetarëve e tentim vrasjeve ndaj policëve
Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka thënë se Barrikadat e vendosura nga strukturat ilegale serbe mbrëmë, 15 minuta pas lëshimit të sistemit të alarmit dhe të shpërndara në 9 lokacione të ndryshme në veriun e vendit, tashmë janë larguar plotësisht nga vetë ata.

Përmes një reagimi në rrjetin social në Facebook, Sveçla është shprehur se liria e lëvizjes është e plotë dhe pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak janë të hapura për qytetarët.

Sveçla është shprehur po ashtu se këto sulme ishte të planifikuar në Rashkë.

“Këto sulme ishin të përgatitura që një kohë të gjatë e këto përgatitje kulmuan nga takimet në Beograd e në Rashkë. Sulmet e tilla nuk i kontribuojnë stabilitetit të vendeve tona dhe rajonit sepse mbi të gjitha Qeveria jonë ka marrë dy vendime duke respektuar ligjet vendore dhe ndërkombëtare. Siç jemi zotuar edhe mbrëmë, si Qeveri e Republikës së Kosovës, me largimin e barrikadave dhe sigurimin e lirisë së lëvizjes për qytetarët tanë, ne e zhvendosëm zbatimin e vendimeve për datën 1 shtator 2022, me qëllim të ruajtjes së stabilitetit në vend dhe rajon”, ka thënë Sveçla.

Më tutje Sveçla është shpehur se krijimi i panikut, shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm, lëvizja e personave të armatosur e të maskuar brenda vendit, rrahja brutale e qytetarëve tanë si dhe tentim vrasja e zyrtarëve tanë policorë janë veprime të papranueshme.

“Përveç sulmeve ndaj qytetarëve, dëmeve materiale e tentim vrasjeve ndaj zyrtarëve policorë, ne jemi ballafaquar mbrëmë edhe me sulme kibernetike të cilat kanë tentuar të pengojnë funksionimin shtetëror. Në këtë drejtim, ne kemi marrë të gjitha masat e nevojshme dhe sistemi është mbrojtur suksesshëm”, ka thënë më tutje Sveçla.

Veprimet tona si shtet janë tërësisht ligjore dhe brenda të gjithë mekanizmave tanë ne do të veprojmë në zbatim të plotë të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, thotë Sveçla./Shqip.com

Meta: Beogradi të heqë dorë menjëherë nga nxitja e grupeve kriminale në veri të Kosovës me qëllim destabilizimin e situatës

Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka thënë se Beogradi duhet  të heqë dorë menjëherë nga nxitja e grupeve kriminale në veri të Kosovës me qëllim destabilizimin e situatës.

Ai ka kërkuar që Kosova dhe Serbia duhet të bashkëpunojnë ngushtë në mes vete kundër krimit të organizuar.

“Kosova dhe Serbia duhet të bashkëpunojnë ngushtë në mes veti në luftën kundër krimit të organizuar edhe përmes Europolit dhe Interpolit”, ka thënë Meta gjatë një konferencë për media.

Meta ka shtuar se lëvizja e lirë e qytetarëve dhe mallrave është në themelet e Bashkimit Evropian.

Sipas Metës, institucionet e Kosovës kanë treguar mençuri dhe pjekuri që bashkëpunuan dhe pranuan këshillën nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës./Shqip.com

Mehaj: Përkëdhelje absurde nga BE ndaj Serbisë, pavarësisht qasjes destruktive
Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka thënë se Serbia po përkëdhelet nga Bashkimi Evropian, pavarësisht qasjes destruktive të saj.

Mehaj ka thënë se Serbia me politikën e saj hegjemoniste të udhëhequr nga krimineli, Sllobodan Millosheviq, shkaktoi vuajtje, vdekje e shkatërrime në Slloveni, Kroaci, Bosnje e Kosovë,  më të mëdhatë dhe më të tmerrshmet që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Derisa Serbia edhe pas situatës së krijuar në Ukrainë, vazhdon të mbetet zgjatim i Rusisë në Ballkan, dhe para këtij fakti BE, vazhdon të flirtoj, pa qëndrim të qartë ndaj Serbisë, epilogu i procesit të dialogut Kosovë-Serbi do të mbetet i paqartë.Dështimi i Serbisë për të dënuar me forcë agresionin e zhveshur të Rusisë kundër Ukrainës e vë atë në kundërshtim të fortë me vlerat evropiane”, është shprehur Mehaj.

Ne, së bashku me partnerët tanë kryesuar nga aleati ynë strategjik- SHBA,  fuqishëm jemi duke punuar në forcimin e institucioneve tona shtetërore në përgjithësi, dhe institucioneve të sigurisë dhe mbrojtjes në veçanti, ka shtuar më tutje Mehaj./Shqip.com

Pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak ende jashtë funksionit
Largimi i barrikadave në Jarinjë

Pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak janë ende jashtë funksionit përkundër largimit të barrikadave të vendosura nga ana e serbëve gjatë mbrëmjes së djeshme.

Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhimin e Kufirit, në këto dy pika nuk vërehet që ka lëvizje të makinave.

Në pikën tjetër kufitare te Dheu i Bardhë pritet janë të gjatë nga 90 deri në 120 minuta ndërsa në pikën kufitare në Mërdarë pritjet janë të gjata deri në 5 minuta.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se në momentin që largohen të gjitha barrikadat në veri atëherë do të shtyhet zbatimi i vendimeve të Qeverisë për targat dhe dokumentet.

Në një konferencë për media, Kurti ka thënë se heqje të barrikadave e quan atëherë kur nuk mbetë asnjë prej tyre në veri.

“Qeveria e Kosovës e përsërite zotimin që në momentin që hiqen barrikadat në veri dhe vendoset liria e plotë e lëvizjes në të gjitha rrugët atje do të shtyhet zbatimi i dy vendimeve të qeverisë për datën 1 shtator 2022. Janë gjithsej nëntë barrikada në veri të Kosovës dhe presim që gjatë ditës së sotme të hiqen që të gjitha. Barrikadat janë hequr atëherë kur nuk ka ngelur asnjëra prej tyre”, tha Kurti.

Kurti tha se masat e vendosura nga Qeveria e tij janë për ligjshmëri dhe rend demokratik./Shqip.com

Rakiq: Serbët dëshirojnë Asociacionin, faleminderit të gjithëve që ishin në barrikada
Goran Rakiq, kryetar i Listës Serbe

Kreu i Listës Serbe, Goran Rakiq, njëherë edhe ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duhet ta ketë të qartë se serbët duan krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Edhe një natë pa gjumë për popullin serb, e tillë ka qenë ditët, muajt, vitet, por edhe dekadat e kaluara”, tha ai në konferencën për media raporton mediumi N1.

Rakiq në një prononcim për media ka falënderuar të gjithë që qëndruan mbrëmë nëpër barrikada në veri, duke bllokuar rrugët.

“Dua të falënderojë komandantin e KFOR-it, e kemi njoftuar se nuk ka qenë veprim, por reagim i serbëve ndaj lëvizjes së njëanshme të Prishtinës. Mbrëmë jam dëgjuar shumë herë edhe me presidentin Vuçiq që ka bërë thirrje për paqe. Dëshiroj t’i falënderojë edhe popullin shqiptar (nga diaspora), aksioni nuk ishte kundër popullit shqiptar, e panë mbrëmë kur nuk mundën të vizitonin shtëpitë e tyre”, ka thënë Rakiq

Rakiq ka pasur edhe një porosi për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

“Mos t’i drejtohet serbëve në Kosovë në gjuhën serbe, pasi mesazhi është i qartë, le të flasë në gjuhën e tij amtare. Unë i them atij se serbët e duan Asociacionin”, tha Rakiq.

Ai ka shtuar se zgjidhja e vetme është dialogu./Shqip.com

Petkoviq: Ne ishim në prag të konfliktit për shkak të Prishtinës, jo për shkak të Beogradit
Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq

Drejtori i Zyrës për Kosovë, Petar Petkoviq, tha se situata në Kosovë mbrëmë ishte në prag të konflikteve serioze të planifikuara nga Prishtina, duke akuzuar rrejshëm Beogradin se dëshiron konflikt dhe destabilizimin e Ballkanit Perëndimor, raporton Tanjug.

“Kjo agoni dyditore dhe kriza e rëndë në të cilën na futën të gjithëve Albin Kurti dhe Prishtina, tregon të gjitha dimensionet e militantizmit të atij njeriu, tregon se sa i rrezikshëm është ai, por edhe se kërcënimi ndaj serbëve në veri të Kosovës nuk është. ndal”, ka thënë Pektoviç.

Për shkak të vendimit të Qeverisë së Kosovës për targat dhe dokumentet serbe, i cili do hynte në fuqi më 1 gusht, serbët lokalë në Kosovë, më 31 korrik vendosën barrikada në rrugët që çojnë në Jarinjë dhe Bërnjak.

Ata kishin vendosur kamionë dhe makineri tjera të rënda.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se në momentin që largohen të gjitha barrikadat në veri atëherë do të shtyhet zbatimi i vendimeve të Qeverisë për targat dhe dokumentet.

Në një konferencë për media, Kurti ka thënë se heqje të barrikadave e quan atëherë kur nuk mbetë asnjë prej tyre në veri.

“Qeveria e Kosovës e përsërite zotimin që në momentin që hiqen barrikadat në veri dhe vendoset liria e plotë e lëvizjes në të gjitha rrugët atje do të shtyhet zbatimi i dy vendimeve të qeverisë për datën 1 shtator 2022. Janë gjithsej nëntë barrikada në veri të Kosovës dhe presim që gjatë ditës së sotme të hiqen që të gjitha. Barrikadat janë hequr atëherë kur nuk ka ngelur asnjëra prej tyre”, tha Kurti.

Mirëpo tashmë, janë liruar të gjitha rrugët që të çojnë dy pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak që lidhin Kosovën dhe Serbinë.

Kështu ka thënë Besim Hoti, zëdhënës i Policisë për rajonin e Mitrovicës së Veriut.

Hoti për Shqip.com tha se janë larguar të gjitha barrikadat./Shqip.com

BE-ja fton Kurtin e Vuçiqin në Bruksel, thotë se po e përcjell me shqetësim situatën në veri
Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Peter Stano, ka thënë sot në një konferencë shtypi në Bruksel, se BE-ja po e përcjell me shqetësim situatën në veri të Kosovës.

Ai ka kërkuar që të ndërpritet “çdo veprim i pakoordinuar dhe i njëanshëm që kërcënon stabilitetin dhe rrezikon lirinë e lëvizjes”.

“BE-ja po e përcjell me shqetësim situatën në veri të Kosovës. Të gjithë të përfshirët duhet të qëndrojnë të qetë dhe çdo veprim i pakoordinuar dhe i njëanshëm që rrezikon stabilitetin dhe sigurinë në terren dhe pengon lirinë e lëvizjes së të gjithë qytetarëve duhet të ndalet menjëherë”, tha Stano.

Sipas Stanos, mënyra e vetme për të zgjidhur mosmarrëveshjet është përmes dialogut dhe negociatave.

“BE-ja ka qenë dhe mbetet në kontakt të ngushtë me Kosovën dhe Serbinë për të qetësuar tensionet, në koordinim të ngushtë me EULEX-in, KFOR-in dhe partnerët ndërkombëtarë, veçanërisht me SHBA-në”.

“Pas pranimit nga Kosova të kërkesës së Borrellit dhe SHBA-së për të shtyrë masat e planifikuara në lidhje me targat dhe kartat e identitetit, me kusht që të hiqen të gjitha barrierat, BE-ja ftoi të dyja palët të takohen në Bruksel për të diskutuar rrugën përpara”.

“Të gjitha çështjet e hapura duhet të adresohen përmes dialogut të ndërmjetësuar nga BE. Fokusi duhet të kthehet te normalizimi gjithëpërfshirës i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili është thelbësor për rrugët e tyre përkatëse të integrimit evropian”, theksoi Stano para gazetarëve.

Sipas tij, shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka kërkuar që të shtyheshin masat për targat dhe kartat e identitetit dhe të takoheshin ndërkohë në Bruksel për të diskutuar një rrugë përpara. “Ky propozim u mbështet plotësisht nga SHBA”.

Stano ka konfirmuar se Borrell ka ftuar në një takim në Bruksel kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Ai tha se “do të diskutohet për të gjitha çështjet e hapura mes dy shteteve”.

Theksojmë se Albin Kurti gjatë një konference të përbashkët për media me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se ende nuk ka marr ftesë nga kryediplomati Borrell.

“Një ftesë të tillë deri në këto momente nuk e kemi, në momentin që do ta kemi do ta bëjmë publike dhe do të shprehim qëndrimin tonë”, tha ai.

Largohen të gjitha barrikadat, hapen rrugët për Jarinjë dhe Bërnjak

Janë liruar të gjitha rrugët që të çojnë dy pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak që lidhin Kosovën dhe Serbinë.

Kështu ka thënë Besim Hoti, zëdhënës i Policisë për rajonin e Mitrovicës së Veriut.

Hoti për Shqip.com tha se janë larguar të gjitha barrikadat.

“Të gjitha barrikadat janë larguar dhe rrugët janë të hapura”, tha ai.

Për shkak të vendimit të Qeverisë së Kosovës për targat dhe dokumentet serbe, i cili do hynte në fuqi më 1 gusht, serbët lokalë në Kosovë, më 31 korrik vendosën barrikada në rrugët që çojnë në Jarinjë dhe Bërnjak.

Ata kishin vendosur kamionë dhe makineri tjera të rënda.

Në veri të vendit kishte ngritje të tensioneve ku pati edhe të shtëna me armë zjarri.

Policia e Kosovës përmes një komunikate ka njoftuar se nuk ka të plagosur.

Ndërsa kishin thënë se ka shqiptarë që janë lënduar dhe maltretuar nga disa grupe në veri të vendit.

Në anën tjetër, Qeveria e Kosovës, në mbrëmjen e 31 korrikut pati zhvilluar një takim me përfaqësues të SHBA-së dhe BE-së.

Me kërkesë të tyre, Qeveria vendosi të shtyjë zbatimin e vendimeve për lëshimin e dokumenteve për hyrje-dalje për shtetasit e Serbisë që hyjnë në Kosovë dhe atë për ndryshimin e targave serbe, kur të hiqen bllokadat.

Ndërsa, më 1 gusht, Qeveria nisi zbatimin e vendimit.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla kishte deklaruar se përveç pikave Jarinjë dhe Bërnjak, vendimi po zbatohet në katër pikat e tjera kufitare me Serbinë, të cilat janë të hapura.

Sveçla ka bërë të ditur se 1501 dokumente janë lëshuar për hyrje-dalje në pikat kufitare.

Pas thirrjeve të Qeverisë së Kosovës për largim të barrikadave, një grup i serbëve lokalë liruan rrugët që të çon në Jarinjë dhe Bërnjak.

Tahiri: Koha prej 30 ditësh për aplikimin e reciprocitetit me Serbinë është shumë e shkurtër
Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë se koha prej 30 ditësh për aplikimin e reciprocitetit me Serbinë është shumë e shkurtër.

Përmes një konferencë për media, Tahiri tha se Qeveria duhet të siguroj zbatimin e këtij vendimi duke e cilësuar si diçka e cila nuk ka kthim mbrapa.

“E kemi parë çështjen e reciprocitetit. Për AAK-në është me rëndësi që vendimi për rikthimin e ligjshmërisë, rikthimin e sundimit të ligjit në territorin e Kosovës të ndodhë sikurse e shohim tejet të rëndësishme që koha prej 30 ditësh për aplikimin e reciprocitetit është shumë e shkurtër dhe qeveria duhet të marrë masa për të siguruar dhe garantuar zbatimin e këtij vendimi, s’ka më kthim mbrapa. Është tepër me rëndësi që zbatimi i rendit dhe i ligjit është i paalternativ”.

Megjithatë, Tahiri tha se shteti nuk është eksperiment por duhet të punohet me faktorin ndërkombëtar

“Shteti nuk është eksperiment, ka proces të vendimmarrjes, vendimmarrja duhet të jetë e analizuar mirë. E kemi shtyrë për 30 ditë, duhet të punojmë seriozisht me faktorin ndërkombëtar, me ShBA, që të mos ndodh e njëjta si ka ndodhur dje, të traumatizohen të gjithë grabitqaret dhe ardhë në Kosovë dhe miqtë e Kosovës. Për ne është e papranueshme kjo qasje.

Tutje, Tahiri përmendi vendosjen e taksës nga partia e tij sa ishte në qeverisje të Kosovës.

Nuk i kemi thënë kryeministrit Kurti që të marrë shembull, por ju e dini që kur e kemi vendosur taksën të gjithë na kanë thënë që taksa do të mbahet dy javë, ne e mbajtëm taksën dhe shkuam me taksën. Raporti me Serbinë është serioz, dhe si i tillë duhet të ndodhë. Dobësimi i Kosovës ndodh me këtë qasje të papërgjegjësisë”.

"Kujtojmë se Qeveria e Kosovës ka vendosur që në rast që largohen të gjitha barrikadat nga veriu I vendit, do të pezullojë dy vendimet e veta si masa të reciprocitetit me Serbinë.

Ky vendi do të shtyhet për 30 ditë dhe saktësisht deri me 1 shtator.

Me 31 korrik, serbët lokal në veri të vendit vendosen barrikada në rrugët që të qonin në vendkalimet kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë.

Pas tensioneve që u krijuan u lënduan 11 qytetarë të Kosovës si dhe u dëmtuan shumë vetura të qytetarëve dhe të Policisë së Kosovës.

LDK: Pas dështimit në veri, Osmani ftoi opozitën për ta mbuluar papërgjegjësinë
Lumir Abdixhiku - Kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Lidhja Demokratike e Kosovës ka thënë se presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas dështimit të mbrëmshëm ka ftuar partitë opozitare në takim për të mbuluar papërgjegjësinë.

Ky reagim i LDK-së në një komunikatë për media erdhi pasi sot Osmani ka organizuar takim me Qeverinë në lidhje me situatën në veri por që nuk ju është përgjigjur opozita.

“Nga dështimi i mbrëmshëm, kuptuam që institucionet nuk janë koordinuar me askënd dhe se nuk kanë qenë të përgatitura për situatën e djeshme. Ndërsa sot, pas dështimit, Presidentja ftoi në takim partitë opozitare me Qeverinë. Për çfarë? Për të mbuluar dështimin dhe papërgjegjësinë? Opozita duhet të konsultohet dhe të dëgjohet para se të ndërmerren veprimet”, thuhet në këtë komunikatë.

Po ashtu ata thonë se i kanë dhënë mbështetje institucioneve të Kosovës në lidhje me shtrirjen e ligjshmërisë në të gjithë territorin e Kosovës si dhe kanë dënuar sulmin ndaj Policisë së Kosovës në veri.

“Lidhja Demokratike e Kosovës dje, i dha mbështetje institucioneve të Republikës së Kosovës në lidhje me shtrirjen e ligjshmërisë në gjithë territorin e vendit. Dënuam sulmin ndaj Policisë së Kosovës që po ushtronte mandatin e saj kushtetues. Kërkuam koordinim me bashkësinë ndërkombëtare dhe theksuam që Kosovës në këto momente i duhen më së shumti siguria dhe qetësia”.

Megjithatë, ata janë shprehur se mbështesin masën e reciprocitetit.

Krerët e shtetit së bashku me ministren e Ministrisë së Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla si dhe ministrin e Ministrisë së Brendshmë, Xhelal Sveçlen janë takuar në mes vete që të vazhdojnë koordinimin në lidhje me zhvillimet e fundit në vend.

Siç ka  njoftuar zyra e presidencës në takim ishin të ftuar edhe liderët e opozitës por që nuk kanë marrur pjesë.

Begaj në telefon me Osmanin: Vlerësova maturinë e Kosovës, për shtyrjen e zbatimit të reciprocitetit me Serbinë
Bajram Begaj president i Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka vlerësuar maturinë e autoriteteve të Kosovës dhe partnerëve ndërkombëtar për shtyrjen e zbatimit të reciprocitetit me Serbinë.

Përmes një postimi në Facebook, Begaj tregoji se këtë vlerësim e ka shprehur në një bisedë telefonike me homologen e saj Vjosa Osmanin.

“Në bisedën telefonike me homologen Vjosa Osmani vlerësova maturinë e autoriteteve të Kosovës dhe partnerëve ndërkombëtarë, për shtyrjen e zbatimit të reciprocitetit me Serbinë për çështjet e dakordësuara më herët. Kosova është tashmë një realitet i pakthyeshëm politik, kontribuues për paqen dhe stabilitetin në rajon dhe sovraniteti i saj mbetet i pacenueshëm”, shkroi Begaj.

Kujtojmë se vendimi për targat dhe dokumentet si masë e reciprocitetit me Serbinë do të shtyhet për datën 1 shtator nëse largohen të gjitha barrikadat e vendodura në veri të vendit.

Disa nga barrikadat e vendosura në Bërnjak dhe Jarinjë kanë filluar të largohen gjatë ditës së sotme.

Ndërsa, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se zotimi i Qeverisë për pezullimin e masës së reciprocitetit për 30 ditë do të ndodh atëherë kur të gjitha barrikadat nga veriu të largohen.

Sipas tij heqje të barrikadimeve e quan kur nuk do të mbesin asnjë e tillë në veri.

Sveçla: 11 qytetarë të Kosovës janë lënduar dje nga strukturat kriminale në veri
Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla.

Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, tha se 11 qytetarë të Kosovës janë lënduar nga tensionet në veri.

Në një konferencë për media, Sveçla tha se janë dëmtuar edhe vetura të qytetarëve dhe policisë nga struktura kriminale serbe.

“Nga zhvillimet e djeshme kemi 11 qytetarë të Republikës së Kosovës të cilët janë të lënduar, të cilët kanë marrë trajtimin e nevojshëm, ndërsa janë dëmtuar edhe disa vetura të qytetarëve dhe Policisë së Kosovës nga strukturat kriminale, ilegale, të armatosura dhe për këtë Policia ka filluar hetimet. Sipas informacioneve të fundit disa barrikada janë larguar dhe një pjesë e barrikadave ka filluar të largohet”, tha Sveçla.

Ai tha se bashkë me organet e rendit janë duke e mbikëqyrur situatën

“Bashkë me organet e rendit po punojnë më mbarëvajtjen e këtij procesi. I sigurojmë qytetarët e vendit, që i gjithë ky proces po vijon në bashkërendim të ngushtë mes njësive policore që janë të vendosura në pikat kufitare si dhe në stacionet policore të ngritura nga shteti i Kosovës, dhe e gjithë kjo me qëllim të përfundimit të suksesshëm të këtij aktivitetit dhe mbrojtjen e jetës së qytetarëve, sovranitetit dhe kushtetutshmërisë”.

Ndërsa, u shpreh I gatshëm që bashkë me institucionet e Kosovës t’i asistojnë qytetarët që kanë nevojë për informacione shtesë dedikuar këtij procesi.

“Institucionet e Kosovës do të jenë të gatshme çdo moment që të asistojnë qytetarët që kanë nevojë për informacione shtesë përmes linjë së dedikuar për këtë proces dhe e cila do të jetë e hapur 24 orë”, tha Sveçla”.

Ministri në fund falënderoi partnerët ndërkombëtarë, liderët opozitarë dhe policinë.

Ndërsa, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se në momentin që largohen të gjitha barrikadat në veri atëherë do të shtyhet zbatimi i vendimeve të Qeverisë për targat dhe dokumentet.

Në një konferencë për media, Kurti ka thënë se heqje të barrikadave e quan atëherë kur nuk mbetë asnjë prej tyre në veri.

“Qeveria e Kosovës e përsërite zotimin që në momentin që hiqen barrikadat në veri dhe vendoset liria e plotë e lëvizjes në të gjitha rrugët atje do të shtyhet zbatimi i dy vendimeve të qeverisë për datën 1 shtator 2022. Janë gjithsej nëntë barrikada në veri të Kosovës dhe presim që gjatë ditës së sotme të hiqen që të gjitha. Barrikadat janë hequr atëherë kur nuk ka ngelur asnjëra prej tyre”, tha Kurti.

Kujtojmë se disa nga barrikadat në veri janë duke u larguar.

Kurti: Kur të largohen të gjitha barrikadat në veri, do të shtyhet zbatimi i reciprocitetit me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se në momentin që largohen të gjitha barrikadat në veri atëherë do të shtyhet zbatimi i vendimeve të Qeverisë për targat dhe dokumentet.

Në një konferencë për media, Kurti ka thënë se heqje të barrikadave e quan atëherë kur nuk mbetë asnjë prej tyre në veri.

“Qeveria e Kosovës e përsërite zotimin që në momentin që hiqen barrikadat në veri dhe vendoset liria e plotë e lëvizjes në të gjitha rrugët atje do të shtyhet zbatimi i dy vendimeve të qeverisë për datën 1 shtator 2022. Janë gjithsej nëntë barrikada në veri të Kosovës dhe presim që gjatë ditës së sotme të hiqen që të gjitha. Barrikadat janë hequr atëherë kur nuk ka ngelur asnjëra prej tyre”, tha Kurti.

Kurti tha se masat e vendosura nga Qeveria e tij janë për ligjshmëri dhe rend demokratik.

“Të gjitha masat tona janë për ligjshmëri dhe rend demokratik për kushtetutshmëri dhe siguri për të gjithë asnjë masë e ndërmarrë nga organet shtetërore të Kosovës nuk bëhet duke u bazuar në identitetin etnik por në bazë të veprimeve dhe sjellëve individuale e grupore të qytetarëve dhe ato duhet të jenë në përputhje me ligjin”.

Tutje, Kurti falënderoj edhe Josep Borrellin dhe ambasadorin Jeff Hovenier në lidhje me situatën e krijuar në veri për angazhimin e tyre në lidhje me këtë çështje.

Po ashtu, Kurti thotë se do të vazhdojë veprimet informuese për qytetarët për zëvendësimin e targave me ato RKS si dhe tha nuk do të lejojnë destabilizimin e Kosovës në asnjë mënyrë.

Ndërsa, ai ftoji faktorët ndërkombëtar që të denojnë agresionin në veri.

“I bëjmë thirrje faktorëve nderkombëtar BE-së dhe NATO-s që të dënojnë dhunën dhe agresionin e bandave kriminale në veri të Kosovës, të cilat janë të nxitura nga Beogradi”.

Kurti, kishte edhe një mesazh për gazetarët që të mos transmetojnë media nga Serbia të cilat janë me dezinformata.

Kujtojmë se gjatë ditës së sotme, kanë filluar të largohen barrikadat në veri të vendit.

PDK: Qeveria nuk e planifikoi mirë vendimin për reciprocitet
Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës(PDK), Vlora Çitaku, në një konferencë për media kritikoi veprimet e Qeverisë së Kosovës sa i përket vendosjes së reciprocitetit me Serbinë lidhur me targat dhe dokumentet serbe.

Çitaku tha se “vendimi për veprim ka qenë i paplanifikuar mirë”.

Duke iu referuar vendimit të mëvonshëm të Qeverisë së Kosovës për shtyrjen e zbatimit të reciprocitetit, Çitaku tha se Qeveria është treguar joserioze.

“Dështimi në realizimin e këtyre vendimeve të Qeverisë po krijon një përshtypje që veriu është i pamenaxhueshëm dhe situata atje është jashtë kontrollit të shtetit”, theksoi Çitaku.

Ajo, gjithashtu, tha se është e rëndësishme që Qeveria të shpjegojë se çfarë do të ndodhë tash e tutje.

Theksojmë se aktualisht janë duke u larguar barrikadat në fshatin Rudarë dhe pikëkalimin që të çon në Jarinjë.

Po ashtu, në pritje është edhe largimi i barrikadave në rrugën që të çon në Bërnjak.

Krerët e shtetit takohen për çështjen në veri, opozita s’e pranon ftesën

Krerët e shtetit së bashku me ministren e Ministrisë së Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla si dhe ministrin e Ministrisë së Brendshmë, Xhelal Sveçlen janë takuar në mes vete që të vazhdojnë koordinimin në lidhje me zhvillimet e fundit në vend.

Siç ka  njoftuar zyra e presidencës në takim ishin të ftuar edhe liderët e opozitës por që nuk kanë marrur pjesë.

“Sot, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, Zëvendës Kryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Shwarz, si dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla kanë realizuar takim më qëllim të vazhdimit të koordinimit ndërinstitucional në lidhje me zhvillimet e fundit në vend. Në takim ishin të ftuar edhe liderët e opozitës të cilët nuk kanë marrë pjesë”, thuhet në njoftimin e ZP-së.

Po ashtu, thuhet se institucionet do të vazhdojnë të kenë kontakte të rregullta dhe konsultimet me opozitën me qëllim të koordinimit mbi çështjen dhe interesin nacional.

Tutje, thuhet se do të vazhdohet koordinimi i plotë dhe komunikimi i rregullt me aleatët strategjik.

Kujtojmë se në veri të vendit barrikadat janë vënë më 31 korrik nga serbët lokalë të Kosovës, si shenjë pakënaqësie ndaj vendimit të 29 qershorit të Qeverisë së Kosovës për targat e makinave që lëshojnë autoritetet e Serbisë me akronimet e qyteteve të Kosovës dhe dokumentet për hyrje/dalje për qytetarët serbë kur të hyjnë në njërën nga pikat kufitare në Kosovë.

Qeveria e Kosovës, me kërkesë të SHBA-së dhe BE-së ka shtyrë zbatimin e vendimeve – që ishin planifikuar të zbatoheshin nga 1 gushti – duke thënë se dënon ashpër bllokimin e rrugës në veri të Kosovës.

 Qeveria pati vendosur që më 1 gusht do të niste lëshimi i të ashtuquajturave dokumente për hyrje-dalje për të gjithë shtetasit e Serbisë që hyjnë në Kosovë.

Ky dokument do të lëshohej në të gjitha pikëkalimet tokësore dhe ato ajrore, si dhe do të ishte i vlefshëm për 90 ditë, ashtu sikurse dokumenti që autoritetet serbe lëshojnë për shtetasit e Kosovës kur të hyjnë në Serbi.

Po ashtu të hënën pritej të hynte në fuqi edhe vendimi për riregjistrimin e makinave me targa me akronime të qyteteve të Kosovës që lëshohen nga Serbia. Vlerësohet se 10.000 makina me targa si KM (Mitrovica e Kosovës), PZ (Prizren) UR (Ferizaj) e të ngjashme, qarkullojnë në komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe.

Sipas vendimit të marrë më 29 qershor nga Qeveria e Kosovës, afati për riregjistrimin e makinave do të zgjaste deri më 30 shtator.

Haradinaj: Kosova nuk dobësohet vetëm nga bandat në veri, por edhe nga të paditurit e praktikantët në Qeveri
Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka thënë se shteti i Kosovës nuk dobësohet vetëm nga bandat kriminale në veri, por edhe nga të paditurit e praktikantët në Qeveri.

Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj ka thënë se afati prej 30 ditësh për zbatimin e reciprocitetit duhet të shfrytëzohet me seriozitet.

“Afati prej 30 ditësh për zbatimin e reciprocitetit duhet të shfrytëzohet me shumë seriozitet. Shteti i Kosovës nuk dobësohet vetëm nga bandat kriminale në veri, por edhe nga të paditurit e praktikantët në qeveri. Kushtetuta e vendit është më e fortë sesa kriminelët në veri, e të paditurit e praktikantët në qeveri”, shkroi Haradinaj.

Tutje, Haradinaj tha se nëse është Qeveria duhet të votohet ligji për forcimin e Policisë, sigurimi shëndëtësor e pensional.

“Zbatimi i rendit dhe ligjit është i pa alternativë dhe duhet të bëhet në konsultim të ngushtë me aleatët e sigurisë. Qeveri, nëse hala je qeveri, voto ligjet e forcoje Policinë, ligjin për paga dhe ligjet për sigurim shëndetësor e pensional. Nëse s'je qeveri, do të shihet me 31 gusht”

Kujtojmë se në veri të vendit barrikadat janë vënë më 31 korrik nga serbët lokalë të Kosovës, si shenjë pakënaqësie ndaj vendimit të 29 qershorit të Qeverisë së Kosovës për targat e makinave që lëshojnë autoritetet e Serbisë me akronimet e qyteteve të Kosovës dhe dokumentet për hyrje/dalje për qytetarët serbë kur të hyjnë në njërën nga pikat kufitare në Kosovë.

Qeveria e Kosovës, me kërkesë të SHBA-së dhe BE-së ka shtyrë zbatimin e vendimeve – që ishin planifikuar të zbatoheshin nga 1 gushti – duke thënë se dënon ashpër bllokimin e rrugës në veri të Kosovës.

 Qeveria pati vendosur që më 1 gusht do të niste lëshimi i të ashtuquajturave dokumente për hyrje-dalje për të gjithë shtetasit e Serbisë që hyjnë në Kosovë.

Ky dokument do të lëshohej në të gjitha pikëkalimet tokësore dhe ato ajrore, si dhe do të ishte i vlefshëm për 90 ditë, ashtu sikurse dokumenti që autoritetet serbe lëshojnë për shtetasit e Kosovës kur të hyjnë në Serbi.

Po ashtu të hënën pritej të hynte në fuqi edhe vendimi për riregjistrimin e makinave me targa me akronime të qyteteve të Kosovës që lëshohen nga Serbia. Vlerësohet se 10.000 makina me targa si KM (Mitrovica e Kosovës), PZ (Prizren) UR (Ferizaj) e të ngjashme, qarkullojnë në komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe.

Sipas vendimit të marrë më 29 qershor nga Qeveria e Kosovës, afati për riregjistrimin e makinave do të zgjaste deri më 30 shtator.

Lirohet plotësisht rruga për në pikën kufitare në Jarinjë

Është liruar plotësisht rruga për në pikën kufitare në Jarinje.

Para pak qastësh kishte filluar tërheqja e automjeteve të vendosura si barrikada në fshatin Rudarë.

Fshati Rudarë gjendet rreth pesë kilometra nga Mitrovica.

Nëpër të kalon magjistralja për në JarinjëSerbët lokalë më 31 korrik vendosën barrikada në dy rrugët që çojnë në pikat kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak, që lidhin Kosovën dhe Serbinë.

Nis largimi i barrikadave në Rudarë
Largimi i kamionëve pas barrikadimit në fshatin Rudarë

Ka filluar tërheqja e automjeteve që ishin vendosur si barrikada në fshatin Rudarë.

Fshati Rudarë gjendet rreth pesë kilometra nga Mitrovica.

Nëpër të kalon magjistralja për në Jarinjë.

Serbët lokalë më 31 korrik vendosën barrikada në dy rrugët që çojnë në pikat kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak, që lidhin Kosovën dhe Serbinë.

Rama i bën thirrje Serbisë që të mos nxitë grupe të caktuara në veri
Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama i ka bërë thirrje autoriteteve në Beograd që të mos ushqej grupe të caktuara në veri të Kosovës që t’i kundërvihen zbatimit të marrëveshjes.

Siç raporton Abc News, përmes një konferencë për media, Rama tha se e përshëndesin shtyrjen me 30 ditë të zbatimit të vendimit për reciprocitetin me targa dhe dokumente hyrësë/dalëse me Serbinë.

Ne e përshëndesim shtyrjen me 30 ditë të zbatimit të kësaj marrëveshje. I bëj thirrje autoriteteve në Beograd që të mos ushqejnë me asnjëlloj justifikimi apo alibie grupe të caktuara në veri të Kosovës që për arsyet e tyre i kundërvihen zbatimit të një marrëveshjeje”, tha Rama.

“Kemi folur për Kosovën, dihet që Spanja ka një pozicion të ndryshëm për arsye qe lidhen me vetë Spanjën dhe nuk kanë të bëjnë me asnjëlloj diskriminimi apo paragjykimi ndaj bashkësisë së shqiptarëve në Kosovë dhe ndaj së drejtës së tyre”, tha Rama.

Tutje Rama tha se përshkallëzimi i situatës së mbrëmshme në veri ka ndodhur pa arsyeje.

“Por ne kemi diskutuar aq më tepër në kuadrin e një situate që mbrëmë vonë ka pasur një përshkallëzim krejtësisht të paarsyeshëm, pasi qeveria e Kosovës ka të drejtën dhe detyrën që të zbatojë marrëveshjet duke ushtruar sovranitetin territorial që buron nga një pavarësi në administrimin e shtetit dhe marrëveshjet e dakorduara me palën tjetër janë marrëveshje për t’u zbatuar”.

Barrikadat janë vënë më 31 korrik nga serbët lokalë të Kosovës, si shenjë pakënaqësie ndaj vendimit të 29 qershorit të Qeverisë së Kosovës për targat e makinave që lëshojnë autoritetet e Serbisë me akronimet e qyteteve të Kosovës dhe dokumentet për hyrje/dalje për qytetarët serbë kur të hyjnë në njërën nga pikat kufitare në Kosovë.

Qeveria e Kosovës, me kërkesë të SHBA-së dhe BE-së ka shtyrë zbatimin e vendimeve – që ishin planifikuar të zbatoheshin nga 1 gushti – duke thënë se dënon ashpër bllokimin e rrugës në veri të Kosovës.

 Qeveria pati vendosur që më 1 gusht do të niste lëshimi i të ashtuquajturave dokumente për hyrje-dalje për të gjithë shtetasit e Serbisë që hyjnë në Kosovë.

Ky dokument do të lëshohej në të gjitha pikëkalimet tokësore dhe ato ajrore, si dhe do të ishte i vlefshëm për 90 ditë, ashtu sikurse dokumenti që autoritetet serbe lëshojnë për shtetasit e Kosovës kur të hyjnë në Serbi.

Po ashtu të hënën pritej të hynte në fuqi edhe vendimi për riregjistrimin e makinave me targa me akronime të qyteteve të Kosovës që lëshohen nga Serbia. Vlerësohet se 10.000 makina me targa si KM (Mitrovica e Kosovës), PZ (Prizren) UR (Ferizaj) e të ngjashme, qarkullojnë në komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe.

Sipas vendimit të marrë më 29 qershor nga Qeveria e Kosovës, afati për riregjistrimin e makinave do të zgjaste deri më 30 shtator.

Gërvalla: Reciprociteti është realitet, vendimi do të shtyhet nëse bllokadat largohen me 1 gusht
Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla

Ministrja e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka thënë se Kosova nuk ka shtyrë asgjë në lidhje me vendimin e reciprocitetit.

Ky postim i Gërvallës në Twitter është reagim ndaj deklaratës së  emisarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak i cili tha se mirëpret vendimin e Kosovës për ta pranuar propozimin e Josep Borrellit.

“Faktet mbesin fakte: Kosova është pajtuar me propozimin e SHBA-së, në linjë me BE-në. Ne jemi pajtuar që ta pauzojmë deri më 1 shtator 2022 – por vetëm nëse bllokadat largohen më 1 gusht. Reciprociteti do të mbesë realitet. Kosova nuk ka ‘shtyrë’ asgjë, rregullorja për ID-të është miratuar nga mesnata”, shkroi Gërvalla.

Kurse, Lajçaku kishte thënë se tani Bashkimi Evropian është duke pritur që të hiqet bllokadat menjëherë.

“Mirëpresim vendimin e Kosovës për ta pranuar propozimin e Josep Borrel për shtyrjen një mujore. BE pret që të gjitha bllokadat të hiqen menjëherë. Borrell ftoi Kosovën dhe Serbinë që të angazhohen në dialog në rrugën përpara. Mirënjohës ndaj ambasadës së Amerikës në Kosovë për mbështetjen e fortë” shkroi Lajçak.

Barrikadat janë vënë më 31 korrik nga serbët lokalë të Kosovës, si shenjë pakënaqësie ndaj vendimit të 29 qershorit të Qeverisë së Kosovës për targat e makinave që lëshojnë autoritetet e Serbisë me akronimet e qyteteve të Kosovës dhe dokumentet për hyrje/dalje për qytetarët serbë kur të hyjnë në njërën nga pikat kufitare në Kosovë.

Qeveria e Kosovës, me kërkesë të SHBA-së dhe BE-së ka shtyrë zbatimin e vendimeve – që ishin planifikuar të zbatoheshin nga 1 gushti – duke thënë se dënon ashpër bllokimin e rrugës në veri të Kosovës.

Qeveria pati vendosur që më 1 gusht do të niste lëshimi i të ashtuquajturave dokumente për hyrje-dalje për të gjithë shtetasit e Serbisë që hyjnë në Kosovë.

Ky dokument do të lëshohej në të gjitha pikëkalimet tokësore dhe ato ajrore, si dhe do të ishte i vlefshëm për 90 ditë, ashtu sikurse dokumenti që autoritetet serbe lëshojnë për shtetasit e Kosovës kur të hyjnë në Serbi.

Po ashtu të hënën pritej të hynte në fuqi edhe vendimi për riregjistrimin e makinave me targa me akronime të qyteteve të Kosovës që lëshohen nga Serbia. Vlerësohet se 10.000 makina me targa si KM (Mitrovica e Kosovës), PZ (Prizren) UR (Ferizaj) e të ngjashme, qarkullojnë në komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe.

Sipas vendimit të marrë më 29 qershor nga Qeveria e Kosovës, afati për riregjistrimin e makinave do të zgjaste deri më 30 shtator.

Policia: Vazhdon zbatimi i vendimit për targat dhe dokumentet, Jarinja dhe Bërnjaku vazhdojnë të jenë të bllokuara

Policia e Kosovës bën të ditur se pikat kufitare me Serbinë, Jarinjë dhe Bërnjak po vazhdojnë të jenë të bllokuara nga serbët lokalë të cilët që nga dje kanë vendosur barrikada në këto dy pikëkalime kufitare.

Në anën tjetër, ka filluar të zbatohet vendimi i Qeverrisë së Kosovës për targat dhe dokumentet.

“Vendimi për pajisje me dokumentin për hyrje-dalje të qytetarëve që posedojnë dokument personal identifikimi të lëshuar nga autoritetet e Serbisë, të cilët paraqiten për kalim të kufirit shtetëror të Republikës së Kosovës, ka filluar të zbatohet në nivel vendi.

Dy pikat kufitare Jarinje dhe Bernjak vazhdojnë të mbesin të mbyllura për qarkullim, për shkak të vazhdimit të bllokimit të rrugëve në drejtim të këtyre dy pikë kalimeve kufitare, të cilat janë bërë me mjete të rënda nga persona/grupe të organizuara kriminale. thuhet në njoftimin e PK-së.

Sipas njoftimit, janë raportuar edhe katër raste të ndalimit dhe maltretimit të qytetarëve shqiptarë në atë pjesë.

Ndërsa shtojnë se ka pasur të shtëna me armë zjarri mbrëmjen e 31 korrikut kurse nuk raportohet për të lënduar.

Barrikadat janë vënë më 31 korrik nga serbët lokalë të Kosovës, si shenjë pakënaqësie ndaj vendimit të 29 qershorit të Qeverisë së Kosovës për targat e makinave që lëshojnë autoritetet e Serbisë me akronimet e qyteteve të Kosovës dhe dokumentet për hyrje/dalje për qytetarët serbë kur të hyjnë në njërën nga pikat kufitare në Kosovë.

Qeveria e Kosovës, me kërkesë të SHBA-së dhe BE-së ka shtyrë zbatimin e vendimeve – që ishin planifikuar të zbatoheshin nga 1 gushti – duke thënë se dënon ashpër bllokimin e rrugës në veri të Kosovës.

Qeveria pati vendosur që më 1 gusht do të niste lëshimi i të ashtuquajturave dokumente për hyrje-dalje për të gjithë shtetasit e Serbisë që hyjnë në Kosovë.

Ky dokument do të lëshohej në të gjitha pikëkalimet tokësore dhe ato ajrore, si dhe do të ishte i vlefshëm për 90 ditë, ashtu sikurse dokumenti që autoritetet serbe lëshojnë për shtetasit e Kosovës kur të hyjnë në Serbi.

Po ashtu të hënën pritej të hynte në fuqi edhe vendimi për riregjistrimin e makinave me targa me akronime të qyteteve të Kosovës që lëshohen nga Serbia. Vlerësohet se 10.000 makina me targa si KM (Mitrovica e Kosovës), PZ (Prizren) UR (Ferizaj) e të ngjashme, qarkullojnë në komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe.

Sipas vendimit të marrë më 29 qershor nga Qeveria e Kosovës, afati për riregjistrimin e makinave do të zgjaste deri më 30 shtator.

Tërmkolli: “Ishte “tërheqje taktike” e Albin Kurtit! Kështu është kur “hyn n’mal pa sakicë”
Ish-deputetja e LDK-së, Melihate Tërmkolli

Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Grupi Parlamentar i LDK-së, Melihate Tërmkolli ka komentuar shtyrjen e vendimit të Qeverisë në lidhje me reciprocitetin për targat dhe letërnjoftimet serbe.

Përmes një postimi në Facebook, Tërmkolli ka thënë se shtyrja e vendimit për reciprocitetin me Serbinë ishte një tërheqje taktike e Kurtit.

“Ishte “tërheqje taktike” e Albin Kurtit! Kështu është kur “hyn n’mal pa sakicë”! Serbia nuk po bën shaka!” shkroi Tërmkolli.

Theksojmë se me kërkesë të SHBA-së dhe Bashkimit Evropian, Qeveria e Kosovës ka vendosur të dielën mbrëma që të shtyjë deri më 1 shtator implementimin për reciprocitet për letërnjoftime.

Në anën tjetër, serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë, dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare që lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.

Protesta e serbëve lokalë erdhi një ditë para se të hynte në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Këto pikëkalime janë ende të barrikaduara ndërsa vërehen forcat e shtuara të Policisë së Kosovës.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë.

Petkoviq: Lufta diplomatike e Vuçiqit bëri që Kurti ta shtyjë vendimin
Drejtori i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për shtyrje të aplikimit të masave të reciprocitetit për targat dhe dokumentet me Serbinë.

Ai ka thënë se lufta diplomatike e presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, ka bërë që kryeministri, Albin Kurti, ta shtyjë vendimin.

Petkoviq ka thënë se pavarësisht kësaj Prishtina vazhdoi me lëshimin e dokumenteve, dhe se ata po flasin me serbët në Kosovë që të ruhet paqja.

“Me luftën e vendosur diplomatike të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe Beogradit, veçanërisht intensivisht në 24 orët e fundit, arritëm që QUINT-i dhe SHBA-ja të bëjnë presion ndaj Aljbin Kurtit dhe që Prishtina ta shtyjë zbatimin e vendimeve për targa dhe dokumente”, ka thënë të hënën Petkoviq, raporton Tanjug.

Ai shtoi se do të përpiqen të arrijnë një zgjidhje kompromisi në Bruksel.

Theksojmë se me kërkesë të SHBA-së dhe Bashkimit Evropian, Qeveria e Kosovës ka vendosur të dielën mbrëma që të shtyjë deri më 1 shtator implementimin për reciprocitet për letërnjoftime.

Në anën tjetër, serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë, dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare që lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.

Protesta e serbëve lokalë erdhi një ditë para se të hynte në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Këto pikëkalime janë ende të barrikaduara ndërsa vërehen forcat e shtuara të Policisë së Kosovës.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë.

Aliu: Po përballemi me nacional-shovinizmin serbomadh, do punojmë që të vendosim ligjin në çdo cep të Kosovës
Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu

Ministri i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu ka thënë se janë duke u përballur me nacional-shovinizëm serbo madh të cilin e njohin mirë.

Përmes një postimi në Facebook, Aliu ka thënë se do të punojnë ditë e natë për qytetarët e Kosovës për të vendosur ligjin në Kosovë.

“Orët e ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike. Po përballemi me nacional-shovinizmin serbomadh që e njohim mirë. Do të punojmë ditë e natë, do të jemi në krye të detyrës, për juve si qytetarë dhe për Republikën tonë demokratike. Dhe, së bashku arrijmë të ngadhënjejë rendi e ligji duke i vendosur ato në çdo cep të vendit”, shkroi Aliu.

Lidhur me situatën e krijuar në veri, Aliu ka thënë se organet shtetërorë janë duke e mbikëqyrur gjendjen dhe po veprojnë në mbrojtje të ligjit dhe integritetit territorial.

“Organet e rendit dhe të sigurisë së shtetit tonë po mbledhin informacione, po mbikëqyrin gjendjen dhe do të veprojnë, në mbrojtje të ligjit dhe të qytetarëve, të sovranitetit dhe integritetit tonë territorial”.

Qeveria pati vendosur që më 1 gusht do të niste lëshimi i të ashtuquajturave dokumente për hyrje-dalje për të gjithë shtetasit e Serbisë që hyjnë në Kosovë.

Ky dokument do të lëshohej në të gjitha pikëkalimet tokësore dhe ato ajrore, si dhe do të ishte i vlefshëm për 90 ditë, ashtu sikurse dokumenti që autoritetet serbe lëshojnë për shtetasit e Kosovës kur të hyjnë në Serbi.

Po ashtu të hënën pritej të hynte në fuqi edhe vendimi për riregjistrimin e makinave me targa me akronime të qyteteve të Kosovës që lëshohen nga Serbia. Vlerësohet se 10.000 makina me targa si KM (Mitrovica e Kosovës), PZ (Prizren) UR (Ferizaj) e të ngjashme, qarkullojnë në komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe.

Sipas vendimit të marrë më 29 qershor nga Qeveria e Kosovës, afati për riregjistrimin e makinave do të zgjaste deri më 30 shtator.

Barrikadat janë vënë më 31 korrik nga serbët lokalë të Kosovës, si shenjë pakënaqësie ndaj vendimit të 29 qershorit të Qeverisë së Kosovës për targat e makinave që lëshojnë autoritetet e Serbisë me akronimet e qyteteve të Kosovës dhe dokumentet për hyrje/dalje për qytetarët serbë kur të hyjnë në njërën nga pikat kufitare në Kosovë.

Qeveria e Kosovës ka shtyrë zbatimin e vendimeve – që ishin planifikuar të zbatoheshin nga 1 gushti – duke thënë se dënon ashpër bllokimin e rrugës në veri të Kosovës.

“Kryeministri Kurti së bashku me Presidenten Osmani dhe zëvendës kryeministrat Bislimi e Gërvalla kanë zhvilluar kontakte e takime me faktorët ndërkombëtarë amerikanë dhe evropianë. Me këtë rast, Qeveria e Kosovës jep zotimin që të shtyhet zbatimi i dy vendimeve të datës 29 qershor 2022, deri me datën 1 shtator 2022, nga momenti në ditën e hënë, 1 gusht 2022, kur do të hiqen të gjitha barrikadat dhe të vendoset liria e plotë e lëvizjes në të gjitha rrugët në veri të Kosovës”, është thënë në njoftimin e Qeverisë.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, i ka kërkuar të dielën Qeverisë së Kosovës që të shtyjë për 30 ditë zbatimin e vendimeve.

Veriu mbushet me posterë: “Mirë se vini në Asociacionin e Komunave Serbe”

Komunat në veri të Kosovës të banuara më shumicë serbe, janë zgjuar mëngjesin e 1 gushtit me mesazhin “Mirë se vini në Asociaciaonin e Komunave Serbe”.

Mesazhet janë shfaqur në shëtitoren kryesore në pjesën veriore të Mitrovicës si dhe në hyrjet e qyteteve të tjera.

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë, dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare që lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë.

Bërnjaku ende i bllokuar, shihen flamuj të Serbisë dhe forca të shtuara të Policisë së Kosovës
Barrikada rrugës për në Bërnjak

Pikat kufitare në Bërnjak, vazhdonë të jetë e bllokuar nga serbët lokalë të cilët që nga dje kanë vendosur barrikada në këto dy pikë kalime kufitare.

Shqip.com ju sjell pamje nga rruga që të çon te pikëkalimi në Bërnjak i cili është i barrikaduar me kamionë.

Zëvendësdrejtori i Policisë për rajonin e veriut, Besim Hoti, e konfirmoi për Shqip.com se barrikadat janë ende të vendosura.

“Gjendja nuk ka ndryshuar, barrikadat janë ende prezentë aty, por të shohim sot gjatë ditës se çfarë do të ndodhë pas vendimit që është marrë. Nuk ka pasur incidente gjatë natës”, tha Hoti.

Në anën tjetër, reciprociteti për letërnjoftime me Serbinë po vazhdon edhe në orët e hershme të mëngjesit.

Barrikadat janë vënë më 31 korrik nga serbët lokalë të Kosovës, si shenjë pakënaqësie ndaj vendimit të 29 qershorit të Qeverisë së Kosovës për targat e makinave që lëshojnë autoritetet e Serbisë me akronimet e qyteteve të Kosovës dhe dokumentet për hyrje/dalje për qytetarët serbë kur të hyjnë në njërën nga pikat kufitare në Kosovë.

Qeveria e Kosovës ka shtyrë zbatimin e vendimeve – që ishin planifikuar të zbatoheshin nga 1 gushti – duke thënë se dënon ashpër bllokimin e rrugës në veri të Kosovës.

“Kryeministri Kurti së bashku me Presidenten Osmani dhe zëvendës kryeministrat Bislimi e Gërvalla kanë zhvilluar kontakte e takime me faktorët ndërkombëtarë amerikanë dhe evropianë. Me këtë rast, Qeveria e Kosovës jep zotimin që të shtyhet zbatimi i dy vendimeve të datës 29 qershor 2022, deri me datën 1 shtator 2022, nga momenti në ditën e hënë, 1 gusht 2022, kur do të hiqen të gjitha barrikadat dhe të vendoset liria e plotë e lëvizjes në të gjitha rrugët në veri të Kosovës”, është thënë në njoftimin e Qeverisë.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, i ka kërkuar të dielën Qeverisë së Kosovës që të shtyjë për 30 ditë zbatimin e vendimeve.

Qeveria pati vendosur që më 1 gusht do të niste lëshimi i të ashtuquajturave dokumente për hyrje-dalje për të gjithë shtetasit e Serbisë që hyjnë në Kosovë.

Ky dokument do të lëshohej në të gjitha pikëkalimet tokësore dhe ato ajrore, si dhe do të ishte i vlefshëm për 90 ditë, ashtu sikurse dokumenti që autoritetet serbe lëshojnë për shtetasit e Kosovës kur të hyjnë në Serbi.

Po ashtu të hënën pritej të hynte në fuqi edhe vendimi për riregjistrimin e makinave me targa me akronime të qyteteve të Kosovës që lëshohen nga Serbia. Vlerësohet se 10.000 makina me targa si KM (Mitrovica e Kosovës), PZ (Prizren) UR (Ferizaj) e të ngjashme, qarkullojnë në komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe.

Sipas vendimit të marrë më 29 qershor nga Qeveria e Kosovës, afati për riregjistrimin e makinave do të zgjaste deri më 30 shtator.

Haradinaj: Kërkesa amerikane për shtyrjen e vendimit dëshmon se Qeveria nuk i ka njoftuar paraprakisht
Meliza Haradinaj-Stublla

Ish-ministrja e Ministrisë së Punëve  të Jashtme Meliza Haradinaj, ka thënë se kërkesa e Amerikës për shtyrje të vendimit për targa tregon se Qeveria e Kosovës nuk i ka njoftuar ata paraprakisht.

Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj tha se vendimet impulsive në qeverisje në të shumtën e rasteve janë të dëmshme.

Kërkesa amerikane për shtyrje 30 ditëshe të implementimit të vendimit për targa dëshmon se Qeveria nuk qenka koordinuar (lexo: NUK i ka njoftuar paraprakisht) partnerët ndërkombëtar për planin e veprimit. Vendimet impulsive në qeverisje në të shumtën e rasteve janë të dëmshme”, shkroi Haradinaj.

Tutje, Haradinaj tha se moskoordinimi për çështje të sigurisë me partnerët e ngushtë po i dobëson deri në atë pikë sat ë zmbrapsen turpshëm para Serbisë.

“Moskoordinimi për çështje të sigurisë me partnerët e ngushtë (sidomos SHBA), duke besuar se forcon sovranitetin dhe vetëvendosjen politike, në realitet po na dobëson duke u detyruar të zmbrapsemi turpshëm përballë Serbisë (e Rusisë)”.

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që të shtyej për datën 1 shtator masat e reciprocitetit me Serbinë për targat dhe dokumentet.

Ky vendim, siç njofton Qeveria ka ardhur pas bisedimeve me faktorët ndërkombëtarë, amerikanë dhe evropianë.

Meta: Shmangni provokimet në Kosovë, vendosja e reciproritetit e drejtë e çdo vendi sovran
Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta

Ish-presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, ka bërë thirrje që të shmangët çdo provokim dhe përshkallëzim i tensioneve që cenojnë sigurinë e Kosovës.

Përmes një postimi në Facebook, Meta thotë se vendosja e reciprocitetit është e drejtë e çdo shteti sovran.

“Bëj thirrje për shmangien e çdo provokimi dhe përshkallëzimi të tensioneve, që minojnë sigurinë e Kosovës, paqen dhe stabilitetin në rajon, duke theksuar se vendosja e reciprocitetit është e drejtë e çdo shteti sovran”, shkroi Meta.

Tutje ai ka thënë se e mbështet vullnetin e Kosovës për vendosjen e ligjërisë në territorin e Kosovës.

“Mbështes plotësisht vullnetin e institucioneve të Republikës së Kosovës për vendosjen e ligjshmërisë në të gjithë territorin”.

Meta tha se dënon çdo sulm ndaj Policisë dhe Forcave të Sigurisë në ushtrimin e detyrës së tyre ligjore.

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë, dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare që lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë.

Borrell mirëpret vendimin e Qeverisë për shtyrjen e masave: Çështjet të adresohen përmes dialogut
Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrel ka mirëpritur vendimin e Qeverisë për shtyrjen e reciprocitetit për targa dhe letërnjoftime të lëshuara nga Serbia deri më 1 shtator.

Borrell theksoi se pret që bllokadat e vendosura nga serbët në veri të largohen menjëherë.

“Mirëpresim vendimin e Kosovës për zhvendosjen e masave deri më 1 shtator. Pres që të gjitha bllokimet e rrugëve të hiqen menjëherë”, ka shkruar Borrell në Twitter.

“Çështjet e hapura duhet të adresohen përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja dhe fokusimi në normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, thelbësore për rrugët e tyre të integrimit në BE”.

Theksojmë se më 31 korrik, Qveria e Kosovës ka marrë vendim që të shtyej për datën 1 shtator masat e reciprocitetit me Serbinë për targat dhe dokumentet.

Ky vendim, siç njofton Qeveria ka ardhur pas bisedimeve me faktorët ndërkombëtarë, amerikanë dhe evropianë.

Para se të mirrej vendimi për shtyerjen e aplikimit të masave të reciprocitetit, Osmani dhe Kurti zhvilluan një takim në Presidencë me ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier.

Pas takimit, Hovenier ka thënë se kërkesa e SHBA-së është që të shtyhet për 30 ditë implementimi i reciprocitetit për dokumente me Serbinë.

Në anën tjetër, misioni paqeruajtës i NATO-së në Kosovë, KFOR, situatën në veri e ka cilësuar të tensionuar dhe ka shprehur gatitshmërinë për ndërhyrje në rast të rrezikimit të stabilitetit të sigurisë në veri.

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë, dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare që lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë.

Sveçla: Vendimi për dokumentet hyrje-dalje do të zbatohet derisa të hiqen të gjitha barrikadat
Bllokimi i rrugës në Bërnjak

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka njoftuar për fillimin e shpërndarjes së dokumentit për hyrje-dalje në pikat kufitare të Kosovës për shtetasit serb, ani se Qeveria njoftoi se kjo masë reciproke shtyhet për 30 ditë.

Ministri tha se ky vendim do të vazhdojë të implementohet derisa të largohen të gjitha barrikadat dhe të sigurohet liria e lëvizjes së qytetarëve dhe mallrave.

“Në momentin e largimit të të gjitha barrikadave dhe pengesave, ky vendim do të pezullohet deri më 1 shtator 2022”, ka shkruar Sveçla.

Theksojmë se më 31 korrik, Qveria e Kosovës ka marrë vendim që të shtyej për datën 1 shtator masat e reciprocitetit me Serbinë për targat dhe dokumentet.

Ky vendim, siç njofton Qeveria ka ardhur pas bisedimeve me faktorët ndërkombëtarë, amerikanë dhe evropianë.

"Kryeministri Kurti së bashku me Presidenten Osmani dhe zëvendës kryeministrat Bislimi e Gërvalla kanë zhvilluar kontakte e takime me faktorët ndërkombëtarë amerikanë dhe evropianë. Me këtë rast, Qeveria e Kosovës jep zotimin që të shtyhet zbatimi i dy vendimeve të datës 29 qershor 2022, deri me datën 1 shtator 2022, nga momenti në ditën e hënë, 1 gusht 2022, kur do të hiqen të gjitha barrikadat dhe të vendoset liria e plotë e lëvizjes në të gjitha rrugët në veri të Kosovës”, thuhet në njoftim.

Para se të mirrej vendimi për shtyerjen e aplikimit të masave të reciprocitetit, Osmani dhe Kurti zhvilluan një takim në Presidencë me ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier.

Pas takimit, Hovenier ka thënë se kërkesa e SHBA-së është që të shtyhet për 30 ditë implementimi i reciprocitetit për dokumente me Serbinë.

“Kam ardhur këtu sot sepse, jam i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës. Së pari dua të flas pak për vendimet për dokumentet për hyrje dhe largim nga vendi dhe vendimin për targat dhe dokumentet. Nga perspektiva e Shteteve të bashkuara të dy vendimet janë të duhurat dhe konsistojnë me marrëveshjen e Brukselit. SHBA-t nuk kanë asnjë kundërshtim për këto vendime, por ne kemi pasur dialog me qeverinë për zbatimin e këtyre vendimeve dhe kohën e tyre”, tha ai.

Në anën tjetër, misioni paqeruajtës i NATO-së në Kosovë, KFOR, situatën në veri e ka cilësuar të tensionuar dhe ka shprehur gatitshmërinë për ndërhyrje në rast të rrezikimit të stabilitetit të sigurisë në veri.

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë, dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare që lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë.

Vuçiq: I kemi lutur ta shtyjnë vendimin deri në një marrëveshje në Bruksel
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ndoshta lufta më e vështirë politike është përpara, në javët dhe muajt e ardhshëm.

Siç raporton REL, Vuçiqi i ka bërë këto deklarata në kohën kur Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur për shtyrjen e zbatimit të vendimeve për targat dhe dokumentet serbe për një muaj, duke thënë se dënon ashpër bllokimin e rrugës në veri të Kosovës.

“Kryeministri Kurti së bashku me presidenten Osmani dhe zëvendëskryeministrat Bislimi e Gërvalla kanë zhvilluar kontakte e takime me faktorët ndërkombëtarë amerikanë dhe evropianë. Me këtë rast, Qeveria e Kosovës jep zotimin që të shtyhet zbatimi i dy vendimeve të datës 29 qershor 2022, deri me datën 1 shtator 2022, nga momenti në ditën e hënë, 1 gusht 2022, kur do të hiqen të gjitha barrikadat dhe të vendoset liria e plotë e lëvizjes në të gjitha rrugët në veri të Kosovës”, është thënë në njoftimin e Qeverisë.

Të dielën, serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare, të cilat lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.

Megjithatë, Vuçiq ka falënderuar serbët në Kosovë për, siç ka thënë, vetëpërmbajtjen e tyre.

Presidenti serb ka falënderuar edhe kryediplomatin e Bashkimit Evropian, Joseph Borrell, dhe përfaqësuesit e Ambasadës amerikane.

Ai ka falënderuar edhe Ministrinë e Jashtme të Rusisë për reagimin.

“Po punojmë për qetësim. Gjithçka që mundemi, si mundemi. Sado e vështirë të jetë, nuk do të ketë dorëzim dhe Serbia do të fitojë”, ka thënë Vuçiq në një intervistë për TV Pink.

Ai ka deklaruar se shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Serbisë, Milan Mojsiloviq, është takuar me komandantin e misionit të NATO-s në Kosovë (KFOR) dhe se kanë shkëmbyer informacione, pasi, siç ka thënë ai, gjatë mbrëmjes ka pasur shumë dezinformata.

Vuçiq ka bërë të ditur se, në mesnatë, komandanti i KFOR-it do të takohet me përfaqësuesit e serbëve nga veriu i Kosovës.

“I kemi lutur që të bëjnë gjithçka, nëse jo ta anulojnë (vendimin për zbatimin), atëherë ta shtyjnë zbatimin deri në arritjen e marrëveshjes në Bruksel”, ka thënë Vuçiq.

Presidenti i Serbisë, po ashtu, ka shtuar se pret që situata të shtensionohet gjatë ditës së hënë.

Shtyrjen e zbatimit të vendimeve të Qeverisë së Kosovës e ka kërkuar Qeveria amerikane.

“Jam këtu që në emër të Qeverisë amerikane të kërkoj shtyrjen e zbatimit të këtyre dy vendimeve për 30 ditë. Ne mendojmë se një shtyrje e tillë do të ishte e rëndësishme, sepse duket se ka dezinformim dhe keqkuptime për këto vendime. Ne shpresojmë se do të punojmë me këtë Qeveri dhe kolegët nga Bashkimi Evropian që të sigurojmë se këto marrëveshje kuptohen më mirë dhe në këtë mënyrë të ulim tensionet”, ka thënë ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, pas takimit që ka zhvilluar me zyrtarë të lartë shtetërorë në Kuvendin e Kosovës.

Hovenier ka thënë se për asnjë moment nuk ka kërkuar që marrëveshjet të rishqyrtohen.

“Dua të përmend se jemi të shqetësuar që disa individë kanë vendosur të tregojnë pakënaqësitë për këto vendime duke krijuar barrikada apo duke kufizuar lirinë e lëvizjes. Ne nuk inkurajojmë diçka të tillë. Rruga e duhur është përmes dialogut civil”, ka thënë mes tjerash ai.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, dhe drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Petar Petkoviq, janë përgjegjësit kryesorë për situatën në veri të Kosovës.

Petkoviq, në anën tjetër, ka akuzuar Kurtin për krizën.

“Fajtori i vetëm për situatën aktuale në Kosovë dhe Metohi është Albin Kurti, i cili me lëvizjet e tij të papërgjegjshme po shkakton krizë të re në territorin e Kosovës dhe Metohisë”, ka thënë Petkoviq në një deklaratë me shkrim.

Qeveria e Kosovës pati vendosur që më 1 gusht do të niste lëshimi i të ashtuquajturave dokumente për hyrje-dalje për të gjithë shtetasit e Serbisë që hyjnë në Kosovë.

Ky dokument do të lëshohej në të gjitha pikëkalimet tokësore dhe ato ajrore, si dhe do të ishte i vlefshëm për 90 ditë, ashtu sikurse dokumenti që autoritetet serbe lëshojnë për shtetasit e Kosovës kur të hyjnë në Serbi.

Pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë mbesin ende të barrikaduara
Pamje nga veriu i vendit

Pikat kufitare me Serbinë, Jarinjë dhe Bërnjak, vazhdojnë të jenë të bllokuara nga serbët lokalë të cilët që nga dje kanë vendosur barrikada në këto dy pikë kalime kufitare.

Serbët lokalë më 31 korrik vendosën në rrugë kamionë dhe mjete të tjera të rënda për të kundërshtuar dy vendime të Qeverisë së Kosovës që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Zëvendësdrejtori i Policisë për rajonin e veriut, Besim Hoti, e konfirmoi për Shqip.com se barrikadat janë ende të vendosura.

“Gjendja nuk ka ndryshuar, barrikadat janë ende prezentë aty, por të shohim sot gjatë ditës se çfarë do të ndodhë pas vendimit që është marrë. Nuk ka pasur incidente gjatë natës”, tha Hoti.

Vendimi i 29 qershorit i ekzekutivit kosovar parasheh lëshimin e dokumentit për hyrje-dalje për të gjithë personat që posedojnë dokumente serbe.

Praktikë të njëjtë Serbia ka aplikuar ndaj qytetarëve të Kosovës për vite me radhë.

Ndërkaq, vendimi i dytë parasheh që të gjithë pronarët e makinave me targa me akronime të qyteteve të Kosovës – që lëshohen nga Serbia – të mund të regjistrojnë makinat e tyre në targat RKS (Republika e Kosovës).

Qeveria shtyn vendimin e reciprocitetit me Serbinë për targat dhe dokumentet
Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti

Qveria e Kosovës ka marrë vendim që të shtyej për datën 1 shtator masat e reciprocitetit me Serbinë për targat dhe dokumentet.

Ky vendim, siç njofton Qeveria ka ardhur pas bisedimeve me faktorët ndërkombëtarë, amerikanë dhe evropianë.

‘Kryeministri Kurti së bashku me Presidenten Osmani dhe zëvendës kryeministrat Bislimi e Gërvalla kanë zhvilluar kontakte e takime me faktorët ndërkombëtarë amerikanë dhe evropianë. Me këtë rast, Qeveria e Kosovës jep zotimin që të shtyhet zbatimi i dy vendimeve të datës 29 qershor 2022, deri me datën 1 shtator 2022, nga momenti në ditën e hënë, 1 gusht 2022, kur do të hiqen të gjitha barrikadat dhe të vendoset liria e plotë e lëvizjes në të gjitha rrugët në veri të Kosovës”, thuhet në njoftim.

Para pak minutash, Osmani dhe Kurti zhvilluan një takim në Presidencë me ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier.

Pas takimit, Hovenier ka thënë se kërkesa e SHBA-së është që të shtyhet për 30 ditë implementimi i reciprocitetit për dokumente me Serbinë./Shqip.com

Vuçiq reagon sërish: Nëse guxojnë të persekutojnë dhe vrasin serbët, Serbia do të fitojë
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ka reaguar mbi zhvillimet e sotme, një ditë para hyrjes në fuqi të vendimit të Kosovës për reciprocitet ndaj Serbisë, për targat dhe dokumentet e identifikimit.

Vuçiq përmesn jë cicërime në Twitter, ka përsëritur sërish fjalë që i tha gjatë ditës, pas tensioneve të fundit në veri të Kosovës, duke thënë se Serbia lutet dhe kërkon paqe.

“Nëse guxojnë të persekutojnë dhe vrasin serbët, Serbia do të fitojë”, ka shkruar Vuçiq në Twitter.

Theksojmë se misioni paqeruajtës i NATO-së në Kosovë, KFOR cilëson si situatë të tensionuar dhe ka shprehur gatitshmërinë për ndërhyrje në rast të rrezikimit të stabilitetit të sigurisë në veri.

"Gjendja e përgjithshme e sigurisë në komunat veriore të Kosovës është e tensionuar. Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO po monitoron nga afër dhe është i përgatitur të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti, në përputhje me mandatin e tij, që vjen nga Rezoluta 1244 e OKB-së e vitit 1999", thuhet në komunikatën për media.

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë, dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare që lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë./Shqip.com

SHBA kërkon që reciprociteti të shtyhet për 30 ditë
Ambasadori i ri i SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, ka thënë se kërkesa e SHBA-së është që të shtyhet për 30 ditë implementimi i reciprocitetit për dokumente me Serbinë.

Ai ka deklaruar se Shetet e Bashkuara të Amerikës pajtohen me vendimet, por jo dhe kohën e zbatimit.

“Kam ardhur këtu sot sepse, jam i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës. Së pari dua të flas pak për vendimet për dokumentet për hyrje dhe largim nga vendi dhe vendimin për targat dhe dokumentet. Nga perspektiva e Shteteve të bashkuara të dy vendimet janë të duhurat dhe konsistojnë me marrëveshjen e Brukselit. SHBA-t nuk kanë asnjë kundërshtim për këto vendime, por ne kemi pasur dialog me qeverinë për zbatimin e këtyre vendimeve dhe kohën e tyre”, tha ai pas takimit me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti.

Tutje, Hovenier shtoi se kërkesa e SHBA-s është që të shtyhet data e implementimit.

“SHBA-ja nuk ka pasur shqetësim për vendimin. Kam pasur takim me presidenten Osmani, kryeministrin Kurti, zëvendëskryeministrin Osmani dhe ministren e Jashtme, Gërvalla, për të bërë një kërkesë të qartë nga Qeveria e SHBA-së që të shtyhet implementimi i vendimit për 30 ditë. Mendoj se shtyrja e implementimit do të ishte e rëndësishme, pasi duket se ka pasur dezinformata dhe keqkuptime për vendimin. Shpresojmë të punojmë me partnerët tanë në BE që të reduktohen tensionet. Ne nuk po kërkojmë anulimin e vendimit të jem i qartë, por shtyrjen”, ka thënë Hovenier, që ka shprehur shqetësimin për tensionet në veri.

Ai ka shtuar se nuk kanë kërkuar që këto vendime të rishikohen, por vetëm që të shtyhet që të ketë më shumë qartësi.

Ai po ashtu ka dënuar veprimet e grupeve serbe në veri të Kosovës.

Ky takim vjen pas tensionimit të situatës në veri të vendit.

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë, dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare që lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.Bllokadat vijnë një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendime të Qeverisë së Kosovës që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe./Shqip.com

KFOR: Siguria në veri është e tensionuar, jemi të gatshëm të ndërhyjmë
Ushtari i KFOR-it në Veriun e Kosovës

Misioni paqeruajtës i NATO-së në Kosovë, KFOR ka reaguar ndaj situatës në veri të Kosovës.

KFOR e cilëson si situatë të tensionuar dhe ka shprehur gatitshmërinë për ndërhyrje në rast të rrezikimit të stabilitetit të sigurisë në veri.

"Gjendja e përgjithshme e sigurisë në komunat veriore të Kosovës është e tensionuar. Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO po monitoron nga afër dhe është i përgatitur të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti, në përputhje me mandatin e tij, që vjen nga Rezoluta 1244 e OKB-së e vitit 1999", thuhet në komunikatën për media.

Më tej, shtojnë se mbështesin dialogun Kosovë-Serbi dhe apelojnë të dy shtetet që t'i vazhdojnë negociatat.

"NATO gjithashtu vazhdon të mbështesë plotësisht procesin e normalizimit ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit përmes Dialogut të lehtësuar nga BE-ja dhe u bën thirrje të gjitha palëve që të vazhdojnë negociatat.

Është e rëndësishme që kjo të vazhdojë. Kjo është kritike për paqen dhe sigurinë rajonale. Nuk do të ketë perspektiva reale për një të ardhme më të mirë në Ballkan, pa respekt të plotë të të drejtave të njeriut dhe vlerave demokratike, sundimit të ligjit, reformave të brendshme dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore. Dialogu konstruktiv është kyç për stabilitetin rajonal.

KFOR-i do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt në Kosovë gjatë gjithë kohës, në përputhje me mandatin e tij të OKB-së", thuhet në njoftim.

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë, dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare që lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë./Shqip.com

Osmani: Përpjekjet e Vuqiçit për destabilizim të Kosovës, i cili po shërbehet me metoda të Putinit, do të dështojnë
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas tensioneve të ngritura në veri të Kosovës.

Osmani, përmes një adresimi në Facebook, ka shkruar se "Përpjekjet e Vuqiçit për destabilizim të Kosovës, i cili po shërbehet me metoda të mentorit të tij- Putinit, do të dështojnë".

"Masa e reciprocitetit nuk është e drejtuar kundër askujt, por në favor të qytetarëve pa dallim përkatësie. Prandaj, ftoj qytetarët serbë të Republikës së Kosovës që të mos bien pre e propagandës nga Beogradi.

Policia e Kosovës dhe të gjitha institucionet e sigurisë po punojnë shumë për të garantuar respektimin e sundimit të ligjit dhe lirinë e lëvizjes. Jemi duke u koordinuar e punuar pandalur me partnerët tanë ndërkombëtar.

Përpjekjet e Vuqiçit për destabilizim të Kosovës, i cili po shërbehet me metoda të mentorit të tij- Putinit, do të dështojnë", ka shkruar ajo.

Bllokimi i rrugës në Bërnjak

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë, dhe me mjete tjera, rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare që lidhin Kosovën dhe Serbinë – Jarinjë dhe Bërnjak.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë./Shqip.com

Abdixhiku: Mbështesim angazhimin e institucioneve në shtrirje të ligjshmërisë në gjithë territorin
Lumir Abdixhiku, kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka reaguar për ngjarjet e sotme në veri të vendit.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook" tha se mbështesin angazhimin e institucioneve të Kosovës për shtrirjen e ligjshmërisë në gjithë territorin e Republikës.

"Mbështesim angazhimin e institucioneve të Kosovës për shtrirjen e ligjshmërisë në gjithë territorin e Republikës. Reciprociteti është e drejtë e çdo shteti sovran.
Dënojmë sulmin ndaj Policisë së Kosovës dhe forcave të sigurisë që ushtrojnë detyrën e tyre kushtetuese në veri të vendit. Mbështetja për ta është domosdoshmëri.

Koordinimi me aleatët tanë ndërkombëtarë në parandalimin e çfardo provokimi nga Serbia brenda territorit të Kosovës është esencial. Në këto momente, Kosovës i duhet stabilitet, ligjshmëri dhe siguri", ka shkruar Abdixhiku.

Bllokimi i rrugës në Bërnjak

Mbështetje i kanë ofruar Qeverisë edhe Partia Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.

Theksojmë se të dielën, rrugët janë bllokuar edhe në pjesë të tjera në veri të Kosovës.

Bllokadat vijnë një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendime të Qeverisë së Kosovës që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes një adresimi në faqen e tij në Facebook, ka paralajmëruar se në orët e ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike.

Në anën tjetër, Policia e Kosovës ka njoftuar se ka mbyllur pikëkalimet kufitare Jarinjë dhe Bërnjak – për qarkullim të udhëtarëve dhe automjeteve - për shkak të bllokadave të vendosura dhe ka njoftuar qytetarët që të përdorin rrugë alternative./Shqip.com

Krasniqi: Barrikadat në veri janë të sinkronizuara me Beogradin, Qeveria të koordinohet me partnerët strategjik dhe të sigurojë respektim të ligjit
Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka thënë se barrikadat dhe veprimet e paligjshme në veri të vendit po bëhen nga strukturat kriminale të orkestruara nga Beogradi.

Krasniqi ka thënë se Qeveria e Kosovës duhet të sigurojë liri të lëvizjes dhe respektim të ligjit në çdo cep të vendit tonë.

“Vendosja e barrikadave dhe veprimet e paligjshme në veri të vendit janë të papranueshme. Qeveria e Kosovës duhet të sigurojë liri të lëvizjes dhe respektim të ligjit në çdo cep të vendit tonë. Në mungesë të informatave zyrtare nga ana e qeverisë, inkurajoj institucionet tona të sigurisë që të jenë në shërbim të ruajtjes së rendit publik dhe sovranitetit në veri të vendit”, ka shkruar Krasniqi.

Më tej, ai u ka bërë thirrje edhe partnerëve ndërkombëtarë që të monitorojnë situatën e krijuar në veri.

“Këto veprime duhet të koordinohen edhe me partnerët ndërkombëtarë, të cilët i ftoj që t’i monitorojnë dhe denoncojnë provokimet dhe veprimet e paligjshme të strukturave kriminale në veri të vendit, që qartësisht janë të sinkronizuara me Beogradin zyrtar”, ka shkruar kryetari i PDK-së në Facebook.

Theksojmë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar mbi zhvillimet e sotme, pak kohë para hyrjes në fuqi të vendimit për reciprocitet ndaj Serbisë, për targat dhe dokumentet e identifikimit.

Kurti, përmes një adresimi në faqen e tij në Facebook, ka paralajmëruar se mund të ketë se orët e ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike.

"Orët e ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike. Po përballemi me nacional-shovinizmin serbomadh që e njohim mirë. Do të punojmë ditë e natë, do të jemi në krye të detyrës, për juve si qytetarë dhe për Republikën tonë demokratike. Dhe, së bashku arrijmë të ngadhënjejë rendi e ligji duke i vendosur ato në çdo cep të vendit", ka shkruar ai.

Bllokimi i rrugës në Bërnjak

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka mbyllur për qarkullim të udhëtarëve dhe automjeteve pikëkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, për shkak të bllokadave të vendosura.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë./Shqip.com

Deputeti ukrainas: Nëse Serbia pushton Kosovën, Ukraina duhet t’i mbrojë kosovarët
Deputeti i Ukrainës, Oleksiy Honcharenko

Deputeti ukrainas dhe anëtari i delegacionit të Ukrainës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës, Oleksiy Goncharenko ka reaguar pas tensioneve në veri të Kosovës.

Përmes një cicërime në Twitter, Goncharenko ka shkruar se Ukraina duhet t’i mbrojë kosovarët “nëse Serbia e pushton Kosovën”.

“Nëse Serbia pushton Kosovën, ne duhet t' mbrojmë kosovarët. Ukraina është gati të veprojë me trupat tonë në terren. Serbia po përpiqet të nisë një luftë agresive. Pikërisht sipas metodës së Putinit. Siç thashë, Serbia është kali i Trojës i Putinit në Evropë. Lufta kudo në botë është e tmerrshme”, ka shkruar Goncharenko.

Më tej ai ka shkruar se Kosova po vjen në realitetin ku Ukraina jeton tash e 5 muaj.

“Realiteti në të cilin jeton gjithë Ukraina për 5 muaj erdhi në Kosovë. Ne e dimë se si është të jetosh kështu. Ne donim që bota t’i ndalonte luftërat, jo t’i fillonte ato. Bota më në fund duhet të kuptojë se Rusia, Putini dhe të gjithë “aleatët” e tyre janë shkaku i konflikteve dhe luftërave”, shkroi Goncharenko.

Theksojmë se Policia e Kosovës ka njoftuar se ka mbyllur për qarkullim të udhëtarëve dhe automjeteve pikëkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, për shkak të bllokadave të vendosura.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë./Shqip.com

Policia: Ka të shtëna me armë, shqiptarët janë maltretuar dhe iu janë shkaktuar lëndime
Policia e Kosovës

Policia e Kosovës ka konfirmuar se në veri të Mitrovicës ka të shtëna me armë zjarri.

PK-ja ka bërë të ditur se shqiptarët janë maltretuar dhe janë lënduar nga ana e personave të dyshuar të cilët dyshohet se janë pjesë e organizimeve të bllokimit të rrugëve.

“Policia e Kosovës ka siguruar informacione zyrtare se në disa lokacione janë dëgjuar të shtëna me armë zjarri, ku disa prej të shtënave kanë qenë në drejtim të njësiteve policore, por fatmirësisht nuk ka të plagosur. Po ashtu janë siguruar informacione nga ana e qytetarëve se ka raste ku janë ndaluar dhe maltretuar qytetarë shqiptarë, duke iu shkaktuar lëndime dhe shkaktim të dëmeve materiale në automjetet e tyre nga ana e personave të dyshuar të cilët dyshohet se janë pjesë e organizimeve të bllokimit të rrugëve", thuhet në njoftim.

Disa momente më parë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar mbi zhvillimet e sotme, pak kohë para hyrjes në fuqi të vendimit për reciprocitet ndaj Serbisë, për targat dhe dokumentet e identifikimit.

Kurti, përmes një adresimi në faqen e tij në Facebook, ka paralajmëruar se orët e ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike,

“Orët e ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike. Po përballemi me nacional-shovinizmin serbomadh që e njohim mirë. Do të punojmë ditë e natë, do të jemi në krye të detyrës, për juve si qytetarë dhe për Republikën tonë demokratike. Dhe, së bashku arrijmë të ngadhënjejë rendi e ligji duke i vendosur ato në çdo cep të vendit”, ka shkruar ai.

Theksojmë se Policia e Kosovës ka njoftuar se ka mbyllur për qarkullim të udhëtarëve dhe automjeteve pikëkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, për shkak të bllokadave të vendosura.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë./Shqip.com

Kurti: Orët, ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar mbi zhvillimet e sotme, pak kohë para hyrjes në fuqi të vendimit për reciprocitet ndaj Serbisë, për targat dhe dokumentet e identifikimit.

Kurti, përmes një adresimi në faqen e tij në Facebook, ka paralajmëruar se mund të ketë se orët e ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike.

"Orët e ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike. Po përballemi me nacional-shovinizmin serbomadh që e njohim mirë. Do të punojmë ditë e natë, do të jemi në krye të detyrës, për juve si qytetarë dhe për Republikën tonë demokratike. Dhe, së bashku arrijmë të ngadhënjejë rendi e ligji duke i vendosur ato në çdo cep të vendit", ka shkruar ai.

Theksojmë se Policia e Kosovës ka njoftuar se ka mbyllur për qarkullim të udhëtarëve dhe automjeteve pikëkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, për shkak të bllokadave të vendosura.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë./Shqip.com

Serbët vendosin barrikadë në pikën kufitare në Bërnjak
Bllokimi i rrugës në Bërnjak

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë rrugën magjistrale në afërsi të pikëkalimit kufitar në Bërnjak.

Shqip.com ju sjell pamje nga vendi i ngjarjes.

Theksojmë se Policia e Kosovës ka njoftuar se ka mbyllur për qarkullim të udhëtarëve dhe automjeteve pikëkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, për shkak të bllokadave të vendosura.

Protesta e serbëve lokalë vjen një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit të Qeverisë, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me një dokument të hyrje-daljes, që do të jetë i vlefshëm për 90 ditë.

Me një dokument të tillë, qytetarët e Kosovës pajisen qe 11 vjet, sa herë që hyjnë në territorin e Serbisë.

Kryeministri Albin Kurti ka theksuar se nuk ka vend për tension, pasi sipas tij, po bëhet diçka legjitime dhe legale.

“Unë jam kryeministër i progresit dhe shpresës, e di që fqinji ynë në skenën politike atje, ka shumë politikanë deri të kreu shtetëror që janë udhëheqës të frikës dhe frikësimit. Unë besoj që paqja, demokracia, sundimi i ligjit, republika, kushtetutshmëria nuk kanë alternative dhe andaj besoj dhe punojë që gjithçka nesër të shkojë mirë”, ka thënë Kurti.

Ndërsa, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, thotë se situata me Republikën e Kosovës, nuk ka qenë asnjëherë më e ndërlikuar sesa që është sot.

Vuçiq këto komente i dha sot gjatë një konference, pasi është takuar dje me përfaqësuesit e serbëve në Kosovë./Shqip.com

Haradinaj për reciprocitetin: I drejtë, mbështesim institucionet shtetërore

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës , Ramush Haradinaj ka reaguar rreth zhvillimeve të fundit në veri pas vendimit për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Haradinaj ka vendimi për vendosjen e reciprocitetit është i drejtë dhe i ligjshëm.

"Vendimi për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë është i drejtë dhe i ligjshëm edhe në bazë të ligjeve vendore, por edhe atyre ndërkombëtare", ka shkruar Haradinaj.

Ai ka thënë se i mbështetë institucionet e vendit për zbatimin e këtij vendimi.

"Mbështesim institucionet e vendit, organet e rendit dhe sigurisë, për zbatimin e këtij vendimi të drejtë e të ligjshëm.

Bëjmë thirrje që qytetarët serb në veri të vendit, të përmbahen dhe të ruajnë qetësinë, rendin e ligjin", ka përfunduar Haradinaj.

Kosova nga sot në mesnatë do të fillojë të përdorë masën e reciprocitetit me Serbinë për targat dhe letërnjoftimet serbe.

Qytetarëve me letërnjoftime të Serbisë do t’u dorëzohet një dokument në hyrje dhe dalje nga vendi, ngjashëm siç ndodh me qytetarët e Kosovës kur futen në territorin e Serbisë.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka mbajtur takimin e Këshillit të Sigurisë së Kosovës, për të diskutuar rreth gjendjes së sigurisë në vend dhe njëherësh, për t’i bashkërenduar aktivitetet ndërinstitucionale në funksion të zbatimit të ligjshmërisë dhe të sundimit të ligjit në tërë Republikën e Kosovës.

Zyra e Kryeministrit të Kosovës ka bërë të ditur se nga e hëna e një 1 gushtit, hyn në fuqi zbatimi i vendimit të Qeverisë së Kosovës, i marrë më 29 qershor, vendim ky i cili parasheh fillimin e konvertimit të targave në ato zyrtare të Republikës së Kosovës, dhe për kalimin kufitar me fletëdeklarime të përkohshme që zëvendësojnë dokumentet e identifikimit personal nga Serbia, sikurse që shtyhet afati për mbulimin e simboleve dhe emërtimeve shtetërore serbe për automjetet që hyjnë në territorin tonë./Shqip.com

Petkoviq pas takimit në Rashkë: Ajo që po bën Kurti, është kundër popullit serb në Kosovë
Drejtori i së ashtuquajturës "Zyre për Kosovën", Petar Petkoviq

Ka përfunduar takimi i drejtorit të të ashtuquajturës zyre për Kosovë, në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq me me përfaqësuesit e serbëve të Kosovës.

Ai i është drejtuar përsëri kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit duke thënë se masa e reciprocitetit që do të aplikohet nga 1 gushti "është direkt kundër popullit serb në Kosovë".

”Ajo që po bën Albin Kurti është drejtpërdrejt kundër popullit serb në Kosovë dhe Metohi dhe synon të dëbojë popullin serb dhe institucionet serbe nga Kosova dhe Metohia”, tha Petkoviq.

Mes tjerash ai tha se të gjithë serbët e duan zbatimin e marrëveshjes së Asociacionit.

Sipas tij ”kjo krizë dhe gjithçka që po ndodh, si dhe dhuna institucionale ndaj serbëve në Kosovë dhe Metohi, nuk do të ekzistonin nëse sot do të kishim Asociacionin e komunave me shumicë serbe, e cila duhet të jetë kornizë për realizimin e të drejtave kolektive të serbëve në Kosovë”, u shpreh Petkoviq, shkruan Tanjug.

Në takimin që u mbajt në Rashkë,morën pjesë kryetari i Listës Serbe dhe ministri për Komunitete dhe Kthim Goran Rakiq, si dhe nënkryetarët e SL-së, Igor Simiç dhe Dalibor Jevtiq./Shqip.com

Ndizet sirena e alarmit në Mitrovicë
Alarmi te Ura e Ibrit në Mitrovicë

Në veri të Mitrovicës është ndezur alarmi i njohur si ‘usbuna’, që shërben si sinjalizues i serbëve për grumbullim në veri.

Shqip.com ka siguruar pamje nga ura e Ibrit në Mitrovicë ku dëgjohet alarmi.

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë rrugën magjistrale në afërsi të pikëkalimit kufitar të Jarinjës, që gjendet në Komunën e Leposaviqit.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për veri, Besim Hoti, ka thënë për Shqip.com se ka ardhur deri te bllokimi i një rruge në Zubin Potok dhe po ashtu në Zveçan.

“Kishte bllokim të rrugës në Zubin Potok tek Varaga dhe afër Rudares. Pretendohet se është përhapur një lajm i rrejshëm se komuna do të bllokohet nga njësitet speciale, që absolutisht nuk është e vërtetë dhe se nuk ka asnjë qëllim të tillë”, ka thënë Hoti.

Theksojmë se Kosova në mesnatë do të fillojë të përdorë masën e reciprocitetit me Serbinë për targat dhe letërnjoftimet serbe.

Si pasojë e kësaj ka pasur reagime të shumta nga politikanët serbë./Shqip.com

Mbyllen për qarkullim pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak
Policia e Kosovës në Jarinje, Ilustrim

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar me kamionë rrugën magjistrale në afërsi të pikëkalimit kufitar të Jarinjës, që gjendet në Komunën e Leposaviqit.

Policia e Kosovës njofton se pikat kufitare në Jarinje dhe Bernjak janë mbyllur për qarkullim.

"Policia e Kosovës ka mbyllur kufirin për qarkullim udhëtar dhe për automjete në pikë kalimet kufitare Bernjak dhe Jarinje, për shkak të bllokimit të rrugëve në drejtim të këtyre pikë kalimeve kufitare Jarinje dhe Bernjak. Njoftohen të gjithë qytetarët të shfrytëzojnë pikat tjera kufitare për qarkullim", thuhet në njoftim.

Kosova nga sot në mesnatë do të fillojë të përdorë masën e reciprocitetit me Serbinë për targat dhe letërnjoftimet serbe.

Në anën tjetër, kryeministri Albin Kurti ka theksuar se nuk ka vend për tension, pasi sipas tij, po bëhet diçka legjitime dhe legale.

“Unë jam kryeministër i progresit dhe shpresës, e di që fqinji ynë në skenën politike atje, ka shumë politikanë deri të kreu shtetëror që janë udhëheqës të frikës dhe frikësimit. Unë besoj që paqja, demokracia, sundimi i ligjit, republika, kushtetutshmëria nuk kanë alternative dhe andaj besoj dhe punojë që gjithçka nesër të shkojë mirë”, ka thënë Kurti.

“Ne nuk do t’ua marrim dokumentet njerëzve që vijnë nga Serbia në Kosovë, ne do t’ua shtojmë një flet-deklarim, sepse ka 11 vjet që Serbia vepron njëjtë me çdo qytetarë të Kosovës kur e kalon kufirin e shkon në Serbi”, shtoi ai.

Ndërsa, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, thotë se situata me Republikën e Kosovës, nuk ka qenë asnjëherë më e ndërlikuar sesa që është sot.

Vuçiq këto komente i dha sot gjatë një konference, pasi është takuar dje me përfaqësuesit e serbëve në Kosovë.

“Unë e di që pas shumë vitesh, dhe kjo ka ndodhur për dekada, shumë njerëz nuk duan as të dëgjojnë për problemet reale me të cilat po përballet vendi ynë dhe populli ynë. Kjo. Nuk kemi qenë kurrë në një situatë më të ndërlikuar sesa sot”, është shprehur Vuçiq./Shqip.com