LIVE: Dita e gjashtë e barrikadave në veri

Sot, është dita e gjashtë që nga vendosja e barrikadave në veri të Kosovës.

Barrikadat e ngritura nga serbët lokal atje, janë në shenjë pakënaqësie ndaj arrestimit të ish-policit, Dejan Pantiqit – Ai po dyshohet se ka organizuar sulm terrorist nda zyrave të Komisionit Komunal Zgjedhor në veri me 6 dhjetor. Që nga kjo datë, në veri të Kosovës janë shënuar një sërë incidentesh të armatosura.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Në këtë gjendje gjeopolitike të Kosovës, përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kanë qenë në Kosovë ku janë takuar me krerët e shtetit.

Lajçak ka thënë se tensionet nuk i ndihmojnë askujt, ndërsa Escobar ka thënë që pret të implementimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Pas takimit me krerët e Qeverisë së Kosovës, ndërkombëtarët do të qëndrojnë edhe në Serbi për të diskutuar lidhur me situatën aktuale në mes dy vendeve.

Përmbledhje

Trajkoviq për herë të dytë ndalohet nga autoritete serbe
Kurti: Barrikadat në veri nuk janë civile
Serbia zyrtarisht do t’i kërkojë KFOR-it kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë
Hovenier: Kërcënimet për shkak të opinioneve politike janë të papranueshme
Rama: Kosova u lirua, ajo nuk do të jetë kurrë nën ligjet e Beogradit
Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it, por nevojitet një zgjidhje politike
Shefi i EULEX-it: Patrulla jonë u sulmua duke iu afruar barrikadave të Rudarit
Baruti dhe propaganda: Për çfarë është veriu i Kosovës?
Serbia, kërkesë KFOR-it për dërgimin e forcave të sigurisë në Kosovë
Sadiku: Kur serbët janë mirë, ne e kemi më të lehtë të jetojmë
Simiq:Kuvendi i ri Komunal i Mitrovicës së Veriut është i paligjshëm
Lajçak: Vuçiq e kupton seriozitetin e situatës
Dita e pestë e barrikadave në veri të Kosovës
Qeveria pas takimit trepalësh: Ka dakordim për heqjen e barrikadave
Escobar i qartë: Kosova ka garanci shumë të forta sigurie nga SHBA
Hoti: Paqja në veri sigurohet nga partnerët e Kosovës
Kurti sot do të takohet me Lajçakun dhe Escobarin
Pas vizitës në Kosovë, Escobar shkon në Serbi
KFOR: Rruga e vetme drejtë paqes është dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë
Petkoviq: Pantiq ka probleme me zemër, nuk po e merr trajtimin e nevojshëm
Stoltenberg: Të gjitha palët të përmbahen nga përshkallëzimi
Haradinaj takon Escobar
Sulm me shok-bombë ndaj EULEX
Spanja mbështetë dialogun Kosovë-Serbi
Franca është e shqetësuar për situatën në veri të Kosovës
Ministrat e Jashtëm të BE-së humbasin durimin
Escobar sot takohet me liderët e opozitës
Dita e katër e barrikadave në veri
Escobar takon Listën Serbe
Zyra e Kryeministrit jep detaje për takimin Kurti-Escobar
Lajçak nis vizitën në Ballkan më 14 dhjetor
Escobar nuk komenton situatën në veri të vendit
Eurodeputeti holandez: Dialogu i udhëhequr nga BE është e vetmja rrugë përpara
EULEX shton praninë e forcave në veri të vendit
Osmani në linjë me kërkesën e SHBA-ve për çështjen e barrikadave
Bërnabiq i reagon Cramonit për barrikadat në veri
Vuçeviq: Me ushtrinë serbe të gjithë qytetarët e Serbisë janë të sigurt
Chollet tregon arsyen e anulimit të vizitës në Kosovë
Fillon takimi Osmani-Escobar
Von Cramon pret që barrikadat në veri të largohen
Rakiq flet nga veriu i Mitrovicës, kërkon lirimin e serbëve të burgosur
Para takimit me Kurtin, Escobar takohet me Osmanin
Kurti takohet sot me Escobarin
Shkollat në veri pezullojnë procesin mësimor
CNN shkruan për situatën në veri të Kosovës
Borrell: Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut
Vuçeviq: Serbia e vendosur ndaj paqës dhe kërkesës për marrëveshje politike
Deputetja ukrainase krah Kosovës: Sovraniteti nuk duhet të shkelët
Vuçiqi kërkon lirimin e serbëve të burgosur në Kosovë
Ish-ministri suedez reagon për situatën në veri të Kosovës
Situata në veri e tensionuar, Escobar dhe Chollet vijnë në Kosovë
Shefi i Eulex-it pajtohet me deklaratën e Ministres së Jashtme të Gjermanisë
Rama braktis Vuçiqin
Qeveria demanton pretendimet e Rakiqit se forca speciale po përgatiten të hyjnë në veri
Vuçiqi: Serbët në Kosovë sonte i pret një natë e vështirë
Ministrja e Jashtme e Gjermanisë: Kosova uli tensionet, Serbia e bëri të kundërtën
Kurti viziton veriun e vendit
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë largimin e menjëhershëm të barrikadave
Nikolla: E dënueshme dhuna ndaj Policisë së Kosovës dhe EULEX
Ish-zëdhënësi i KFOR-it: NATO nuk do ta lejojë kurrë kthimin e ushtarëve serbë në Kosovë
Serbët bllokuan rrugët me kamionët e dhuruar nga BE
Osmani: Heqja e barrikadave dhe vendosja e rendit dhe ligjit është e domosdoshme
Haradinaj: Beogradi duhet ta pranojë realitetin e Kosovës së pavarur
Gërvalla:Borrell duhet të dënojë të shtënat ndaj Policisë së Kosovës
Mehaj:Periudhës së shantazheve, kërcënimit, i ka ardhur fundi
Vuqiq thërret mbledhjen e Këshillit të Sigurisë
LDK i kërkon sërish Qeverisë që të koordinohet me ndërkombëtarët për veriun
Meta dënon ashpër sulmin ndaj EULEX-it dhe PK-së në veri
Rama dënon sulmet ndaj EULEX-it, barrikadat bien ndesh me frymën e dialogut
Policia e Kosovës demanton mediat serbe lidhur me zhvillimet në veri
NATO dënon ashpër sulmin ndaj patrullës së EULEX-it në veri
Sveçla kërkon heqjen e barrikadave në veri, ka kërkesë edhe për qytetarët serbë
Kurti: Paligjshmëria nuk tolerohet, Serbia po dëshiron kthimin e luftës
Ambasada e Italisë thotë se sulmet ndaj policisë dhe EULEX-it janë të pajustifikueshme
Rakiq iu bënë thirrje serbëve që të lejojnë lëvizjen e KFOR-it dhe EULEX-it në veri
Borrell: Nuk e tolerojmë sulmin ndaj EULEX-it, barrikadat duhet të hiqen
Trajkoviq: Serbët në Kosovë duhet t’i heqin qafe kriminelët
Ambasadorja e Sllovenisë reagon pas sulmeve ndaj policisë dhe EULEX-it në veri
KQZ pezullon aktivitetet e planifikuara për zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri
Rohde: Dhuna ndaj EULEX-it dhe ofruesve të sigurisë duhet të ndalet
Hovenier: Sulmet ndaj EULEX-it dhe Policisë së Kosovës janë të papranueshme
Kurti: Nuk kërkojmë konflikt, por Kosova do ta mbrojë veten
EULEX flet për Shqip.com, konfirmohet sulmi ndaj tyre në veri
Ish-krerët e komunave veriore, pjesë e barrikadave në veri
Daçiq: I kemi vijat tona të kuqe, s’ka njohje të Kosovës
Haxhiu admiron nivelin e përgatitjes së zyrtarëve policorë të Kosovës
Sveçla publikon fotot e policit të plagosur në veri
AGK-ja thotë se puna e gazetarëve po rrezikohet
Serbët në Rudarë dhe Zveçan vendosin tenda
Sali Berisha i reagon Vuçiqit: Po luan me zjarrin
Kurti: Agresionit do t’i përgjigjemi me gjithë fuqinë që kemi
Mjete shpërthyese afër gazetares që po raportonte nga barrikadat
Vuçiq: Do të kërkojmë hyrjen e ushtrisë serbe në Kosovë
Policia e Kosovës sulmohet përsëri në afërsi të Ujmanit
OSBE-ja reagon pas shtyerjes së zgjedhjeve në veri
Haradinaj: Apeloj te BE dhe SHBA të ndërhyjnë në veri
Alibeaj: Qeveria e Serbisë po krijon vatër të rrezikshme
Shtetet e QUINT-it dalin me deklaratë pas shtyrjes së zgjedhjeve në Veri
Sveçla jep detaje në lidhje me arrestimin e ish-policit Dejan Pantiq
Policia njofton se është mbyllur përkohësisht kufiri në Jarinje
Osmani cakton 23 prillin për mbajtjen e zgjedhjeve në veri
Çitaku fajëson Qeverinë për dështimin e mbajtjes së zgjedhjeve në veri
Zgjedhjet në veri shtyhen për në prill të vitit 2023
Pekoviq: Policia e Kosovës ka arrestuar një ish-zyrtar policor
Shfaqen barrikada në Rudare
Situata në veri, presidentja Osmani takon sot përfaqësuesit e partive politike
Tajani: Tensionet në veri të Kosovës rrezikojnë stabilitetin në rajon
KQZ: Nuk ka rekomandim për shtyrjen e zgjedhjeve në veri
Situata aktuale në veri është e qetë
Prokuroria Speciale i kundërpërgjigjet Konjufcës
Stano: I dënojmë incidentet e dhunshme në veri
Sarrazin: S’mund të presim gjatë
Përfundon operacioni i policit të plagosur, gjendja e tij është stabile
Staroviq duke e cituar 1244: Serbia ka të drejtë të kthejë forcat e sigurisë në Kosovë
Osmani: Në territorin e Kosovës kurrë më s’do të ketë policë e ushtarë të Serbisë
Bërnabiq flet për dërgimin e forcave të sigurisë në Kosovë: Jemi afër vendimit
Mësohet identiteti i policit të plagosur në Zveçan
Sulmohet ekipi i Kallxo.com në Mitrovicën Veriore 
Ambasadori gjerman e mbështet Hovenierin: Zgjedhjet në veri duhet të shtyhen
KFOR për Shqip.com: Të shmangen tensionet
Zhvillimet në Veri të Kosovës
Trajkoviq për herë të dytë ndalohet nga autoritete serbe

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane nga Kosova, Rada Trajkoviq është ndaluar për herë të dytë sot nga autoritetet e Serbisë, por kësaj radhe në drejtim të Serbisë.

Përmes një postimi në Twitter, Trajkoviq tha se policët serbë janë profesionist por ndjekin urdhra ‘nga lart’.

“Ky është një fyerje e paprecedentë. U ndalova sërish nga policia serbe në vijën administrative me Kosovën, kësaj radhe në drejtim të Serbisë. Punonjësit e policisë janë profesionistë, por ndjekin urdhrat “nga lart”. Jemi të izoluar në të ftohtë dhe nuk kam me vete terapinë e nevojshme me insulinë”, tha Trajkoviq.

Ndërsa në një postim tjetër, Trajkoviq tha se për shkak të kërcënimeve shëndetësore për mungesë të barnave ajo duhet t’i publikojë fotografitë e policëve të cilët janë përgjegjës për ndalimin e saj.

“Fatkeqësisht, për shkak të kërcënimeve shëndetësore për shkak të mungesës së terapisë, jam i detyruar të shpall publikisht se cilët janë punonjësit e policisë që do të mbajnë përgjegjësi nëse gjendja ime përkeqësohet. Parandalimi i një shtetasi të Serbisë për të hyrë në vendin e tij është shkelje e Kushtetutës”.

Rada Trajkoviq është përballur me kërcënime të vazhdueshme nga serbët për shkak të pikëpamjeve të saj politike pro Kosovës.

Ndërsa, sot iu është ndaluar edhe hyrja e saj në Kosovë nga pika kufitare në Merdarë nga autoritet e Serbisë.

Kurti: Barrikadat në veri nuk janë civile

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se barrikadat në veri të Kosovës nuk janë civile.

Përmes një interviste në ATV, Kurti tha se barrikadat atje janë me armatime.

Barrikadat në veri duhet të hiqen nga ata që i kanë vendosur. Ata që i kanë vendosur barrikadat janë vendosur edhe vetë në barrikada. Madje, me armatim, nuk janë këto barrikada civile. Në anën tjetër, kemi dhënë kohën e kërkuar prej KFOR-it që ata ta bëjnë heqjen e këtyre barrikadave dhe ministri i punëve të Brendshme po pret. Barrikadat nuk mund të qëndrojnë aty se qytetarët serbë janë ata më të bllokuarit. Nëse nuk do të ishte për Kosovën edhe për shqiptarët, edhe për serbët duhet të hiqen ato. Unë jam kryeministër i të gjithëve”, tha Kurti.

Kurti tha se e ka intensifikuar kontaktin me serbët për të cilat nuk i ka bërë publike për shkak se vetë serbët kanë kërkuar – Ai tha se në barrikada janë qindra njerëz të grupeve kriminale të cilat janë kthyer në banda për ta destabilizuar Kosovën.

Ndërsa, lidhur me aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian, Kurti tha se janë të rëndësishme edhe marrëdhëniet ndër fqinjësore.

“Natyrisht për tu integruar në BE duhet të kesh marrëdhëniet e mira ndër fqinjësore. Sa i përket Kosovës, marrëdhëniet e mira nuk do të mungojnë por po them se destruktiviteti i fqinjit tonë verior mund të shfaqet si problem për anëtarësimin e përbashkët në Bashkimin Evropian mirëpo, ne nuk mund t’i presim ata mbase nuk duan të integrohen”.

Krahas kësaj, Kurti foli edhe për veprimet e mëtejshme që do të ndërmerren pas dorëzimit të aplikimit të Kosovës për në BE.

“Ajo se çfarë pritet në vijim është që Këshilli Evropian të kërkoj për opinion nga Komisioni Evropian për aplikimin e Kosovës e pastaj për një fazë të nevojshme do ta kemi pyetësorin me mijëra pyetje për Kosovën e që na pret shumë punë në shtëpinë tonë që t’i bëjmë me shpejtësi të gjitha reformat e të përgjigjemi në atë pyetësor”.

Tutje, Kurti tha se beson që edhe qëndrimi i pesë vendeve mosnjohëse të pavarësisë së Kosovës do të fillojë të zbutet.

Serbia zyrtarisht do t’i kërkojë KFOR-it kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë

Qeveria e Serbisë ka marrë vendim që të bëjë kërkesë ndaj KFOR-it që të sjellë ushtrinë e saj në veri të Kosovës.

Sipas tyre, kjo kërkesë bazohet në Rezolutën 1244 të Kombeve ta Bashkuara të Amerikës, raportojnë mediat serbe.

Ky vendim është marrë në seancën e sotme të Qeverisë Serbe në të cilën ka marrë pjesë edhe presidenti, Aleksandër Vuçiq.

“Është marrë vendim që tani në formë elektronike dhe nesër në mëngjes personalisht t’i dorëzojmë një kërkesë komandantit të KFOR-it që një numër i caktuar, në qindra, deri në një mijë, të forcave tona të kthehen në Kosovë”, tha Vuçiq.

Vuçiq po merr pjesë në këtë seancë me ftesën e kryeministres, Ana Bërnabiq.

Krahas kësaj, sot është dita e gjashtë e barrikadave në veri të Kosovës.

Barrikadat u vendosen pas arrestimit të ish-policit, Dejan Pantiq sit ë akuzuar për sulm ndaj zyrave të Komisionit Komunal të Zgjedhjeve në veri.

Hovenier: Kërcënimet për shkak të opinioneve politike janë të papranueshme

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier është takuar me kryetaren e Lëvizjës Evropiane nga Kosova, Rada Trajkoviq.

Përmes një postimi në Twitter, Hovenier tha se kërcënimet dhe frikësimet për shkak të opinioneve politike janë të papranueshme.

“Falënderojë Rada Trajkoviqin për ato që na njoftoi sot: kërcënimet dhe frikësimet për shkak të opinioneve politike janë të papranueshme në shoqëritë e lira dhe demokratike”, shkroi Hovenier.

Rada Trajkoviq është përballur me kërcënime të vazhdueshme nga serbët për shkak të pikëpamjeve të saj politike pro Kosovës.

Ndërsa, sot iu është ndaluar edhe hyrja e saj në Kosovë nga pika kufitare në Merdarë nga autoritet e Serbisë.

Rama: Kosova u lirua, ajo nuk do të jetë kurrë nën ligjet e Beogradit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se Kosova nuk do të jetë kurrë në ligjet e Beogradit.

Kjo deklaratë e Ramës erdhi pasi Serbia ka bërë kërkesë ndaj NATO-s që të dërgoj trupa të ushtrisë së saj në veri të Kosovës.

“Së fundmi, dëgjuam deri për kërkesa të bëra NATO-s për të dërguar trupa serbe në veri të Kosovës, për të mbrojtur serbët etnikë. E kuptoj që kjo mund të jetë një tjetër shashkë speciale e retorikës politike, por është po kaq surreale sa do të ishte nëse Kosova do t’i kërkonte NATO-s të dërgonte trupa shqiptare në Serbinë jugore për të mbrojtur shqiptarët etnikë. E gjitha kjo është tejet larg asaj për të cilën kemi nevojë. Kemi hyrë në dekadën e tretë qysh kur Kosova u lirua një herë e përgjithmonë nga Beogradi. Ajo nuk do të jetë kurrë më nën ligjin e Beogradit”, tha Rama, raporton Abcneës.al.

Lidhur me situatën në mes Kosovës dhe Serbisë, Rama tha se është i nevojshëm dialogu.

“Ne kemi nevojë vetëm tre gjëra: Dialog, dialog, dialog. Pjesa tjetër është thjeshtë politikë e keqe. E di më së miri se është më e lehtë ta thuash se ta bësh një gjë të tillë, por çdo rrugë e shkurtër që merret përtej dialogut të vështirë, madje të dhimbshëm midis Serbisë dhe Kosovës, jo vetëm për ato të dyja, po për të gjithë rajonin, shpie në një territor shumë të rrezikshëm. Nuk e zgjodhëm ne të jetonim në këtë lagje sekëlldisëse të Evropës, që quhet Ballkan, madje nëse do të mundeshim do ta kishim zëvendësuar njëri-tjetrin me fqinj të tjerë. Por së pari, nuk ka asnjë vend tjetër në këtë planet ku ta transferojmë vendin tone dhe së dyti, secili prej fqinjëve tanë është këtu për të qëndruar”..

Edi Rama ka potencuar se vendi që ai udhëheqë do të jenë gjithmonë krah Kosovës lidhur me të drejtën e saj që të qeverisë nga autoritetet e veta.

Osmani takon Hovenier, diskutojnë për veriun

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim të rregullt ambasadorin e SHBA-ve, Jeffrey Hovenier.

Në ketë takim tema kryesore e takimit ishte situata në veri të vendit.

“Presidentja Vjosa Osmani ka pritur në takim të rregullt ambasadorin e SHBA-ve, Jeffrey Hovenier më të cilin bisedoi për zhvillimet e fundit e në veçanti rreth dorëzimit të aplikimit për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Presidentja Osmani theksoi se ky përbën një hap të rëndësishëm për përmbushjen e vizionit të Kosovës për integrim në strukturat euroatlantike”, thuhet në njoftim.

Në takim u diskutua po ashtu edhe për zhvillimet në veri të vendit. Presidentja Osmani nënvizoi përkushtimin e institucioneve të Republikës për koordinim të rregullt e të vazhdueshëm me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë.

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it, por nevojitet një zgjidhje politike

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, me rastin e njoftimit nga Beogradi se Serbia pas seancës së sotme do t’i paraqesë kërkesë KFOR-it për kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë, deklaroi se Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it, por se është e nevojshme një zgjidhje politike.

“Kjo është një çështje që mbetet politike dhe prandaj kërkon zgjidhje politike. Unë nuk shoh mundësinë e një zgjidhje ushtarake,” tha Hill.

Ajo që duhet të bëjmë, shtoi ambasadori amerikan, është të qetësojmë situatën dhe të krijojmë paqe dhe stabilitet në atë zonë.

“Njerëzit që jetojnë atje mund të kenë pritshmëri të qarta se si do të jetë jeta e tyre në të ardhmen, dhe kjo mund të arrihet përmes themelimit të Bashkësisë së Komunave Serbe”, beson ai.

Hill kujtoi se Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit Gabriel Escobar e bëri të qartë të mërkurën se kjo është diçka që do të ndodhë.

Shefi i EULEX-it: Patrulla jonë u sulmua duke iu afruar barrikadave të Rudarit

Situata e sigurisë, veçanërisht në veri të Kosovës, është shumë e tensionuar dhe do të ishte shumë keq nëse edhe serbët nga jugu do të largoheshin nga institucionet.

Kështu ka deklaruar kreu i EULEX-it, Lars Gunnar Vigemark.

“Patrulla jonë u sulmua duke iu afruar barrikadave afër Rudarit në veri të Mitrovicës, në këto barrikada kishte popullatë serbe, por nuk mund të them me 100% siguri se kush e hodhi bombën, falënderoj për deklaratat e presidentit Vuçiq dhe të tjerëve në të cilat kërkohet që EULEX-i dhe KFOR-i të mos sulmojnë njëri-tjetrin dhe se ne jemi këtu për të përmbushur mandatin tonë”, ka deklaruar Vigemark.

Sipas Vigemark, EULEX-i së bashku me KFOR-in dhe Policinë e Kosovës, po i përcjell me vëmendje zhvillimet.

“Siç e dini, ka një sërë barrikadash në rrugë, veçanërisht në rrugën nga Mitrovica për në Leposaviq, Jarinje dhe më tej për në Serbi. Gjithashtu, ka edhe disa barrikada të tjera. Në përgjithësi, mendoj se popullata vendase, qofshin ata serbë të Kosovës apo shqiptarë të Kosovës apo grupe të tjera etnike, por sigurisht që po flasim për serbët etnikë dominues që janë shumicë atje, janë shumë të shqetësuar. Njerëzit janë të frikësuar. Ka më shumë se një muaj që kur serbët janë larguar nga institucionet e Kosovës ka një vakum sigurie”, ka thënë Vigemark.

Sot, është dita e gjashtë që nga vendosja e barrikadave në veri të Kosovës.

Baruti dhe propaganda: Për çfarë është veriu i Kosovës?

Tensionet e fundit serbo-kosovare kanë arritur një kulm të rrezikshëm. Serbia ka kërcënuar se do të zhvendosë trupat e saj në Kosovë. Komuniteti ndërkombëtar po kërkon zgjidhje.

Tensionet mes Serbisë dhe Kosovës po bëhen sërish tituj. Epiqendra e konfliktit mes pakicës serbe dhe shumicës shqiptare është veriu i Kosovës.

Pse quhet Kosova Veriore?

Bëhet fjalë për zonën në veri të lumit Ibër në Kosovë. Katër komunat janë pothuajse ekskluzivisht të banuara nga serbë që nuk e pranojnë shtetësinë e Kosovës. Ata kanë lidhje të ngushta me Serbinë , por kanë dhjetë vende të garantuara në parlamentin e Kosovës dhe dy ministra në qeveri. Qeveria e Kosovës në Prishtinë nuk ka pasur kurrë kontroll të plotë të veriut të vendit që nga përfundimi i luftës së Kosovës në vitin 1999 .

Ky vend e bën veriun, ku jetojnë rreth 60,000 njerëz, një zonë pothuajse pa ligj, një Eldorado për kriminelët dhe kontrabandistët. Pa përjashtim, politikanët kryesorë serbë atje janë aleatë besnikë të presidentit serb Aleksandar Vuçiq.

Serbët kanë një mosbesim të thellë ndaj qeverisë në Prishtinë. Kjo përforcohet mbi të gjitha nga fakti se njësitë speciale të policisë dërgohen rregullisht në veri, shpesh nën pretekstin e luftimit të krimit.

Cili është shkaku aktual i konfliktit?

Serbët janë përsëri në barrikada në veri të Kosovës – një metodë e provuar dhe e provuar . Të organizuar në grupe bisedash, ata janë në gjendje të mbyllin veriun, duke bllokuar rrugët dhe pikat kufitare, brenda pak minutash. Aktualisht në protestë kundër arrestimit të një ish-polici nën dyshimin për “terrorizëm”, Prokuroria Publike Kosovare e akuzon atë se ka kryer sulm me bombë në objektin e Komisionit Zgjedhor në Mitrovicën e Veriut.

Serbët donin të pengonin zgjedhjet lokale në veri, të cilat u bënë të nevojshme pasi të gjithë zyrtarët serbë u larguan nga institucionet kosovare në fillim të nëntorit . Ata u tërhoqën si nga Parlamenti ashtu edhe nga qeveria. Katër kryetarët e bashkive në veri të vendit kanë dhënë edhe dorëheqje. Disa qindra policë serbë u larguan nga forca policore kosovare, ashtu si edhe gjyqtarët serbë që nuk punojnë më në veri të Kosovës.

Bojkoti i institucioneve kosovare ishte një reagim ndaj planit të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti për   të ndaluar targat e lëshuara nga autoritetet serbe  në Kosovë dhe për t’i shkëmbyer ato me ato kosovare. Për Kurtin, është çështje themelore e reciprocitetit, sepse Serbia nuk i pranon targat kosovare, për Vuçiqin dhe serbët e Kosovës, është një përgatitje për “spastrim etnik”.

Në ndërkohë, qeveria në Prishtinë i ka shtyrë të dy projektet – zgjedhjet lokale dhe vendosjen e targave të reja – ndoshta nën presionin e BE-së dhe mbi të gjitha të SHBA-së.

Tani edhe Perëndimi po kërkon që Serbia të zbusë tensionin. Por për momentin nuk duket kështu.

A mund të dërgojë vërtet ushtria Serbia?

Kjo konsiderohet e pamundur. Në vitet e fundit, Vuçiq i kishte vënë trupat serbe në “gatishmëri më të lartë” disa herë dhe i kishte urdhëruar ata të afroheshin me kufirin me Kosovën. Për këtë javë, megjithatë, qeveria në Beograd ka bërë të ditur se synon të stacionojë policë dhe ushtarë në territorin e Kosovës.

Kjo mundësi është paraparë në Rezolutën 1244 të OKB-së të vitit 1999, e cila zbatohet pas kapitullimit de facto të Serbisë pas luftës së Kosovës dhe bombardimeve të NATO-s. Sipas rezolutës, Serbia mund të dërgojë “disa qindra” forca të sigurisë në Kosovë – por vetëm nëse misioni ushtarak ndërkombëtar KFOR pajtohet.

Edhe presidenti i Serbisë Vuçiq thotë hapur se propozimi i tij me siguri do të refuzohet. Prandaj, analistët në Beograd e interpretojnë kërkesën e tij si një propagandë të pastër. Sipas kritikëve të tij, Vuçiq dëshiron ta veçojë veten si kampion i “serbizmit”. Edhe nëse Aleksandar Vuçiq do ta konsideronte seriozisht opsionin ushtarak, ndoshta do të ishte e pashpresë sepse do të rezultonte edhe në një konfrontim të drejtpërdrejtë me policinë ndërkombëtare dhe njësitë ushtarake të stacionuara në Kosovë.

A ka një zgjidhje për mosmarrëveshjen në horizont?

Jo në të vërtetë, edhe nëse Perëndimi përfundimisht ushtron më shumë presion. Qëndrimet e palëve janë solide: në Beograd ata “kurrë” nuk duan të negociojnë për njohjen e “ndarjes në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare”. Në Prishtinë, njerëzit përgjigjen se bisedimet me ish-“pushtuesit serbë” kanë kuptim vetëm nëse përfundojnë duke u njohur.

Deri më sot, më shumë se njëqind vende e njohin Kosovën si shtet të pavarur, duke përfshirë 22 nga 27 anëtarët e BE-së. Pa pëlqimin e Serbisë, Kosova nuk mund të bëhet anëtare e OKB-së, pasi dy partnerët serbë, Rusia dhe Kina, kanë të drejtën e vetos në Këshillin e Sigurimit.

Tani një iniciativë franko-gjermane supozohet t’i bëjë gjërat të lëvizin. Deri më tani, publiku ka parë vetëm pjesë të planit të dalë në shtyp. Por edhe të brendshëm konfirmojnë se traktati themelor gjermano-gjerman i vitit 1972 (midis Republikës Federale të Gjermanisë dhe Republikës Demokratike Gjermane) duhet të shërbejë si bazë: Serbia nuk duhet ta njohë qartë Kosovën, por duhet të pranojë integritetin territorial dhe sovranitetin e ish provinca jugore dhe anëtarësimi i saj nuk bllokojnë në mënyrë aktive në të gjitha organizatat ndërkombëtare.

Një “perspektivë e BE” duhet të shërbejë si një karotë për të dy vendet. Megjithatë, një zgjerim i BE-së në Ballkanin Perëndimor ka qenë deri më tani në yll. Serbia është zyrtarisht një vend kandidat për në BE, por negociatat janë të ngadalta. Kosova nuk ka as status kandidat, por dëshiron të aplikojë për të në vitin 2022.

Si po ndikon lufta në Ukrainë te kundërshtarët?

Ka pasur frikë që nga shkurti se Rusia mund të përdorë lidhjet e saj të ngushta me Serbinë për të hapur një “front anësor” në Ballkan. Edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti po luan me këtë kartë: Ashtu si Rusia, njerëzit në Serbi po ëndërrojnë të rivendosin një “botë serbe” në rajon. Presidenti serb Vuçiq kundërpërgjigjet me vërejtjen se Kurti po sillet si “Zelenskyi i vogël”.

Vuçiq duket se ka letra më të këqija. Për inat të BE-së, Serbia nuk i është bashkuar sanksioneve kundër Rusisë. Sipas sondazheve, më shumë se 80 për qind e serbëve refuzojnë sanksione të tilla kundër një “shteti vëllazëror”. Serbia është e varur jo vetëm nga gazi rus, por edhe nga mbështetja ruse për çështjen e Kosovës.

Nga ana tjetër, ekonomia serbe është tërësisht e orientuar drejt perëndimit. Vetëm kompanitë gjermane sigurojnë rreth 75,000 vende pune në Serbi.Politikanët perëndimorë, përfshirë kancelarin gjerman Olaf Scholz, duken të vendosur për të frenuar ndikimin rus në Ballkan. Tashmë ka zëra – dhe Kurti e thotë fare sinqerisht: një “marrëveshje gjithëpërfshirëse normalizimi” midis Serbisë dhe Kosovës pritet në pranverën e vitit 2023. Siç janë gjërat aktualisht, kjo tingëllon tepër optimiste, raporton DW.

Borell: Barrikadat duhet të largohen menjëherë

Përfaqësuesi i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell, ka deklaruar se barrikadat në veri të Kosovës duhet të largohen dhe se gjendja duhet të kthehet në normalitet.

Kështu ka deklaruar Borell, para hyrjes në takimin e Këshillit të Evropës, që pritet të diskutohet për gjendjen e sigurisë në Evropë.

“Unë do t’i informoj liderët për situatën dhe do t’u kërkoj [të gjithëve në rajon] që ta qetësojnë situatën dhe t’i kthehen dialogut – që është rruga e vetme për perspektivën evropiane të Kosovës dhe Serbisë.

Është absolutisht e rëndësishme që këto lloj telashe të ndalen, të hiqen barrikadat, të ktheheni në qetësi dhe të ktheheni në diskutime – diskutimi për propozimin që kemi vënë në tryezë, për të kërkuar një zgjidhje koherente dhe të përhershme të tensioneve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit”, ka thënë Borell.

Ai ka thënë se lidhur me gjendjen e krijuar në Kosovë, e ka dërguar Miroslav Lajçakun që të takohet me liderët e Kosovës dhe Serbisë.

“Ju e dini që ditët e fundit jemi përballur me telashe të mëdha në veri të Kosovës. E dërgova Miroslav Lajçak, Përfaqësuesin tonë Special [për Dialogun Beograd-Prishtinë] në rajon – si në Prishtinë ashtu edhe në Beograd – menjëherë pas takimit të Këshillit të Punëve të Jashtme”, ka deklaruar Borell.

Siç raporton faqja e Shërbimit Diplomatik të Bashkimit Evropian, përfaqësuesi Borell është ndaluar edhe tek çështja e Bosnjes, duke thënë se është koha që ky shtet të nisë realisht rrugën evropiane, për t’i dhënë statusin e vendit kandidat.

Serbia, kërkesë KFOR-it për dërgimin e forcave të sigurisë në Kosovë

Qeveria e Serbisë, sipas paralajmërimeve, pritet që në seancën e sotme të vendosë për dërgimin e kërkesës në KFOR për dërgimin e forcave të sigurisë në Kosovë.

Këtë e ka paralajmëruar presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë adresimit të tij në fillim të kësaj jave. Atë ditë, ai tha se të enjten, Serbia edhe zyrtarisht do ta paraqesë kërkesën zyrtare në KFOR për rikthimin e forcave serbe të sigurisë në Kosovë sipas Rezolutës 1244, të cilën përfaqësuesit serbë e lajmëruan pas vendosjes së barrikadave në veri të Kosovës.

Siç raporton Novosti, megjithatë, edhe pse tha se do ta bëjnë këtë kërkesë në KFOR, Vuçiqi u shpreh skeptik se kjo kërkesë do të pranohej.

Ditët e fundit, shefja e diplomacisë gjermane, Analena Berbock dhe i dërguari i presidentit amerikan, Gabriel Escobar, janë shprehur hapur kundër kësaj ideje nga Serbia, e cila shkel drejtpërdrejt normat e së drejtës ndërkombëtare dhe të Kombeve të Bashkuara.

Vuçeviq: Serbia duhet të këmbëngulë në kërkesën që një pjesë e forcave të kthehen në Kosovë

Serbia duhet të këmbëngulë në kërkesën e saj për të kthyer një pjesë të ushtarëve dhe policëve të saj në Kosovë.

Kështu ka deklaruar gjatë ditës së sotme Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviq.

Vuçeviq tha se kjo është një periudhë e vështirë për Serbinë dhe se si shtet dhe komb, Serbia është nën presion të madh.

Ai beson se KFOR-i do ta përmbushë misionin e tij dhe do të sigurojë paqen dhe sigurinë.

Kjo nuk është hera e parë që nga Serbia po kërkojnë që të rikthejnë ushtarët serbë në Kosovë. Një deklaratë të tillë e kishte bërë më herët edhe vetë presidenti i këtij shteti, Aleksandar Vuçiq.

Vigemark: Jemi duke e përcjellë nga afër situatën, nuk kemi informata për Dejan Pantiq

Shefi i EULEX-it, Lars Gunnar Vigemark, ka thënë se misioni i BE-së ka informacione kontradiktore për të arrestuarin Dejan Pantiq dhe se ende nuk e dinë se ku ndodhet.

“Duhet të bashkëpunojë edhe për të bërë deklaratë, duhet të jetë në dijeni të akuzave. Me sa kuptoj unë, ai është dëgjuar me video-link dhe është ndaluar për 30 ditë. Jini të sigurt se ne po e ndjekim nga afër këtë rast”, tha Vigemark.

Po ashtu Vigemark ka zhvilluar takim edhe kryetarin e Listës Serbe.

Tema kryesore e këtij takimi ka qenë situata e sigurisë.

“Diskutim i rëndësishëm me kreun e Listës Serbe, Goran Rakiq, mbi situatën e sigurisë dhe sundimit të ligjit në veri të Kosovës. Rakiq falënderoi EULEX, për monitorimin e rastit kundër Dejan Pantiqit dhe për tentativën për t’i dorëzuar medikamente”.

Serbët që pesë ditë kanë bllokuar disa pjesë të veriut të vendit me barrikada.

Escobar paralajmëron largimin e barrikadave

Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, ka thënë se është optimist për zgjidhjen e krizës në Kosovë.

Ai thotë se nuk është caktuar një afat për heqjen e barrikadave dhe kthimin në institucione, por thekson se pret që kjo të bëhet “në një të ardhme të afërt, pra për disa ditë”.

Escobar nuk zbuloi detajet e bisedimeve të sotme me presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësuesin special të BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, por tha se prioriteti është gjetja e një zgjidhjeje për të gjithë rajonin, jo vetëm për Serbinë dhe Kosovë.

“Nuk dua të hyj në detaje të bisedës, por më duhet të them se ka elementë për optimizëm. Përveç kësaj, dua të them se ne nuk kemi nevojë vetëm për një zgjidhje të kësaj krize aktuale, ne kemi nevojë për një zgjidhje të qëndrueshme në kontekstin e situatës rajonale. Ne duam ta kthejmë këtë krizë në një mundësi jo vetëm për Serbinë dhe Kosovën, por edhe për të gjithë rajonin”, theksoi Escobar.

Ai shton se pritshmëritë e SHBA-së janë që barrikadat të hiqen nga njerëzit që i vendosin.

“Ne dëgjuam shqetësimet e tyre. Ato janë legjitime. Ne duam të punojmë me komunitetin serb në veri të Kosovës, për të përmbushur kërkesat e tyre. Ka një mënyrë për të ecur përpara, ashtu siç ka një arsye pse vendosin barrikadat dhe pse do t’i heqin ato. Po ashtu serbët duhet të kthehen në institucionet e përbashkëta, sepse ata janë të nevojshëm atje. Mendoj se në të ardhmen e afërt, kjo do të ndodhë”, thotë Escobar.

Ai ka përsëritur se SHBA-ja “refuzon kategorikisht kthimin e ushtrisë serbe në veri të Kosovës”.

Escobar thekson se deklarata “Kosova ka garanci sigurie nga SHBA-të” nuk është kërcënim për Serbinë dhe se këto garanci vlejnë edhe për serbët në Mitrovicën e Veriut.

Ai e sheh të ardhmen e përbashkët të të dy popujve në BE, si dhe se e ardhmja e përbashkët ekonomike do t’i lejojë fëmijët e qytetarëve të qëndrojnë në vendet e tyre, raporton N1.

Krasniqi: S’ka më ushtarë serbë në Kosovë, kjo çështje është mbyllur në 1999

Disa ditë më parë, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq tha se Serbia do të dërgojë mbi 1 mijë ushtarë në Kosovë.

Mirëpo,për kryetarin e partisë më të madhe opozitare në Kosovë, Memli Krasniqi kjo çështje ka mbaruar në vitin 1999.

“Për fat të keq retorika e luftë nxitëse e Vuçiç ka qenë e vazhdueshme por agresive në ditët e fundit. Kërkesa për kthimin e trupave serbe nuk vlen të merret seriozisht. Nuk ka asnjë vlerë. Në Kosovë s’do të ketë më asnjë ushtar serb dhe kjo është çështje e mbyllur në 1999.

Krasniqi tha se muajt e fundit Kosova ka kaluar nga kriza në krizë dhe kjo ka vetëm një fajtor që është pala serbe e cila po nxit dhunë, raporton Abcnews.

Rashiq: Ka një afat për heqjen e barrikadave

Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, ka thënë se ka një afat për heqjen e barrikadave në veri të Kosovës dhe se ato do të hiqen nga ata që i kanë vendosur.

Ai nuk ka dashur të flasë në detaje për atë afat, por ka theksuar se barrikadat janë vendosur në mënyrë që Beogradi të forcojë pozicionin e tij në negociatat për arritjen e marrëveshjes përfundimtare me Prishtinën.

Rashiq pret që heqja e barrikadave të bëhet përmes një marrëveshjeje politike.

“Nuk do të hyj se kush dhe si i organizoi barrikadat, edhe pse të gjithë e dimë këtë. Nuk ka nevojë të përsëritet, por zgjidhja më e drejtë është ta bëjmë politikisht, pra me marrëveshje. Meqë ra fjala, mendoj se barrikadat janë ngritur që pozita negociuese në këtë rast të Beogradit të jetë më e mirë ose më e fortë. Edhe pse ka pasur spekulime për këtë, ka ende një afat, disa e quajnë marrëveshje përfundimtare, por besoj se do të jetë një nga marrëveshjet përfundimtare sepse marrëveshjet janë gjithmonë proces dhe zbatimi i marrëveshjes është gjithashtu i vështirë”, thotë Rashiq.

Ai pret që propozimi franko-gjerman të jetë baza e marrëveshjes ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.Ai thotë se nuk do të donte që barrikadat të hiqen me dhunë.

Rashiq ka theksuar se ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për kthimin e serbëve nga veriu në institucione, në radhë të parë në Polici, raporton Radiokim.

Sadiku: Kur serbët janë mirë, ne e kemi më të lehtë të jetojmë

Pas dorëheqjes së asamblistëve të Listës Serbe në fillim të muajit nëntor, nga Kuvendi Komunal në veri të Mitrovicës, të mërkurën u betuan asamblistë të rinj të cilët do të vijnë nga Iniciativa Qytetare.

Lidhur më këtë ka ardhur edhe reagimi nga ana e nënkryetarit të Komunës së Mitrovicës së Veriut, Skender Sadiku.

“Qytetari serb, qytetari i thjeshtë është mbi politikanin. Armëpushimi nuk mbahet nga lista serbe as nga policia, as nga askush, por nga qytetarët që mbrojnë familjet e tyre dhe nuk shkaktojnë probleme. Ky është test i demokracisë dhe besoj se do ta kalojmë me sukses këtë test”, ka thënë Skender Sadiku.

Serbët në këtë pjesë të Kosovës për të pestën ditë kanë vendosur barrikada në rrugët kryesore, ndërsa Policia e Kosovës ka mbyllur Jarinjen dhe Bërnjakun. 

Po ashtu edhe Shkollat ​​dhe objektet e hotelierisë u mbyllën, dhe në Mitrovicën e Veriut, edhe para barrikadave, u vendosën njësi të përforcuara policore nga rajoni në mbarë Kosovën.

“Jemi lodhur duke përmendur barrikadat!”, tha Sadiku.

Duke apeluar për qetësimin e tensioneve, duke bërë thirrje për bashkëjetesë dhe bashkëpunim, ai theksoi se problemet e komuniteteve pakicë janë edhe më serioze nëse vetë komuniteti shumicë – serb ka probleme, raporton Koosev.

Simiq:Kuvendi i ri Komunal i Mitrovicës së Veriut është i paligjshëm

Nënkryetari i Listës Serbe, Igor Simiq, ka thënë se Kuvendi Komunal i Mitrovicës Veriore të sapoformuar dhe shumica e re e përbërë nga shqiptarët janë ilegale dhe jolegjitime.

Më tutje Smiqi ka thënë se ata duan të ruajnë paqen dhe u bëri thirrje qytetarëve që të qëndrojnë këmbëngulës dhe të përmbajtur në barrikada, por edhe që për të ruajtur paqen.

Simiq ka kërkuar edhe largimin e njësisë speciale të Kosovës nga veriu i vendit.

“Ne duam ta ruajmë paqen dhe u bëjmë thirrje qytetarëve që ta ruajnë qetësinë, në mënyrë që të sigurohet që policët të tërhiqen. Është e qartë se prania e tyre në zonat e përziera në veri të Mitrovicës po shkakton frikë tek qytetarët sepse Forcat speciale shqiptare të armatosur deri në dhëmbë po shëtisin nëpër shtëpitë e qytetarëve tanë, ata ndalojnë dhe ngacmojnë qytetarët tanë, kontrollojnë automjetet e tyre. Kemi një situatë ku njerëzit normalisht nuk mund të dalin nga oborret e tyre”, tha Simiq.

Lexo edhe:

Zëvendësohen asamblistët e dorëhequr të Listës Serbe

Pas dorëheqjes së asamblistëve të Listës Serbe në fillim të muajit nëntor, nga Kuvendi Komunal në veri të Mitrovicës, të mërkurën u betuan asamblistë të rinj të cilët do të vijnë nga Iniciativa Qytetare.

14 asamblistët e rinj tashmë kanë dhënë betimin.

Në mesin e asambleistëve që kryen betimin ishin 12 deputetë shqiptarë, nga 13 gjithsej në listë nga Iniciativa Qytetare, 2 deputetë boshnjakë dhe një serb.

Lajçak: Vuçiq e kupton seriozitetin e situatës

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka zhvilluar takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Tema kryesore e këtij takimi ishte çështja e barrikadave, dhe situata politike.

“Vazhdova misionin tim në Beograd sot për t’u takuar me Aleksandër Vuqiq. Ne patëm një diskutim të hapur dhe të ndershëm për një zgjidhje politike që do të ulte tensionet dhe do të mundësonte çmontimin e barrikadave. Ai e kupton seriozitetin e situatës”, ka shkruar Lajçak.

Lajçak gjatë ditës së djeshme ka zhvilluar takim edhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Dita e pestë e barrikadave në veri të Kosovës
Foto nga arkivi i Shqip.com

Sot, është dita e pestë që nga vendosja e barrikadave në veri të Kosovës.

Barrikadat e ngritura nga serbët lokal atje, janë në shenjë pakënaqësie ndaj arrestimit të ish-policit, Dejan Pantiqit.

Pantiq po dyshohet se ka organizuar sulm terrorist nda zyrave të Komisionit Komunal Zgjedhor në veri me 6 dhjetor.

Që nga 6 dhjetori, në veri të Kosovës janë shënuar një sërë incidentesh të armatosura.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Në këtë gjendje gjeopolitike të Kosovës, përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kanë qenë në Kosovë ku janë takuar me krerët e shtetit.

Lajçak ka thënë se tensionet nuk i ndihmojnë askujt, ndërsa Escobar ka thënë që pret të implementimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Pas takimit me krerët e Qeverisë së Kosovës, ndërkombëtarët do të qëndrojnë edhe në Serbi për të diskutuar lidhur me situatën aktuale në mes dy vendeve.

Qeveria pas takimit trepalësh: Ka dakordim për heqjen e barrikadave

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim gjatë mbrëmjes, të dërguarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe emisarin e SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Në njoftimin e lëshuar nga qeveria bëhet e ditur se në takim kishte dakordim të përbashkët që duhet të hiqen barrikadat në veri të cilat pengojnë lëvizjen e lirë.

“Diskutuan për procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe hapat e mëtejmë, zhvillimet e fundit në vend dhe çështjet aktuale”, thuhet në njoftimin e kryeministrisë.

Tutje, theksohet se Qeveria e Kosovës ka ofruar qasje konstruktive për normalizimin e raporteve me Serbinë.

“Përmes gatishmërisë për takime dhe diskutim, Republika e Kosovës ka dëshmuar në vazhdimësi së është palë konstruktive që angazhohet për arritjen e një marrëveshje ligjërisht e ndërkombëtarisht të obligueshme për normalizimin e plotë të raporteve të ndërsjella me Serbinë me njohjen reciproke në qendër”, thuhet në njoftim.

Escobar i qartë: Kosova ka garanci shumë të forta sigurie nga SHBA

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se SHBA-ja kundërshton kategorikisht kthimin e forcave serbe në Kosovë.

Një kërkesë e presidentit Vuçiq që e kishte paralajmëruar se do të ia kërkojë KFOR-it.

“Ne e kundërshtojmë këtë kategorikisht. Ne nuk e mbështesim këtë fare”, ka thënë Escobar për REL.

Më tej ai ka thënë se Kosova ka garanci shumë të qarta nga SHBA.

“Unë gjithashtu dua të them se Kosova ka garanci shumë të forta sigurie nga Shtetet e Bashkuara”, ka theksuar Escobar.

I pyetur se cili do të ishte reagimi I SHBA nëse Beogradi ndërmerr ndonjë inkursion të armatosur në veri të Kosovës, Escobar thotë se nuk beson se kjo do të ndodhë.

“E para, këtë nuk e pres. E dyta, Kosova ka garanci të forta sigurie nga Shtetet e Bashkuara, të manifestuara përmes pjesëmarrjes së saj në KFOR”, ka deklaruar Escobar.

Hoti: Paqja në veri sigurohet nga partnerët e Kosovës

Ish-kryeministri i Kosovës, Avduhall Hoti ka folur lidhur me situatën e fundit në veri të vendit.

Ai ka thënë se paqja në veri mund të sigurohet nga partnerët e Kosovës.

“Shpresoj që gjendja të mos përkeqësohet dhe veprimet që janë ndërmarrë në terren të kthehen mbrapa dhe qytetarët t’i rikthehen jetës normale. Situata atje është krijuar me direktiva të Beogradit duke shfrytëzuar një pjesë të komunitetit serb për qëllime të Beogradit. Unë shpresoj që autoritetet në Kosovë të ndërmarrin veprimet e nevojshme në bashkëpunim edhe me partnerët tanë”, ka thënë Hoti.

Më tutje Hoti ka thënë se deklaratat e Vuçiqit për dërgimin e 1 mijë ushtarëve serbë në Kosovë janë deklarata që nuk pijnë ujë.

“Unë besoj që ajo është për retorikë për konsum të brendshëm në Serbi. Çdo politikan me pak mend në kokë e kupton që është një deklaratë që nuk pi ujë. Unë dua të shoh veprime me maturi nga Kosova, koordinim me partnerët tanë ndërkombëtarë dhe përmes dialogut të zgjidhin çështjen. Çdo eskalim i situatës nënkupton aktivizim i Eulex dhe i KFOR për të ruajtur rendin atje. Ne duhet të ruajmë këto arritje që kemi bërë deri tani dhe të shohim përpara”.

Hoti thotë se transparenca për dialogun Kosovë-Serbi deri më tash ka qenë zero.

“Transparenca për dialogun deri tani pothuajse ka qenë zero. Liderët e opozitës janë ftuar zakonisht kur rrjedha e dialogut ka dalë nga normaliteti. Unë besoj se braktisja e kornizës së dialogut ku diskutohej vetëm për njohje reciproke dhe që marrëveshja do të duhej të arrihet vetëm në përputhje me kushtetutën. Besoj kjo e ka sjellë situatën këtu ku jemi”.

Në fund, Hoti thotë se përnarët ndërkombëtarë janë ata që përfundimisht e garantojnë paqen dhe sigurinë në veri të vendit, raporton A2.

Kurti sot do të takohet me Lajçakun dhe Escobarin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot do të takohet me përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Kjo është bërë e ditur nga zyra e kryeministrit përmes një njoftimi për media.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák dhe Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shteteve të Bashkuara për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike dhe njëherësh të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar”, thuhet në njoftimin e ZK-së.

Takimi në mes Kurtit, Lajçakut dhe Escobarit do të fillojë nga ora 15:30 në ndërtesën e Qeverisë.

Kujtojmë se Kurti dhe Escobar janë takuar edhe gjatë ditës së djeshme.

Para takimit me Kurtin, Escobar është takuar edhe me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin.

Vizita e Lajçakut dhe Escobarit në Kosovë erdhi në kohën kur vendi po përballët me tensione të vazhdueshme në veri.

Pas vizitës në Kosovë, Escobar shkon në Serbi

Përfaqësuesi special i SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas vizitës së tij në Kosovë do të marrë rrugën drejt Beogradit.

Por cilat janë temat kryesore të takimit të Escobar me zyrtarët serbë?

Temat e përfaqësuesit special të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, në Beograd nuk do të ndryshojnë shumë nga agjenda e bisedimeve në Prishtinë, ndërsa raportohet se Escobar do të diskutojë edhe për situatën aktuale me zyrtarët e Beogradit, gjegjësisht heqja e barrikadave dhe kthimi i serbëve në institucionet e Kosovës.

Një pjesë e bisedës do të jetë edhe energjia, por edhe procesi i papërfunduar rreth “Elektroseverit”, por edhe roli amerikan në de-përshkallëzimin e situatës në terren, përkatësisht pjesëmarrjen e KFOR-it dhe NATO-s në sigurimin e sigurisë.

Gjithashtu, pritet të diskutohet edhe për propozimin franko-gjerman për një marrëveshje për normalizimin, duke qenë se Beogradi ende nuk e ka bërë të ditur qëndrimin e tij.

Escobar do të bisedojë me zyrtarët e Beogradit edhe për sanksionet amerikane, të cilat tashmë janë vendosur ndaj zëvendëspresidentit të Listës Serbe, Milan Radoiçiq dhe Zheljko Veselinoviqit.

Së bashku me Escaborin duhej të vinte edhe Derek Schole, këshilltar i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili e anuloi vizitën e paralajmëruar në Prishtinë dhe Beograd për arsye shëndetësore, raporton Danas.

KFOR: Rruga e vetme drejtë paqes është dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë

Trupat paqeruajtëse të KFOR-it në Kosovë kanë thënë se e vetmja rrugë drejtë paqes është që Kosova dhe Serbia të zgjedhin çështjen e tyre nëpërmjet dialogut.

Përmes një postimi në Twitter, KFOR-i thotë se është i rëndësishëm shmangia e çdo përshkallëzimi.

“E vetmja rrugë drejt paqes është që Beogradi dhe Prishtina të zgjidhin çështjet e tyre nëpërmjet dialogut dhe të arrijnë një zgjidhje që respekton të drejtat e të gjitha komuniteteve. Është e rëndësishme të shmangim çdo përshkallëzim të ri. KFOR mbetet tepër vigjilente & plotësisht e aftë për të përmbushur mandatin e saj të OKB- së”, thuhet në reagimin e KFOR-it.

Që nga 6 dhjetori, në veri të Kosovës janë shënuar një sërë incidentesh të armatosura.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Petkoviq: Pantiq ka probleme me zemër, nuk po e merr trajtimin e nevojshëm

Drejtori i të ashtuquajturës zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk është duke i ofruar Dejan Pantiqit ilaçet e nevojshme mjekësore.

Sipas Petkoviqit, Dejan Pantiq ka realizuar së fundi një operacion në zemër dhe i duhet që të marrë terapi.

“Për të katërtën ditë, Dejan Pantiç nuk ka ilaçe, prandaj jeta e tij është në rrezik! Për të katërtën ditë, Albin Kurti nuk lejon që një pacient i rëndë i zemrës, i cili kohët e fundit i është nënshtruar një operacioni, të marrë terapinë e nevojshme! Familja e tij nuk mund të kontaktoj me të. A ja din dikush të drejtën e jetës? A ke të drejtë të trajtohesh?", tha Petkoviq.

Petkoviq kërkon që ilaçet e Dejan Pantiqit t’i dorëzohen përpara se të jetë shumë vonë.

“Apo të gjitha këto të drejta i mohohen atij vetëm sepse ai është një serb? Le të dorëzohen ilaçet e Dejanit para se të jetë shumë vonë! A e sheh dikush në Evropë abuzimin e Kurtit apo sheh vetëm barrikada?”.

Që nga 6 dhjetori, në veri të Kosovës janë shënuar një sërë incidentesh të armatosura.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Stoltenberg: Të gjitha palët të përmbahen nga përshkallëzimi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka reaguar lidhur me ngjarjet e fundit në Kosovë.

Ai ka thënë se mesazhi i tij për të gjitha palët e interesuara është që të përmbahen nga retorika dhe veprimet nxitëse dhe të ndihmojnë në uljen e tensioneve.

“Forcat tona janë gati, vigjilente. NATO dhe BE po bashkëpunojnë ngushtë,” tha Stoltenberg.

Që nga dita e shtune në veri të vendit rrugët janë të bllokuara.

Serbët lokalë kanë ngritur barrikada në shenjë pakënaqësie me arrestimin e një ish-pjesëtari serb të Policisë së Kosovës.

Ndërsa gjatë ditës së djeshme Gjykata Themelore në Prishtinë shqiptojë masën e arrestit prej 30 ditë paraburgim për Pantiq.

Ai po dyshohet se ka organizuar sulmin terrorist ndaj zyrave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në veri të Kosovës më 6 dhjetor, kur janë sulmuar zyrtarët e KQZ-së dhe zyrtarët policorë.

Për të zgjidhur situatën në Kosovë po qëndron I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Ai gjatë ditës së djeshme ka zhvilluar takim me krerët e shtetit ndërsa sot pritet të takohet me liderët e opozitës.

Ndërkohë, kryediplomati evropian, Josep Borrell, i ka kërkuar të dërguarit të bllokut evropian për Ballkanin, Miroslav Lajçak, që të vizitojë më 14 dhjetor Ballkanin.

Haradinaj takon Escobar

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka zhvilluar gjatë ditës së sotme takim me të dërguarin special të SHBA-ve, Gabriel Escobar.

“Sapo përfundova takimin me z. Escobar dhe ambasadorin Hovenier. Mund t’ju them se janë mjaft të fokusuar në zhvillimet në vend, posaçërisht në Veri, me kërkesën eksplicite që të ulen tensionet, të hiqen barrikadat dhe të kthehet normaliteti në atë pjesë të vendit”, ka shkruar Haradinaj.

Më tutje Haradinaj ka thënë se angazhimi i SHBA-ve do ta shpëtojë situatën dhe do të na kthejë te marrëveshja finale për njohje Kosovë- Serbi.

Escobar pritet që gjatë ditës të zhvillojë takim edhe me dy liderët tjerë opozitarë.

Sulm me shok-bombë ndaj EULEX

Gjatë mbrëmjes së djeshme në fshatin Rudarë të komunës së Zveçanit persona të panjohur kanë sulmuar me shok-bombë.

Vetura e EULEX

Kështu ka bërë të ditur Policia e Kosovës gjatë raportit 24-të orësh.

“Në datën e cekur është raportuar se nga persona NN ka pasur sulm me bombë çorientuese (shok bombë) ndaj patrullës monitoruese të EULEX-it”, thuhet në njoftimin e PK-së.

Po ashtu është bërë e ditur se nuk raportohet për të lënduar dhe as dëme materiale.

Spanja mbështetë dialogun Kosovë-Serbi

Ministri i Jashtëm spanjoll Hoze Manuel Albares ka thënë se vendi i tij do ta favorizojë kurdoherë dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë.

Siç raporton Europapress.es, Albares tha se nisma e dialogut është e rëndësishme për stabilitetin e Ballkanit duke theksuar se krizat në Kosovë janë shumë të përsëritura.

Ndërsa, në një konferencë për shtyp në Bruksel, Albares u pyet nëse Spanja do ta mbështesë Kosovën në procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Përgjigjja e Albares nuk ishte e qartë pasi sipas tij nuk dëshiron që të bëjë politikë fiktive.


“Në qoftë se kjo kërkesë arrin, do të jetë koha për të marrë vendimet që duhet të merren, nuk më pëlqen të bëj politikë imagjinare dhe për momentin kjo nuk është në tryezë,” tha ministri spanjoll, në një deklaratë pasi Serbia u ka kërkuar vendeve të BE që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës të bllokojnë aksesin e tyre në klubin e komunitetit”, tha Albares, raporton Europapress.es.

Kujtojmë se Kosova ka njoftuar se në këtë muaj do të dorëzoj aplikimin për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Krahas kësaj, Serbia është angazhuar që të loboj tek vendet që se njohin pavarësinë e Kosovës për të mos ia ofruar mbështetjen e tyre dhe ta bllokojnë aksesin e vendit në familjen evropiane.

Franca është e shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Ministria e Jashtme e Francës ka reaguar lidhur me situatën në veri të vendit.

Në reagimin e MPJ-së thuhet se Franca është e shqetësuar lidhur me situatën në veri të vendit.

“Franca është shumë e shqetësuar për situatën në veri të Kosovës dhe dënon fuqishëm sulmin e papranueshëm ndaj misionit të EULEX-it në Kosovë dhe të gjitha aktet e dhunës në terren. Ai nxit palët të tregojnë përmbajtjen maksimale dhe ndjenjën e përgjegjësisë për të ulur tensionet”, thuhet në reagim.

Më tutje thuhet se Franca mbështet plotësisht ndërmjetësimin evropian, i cili duhet të bëjë përparim në një marrëveshje gjithëpërfshirëse, ligjërisht të detyrueshme midis Serbisë dhe Kosovës dhe të bëjë përparim në perspektivat e të dy vendeve për një të ardhme në Evropë. Ai inkurajon fuqimisht të dy palët që të ri angazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE

Po ashtu është bërë e ditur se Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme do të bisedojë për këtë çështje me homologët e saj evropianë në Këshillin e Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian, që po mbahet sot në Bruksel.

Ministrat e Jashtëm të BE-së humbasin durimin

Përveç luftës së Rusisë në Ukrainë, BE-ja sërish shqyrtoi edhe tensionet e rrezikshme së fundi mes Kosovës e Serbisë, vende këto aspirante për anëtarësim në union.

Josep Borrell, politikani spanjoll që rrezaton qetësi dhe maturi, merret me të gjitha konfliktet e mundshme në Europë dhe në botë.

Disa gjëra i ngarkuari i BE-së për Politikën e Jashtme mund t’i arrijë, por çështje të caktuara mbeten të vështira, si lufta e Rusisë në Ukrainë. E po aq e rëndësishme është për Borrell që të ruajë qetësinë e rendin në shtëpinë e vet në Europë.

Në mbrëmje pas një mbledhjeje të gjatë të ministrave të jashtëm të BE-së kryediplomatit i lexohej zhgënjimi në fytyrë, teksa foli për dy aspirantet e Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në BE, Kosovën dhe Serbinë.

BE mund të dërgojë më shumë personel

Serbët në fundjavë protestuan, sepse më parë një polic serb u arrestua nga policia e Kosovës. “Këshilli i ministrave të jashtëm u kërkoi të dyja palëve, që të heqin dorë nga provokimet dhe t’i japin fund dhunës”, tha Josep Borrell. BE do të dërgojë më shumë personel në Kosovë, nëse kjo do të jetë e nevojshme.

Diplomatët e BE-së kanë mirëkuptim për zhgënjimin e Borrell-it, sepse vetëm një javë më parë në samitin BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë në fakt u zgjidh grindja mes Serbisë dhe Kosovës lidhur me targat.

Por paqja e ndërmjetësuar nga Josep Borrell nuk mbajti gjatë. Të hënën (12.12) i ngarkuari i BE-së për Politikën e Jashtme prerazi bëri thirrje, që palët të kthehen sërish në tryezën e bisedimeve me ndërmjetësimin e BE-së.  27 ministrat e jashtëm të BE-së miratuan propozimin për ndërmjetësim, ende jo të publikuar me detaje, për zgjidhjen përfundimisht të çështjes së Kosovës.

Lidhur me këtë propozim i ngarkuari i posaçëm i BE-së për Kosovën do të negociojë të mërkurën (13.12) në Beograd dhe në Prishtinë. Josep Borrell u kërkoi të dyja palëve që të japin përgjigje përpara fundit të samitit të BE-së të enjten.

Rusia reagon gjithashtu

Pas të gjitha këtyre zhvillimeve në veri të Kosovës edhe Rusia u prononcua. Kremlini kërkoi, që të respektohen interesat e aleatëve serbë në Kosovë. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Sakarova akuzoi BE-në dhe SHBA-në si përgjegjëse për gjendjen e sigurisë. Kjo u kujtoi ministrave të Jashtëm të BE-së, se shumë vëzhgues e konsiderojnë Serbinë si një lloj nëndetësje ruse në radhët e BE-së. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq refuzon të pranojë sanksionet e BE-së kundër Rusisë, ndonëse Serbia si vend kandidat duhet të harmonizojë politikën e jashtme me atë të BE-së, raporton DW.

Escobar sot takohet me liderët e opozitës

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Gabriel Escobar gjatë ditës së sotme pritet të takojë tre liderët e partive opozitare.

Ky takim me liderët e opozitës vjen pas takimeve me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti si dhe me Listën Serbe.

Pas takimit të zhvilluar me presidenten, Vjosa Osmani dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ai është shprehur se kjo vizitë është e rregullt.

“Nuk kam ndonjë koment. Jam pjesë e një angazhimi rutinor tashmë këtu. Jemi partnerë të mirë dhe është bukur që të qëndrojmë në komunikim të vazhdueshëm. Do të kem më shumë të them pak më vonë pasi do të kemi edhe disa takime, pastaj do të dikutojmë” ka thënë Escobar.

Vizita e emisarit amerikanë ndodh në kohën kur situata në veri të Kosovës, zonë e banuar me shumicë serbe është e tensionuar.

Në këtë vizitë ishte planifikuar të ishte edhe këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet. Megjithatë, ky i fundit, anuloi vizitën në Kosovë e rajon, pasi njoftohet se doli pozitiv me COVID-19.

Dita e katër e barrikadave në veri

Që nga dita e shtune në veri të vendit rrugët janë të bllokuara.

Serbët lokalë kanë ngritur barrikada në shenjë pakënaqësie me arrestimin e një ish-pjesëtari serb të Policisë së Kosovës.

Ndërsa gjatë ditës së djeshme Gjykata Themelore në Prishtinë shqiptojë masën e arrestit prej 30 ditë paraburgim për Pantiq.

Ai po dyshohet se ka organizuar sulmin terrorist ndaj zyrave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në veri të Kosovës më 6 dhjetor, kur janë sulmuar zyrtarët e KQZ-së dhe zyrtarët policorë.

Për të zgjidhur situatën në Kosovë po qëndron I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Ai gjatë ditës së djeshme ka zhvilluar takim me krerët e shtetit ndërsa sot pritet të takohet me liderët e opozitës.

Ndërkohë, kryediplomati evropian, Josep Borrell, i ka kërkuar të dërguarit të bllokut evropian për Ballkanin, Miroslav Lajçak, që të vizitojë më 14 dhjetor Ballkanin.

Escobar takon Listën Serbe

Pos presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministrit Albin Kurti, I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, së bashku me ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, janë takuar edhe me përfaqësues së Listës Serbe.

Në njoftimin e Listës Serbe thuhet se temë kryesore e takimit ishte siguria në vend.

“Përfaqësuesit e Listës Serbe me të dërguarit special për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe ambasadorin amerikan në Prishtinë, Hovenier, kanë biseduar për situatën politike dhe të sigurisë”, thuhet në njoftimin e Listës Serbe.

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, nuk ka komentuar situatën e fundit në veri të vendit.

Pas takimit të zhvilluar me presidenten, Vjosa Osmani dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ai është shprehur se kjo vizitë është e rregullt.

Zyra e Kryeministrit jep detaje për takimin Kurti-Escobar

Situata në veri të vendit dhe barrikadat e vendosura në atë pjesë të vendit ishin temat kryesore të takimit midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe të dërguarit të SHBA-ve, Gabriel Escobar.

“U diskutua për situatën aktuale dhe zhvillimet e fundit, veçanërisht në pjesën veriore të Republikë së Kosovës. U theksua se barrikadat në rrugë duhet të largohen menjëherë”, thuhet në njoftim.

Po ashtu është bërë e ditur se në takim gjithashtu u diskutua për raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, procesin e dialogut dhe për rrugën përpara drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

Pas takimit të zhvilluar me presidenten, Vjosa Osmani dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ai është shprehur se kjo vizitë është e rregullt.

“Nuk kam ndonjë koment. Jam pjesë e një angazhimi rutinor tashmë këtu. Jemi partnerë të mirë dhe është bukur që të qëndrojmë në komunikim të vazhdueshëm. Do të kem më shumë të them pak më vonë pasi do të kemi edhe disa takime, pastaj do të dikutojmë” ka thënë Escobar.

Nga ana tjetër, Presidenca përmes një njoftimi ka thënë se Osmani ka biseduar me Escobarin për ngjarjet e fundit në veri të Kosovës dhe ka shprehur nevojën për heqjen e menjëhershme të barrikadave.

Në takimet e Escobarit me Osmanin e Kurtin mori pjesë edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier.

Lajçak nis vizitën në Ballkan më 14 dhjetor

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka konfirmuar se i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë -Serbi, Mirosllav Lajçak, do të udhëtojë më 14 dhjetor në rajonin e Ballkanit për të ndihmuar në uljen e tensioneve në veri të Kosovës.

Sipas tij, BE-ja ka gatishmëri që të dërgojë përforcime për misionin e BE-së në Kosovë, EULEX.

Borrell ka konfirmuar se situata në veri të Kosovës ka qenë temë diskutimi në një takim të ministrave të Jashtëm të BE-së.

Sipas njoftimit, të gjithë ata janë pajtuar se duhet “të merren hapa për uljen e tensioneve”, raporton Radio Evropa e Lirë.

Gjatë ditës së djeshme, presidenti i Serbisë ka njoftuar se Lajçak së bashku me këshilltarët e kancelarit gjerman Scholz dhe presidentit të Francës, Macron më 17 dhjetor do të vizitojnë Serbinë.

Sot për vizitë në Kosovë ka qëndruar i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Pas takimit të zhvilluar me presidenten, Vjosa Osmani dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ai është shprehur se kjo vizitë është e rregullt.

“Nuk kam ndonjë koment. Jam pjesë e një angazhimi rutinor tashmë këtu. Jemi partnerë të mirë dhe është bukur që të qëndrojmë në komunikim të vazhdueshëm. Do të kem më shumë të them pak më vonë pasi do të kemi edhe disa takime, pastaj do të dikutojmë” ka thënë Escobar.

Nga ana tjetër, Presidenca përmes një njoftimi ka thënë se Osmani ka biseduar me Escobarin për ngjarjet e fundit në veri të Kosovës dhe ka shprehur nevojën për heqjen e menjëhershme të barrikadave.

Në takimet e Escobarit me Osmanin e Kurtin mori pjesë edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier.

Escobar nuk komenton situatën në veri të vendit

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, nuk ka komentuar situatën e fundit në veri të vendit.

Pas takimit të zhvilluar me presidenten, Vjosa Osmani dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ai është shprehur se kjo vizitë është e rregullt.

“Nuk kam ndonjë koment. Jam pjesë e një angazhimi rutinor tashmë këtu. Jemi partnerë të mirë dhe është bukur që të qëndrojmë në komunikim të vazhdueshëm. Do të kem më shumë të them pak më vonë pasi do të kemi edhe disa takime, pastaj do të dikutojmë” ka thënë Escobar.

Nga ana tjetër, Presidenca përmes një njoftimi ka thënë se Osmani ka biseduar me Escobarin për ngjarjet e fundit në veri të Kosovës dhe ka shprehur nevojën për heqjen e menjëhershme të barrikadave.

Në takimet e Escobarit me Osmanin e Kurtin mori pjesë edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier.

Eurodeputeti holandez: Dialogu i udhëhequr nga BE është e vetmja rrugë përpara

Eurodeputeti holandez, Thijs Reuten ka thënë se situata në veri të vendit është e papranueshme.

Sipas eurodeputetit holandez, bllokimet e paligjshme të rrugëve janë thellësisht të papranueshme.

“Shantazhet e egra dhe kërcënimet ushtarake të Serbisë ndaj Kosovës duhet të marrin fund. Kështu duhet edhe çdo zbutje e Vuçiqit nga bashkësia ndërkombëtare. Sulme të dhunshme, duke përfshirë kundër EULEX,dhe bllokimet e paligjshme të rrugëve janë thellësisht të papranueshme. Dialogu i udhëhequr nga BE është e vetmja rrugë përpara”, ka thënë holandezi.

Gjatë ditës së djeshme ambasadat e SHBA-ve në Prishtinë dhe Beograd kërkuar largimin e menjëhershëm të barrikadave në veri të vendit.

EULEX shton praninë e forcave në veri të vendit

Misioni i Eulex-it ka shtuar numrin e forcave në veri të vendit pas zhvillimeve të fundit.

Kjo është bërë e ditur përmes një përgjigje për Shqip.com.

“Që nga fillimi i nëntorit dhe me kërkesë të Policisë së Kosovës, tashmë kemi shtuar ndjeshëm patrullat e zbulimit të Njësisë së Formuar të Policisë (NJFP) të EULEX-it në veri të Kosovës në koordinim me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in. Përveç kësaj, FPU-ja jonë dhe FPU-ja rezervë po patrullojnë në këmbë edhe në Mitrovicën Veriore dhe Zveçan/Zveçan. Përmes pranisë tonë të shtuar atje, ne po përpiqemi të sigurojmë popullatën lokale nga të gjitha komunitetet se ata janë të sigurt dhe mund të ndjehen të sigurt”, thuhet në përgjigjen e EULEX-it për Shqip.com.

Gjithashtu EULEX-i thotë se varësisht nga situate numri i forcave mund të shtohet përsëri.

“Në varësi të zhvillimeve në terren, nuk mund të përjashtohet një rritje e mëtejshme në NJFP të EULEX-it. FPU-ja e EULEX-it është reaguesi i dytë i sigurisë së Kosovës, që është pjesë e një mekanizmi tre-shtresor të përgjigjes së sigurisë, ku Policia e Kosovës është reaguesi i parë i sigurisë, EULEX-i është i dyti dhe NATO/KFOR-i është i treti. Në rolin e saj si reagues i dytë i sigurisë, NJFP-ja e EULEX-it do të angazhohet vetëm me kërkesë të qartë të Policisë së Kosovës”.

Më tutje Eulex për Shqip.com thotë se Situata e sigurisë në Kosovë është shumë shqetësuese dhe e tensionuar.

“Situata e sigurisë në Kosovë është shumë shqetësuese dhe e tensionuar. Gjatë fundjavës, pamë një përshkallëzim me një sërë sulmesh, duke përfshirë Policinë e Kosovës, një patrullë zbuluese të EULEX-it dhe gazetarët. Në ditët e kaluara kemi qenë dëshmitarë të një pranie shqetësuese të armatosur, shpesh nga individë dhe grupe të maskuara, në veri të Kosovës. Kjo është e papranueshme. Shqetësimi i rendit publik dhe dhuna duhet të ndalet tani. Personat që janë përgjegjës për këto sulme duhet të mbajnë përgjegjësi” thuhet për Shqip.com nga Eulex.

EULEX-i mbetet vigjilent dhe po monitoron nga afër të gjitha zhvillimet që mund të ndikojnë në sigurinë e Kosovës. Ne do të vazhdojmë të punojmë me vendosmëri për të mbështetur stabilitetin e Kosovës, brenda kufijve të mandatit tonë dhe për të kontribuar në sigurinë e popullatës së saj nga të gjitha komunitetet, thuhet më tutje në përgjigjen e EULEX-it për Shqip.com

Osmani në linjë me kërkesën e SHBA-ve për çështjen e barrikadave

Situata në veri dhe heqja e barrikadave ishte tema kryesore e takimit midis presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe të dërguarit të posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, z. Gabriel Escobar.

Në këtë takim, Osmani shprehi falënderimin për mesazhin e qartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të shprehur dje, lidhur me zhvillimet e fundit në veri të vendit dhe kërkesën për heqjen e menjëhershme të barrikadave e ndalimin e kërcënimeve dhe frikësimit të qytetarëve lokal, si dhe sulmeve ndaj Policisë së Kosovës, zyrtarëve të komisionit zgjedhor dhe misionit të EULEX në Kosovë.

Osmani më tutje potencoi se sulmet ndaj institucioneve të Republikës së Kosovës dhe atyre ndërkombëtare janë krime për të cilat autorët e këtyre sulmeve duhet të përballen urgjentisht me drejtësinë.

Më tutje Osmani ka potencuar se Kosova vazhdon të jetë palë konstruktive në procesin e dialogut, dhe se veprimet e Serbisë janë tentim për të minuar dialogun për njohje të ndërsjellë.

Gjatë ditës së djeshme ambasadat e SHBA-ve në Prishtinë dhe Beograd kërkuar largimin e menjëhershëm të barrikadave në veri të vendit.

Bërnabiq i reagon Cramonit për barrikadat në veri

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka thënë se pret qe barrikadat të largohen si shenjë e deeskalimit të situatës.

Mirëpo me këtë deklaratë nuk është pajtuar kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq.

Lexo edhe:

Von Cramon pret që barrikadat në veri të largohen

Përmes një postimi në Tëitter ajo e ka quajtur eksperte Cramonin.

“Më në fund, njoftimi i shumëpritur i Sekretares së Përgjithshme false të Kombeve të Bashkuara, Viola von Cramon, që ka marrë edhe rolin e komandantit të KFOR-it, dhe një eksperte e përgjithshme në të gjitha çështjet – nga litiumi deri në EuroPride, dhe po ashtu mbrojtëse kryesore e sundimit të ligjit dhe të drejtave të njeriut (duke përjashtuar serbët nga këtu)”, ka shkruar Bërnabiq.

Kjo nuk është hera e parë që kryeministrja e Serbisë nuk pajtohet me qëndrimet e Viola von Cramon.

Vuçeviq: Me ushtrinë serbe të gjithë qytetarët e Serbisë janë të sigurt

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviq, ka vizituar sot njësitet e Ushtrisë Serbe në Rashkë dhe Novi Pazar.

Ai ka thënë se ushtria serbe nuk dëshiron konflikte, por se është e gatshme të zbatojë çdo urdhër të Komandanti suprem dhe për të mbrojtur vendin e Serbisë dhe të gjithë qytetarët e saj.

“Ushtria Serbe është e gatshme të kryejë çdo detyrë që merr nga Komandanti Suprem për të mbrojtur integritetin e vendit tonë, sovranitetin e Republikës. të Serbisë dhe mbrojtjen e të gjithë qytetarëve të saj”, tha Vuçeviq, raporton Kosovaonline.

Ai theksoi se lidershipi politik do të bëjë gjithçka për të ruajtur paqen dhe stabilitetin, por se ushtria serbe është argumenti më i fortë, më bindës parandalues ​​për të gjithë ata që nuk kanë dëshira dhe synime të mira ndaj Serbisë.

Chollet tregon arsyen e anulimit të vizitës në Kosovë

Këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet gjatë ditës së sotme duhej ta vizitonte Kosovën.

Mirëpo kjo vizitë e tij në Kosovë nuk ndodhi. Vetë Chollet përmes një postimi në Twitter e ka treguar arsyen e mos realizimit të vizitës së tij.

“Më vjen keq që do të më duhet të shtyj udhëtimin tim në Ballkan dhe Bruksel për shkak të një testi pozitiv për COVID. Unë do të mbetem i angazhuar në të gjitha çështjet në rajonin e Ballkanit dhe mezi pres të bëj udhëtimin në fillim të vitit të ardhshëm”, ka shkruar Chollet.

Në anën tjetër sot gjatë ditës zëvendës ndihmës sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar ka zhvilluar takim me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti.

Fillon takimi Osmani-Escobar

Ka filluar takimi në mes presidentes së Kosovës, Vjosa Osmanit dhe zëvendës ndihmës sekretarit të shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar.

Takimi në mes Osmanit dhe Escobarit erdhi në kohën kur Kosova po përballët me tensione të vazhdueshme në veri të Kosovës.

Pas Osmanit, Escobar pritet të takohet edhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Von Cramon pret që barrikadat në veri të largohen

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka thënë se pret qe barrikadat të largohen si shenjë e deeskalimit të situatës.

Përmes një postimi në Twitter, von Cramon tha se stabiliteti në veri të Kosovës duhet të jetë përparësi.

“Rivendosja e paqes dhe stabilitetit në Veri të Kosovës duhet të jetë një përparësi. Sidomos sulmet ndaj

Eulex-it janë tërësisht të papranueshme. Unë pres që barrikadat nga serbët e Kosovës të çmontohen si deeskalim”, shkroi von Cramon.

Von Cramon tha se ofron mbështetje të plotë për dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë të udhëhequr nga Bashkimi Evropian.

Rakiq flet nga veriu i Mitrovicës, kërkon lirimin e serbëve të burgosur

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq përmes një videomesazhi ka thënë se ata dëshirojnë vetëm paqe dhe dëshirojnë ti ruajnë familjet e tyre.

Rakiq foli në të ashtuquajturën sipas tij “Shtab i krizës” duke thënë se po kërkojnë lirimin e serbëve të burgosur.

“Ajo që po kërkojmë është paqja, arsyeja për të gjitha palët, para së gjithash për Prishtinën dhe që qytetarët tanë të pabazuar të lirohen dhe që Albin Kurti të tërheqë të gjitha njësitë që dërgoi në veri, pra të ndalojë ngacmimin e fëmijëve tanë dhe të ndalojë gjuetinë e serbëve,” tha Rakiqi.

Rakiq tha se tek barrikadat nata ka kaluar qetësisht.

“Në emër të shtabit të krizës, dua të informoj publikun se nata kaloi paqësisht, kryesisht falë njerëzve trima që janë këmbëngulës për të mbijetuar në këtë rajon, për të ruajtur shtëpitë e tyre dhe për të ruajtur paqen. Duam vetëm një gjë, duam paqe. Ne nuk duam asgjë tjetër, ne duam vetëm të ruajmë familjet tona dhe familjet tona,” tha Rakiqi, raporton Kosovoonline.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Para takimit me Kurtin, Escobar takohet me Osmanin
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Prishtinë, gusht 2022

Zëvendës Ndihmës Sekretari e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar do të takohet me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin.

Ky takim është paraparë të ndodh përpara takimit të Ecobarit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, pra duke filluar nga ora 14:30.

“Në orën 14:30, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani- Sadriu pret në takim  zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-ve, njëherësh të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Presidentes.

Ndërsa, takimi i Kurtit dhe Escobarit do të filloj në ora 16:30.

Ky takim erdhi në kohën kur Kosova po përballët me tensione të vazhdueshme në veri.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kurti takohet sot me Escobarin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të takohet sot me të dërguarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Kjo është bërë e ditur nga njoftimi i kryeministrisë.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret në takim Zëvendës Ndihmës Sekretarin për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar”, thuhet në njoftimin e ZK-së.

Takimi do të mbahet në Ndërtesën e Qeverisë së Kosovës duke filluar nga ora 16:30.

Ky takim erdhi në kohën kur Kosova po përballët me tensione të vazhdueshme në veri.

Vlen të theksohet se vizitë në Kosovë është paralajmëruar edhe për këshilltarin e lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Shkollat në veri pezullojnë procesin mësimor

Shkollat fillore dhe ato të mesme në veri të Kosovës kanë pezulluar procesin mësimor.

Kjo ka ndodhur për shkak të tensioneve të krijuara atje.

Drejtori i shkollës fillore “Sveti Sava”  në Mitrovicën Veriore, Miodrag Jovanoviq e ka konfirmuar pezullimin e punës në shkollat e veriut për REL.

Ai nuk dha detaje se deri kur nuk do të shkojnë nxënësit në shkollë, por vetëm tha se një vendim i tillë është marrë të dielën mbrëma.

“Me shumë gjasa” është marrë nga institucionet kompetente, tha ai.

Shkollat në mjediset serbe në veri të Kosovës funksionojnë nën sistemin e Serbisë.

Që nga 6 dhjetori, në veri të Kosovës janë shënuar një sërë incidentesh të armatosura.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

CNN shkruan për situatën në veri të Kosovës

Mediumi i njohur “CNN” ka shkruar lidhur me situatën e krijuar së fundi në veri të Kosovës.

Në artikull, përmendet edhe kërkesa e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit ndaj forcave paqeruajtëse të NATO-s dhe KFOR-it që të garantojnë lirinë e lëvizjes pasi akuzoi grupet kriminale për barrikadim.

CNN thotë se në komuniteti serb në Kosovë kanë bllokuar rrugët dhe personat e armatosur dhe me maska kanë shkëmbyer zjarr me Policinë gjatë fundjavës si shenjë revolte ndaj arrestimit të ish-policit serb, Dejan Pantiq.

“Një paqe e brishtë është ruajtur në Kosovë që kur shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 pas luftës së viteve 1998-99 në të cilën NATO ndërhyri për të mbrojtur shumicën shqiptare të Kosovës. Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës”, thuhet në artikullin e CNN.

Krahas kësaj, përmendet edhe shok-bomba e hedhur ndaj një patrulle të EULEX-it në veri.

Me fillimin e tensioneve të reja, CNN thotë se  BE, Shtetet e Bashkuara dhe NATO kërkuan përmbajtje nga të dy palët dhe kërkuan heqjen e barrikadave.

Mediumi i njohur thotë se kryetarët serbë në komunat veriore të Kosovës, së bashku me gjykatësit lokalë dhe rreth 600 policë, dhanë dorëheqjen muajin e kaluar në shenjë proteste lidhur me një masë të qeverisë së Kosovës për të zëvendësuar targat e makinave të lëshuara nga Beogradi me ato të lëshuara nga Prishtina.

Krahas kësaj, përmendet që Kosova më pas ra dakord të shtyjë vendimin dhe Beogradi tha se do të ndalë lëshimin e numrave të rinj serbë të makinave.

Borrell: Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Josep Borrell tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq duhet ta kapërcejnë tendencën e luftimeve dhe të kthehen në dialog.

Para nisjes së takimit të Këshillit për Punë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Borrell tha para gazetarëve se kjo nuk është mënyra e duhur për të kërkuar marrëveshje.

“Ata duhet të kthehen në Dialogun [e lehtësuar nga BE]. Ata duhet të kapërcejnë këtë tendencë të luftimeve në rrugë, të krijimit të bllokadave. Kjo nuk është mënyra për të kërkuar një marrëveshje. Kjo nuk është mënyra për të kryer bisedimet. Nuk është mënyra për të kërkuar zgjidhje. Nuk është mënyra për të parë për procesin e normalizimit në të cilin ata janë të angazhuar”, tha Borrell.

Borrell tha se ka menduar që gjerat ishin të qeta pas marrëveshjës për targat, por cilësoi se serbët në veri krijuan sërish tensione pas arrestimit të një ish-polici.

“Menduam se gjërat ishin të qeta pas marrëveshjes por edhe një herë, serbët e Kosovës iu përgjigjën arrestimit të një ish-polici kosovar-serb me mjaft probleme në rrugë, duke bllokuar rrugët dhe madje duke hedhur granata të trullta disa prej policëve tanë [të EULEX-it]. Mund ta kuptosh se kjo nuk është e pranueshme”.

Borrell tha se ishte në kontakt me udhëheqësit nga të dy palët dhe se për të ky ndryshim i rendit publik dhe kjo dhunë është e papërballueshme.

“E di se të dy pjesët janë të gatshme të de-përshkallëzohen, dhe unë po u bëj thirrje të dyve që ta bëjnë këtë.  Por, në këtë rast, unë isha në kontakt me kryeministrin Kurti, Miroslav Lajčák ishte në kontakt me Presidentin Vuçiç në Serbi. Ky ndryshim i rendit publik, kjo dhunë nuk është e përballueshme”.

 Vlen të theksohet se këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar sot pritet që të takohen me krerët e shtetit të Kosovës.

Siç raporton REL, takimet e ndërkombëtarëve me qeveritarët do të zhvillohen në orët e pasditës ndërsa, me krerët e opozitës do të takohen ditën e marte.

Ky takim në mes udhëheqësve të Kosovës dhe përfaqësuesve amerikan erdhi në kohën kur veriu i vendit është i tensionuar.

Vuçeviq: Serbia e vendosur ndaj paqës dhe kërkesës për marrëveshje politike

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Milosh Vuçeviq ka thënë se shteti i tij mbetët i vendosur ndaj paqes dhe për të kërkuar marrëveshje politike.

Siç raportojnë mediat serbe, Vuçeviq tha se ata po tentojnë që të shmangin çdo përshkallëzim të mundshëm.

“Serbia mbetet e vendosur ndaj paqes dhe dialogut dhe do të provojë gjithçka që mund të bëjë, edhe pse duhet të bëjë një hap më tej për të ruajtur paqen dhe për të kërkuar marrëveshje politike, për të shmangur çdo përshkallëzim të mundshëm,” tha Vuçeviq.

Vuçeviq beson se serbët janë të mençur dhe të përgjegjshëm e kështu do të shmangin provokimet dhe konfliktet e mundshme.

“Kjo nuk do të thotë se kemi frikë, por thjesht kërkojmë që nëpërmjet dialogut politik të gjendet një zgjidhje për të ndalur këtë terror kundër serbëve që po vazhdon dhe askush nuk mund ta kundërshtojë atë, ata mund ta quajnë atë çfarë të duan, por kjo është tani në vazhdimësi një seri e tërë lëvizjesh nga Prishtina dhe Albin Kurti dhe qeveria dhe administrata e tij, Që ka për qëllim krijimin e kushteve që mbijetesa e serbëve në Kosovë është e pamundur”.

Vlen të theksohet se këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar sot pritet që të takohen me krerët e shtetit të Kosovës.

Siç raporton REL, takimet e ndërkombëtarëve me qeveritarët do të zhvillohen në orët e pasditës ndërsa, me krerët e opozitës do të takohen ditën e marte.

Ky takim në mes udhëheqësve të Kosovës dhe përfaqësuesve amerikan erdhi në kohën kur veriu i vendit është i tensionuar.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Deputetja ukrainase krah Kosovës: Sovraniteti nuk duhet të shkelët

Deputetja e Parlamentit të Ukrainës, Inna Sovsun ka thënë se vendi i saj qëndron me Kosovën në këto kohë të tensionuara.

Përmes një postimi në Twitter, Sovsun tha se Serbia po e përshkallëzon edhe njëherë konfliktin me Kosovën

“Në këto momente të tensionuara, kur Serbia po përshkallëzohet edhe një herë konflikti me Kosovën, unë shpreh qartë mbështetjen time për kosovarët”, shkroi Sovsun.

Deputetja ukrainase ka edhe një mesazh për shefen e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lilën si dhe për presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanit.

“Mimoza Kusari dhe Vjosa Rama, Ukraina qëndron me Kosovën. Sovraniteti juaj nuk duhet të shkelët, Mos iu dorëzoni shantazhit perandorak”.

Vlen të theksohet se këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar sot pritet që të takohen me krerët e shtetit të Kosovës.

Siç raporton REL, takimet e ndërkombëtarëve me qeveritarët do të zhvillohen në orët e pasditës ndërsa, me krerët e opozitës do të takohen ditën e marte.

Ky takim në mes udhëheqësve të Kosovës dhe përfaqësuesve amerikan erdhi në kohën kur veriu i vendit është i tensionuar.

Vuçiqi kërkon lirimin e serbëve të burgosur në Kosovë

Presidenti serb Aleksandër Vuçiq ka kërkuar lirimin e serbëve të burgosur si mënyrë për tu qetësuar situatën në veri.

Pas një takimi të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Vuçiç tha se serbët e Kosovës nuk duhet të angazhohen në dhunë kundër trupave të NATO-s dhe anëtarëve të misionit të Bashkimit Evropian atje.

“Askush, në asnjë rrethanë nuk duhet të përfshihet në sulme… Mbi Eulex dhe KFOR”, tha Vuçiq për Reuters.

Vuçiç nuk pranoi të japë hollësira mbi hapat që këshilli i sigurimit kombëtar miratoi. I pyetur në se Beogradi do të kërkojë të de-përshkallëzojë gjendjen në Kosovën e veriut, ai u përgjigj: “Absolutisht.”

Të shtunën, Vuçiç tha se Beogradi do t’i kërkonte KFOR-it ta linte Serbinë të vendoste ushtrinë dhe policinë në Kosovë, por pranoi se nuk kishte asnjë shans që të jepej leja, raporton Reuters.

Vlen të theksohet se këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar sot pritet që të takohen me krerët e shtetit të Kosovës.

Siç raporton REL, takimet e ndërkombëtarëve me qeveritarët do të zhvillohen në orët e pasditës ndërsa, me krerët e opozitës do të takohen ditën e marte.

Ky takim në mes udhëheqësve të Kosovës dhe përfaqësuesve amerikan erdhi në kohën kur veriu i vendit është i tensionuar.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Ish-ministri suedez reagon për situatën në veri të Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm i Suedisë, Carl Bildt, ka reaguar lidhur me situatën në veri të Kosovës.

Përmes një postimi në Twitter, Bildt tha se krizat po krijohen përsëri në veri e Kosova po synon që të paraqesë aplikimin për anëtarësim në Bashkimin Evropian, gjatë ditëve në vazhdim.

“Dhe kriza po krijohet përsëri në veri . Gjërat do të nxehen gjithashtu ndërsa Kosova synon të paraqesë aplikimin në disa ditët e ardhshme”, shkroi Bildt.

Bildt theksoi se përpara çdo aplikimi duhet të ketë marrëveshje që duhet respektuar dhe hapa të vështirë për të marrë.

Vlen të theksohet se këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar sot pritet që të takohen me krerët e shtetit të Kosovës.

Siç raporton REL, takimet e ndërkombëtarëve me qeveritarët do të zhvillohen në orët e pasditës ndërsa, me krerët e opozitës do të takohen ditën e marte.

Ky takim në mes udhëheqësve të Kosovës dhe përfaqësuesve amerikan erdhi në kohën kur veriu i vendit është i tensionuar.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Situata në veri e tensionuar, Escobar dhe Chollet vijnë në Kosovë

Këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar sot pritet që të takohen me krerët e shtetit të Kosovës.

Siç raporton REL, takimet e ndërkombëtarëve me qeveritarët do të zhvillohen në orët e pasditës ndërsa, me krerët e opozitës do të takohen ditën e marte.

Ky takim në mes udhëheqësve të Kosovës dhe përfaqësuesve amerikan erdhi në kohën kur veriu i vendit është i tensionuar.

Me 10 dhjetor, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejtë organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Aulona Selmanaj Zgjim Sefa
BBC shkruan për situatën në veri të vendit

Protestuesit serbë në veri të Kosovës bllokuan rrugët për të dytën ditë të dielën pas një shkëmbimi zjarri me policinë.

Kamionë dhe automjete të tjera të rënda bllokuan disa rrugë kryesore që të çojnë në dy pika kufitare me Serbinë. Tensionet e gjata midis autoriteteve dhe pakicës serbe të Kosovës janë rritur javët e fundit.

Protestat e fundit u shkaktuan nga arrestimi i një ish oficeri të policisë serbe të shtunën.

Kryeministri Albin Kurti i përshkroi protestuesit si “banda kriminale” dhe kërkoi nga Forca paqeruajtëse e Kosovës (KFOR) e udhëhequr nga NATO që të heqë barrikadat.

Sa herë që rriten tensionet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë – ose ndërmjet pakicës serbe të Kosovës dhe autoriteteve në Prishtinë – paqeruajtësit e KFOR-it të NATO-s luajnë një rol vendimtar.

Ata nuk duhet të bëjnë asgjë të veçantë. Thjesht prania e 4000 trupave shumëkombëshe ka qenë e mjaftueshme për të parandaluar çdo problem serioz për pjesën më të mirë të dy dekadave.

Autoritetet në Beograd mbështeten në KFOR për të garantuar sigurinë e serbëve të Kosovës. Ata i frikësohen përsëritjes së dhunës në vitin 2004, e cila rezultoi në vdekjen e më shumë se një duzinë serbësh, qindra të tjerë lëndime dhe zhvendosjen e mijëra familjeve serbe.

Në të njëjtën kohë, prania e KFOR-it vepron edhe si garanci se Serbia nuk do të dërgojë asnjë nga forcat e veta në Kosovë. Beogradi është i vetëdijshëm se angazhimi me trupat e NATO-s nuk do të ishte jashtëzakonisht i mençur.

Pra, ndërsa tensionet mund të mbeten të larta, çdo incident ka të ngjarë të jetë i izoluar. Megjithatë, BE-ja do të punojë jashtë orarit për të sjellë të dyja palët rreth tryezës për të arritur një zgjidhje afatgjatë.

Serbia ka thënë se përdorimi i policisë shkel marrëveshjet e mëparshme të paqes. Presidenti Aleksandar Vuçiç tha se planifikonte t’u kërkonte paqeruajtësve të NATO-s leje për të dërguar policinë dhe trupat serbe në zonë, megjithëse pranoi se kishte pak mundësi që kjo të jepej.

Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008, pas një lufte të përgjakshme njëvjeçare një dekadë më parë. Serbia nuk e njeh atë si një shtet sovran, megjithatë pranon autoritetin qeverisës sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar në 2013 për normalizimin e marrëdhënieve, raporton BBC.

Nga 1.8 milionë njerëz që jetojnë në Kosovë, 92% janë shqiptarë dhe vetëm 6% janë serbë.

Oficeri i policisë i arrestuar të shtunën ishte një nga rreth 600 serbët etnikë që dhanë dorëheqjen nga forca në nëntor në shenjë proteste pasi autoritetet në Kosovë thanë se do t’u kërkonin serbëve të ndërronin targat serbe që datojnë para luftës së viteve 1998-99 me ato kosovare.

Rreth 50,000 njerëz në zonat me shumicë serbe kanë refuzuar deri më tani të përdorin targat e Kosovës sepse nuk e njohin pavarësinë e saj nga Serbia.

Një marrëveshje e ndërmjetësuar nga BE-ja në fund të nëntorit pa një marrëveshje jo të lehtë të arritur midis dy palëve, me Kosovën që hoqi dorë nga planet për të gjobitur njerëzit që nuk ndërronin targat dhe Serbia pranoi të ndalonte lëshimin e regjistrimeve me inicialet e qyteteve në Kosovë.

Shefi i Eulex-it pajtohet me deklaratën e Ministres së Jashtme të Gjermanisë

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Außenministerin Annalena Baerbock ka reaguar lidhur me situatën në veri të vendit.

Më tutje ministrja Gjermane ka thënë se Kosova ka ulur tensionet ndërsa Serbia e ka bërë të kundërtën.

Me këtë është pajtuar edhe shefi i misionit të Eulex-it, Lars-Gunnar Wigemark i cili ka shpërndarë deklaratën e Ministres së Jashtme të Gjermanisë, , Außenministerin Annalena Baerbock.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë pasdites së sotme ka vizituar veriun e vendit.

Kështu ka bërë të ditur, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu për Shqip.com.

“Sot pasdite, kryeministri Kurti ka qenë në Belvedere ku ka vizituar dhe takuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës atje”, ka thënë Kryeziu për Shqip.com.

Po ashtu,Kryeziu ka bërë të ditur se nga aty Kurti është nisur për në Gjilan ku ka marrë pjesë në prezantimin dhe raportimin e publikut për punën 1 vjeçare të Alban Hysenit.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Rama braktis Vuçiqin

Marrëdhëniet midis Edi Ramës dhe Aleksadër Vuçiqit duket se janë në një moment acarues, për shkak të gjendjes në veri të vendit.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot kanë kërkuar largimin e menjëhershëm të barrikadave në veri të vendit.

E kjo kërkesë e SHBA-ve është përkrahur nga Rama.

Rama ka shpërndarë deklaratën e SHBA-ve dhe ka shkruar : Nuk mund të pajtohem më shumë  

me zë të lartë dhe të qartë për të gjithë ata që duan të dëgjojnë.

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, është shprehur se serbëve në Kosovë sonte u pret një natë e vështirë.

“Në terren kemi një luftë të ashpër për mbijetesën e një kombi në vatrat e tij, policia e Kosovës, e cila nuk ka të drejtë të jetë në veri, ka të bëjë me përpjekjen për t’i dhënë fund problemit serb në Kosovë, në të cilin Prishtina dhe një pjesë e mirë e bashkësisë ndërkombëtare merr pjesë”, ka thënë Vuçiq.

Vuçiq ka deklaruar se sot për shkak të situatës në veri të Kosovës ka qenë dita më e vështirë për të që kur ishte president i shtetit dhe që kur ishte kryeministër.

Më tutje Presidenti i Serbisë tha se Beogradi ka sigurinë e EULEX-it dhe KFOR-it se nuk do të ndërmarrin veprime të dhunshme ndaj demonstruesve në barrikadat në veri të Kosovës.

“Ne kemi garanci nga KFOR-i, Evropa se nuk do të ndërmarrin veprime të dhunshme ndaj demonstruesve, shpresojmë se do të shkojë kështu. Ne do të vazhdojmë të bisedojmë me ta, kjo është puna jonë, do të bëjmë gjithçka për të ruajtur paqen dhe stabilitetin. ”, tha presidenti.

Presidenti i Serbisë u bëri thirrje serbëve nga Kosova që të qëndrojnë të qetë dhe të mos bien në provokime.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë pasdites së sotme ka vizituar veriun e vendit.

Kështu ka bërë të ditur, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu për Shqip.com.

“Sot pasdite, kryeministri Kurti ka qenë në Belvedere ku ka vizituar dhe takuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës atje”, ka thënë Kryeziu për Shqip.com.

Po ashtu,Kryeziu ka bërë të ditur se nga aty Kurti është nisur për në Gjilan ku ka marrë pjesë në prezantimin dhe raportimin e publikut për punën 1 vjeçare të Alban Hysenit.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Qeveria demanton pretendimet e Rakiqit se forca speciale po përgatiten të hyjnë në veri

Qeveria e Kosovës i hodhi poshtë pretendimet e Listës Serbe – partisë më të madhe të serbëve në Kosovë – se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po përgatit dërgimin e forcave të tij speciale “për të përndjekur” serbë nga pjesa veriore e vendit.

“Absolutisht e pavërtetë”, tha zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu.

Më herët, udhëheqësi i Listës Serbe, Goran Rakiq, tha se në bazë të informacioneve që ka, Kurti do të dërgojë të dielën mbrëma forca të armatosura, përfshirë njësinë speciale, në veri të Kosovës, “për të përndjekur popullin tonë”.

Në këtë pjesë të Kosovës, të banuar me shumicë serbe, disa banorë lokalë kanë ngritur barrikada dhe kanë bllokuar rrugë qysh të shtunën pasdite, raporton Radio Evropa e Lirë.

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, është shprehur se serbëve në Kosovë sonte u pret një natë e vështirë.

“Në terren kemi një luftë të ashpër për mbijetesën e një kombi në vatrat e tij, policia e Kosovës, e cila nuk ka të drejtë të jetë në veri, ka të bëjë me përpjekjen për t’i dhënë fund problemit serb në Kosovë, në të cilin Prishtina dhe një pjesë e mirë e bashkësisë ndërkombëtare merr pjesë”, ka thënë Vuçiq.

Vuçiq ka deklaruar se sot për shkak të situatës në veri të Kosovës ka qenë dita më e vështirë për të që kur ishte president i shtetit dhe që kur ishte kryeministër.

Më tutje Presidenti i Serbisë tha se Beogradi ka sigurinë e EULEX-it dhe KFOR-it se nuk do të ndërmarrin veprime të dhunshme ndaj demonstruesve në barrikadat në veri të Kosovës.

“Ne kemi garanci nga KFOR-i, Evropa se nuk do të ndërmarrin veprime të dhunshme ndaj demonstruesve, shpresojmë se do të shkojë kështu. Ne do të vazhdojmë të bisedojmë me ta, kjo është puna jonë, do të bëjmë gjithçka për të ruajtur paqen dhe stabilitetin. ”, tha presidenti.

Presidenti i Serbisë u bëri thirrje serbëve nga Kosova që të qëndrojnë të qetë dhe të mos bien në provokime.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë pasdites së sotme ka vizituar veriun e vendit.

Kështu ka bërë të ditur, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu për Shqip.com.

“Sot pasdite, kryeministri Kurti ka qenë në Belvedere ku ka vizituar dhe takuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës atje”, ka thënë Kryeziu për Shqip.com.

Po ashtu,Kryeziu ka bërë të ditur se nga aty Kurti është nisur për në Gjilan ku ka marrë pjesë në prezantimin dhe raportimin e publikut për punën 1 vjeçare të Alban Hysenit.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Vuçiqi: Serbët në Kosovë sonte i pret një natë e vështirë

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, është shprehur se serbëve në Kosovë sonte u pret një natë e vështirë.

“Në terren kemi një luftë të ashpër për mbijetesën e një kombi në vatrat e tij, policia e Kosovës, e cila nuk ka të drejtë të jetë në veri, ka të bëjë me përpjekjen për t’i dhënë fund problemit serb në Kosovë, në të cilin Prishtina dhe një pjesë e mirë e bashkësisë ndërkombëtare merr pjesë”, ka thënë Vuçiq.

Vuçiq ka deklaruar se sot për shkak të situatës në veri të Kosovës ka qenë dita më e vështirë për të që kur ishte president i shtetit dhe që kur ishte kryeministër.

Më tutje Presidenti i Serbisë tha se Beogradi ka sigurinë e EULEX-it dhe KFOR-it se nuk do të ndërmarrin veprime të dhunshme ndaj demonstruesve në barrikadat në veri të Kosovës.

“Ne kemi garanci nga KFOR-i, Evropa se nuk do të ndërmarrin veprime të dhunshme ndaj demonstruesve, shpresojmë se do të shkojë kështu. Ne do të vazhdojmë të bisedojmë me ta, kjo është puna jonë, do të bëjmë gjithçka për të ruajtur paqen dhe stabilitetin. ”, tha presidenti.

Presidenti i Serbisë u bëri thirrje serbëve nga Kosova që të qëndrojnë të qetë dhe të mos bien në provokime.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë pasdites së sotme ka vizituar veriun e vendit.

Kështu ka bërë të ditur, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu për Shqip.com.

“Sot pasdite, kryeministri Kurti ka qenë në Belvedere ku ka vizituar dhe takuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës atje”, ka thënë Kryeziu për Shqip.com.

Po ashtu,Kryeziu ka bërë të ditur se nga aty Kurti është nisur për në Gjilan ku ka marrë pjesë në prezantimin dhe raportimin e publikut për punën 1 vjeçare të Alban Hysenit.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë: Kosova uli tensionet, Serbia e bëri të kundërtën

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Außenministerin Annalena Baerbock ka reaguar lidhur me situatën në veri të vendit.

Sipas ministres gjermane, sugjerimi për dërgimin e forcave serbe në Kosovë është krejtësisht i papranueshëm.

“Kosova uli tensionet duke shtyrë zgjedhjet lokale. Retorika e fundit nga Serbia bëri të kundërtën. Sugjerimi për dërgimin e forcave serbe në Kosovë është krejtësisht i papranueshëm. Kështu janë edhe sulmet e fundit ndaj Eulex-it.E gjithë mbështetja ime shkon për dialogun e udhëhequr nga BE me në krye Miroslav Lajçak.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë pasdites së sotme ka vizituar veriun e vendit.

Kështu ka bërë të ditur, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu për Shqip.com.

“Sot pasdite, kryeministri Kurti ka qenë në Belvedere ku ka vizituar dhe takuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës atje”, ka thënë Kryeziu për Shqip.com.

Po ashtu,Kryeziu ka bërë të ditur se nga aty Kurti është nisur për në Gjilan ku ka marrë pjesë në prezantimin dhe raportimin e publikut për punën 1 vjeçare të Alban Hysenit.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kurti viziton veriun e vendit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë pasditës së sotme ka vizituar veriun e vendit.

Kështu ka bërë të ditur, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu për Shqip.com.

“Sot pasdite, kryeministri Kurti ka qenë në Belvedere ku ka vizituar dhe takuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës atje”, ka thënë Kryeziu për Shqip.com.

Po ashtu,Kryeziu ka bërë të ditur se nga aty Kurti është nisur për në Gjilan ku ka marrë pjesë në prezantimin dhe raportimin e publikut për punën 1 vjeçare të Alban Hysenit.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë largimin e menjëhershëm të barrikadave

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë dhe Beograd kanë reaguar me një deklaratë të përbashkët lidhur me situatën e fundit në veri të vendit.

SHBA-ja ka kërkuar largimin e menjëhershëm të barrikadave të vendosura në veri të vendit.

“Shtetet e Bashkuara shprehin shqetësimin e tyre të thellë për situatën aktuale në veri të Kosovës. Ne e kuptojmë se autoritetet kosovare kanë arrestuar një individ të dyshuar për përfshirje në një sulm të dhunshëm ndaj autoriteteve kosovare të zbatimit të ligjit dhe komisionit zgjedhor. Ky arrestim po përdoret si justifikim për bllokime të paligjshme të rrugëve si dhe kërcënime dhe frikësime ndaj autoriteteve kosovare dhe popullatës lokale. Ata që ngritën postblloqe të paligjshme duhet t’i çmontojnë ato menjëherë”.

SHBA-ja pret që t’i jepet fund gjitha kërcënimeve të dhunës dhe frikësimit.

“Ne presim që t’i jepet fund të gjitha kërcënimeve të dhunës dhe frikësimit. Ne shprehim vlerësimin dhe mbështetjen tonë të plotë për Forcën e NATO-s në Kosovë (KFOR) për përpjekjet e saj për të garantuar sigurinë dhe lirinë e lëvizjes dhe për Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit (EULEX). Ne i dënojmë fuqishëm si të papranueshme të gjitha sulmet ndaj agjencive të sigurisë kosovare dhe ndërkombëtare”.

I bëjmë thirrje të gjithëve që të ushtrojnë përmbajtje maksimale, të marrin masa të menjëhershme për të arritur një de-përshkallëzimin e situatës dhe të përmbahen nga aktet provokuese, thuhet më tutje në reagim

Aulona Selmanaj Zgjim Sefa
Ministri i Jashtëm çek: Largoni barrikadat

Ministri i Punëve të Jashtme të Çekisë, Jan Lipavsky u ka bërë thirrje serbëve të veri të vendit që ti largojnë barrikadat.

Përmes një postimi në Twitter, Lipavsky ka shkruar se situata është alarmante.

“Të alarmuar nga përkeqësimi i fundit i situatës në veri të Kosovës me anëtarë të EULEX-it të sulmuar. U bëj thirrje protestuesve serb të Kosovës që të përmbahen nga dhuna dhe të çmontojnë barrikadat. U bëj thirrje autoriteteve të Kosovës të tregojnë përmbajtje”, ka shkruar Ministri Çek.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Nikolla: E dënueshme dhuna ndaj Policisë së Kosovës dhe EULEX

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla ka dënuar sulmet ndaj Policisë së Kosovës dhe Eulex-it në pjesën veriore të vendit.

Kryetarja e Kuvendit ka thënë se autoritetet e Kosovës po tregojnë maturi përkundër atyre të Serbisë.

“Zhvillimet në veri të Kosovës janë shqetësuese. E dënueshme dhuna ndaj policisë së Kosovës dhe EULEX. Autoritetet e Kosovës po tregojnë maturi. Autoritetet serbe duhet të kontribuojnë me përgjegjësi për mos-përshkallëzimin e situatës”, ka shkruar Nikolla.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Tutje, i pari i ekzekutivit ka bërë të ditur se ministri Sveçla është në kontakt të vazhdueshëm më Komandantin e KFOR-it dhe se barrikadat duhet të hiqen menjëherë.

Vlen të theksohet se zgjedhjet e paralajmëruar për 18 dhjetor në veri të Kosovës, janë shtyrë deri me 23 prill të vitit 2023.

Kurti ka theksuar gjithashtu se “tash që as targat e automjeteve dhe as datën e zgjedhjeve nuk mund t’i përdorin si pretekst, strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale u zbuluan në etjen e tyre për zjarr e gjak”.

Ish-zëdhënësi i KFOR-it: NATO nuk do ta lejojë kurrë kthimin e ushtarëve serbë në Kosovë

Ish-zëdhënësi i KFOR-it, Vincenzo Grasso, ka thënë se NATO-ja nuk do ta lejojë kurrë kthimin e ushtarëve serbë në Kosovë.

Kjo deklaratë e tij vjen pasi presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, se do t’i kërkojnë KFOR-it, dislokimin e një numri të ushtarëve dhe policëve serbë në Kosovë, bazuar në Rezolutën 1244.

“Sipas rezolutës 1244, personeli serb mund të lejohet që t’i kryejë vetëm katër detyra (funksione). Asnjë nga këto pika nuk është në përputhje me situatën dhe qëllimet e Aleksandër Vuçiq. Ai e di mirë që NATO dhe KFOR-i nuk do ta lejojë kurrë këtë”, është shprehur Grasso në Twitter.

Grasso ka publikuar edhe pjesë nga Rezoluta 1244.

Serbët bllokuan rrugët me kamionët e dhuruar nga BE

Serbët në veri të vendit kanë vendosur barrikada. Për të bllokuar rrugët, serbët kanë përdorur mjetë të ndryshme.

Në mesin e mjeteve të përdorura janë edhe kamionët për menaxhimin e mbeturinave. Mirëpo këta kamionë janë donacion nga ana e Bashkimit Evropian.

Kështu ka bërë të ditur Këshilltari i Ministrisë së Financave, Punës dhe Trasnfereve, Blirind Danjolli.

“Më 7 qershor 2021, BE i ka dhuruar komunës së Mitrovicës së Veriut 8 kamionë për menaxhimin e mbeturinave. Donacioni prej 700 mijë € nga taksapaguesit e BE-së, tani po përdoren kundër sundimit të ligjit, lirisë së lëvizjes, institucioneve dhe mbështetjes së BE-së. Bandat kriminale duhet të ndëshkohen edhe nga BE”, ka shkruar Danjolli.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Tutje, i pari i ekzekutivit ka bërë të ditur se ministri Sveçla është në kontakt të vazhdueshëm më Komandantin e KFOR-it dhe se barrikadat duhet të hiqen menjëherë.

Vlen të theksohet se zgjedhjet e paralajmëruar për 18 dhjetor në veri të Kosovës, janë shtyrë deri me 23 prill të vitit 2023.

Kurti ka theksuar gjithashtu se “tash që as targat e automjeteve dhe as datën e zgjedhjeve nuk mund t’i përdorin si pretekst, strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale u zbuluan në etjen e tyre për zjarr e gjak”.

Osmani: Heqja e barrikadave dhe vendosja e rendit dhe ligjit është e domosdoshme

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në veri të vendit.

Sipas Osmanit heqja e barrikadave dhe vendosja e rendit dhe ligjit

“Sulmet ndaj Eulex-it dhe Policisë së Kosovës nuk pranohen. As veprime që çojnë në përshkallëzim. Heqja e të gjitha barrikadave dhe vendosja e rendit dhe ligjit është e domosdoshme, duke çuar në zgjidhje afatgjatë në linjë me ndërmjetësim me ShBA-në dhe Bashkimin Evropian”, ka shkruar Osmani.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Tutje, i pari i ekzekutivit ka bërë të ditur se ministri Sveçla është në kontakt të vazhdueshëm më Komandantin e KFOR-it dhe se barrikadat duhet të hiqen menjëherë.

Vlen të theksohet se zgjedhjet e paralajmëruar për 18 dhjetor në veri të Kosovës, janë shtyrë deri me 23 prill të vitit 2023.

Kurti ka theksuar gjithashtu se “tash që as targat e automjeteve dhe as datën e zgjedhjeve nuk mund t’i përdorin si pretekst, strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale u zbuluan në etjen e tyre për zjarr e gjak”.

Haradinaj: Beogradi duhet ta pranojë realitetin e Kosovës së pavarur

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas sulmeve të grupeve kriminale ndaj Policisë së Kosovës dhe Eulex-it.

Sipas Haradinaj, këto sulme janë goditje e rëndë për paqen dhe stabilitetin.

“Sulmet e grupeve kriminale ndaj Eulex-it dhe Policisë së Kosovës në veri, janë goditje e rëndë mbi paqen dhe stabilitetin jo vetëm në Kosovë por edhe në rajon! Beogradi duhet që urgjentisht të heqë dorë nga veprimet e veta destabilizuese e luftënxitëse me pasoja të paparashikueshme jo vetëm për Kosovën por edhe për Serbinë. Është investuar shumë për paqen dhe askush nuk do të lejohet ta rrezikojë atë”, ka thënën Haradinaj.

Më tutje Haradinaj ka thënë se Beogradi duhet ta pranojë realitetin e Kosovës së pavarur.

“Sot, është momenti i fundit që regjimi në Beograd t’i thërrasë arsyes dhe ta pranojë realitetin e Kosovës së pavarur dhe sovrane dhe këtë ta pranojë edhe në tavolinën e bisedimeve”, ka thënë Haradinaj.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Tutje, i pari i ekzekutivit ka bërë të ditur se ministri Sveçla është në kontakt të vazhdueshëm më Komandantin e KFOR-it dhe se barrikadat duhet të hiqen menjëherë.

Vlen të theksohet se zgjedhjet e paralajmëruar për 18 dhjetor në veri të Kosovës, janë shtyrë deri me 23 prill të vitit 2023.

Kurti ka theksuar gjithashtu se “tash që as targat e automjeteve dhe as datën e zgjedhjeve nuk mund t’i përdorin si pretekst, strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale u zbuluan në etjen e tyre për zjarr e gjak”.

Gërvalla:Borrell duhet të dënojë të shtënat ndaj Policisë së Kosovës

Ministrja e Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka kërkuar nga ana e përfaqësuesit të Bashkimit Evropian Josep Borrell që të dënojë të shtënat ndaj zyrtarëve të Policisë së Kosovës.

Përmes një reagimi në Twitter, Gërvalla ka thënë se deklaratat që nuk dënojnë Vuçiqin për agresionin e tij të hapur inkurajojnë përshkallëzimin e mëtejshëm.

“Çdo jetë ka rëndësi. HRVP Borrell gjithashtu duhet të dënojë të shtënat në Policinë e Kosovës duke përmbushur detyrën e saj dhe duke mbrojtur të gjithë qytetarët e Republikës nga sulmet e bandave kriminale.Deklaratat që nuk dënojnë Vuçiqin për agresionin e tij të hapur inkurajojnë përshkallëzimin e mëtejshëm”, ka shkruar Gërvalla.

Gjatë ditës, Josep Borrell, ka thënë se BE nuk do të tolerojë sulmet ndaj EULEX-it apo përdorimin e akteve të dhunshme kriminale në veri.

Mehaj:Periudhës së shantazheve, kërcënimit, i ka ardhur fundi

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në veri të vendit.

Sipas Mehaj periudhës së shantazheve, kërcënimit, i ka ardhur fundi.

“I vetmi zhvillim i Serbisë këto 23 vite është përditësimi i politikës së Millosheviqit me metodat ruse të luftës hibride. Deklaratat e Vuçiq dhe Bërnabiq, me tentim destabilizimin e veriut të Republikës së Kosovës janë plotësisht të papranueshme. Periudhës së shantazheve, kërcënimit, i ka ardhur fundi”, ka thënë Mehaj.

Mehaj më tutje ka thënë se në Kosovë nuk do të lejohen veprimet e grupeve kriminale.

“Në Republikën e Kosovës nuk do të lejohet më veprimi i grupeve kriminale serbe që udhëhiqen nga Beogradi, e asnjë formë e ilegalitetit që pengon integrimin e komunitetit serb në veri të vendit, dhe që ka për qëllim sabotimin e institucioneve”, ka thënë Mehaj.

Sipa Mehaj, Republika e Kosovës synon të ardhme demokratike dhe prosperuese si pjesë e Bashkimit Evropian dhe NATO-s, çdo përshkrim tjetër nuk përkon me realitetin tonë si shtet.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Tutje, i pari i ekzekutivit ka bërë të ditur se ministri Sveçla është në kontakt të vazhdueshëm më Komandantin e KFOR-it dhe se barrikadat duhet të hiqen menjëherë.

Vlen të theksohet se zgjedhjet e paralajmëruar për 18 dhjetor në veri të Kosovës, janë shtyrë deri me 23 prill të vitit 2023.

Kurti ka theksuar gjithashtu se “tash që as targat e automjeteve dhe as datën e zgjedhjeve nuk mund t’i përdorin si pretekst, strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale u zbuluan në etjen e tyre për zjarr e gjak”.

Vuqiq thërret mbledhjen e Këshillit të Sigurisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuqiq ka thirrur mbledhjen e Këshillit të Sigurisë për në ora 19:00.

Sipas Kosovaonline, seanca është caktuar pas kërcënimeve të fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, se në orët e mbrëmjes do të sulmojë serbët në barrikada me të gjitha mjetet.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Tutje, i pari i ekzekutivit ka bërë të ditur se ministri Sveçla është në kontakt të vazhdueshëm më Komandantin e KFOR-it dhe se barrikadat duhet të hiqen menjëherë.

Vlen të theksohet se zgjedhjet e paralajmëruar për 18 dhjetor në veri të Kosovës, janë shtyrë deri me 23 prill të vitit 2023.

Kurti ka theksuar gjithashtu se “tash që as targat e automjeteve dhe as datën e zgjedhjeve nuk mund t’i përdorin si pretekst, strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale u zbuluan në etjen e tyre për zjarr e gjak”.

LDK i kërkon sërish Qeverisë që të koordinohet me ndërkombëtarët për veriun

Lidhja Demokratike e Kosovës ka kërkuar sërish nga Qeveria e Kosovës që të koordinohet me partnerët ndërkombëtar lidhur me situatën në veri.

Përmes një reagimi për media, LDK thotë se çdo rrugë tjetër është rënje në kurth.

“LDK-ja edhe një herë përsërit kërkesën e saj ndaj Qeverisë dhe institucioneve të tjera të vendit për koordinim të veprimeve me partnerët e Kosovës, si rrugë e vetme drejt kthimit të rendit, sigurisë dhe lëvizjes së lirë në gjithë territorin e Kosovës. Çdo rrugë tjetër është rënie në kurthin e synimeve destabilizuese të Serbisë”, thuhet në reagimin e LDK-së.

Tutje, LDK kërkon nga Qeveria një plan të qartë për të zgjedhur situatën në veri

“LDK kërkon nga Qeveria e Kosovës plan të qartë për të zgjidhur situatën e sigurisë në veri. Në këto momente vendit i duhet lidership i vërtetë që do të veprojë me mençuri dhe vendosmëri; që në vend ndarjes e përçarjes siguron unitet të brendshëm e koordinim të ngushtë me aleatët tanë”.

Partia opozitare, tha se dënon ashpër sulmet  ndaj pjesëtarëve të Policisë së Kosovës dhe EULEX-it.

“Sulmet ndaj institucioneve të Republikës, pjesëtarëve të Policisë së Kosovës dhe të EULEX-it, si dhe barrikadimi dhe mbyllja e rrugëve janë veprime që cenojnë rendin kushtetues të Republikës prandaj si të tilla ato janë të papranueshme. LDK-ja i dënon ashpër këto veprime dhe kërkon që autorët e sulmeve të sillen para institucioneve të drejtësisë së Republikës së Kosovës”.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Meta dënon ashpër sulmin ndaj EULEX-it dhe PK-së në veri

Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka bërë thirrje që përgjegjësit e sulmit ndaj Policisë së Kosovës dhe patrullës së EULEX-it në veri, të vihen para drejtësisë

Përmes një postimi në Facebook, Meta tha se dënon ashpër këto akte dhune.

“Dënoj me ashpërsinë më të madhe aktet e papranueshme të dhunës dhe sulmet e armatosura ndaj Policisë së Kosovës dhe personelit ndërkombëtar në Veri të Republikës së Kosovës dhe u bëj thirrje institucioneve të drejtësisë të venë sa më parë para drejtësisë autorët e tyre”, shkroi Meta.

Po ashtu, Meta apeloi që të shmangët çdo lloj provokimi që qon në përshkallëzim dhe që minon sigurinë e Kosovës.

“Apeloj fuqimisht domosdoshmërinë e shmangies së çdo provokimi dhe në veçanti të përshkallëzimit të çdo forme tensioni që minon sigurinë në Kosovë dhe që rrezikon paqen dhe stabilitetin në rajonin tone”.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Rama dënon sulmet ndaj EULEX-it, barrikadat bien ndesh me frymën e dialogut

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka dënuar sulmin ndaj patrullës së EULEX-it në veri të Kosovës.

Përmes reagimeve në Twitter, Rama tha se barrikadat në veri, bien ndesh me çdo frymë dialogu.

“Sulmet mbi EULEX-in janë të dënueshme pa asnjë ekuivok ashtu siç është i dënueshëm çdo akt dhune ndaj policisë së Kosovës. Rishfaqja e barrikadave në Veri të Kosovës, bie ndesh me çdo ligj e çdo frymë dialogu e jo vetëm nuk zgjidh asgjë, po përkundrazi komplikon më tej çdo gjë”, shkroi Rama.

Rama tha se Beogradi duhet të shtojë ndikimin e vet tek serbët e veriut si dhe Bashkimi Evropian duhet ta thërras tryezën e dialogut.

“Beogradi duhet të ushtrojë ndikimin e vet mbi serbët e Veriut të Kosovës, pa i justifikuar assesi veprimet e tyre cilatdoqofshin arsyet! Arsyet diskutohen nuk përdoren si armë kundër policisë e si barrikada kundër rendit ligjor.BE-ja duhet të thërrasë urgjent tryezën e dialogut”.

Sipas Ramës, Beogradi duhet t’i përgjigjet me të njëjtën frymë Kosovës si presidentja, Vjosa Osmani ndaj zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veri.

“Shtyrja e votimeve nga ana e Presidentes së Republikës së Kosovës është një sinjal kuptimplotë, të cilit autoritetet e larta të Beogradit duhet t’i përgjigjen me të njëjtën frymë dhe ndjenjë përgjegjësie, për moslejimin e përshkallëzimeve të mëtejshme të akteve destabilizuese”.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

EULEX flet për Shqip.com, konfirmohet sulmi ndaj tyre në veri – SHQIP.com

EULEX-i për Shqip.com tha se nuk ka të lënduar por vetëm janë shkaktuar dëme materiale.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Policia e Kosovës demanton mediat serbe lidhur me zhvillimet në veri

Policia e Kosovës ka demantuar mediat serbe në të cilat raportohej ku pjesëtarët e PK-së, tek Liqeni i Ujmanit kanë ndaluar dhe maltretuar një qytetarë serb.

Përmes një komunikate për media nga PK-ja, ka sqaruar situatën se si ka qenë.

“Njëkohësisht përmes këtij njoftimi zyrtar Policia e Kosovës, njofton opinionin publik dhe demanton disa media serbe të cilat i referohen se kinse njësitet speciale të PK-së, te Ujmani kanë ndaluar dhe maltretuar një qytetar/punonjës serb dhe kinse kanë marrë objektet në atë lokacion”, thuhet në reagimin e PK-së.

PK-ja ka njoftuar se nuk është ashtu siç është raportuar dhe se ata vetëm kanë legjitimuat një person i cili ka dashur të incizoj me telefon në atë lokacion.

“Policia e Kosovës me njësitet e saja është vendosur në rrugën kryesore që shpie në drejtim të Pikës Kufitare të Bërnjakut, nuk është vendosur në ndonjë objekt të caktuar si dhe nuk ka maltretuar asnjë person apo punonjës, siç është publikuar në media, por vetëm ka legjitimuar një person i cili ka qenë duke kryer incizime me telefon në atë lokacion, i cili pas legjitimit ka vazhduar pa asnjë problem”.

Në të njëjtin lokacion, sipas Policisë së Kosovës, grupet kriminale kanë shtënë me armë zjarri në drejtim të njësiteve policor.

“Pikërisht në këtë lokacion mbrëmë grupet kriminale në tri raste kanë shtënë me armë zjarri në drejtim të njësiteve policore që kanë qenë në detyrë zyrtare, e të cilat në vetëmbrojtje janë detyruar t’iu kundërpërgjigjen me armë zjarri personave/grupeve kriminale”.

Krahas sulmeve ndaj Policisë së Kosovës në veri, edhe patrullat e EULEX-it janë sulmuar nga grupet kriminale.

NATO dënon ashpër sulmin ndaj patrullës së EULEX-it në veri

Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior (NATO) ka reaguar lidhur me sulmin e mbrëmshëm ndaj patrullës së EULEX-it në veri të Kosovës.

Përmes një postimi në Twitter, zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungesku ka thënë se çdo sulm është i papranueshëm dhe përgjegjësi duhet të mbajë përgjegjësi.

“Ne bashkohemi me aleatët e NATO-s dhe Bashkimit Evropian në dënimin e ashpër të sulmit me granatë ndaj patrullës së EULEX-it mbrëmë. Çdo sulm i tillë është i papranueshëm dhe përgjegjësit duhet të mbajnë përgjegjësi”, shkroi Lungesku.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë që nuk do ta tolerojnë sulmin ndaj  patrullës së EULEX-it në veri  të Kosovës.

Ambasada e Italisë në Kosovë, i ka quajtur të pajustifikueshme këto sulme.

Kurse, ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka thënë se sulmet ndaj ofruesve të sigurisë duhet të ndalen.

Krahas kësaj, edhe Shtete e Bashkuara të Amerikës e kanë dënuar sulmin.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

EULEX-i për Shqip.com tha se nuk ka të lënduar por vetëm janë shkaktuar dëme materiale.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Sveçla kërkon heqjen e barrikadave në veri, ka kërkesë edhe për qytetarët serbë

Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ka ftuar organizatorët që t’i largojnë barrikadat në veri.

Përmes një konference për media, Sveçla tha se iu bënë thirrje qytetarëve serbë që të mos bëhen pjesë e organizimeve të grupeve kriminale atje.

“Meqë barrikadat e vendosura dje nuk janë hequr ende, i bëj thirrje qytetarëve serbë që të mos bëhen pjesë organizimeve të këtyre grupeve kriminale. Ndërsa, iu bëj thirrje organizatorëve për largim të menjëhershëm të barrikadave. Ne nuk mund dhe nuk do të lejojmë që bandat kriminale të organizojnë e të pengojnë qarkullimin dhe lëvizjen e lirë të qyetetarëve tanë“, tha Sveçla.

Sveçla tha se nga dje janë ngritur gjashtë barrikada në veri.

“Nga dje janë ngritur gjashtë barrikada në Komunat: Leposaviç, Zveçan dhe zubin Potok dhe për arsyeje të sigurisë, kemi mbyllur dy pika kufitare: në Jarinej dhe Bërnjak. Në disa lokacione janë hedhur shok-bomba ndërsa, njësitet policore kanë shkëmbyer zjarr me grupet kriminale pas një serë sulmesh të organizuara nga këto grupe afër bigës së Liqenit të Ujmanit”.

Ministri i Mbrojtjes thekson se Policia e Kosovës ka arritur t’i identifikojë disa kriminel duke përfshirë këtu edhe Dejan Pantiqin.

“Policia e Kosovës ka arritur të identifikoj disa kriminel, që me veprat e tyre terroriste kanë cenuar sigurinë dhe rendin kushtetues. Dje është arrestuar ish-pjesëtari i MUP-it, Dejan Pantiq i integruar nëpërmjet marrëveshjes së Brukselit në Policinë e Kosovës dhe i dorëhequr nga Policia e Kosovë në muajin nëntor. Mbrëmë jemi ballafaquar me barrikada të cilat kanë pasur qëllim pëngimin e policisë për dërgimin e Pantiqit në jug”.

Ndërsa, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se paligjshmëria nuk do të tolerohet.

Kurti tha se Serbia po dëshiron kthimin e luftës në Kosovë.

“Serbia dëshiron kthim të luftës në kohën kur ka kryer gjenocid e masakra në Kosovë, ne dëshirojmë të ardhme demokratike dhe evropiane. Qytetarët serb në Kosovë nuk duhet të pranojnë të kthehen në kohëra të shkuara. Serbet në veri janë qytetarë të Kosovës dhe duhet të distancohen nga strukturat kriminale dhe nga regjimi i Vuçiqit i cili po i financon dhe po kërkon luftë”, tha Kurti.

Kurti i ftoi serbët e Kosovës që të udhëheqin Kosovën së bashku.

Kurti: Paligjshmëria nuk tolerohet, Serbia po dëshiron kthimin e luftës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se paligjshmëria nuk do të tolerohet.

Në një konferencë për media, pas mbledhjes më Këshillin e Sigurisë, Kurti tha se Serbia po dëshiron kthimin e luftës në Kosovë.

“Serbia dëshiron kthim të luftës në kohën kur ka kryer gjenocid e masakra në Kosovë, ne dëshirojmë të ardhme demokratike dhe evropiane. Qytetarët serb në Kosovë nuk duhet të pranojnë të kthehen në kohëra të shkuara. Serbet në veri janë qytetarë të Kosovës dhe duhet të distancohen nga strukturat kriminale dhe nga regjimi i Vuçiqit i cili po i financon dhe po kërkon luftë”, tha Kurti.

Kurti i ftoi serbët e Kosovës që të udhëheqin vendin së bashku.

“Paligjshmëria nuk do të tolerohet, nuk do të durohet në asnjë pjesë në vendin tonë. I ftoj të gjithë serbët në Kosovë që të punojnë bashkë me neve, të jetojnë bashkë me neve, të kuvendojnë bashkë me neve dhe të udhëheqin bashkë me neve”.

Mohimi i Kosovës nga Serbia, sipas Kurtit përbën kërcënim për vendin dhe rajonin.

“Serbia nuk po e fsheh qe po kërkon rikthim në Kosovë dhe në esencë po kërkon ta vazhdojë luftën të cilën e humbi dhe kapitullimin e pranoj në Komanovë në vitin 1999. Andaj edhe mohimi i Kosovës nga Serbia përben kërcënim të vazhdueshme jo vetëm të shtetit tonë por edhe ekzistencës sonë. Integrimi i veriut nuk ndodhi as pas shpalljes së pavarësisë e as pas një dekade dialogu në Bruksel. Ajo që na shpërfaqi si normalizim dhe integrim në veri ishte një kompromis me bandat ilegale në veri e të cilët në variantin e butë quhen struktura ilegale”.

Kurti tha se me institucionet e Kosovës erdhën në përfundim që duhet më shumë vigjilencë për sigurimin e paqes në veri.

“Bashkë me ministrin Sveçla dhe anëtarët e tjerë që janë pjesëtar të mbledhjeve të Këshillit të Sigurisë, diskutuam së bashku dhe erdhëm në përfundimet e mira për më shumë vigjilencë dhe gatishmëri të gjitha institucioneve të Kosovës me të gjitha detyrat e veçanta në mënyre që të mundësohet vendosja e paqes, ligjshmërisë dhe kushtetutshmërisë”.

Tutje, Kurti falënderoi pjesëtarët e Policisë së Kosovës dhe të gjithë zyrtarët që po kontribuojnë në fushën e sigurisë.

Ambasada e Italisë thotë se sulmet ndaj policisë dhe EULEX-it janë të pajustifikueshme

Lidhur me sulmin ndaj patrullës së EULEX-it dhe Policisë së Kosovës në veri të Kosovës, ka reaguar edhe Ambasada e Italisë.

Përmes një postimi në faqen e tyre zyrtare në Twitter, Ambasada e Italisë thotë se e dënojnë sulmet të cilat sipas tyre nuk janë të justifikueshme.

“Sulmet ndaj policisë së Kosovës dhe personelit të sigurisë së komunitetit ndërkombëtar si  EULEX-i nuk kanë justifikime fare. Ne i dënojmë këto veprime me termat më të forte”, thuhet në reagimin e Ambasadës së Italisë në Kosovë.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

EULEX flet për Shqip.com, konfirmohet sulmi ndaj tyre në veri – SHQIP.com

EULEX-i për Shqip.com tha se nuk ka të lënduar por vetëm janë shkaktuar dëme materiale.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Rakiq iu bënë thirrje serbëve që të lejojnë lëvizjen e KFOR-it dhe EULEX-it në veri

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq iu ka bërë thirrje qytetarëve serbë që të lejojnë kalimin e KFOR-it dhe EULEX-it në veri të Kosovës.

Përmes një njoftimi për media në faqen zyrtare të Listës Serbe, Rakiq ka kërkuar lirimin e serbëve të arrestuar me pretekstin se përballën me akuza të montuara.

“Ne, duam që bashkëqytetarët tanë të arrestuar të lirohen, sepse të gjithë janë të vetëdijshëm se këto janë akuza të montuara, por gjithashtu kërkojmë të parandalohet ndonjë ndërhyrje e policisë së Kosovës apo njësive tjera në veri të Kosovës. U bëj thirrje qytetarëve që të mundësojnë lëvizjen e KFOR-it dhe EULEX-it sepse prania e tyre është në përputhje me marrëveshjet ndërkombëtare të miratuara më pare”, thuhet në njoftimin e Listës Serbe.

Rakiq iu ka bërë thirrje serbëve që të mos bien ‘pre e provokimeve’ dhe duke thënë se janë pro paqes dhe dialogut të vazhdueshëm.

“Në emër të Listës Serbe dhe emrin tim personal ftoj të gjithë qytetarët në paqe dhe përmbajtje. Mos të biem preh e provokimeve. Të gjithëve na duhet paqe, dhe dialog i vazhdueshëm për t’i dhënë hapësirë negociatorëve që do të vinin në zgjidhjen e kësaj situate përmes dialogut dhe jo përmes lëvizjeve të njëanshme”.

Tek barrikadat të cilat janë ngritur në rrugët kryesore nga Zveçani në drejtim të Rudarit janë parë edhe ish-krerët e komunave veriore.

Mediat serbe raportojnë që në mesin e qytetarëve të pranishëm që tashme kanë ngritur edhe tendat e tyre në këto rrugë, janë ish-kryetari i Mitrovicës veriore, Aleksandar Spiriq, ish-kryetari i Komunës së Zveçanit, Dragisha Miloviq, drejtori i Qendrës Spitalore në Mitrovicën e Veriut, Zlatan Elek si dhe ish-drejtori i këtij institucioni, Milan Ivanoviq.

Afër barrikadave shihen shumë njerëz teksa mbulojnë fytyrat e tyre, raportimi i gazetarëve nga vendi i ngjarjes nuk është i lejuar nga serbet pasi të njëjtit sulmojnë gazetarët duke hedhur lëndë shpërthyese afër tyre dhe duke i ndjekur.

Barrikadat janë vendosur me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Borrell: Nuk e tolerojmë sulmin ndaj EULEX-it, barrikadat duhet të hiqen

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë që nuk do ta tolerojnë sulmin ndaj  patrullës së EULEX-it në veri  të Kosovës.

Përmes një postimi në Twitter, Borrell tha se barrikadat duhet të hiqen menjëherë të cilat janë vendosur nga serbët e Kosovës.

“Bashkimi Evropian nuk do të tolerojë sulmet ndaj EULEX-it, ose përdorimin e veprave të dhunshme dhe kriminale në veri. Barrikadat duhet të hiqen menjëherë nga grupet e serbëve të Kosovës. Qetësia duhet të rivendoset. EULEX do të vazhdojë të koordinojë autoritetet e Kosovës dhe KFOR-it.

Tutje, Borrell tha se duhet të shmangën përshkallëzimet.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

EULEX-i për Shqip.com tha se nuk ka të lënduar por vetëm janë shkaktuar dëme materiale.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Trajkoviq: Serbët në Kosovë duhet t’i heqin qafe kriminelët

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane nga Kosova, Rada Trajkoviq iu është drejtuar presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiqit duke i thënë se po tenton ta frikësoj kot.

Përmes një postimi në Twitter, Trajkoviq ka thënë se është në anën e djathtë dhe serbët në Kosovë duhet t’i heqin qafe kriminelët.

“Po mundohesh të më frikësosh më kot. Aleksandër Vuçiq. Është e kotë që analistët tuaj rozë të tërheqin një objektiv përpara gjithë kombit 24 orë në ditë. Po i zgjon edhe të fjeturit e tu brenda opozitës më kot në përpjekje për të më diskredituar. Jam në anën e djathtë. Serbët në Kosovë duhet të heqin qafe kriminelët”, shkroi Trajkoviq.

Trajkoviq tha Vuçiqi dhe kriminelët e tij, i kanë kthyer serbët e Kosovës në makina për përfitime kriminale

“Komuniteti ynë në Kosovë duhet të kthehet në atë që bëri përpara vitit 2012: ndërtimin e mbijetesës së qëndrueshme, bashkëjetesës dhe pajtimit. Ti Vuçiq dhe kriminelët tuaj na kanë kthyer në një makinë për fitim të shpejtë (kriminal) dhe për forcimin e pushtetit tuaj personal. Por koha e këtij modeli po i vjen fundi”.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Ambasadorja e Sllovenisë reagon pas sulmeve ndaj policisë dhe EULEX-it në veri

Ambasadorja e Sllovenisë në Kosovë, Minca Benedejçiç ka reaguar pas sulmit që ju është bërë patrullës së EULEX-it në veri.

Përmes një postimi në Twitter, Benedejçiç ka thënë se janë të papranueshme sulmet ndaj Policisë së Kosovës dhe personelit ndërkombëtar të sigurisë

“Sulmet ndaj Policisë së Kosovës dhe personelit ndërkombëtar të sigurisë janë të papranueshme”, shkroi Benedejçiç.

Kurse, ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka thënë se sulmet ndaj ofruesve të sigurisë duhet të ndalen.

Krahas kësaj, edhe Shtete e Bashkuara të Amerikës e kanë dënuar sulmin.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

EULEX-i për Shqip.com tha se nuk ka të lënduar por vetëm janë shkaktuar dëme materiale.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

KQZ pezullon aktivitetet e planifikuara për zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka pezulluar të gjitha aktivitetet të cilat janë paraparë të bëhen për përgatitjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Kosovë.

Me 10 vota për, u mor ky vendim në mbledhjen e radhës të KQZ-së pas vendimit të presidentes së Kosovës për shtyrjen e zgjedhjeve në komunat veriore të Kosovës.

Krahas kësaj, në këtë mbledhje u dakordua edhe për planin e ri të punës për organizimin e zgjedhjeve.

Data e re për zgjedhjet në veri të Kosovës është caktuar 23 prill i vitit 2023 pas tensioneve të vazhdueshme në veri dhe sulmit ndaj zyrtarëve të Komisionit Komunal Zgjedhor.

Kujtojmë se gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

/Shqip.com

Rohde: Dhuna ndaj EULEX-it dhe ofruesve të sigurisë duhet të ndalet

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

EULEX-i për Shqip.com tha se nuk ka të lënduar por vetëm janë shkaktuar dëme materiale.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Hovenier: Sulmet ndaj EULEX-it dhe Policisë së Kosovës janë të papranueshme

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier ka thënë se ShBA-ja dënon sulmin ndaj patrullës së EULEX-it në veri të Kosovës.

Përmes një postimi në Twitter, Hovenier tha se edhe sulmet ndaj Policisë së Kosovës dhe personelit ndërkombëtar të sigurisë janë të papranueshme.

“SHBA bashkohet me EULEX-in për të dënuar me forcë sulmin ndaj një patrulle të tyre mbrëmë. Sulmet e dhunshme ndaj Policisë së Kosovës dhe personelit ndërkombëtar të sigurisë janë të papranueshme dhe përgjegjësit duhet të mbahen përgjegjës nëpërmjet sistemit të drejtësisë kosovare”, shkroi Hovenier.

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

EULEX flet për Shqip.com, konfirmohet sulmi ndaj tyre në veri – SHQIP.com

EULEX-i për Shqip.com tha se nuk ka të lënduar por vetëm janë shkaktuar dëme materiale.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Kurti: Nuk kërkojmë konflikt, por Kosova do ta mbrojë veten

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se Kosova nuk është duke kërkuar konflikt por dialog dhe paqe.

Përmes një postimi në Twitter, Kurti ka thënë se Kosova do ta mbrojë vetën me forcë dhe vendosmëri përkundër faktit se presidenti serb, Aleksandër Vuçiq ka bërë thirrje që ushtria serbe të kthehet në Kosovë.

“Presidenti dhe kryeministri i Serbisë kanë kërcënuar gjithashtu agresionin ushtarak, duke bërë thirrje që ushtria serbe të kthehet në territorin tonë. Ne nuk kërkojmë konflikt, por dialog dhe paqe. Por më lejoni të jem i qartë: Republika e Kosovës do të mbrojë veten, me forcë dhe vendosmëri”, shkroi Kurti.

Kurti tha se në bashkëpunim me KFOR-in janë duke punuar për ta trajtuar situatën në veri.

“Me zgjidhjen e çështjes së targave dhe shtyrjen e zgjedhjeve, bandave kriminale në veri të Kosovës u mungon edhe preteksti më i hollë për barrikadat dhe sulmet e dhunshme ndaj Policisë së Kosovës. Në bashkëpunim me KFOR-in, ne jemi duke punuar për të trajtuar situatën shpejt dhe paqësisht”.

Kujtojmë se Vuqiq ka thënë se do të bëjë kërkesë tek KFOR-i për të sjellë forca ushtarake në veri të Kosovës.

Gjatë ditës së djeshme, serbët në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

EULEX flet për Shqip.com, konfirmohet sulmi ndaj tyre në veri

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka njoftuar se është hedhur një shok-bombë në drejtim të një patrulle të tyre mbrëmë në afërsi të Rudarit.

EULEX-i për Shqip.com tha se nuk ka të lënduar por vetëm janë shkaktuar dëme materiale.

“Konfirmojmë se një bombë çorientuese (shok-bombë) është hedhur ndaj një patrulle vëzhguese të EULEX-it mbrëmjen e kaluar (10.12) në afërsi të Rudarit. Asnjë zyrtar i Njësisë Policore të Specializuar të EULEX-it nuk është lënduar dhe nuk janë shkaktuar dëme materiale”, thuhet në përgjigjen e EULEX-it.

EULEX-i thotë se ky sulm dhe ai ndaj pjesëtareve të Policisë së Kosovës janë të papranueshme.

“Ky sulm, si dhe sulmet ndaj zyrtarëve policorë të Policisë së Kosovës, janë të papranueshme. Ne i dënojmë fuqishëm aktet e dhunshme të kryera nga persona të armatosur në pjesën veriore të Kosovës, përfshirë kundër komunitetit ndërkombëtar. EULEX-i do të vazhdojë të punojë me vendosmëri për ta mbështetur stabilitetin e Kosovës, në kuadër të mandatit që e ka, si dhe të kontribuojë për sigurinë e popullatës nga të gjitha komunitetet”.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Tutje, i pari i ekzekutivit ka bërë të ditur se ministri Sveçla është në kontakt të vazhdueshëm më Komandantin e KFOR-it dhe se barrikadat duhet të hiqen menjëherë.

Vlen të theksohet se zgjedhjet e paralajmëruar për 18 dhjetor në veri të Kosovës, janë shtyrë deri me 23 prill të vitit 2023.

Kurti ka theksuar gjithashtu se “tash që as targat e automjeteve dhe as datën e zgjedhjeve nuk mund t’i përdorin si pretekst, strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale u zbuluan në etjen e tyre për zjarr e gjak”.

Ish-krerët e komunave veriore, pjesë e barrikadave në veri

Tek barrikadat të cilat janë ngritur në rrugët kryesore nga Zveçani në drejtim të Rudarit janë parë edhe ish-krerët e komunave veriore.

Mediat serbe raportojnë që në mesin e qytetarëve të pranishëm që tashme kanë ngritur edhe tendat e tyre në këto rrugë, janë ish-kryetari i Mitrovicës veriore, Aleksandar Spiriq, ish-kryetari i Komunës së Zveçanit, Dragisha Miloviq, drejtori i Qendrës Spitalore në Mitrovicën e Veriut, Zlatan Elek si dhe ish-drejtori i këtij institucioni, Milan Ivanoviq.

Afër barrikadave shihen shumë njerëz teksa mbulojnë fytyrat e tyre, raportimi i gazetarëve nga vendi i ngjarjes nuk është i lejuar nga serbet pasi të njëjtit sulmojnë gazetarët duke hedhur lëndë shpërthyese afër tyre dhe duke i ndjekur.

Barrikadat janë vendosur me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet. Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Tutje, i pari i ekzekutivit ka bërë të ditur se ministri Sveçla është në kontakt të vazhdueshëm më Komandantin e KFOR-it dhe se barrikadat duhet të hiqen menjëherë.

Vlen të theksohet se zgjedhjet e paralajmëruar për 18 dhjetor në veri të Kosovës, janë shtyrë deri me 23 prill të vitit 2023.

Kurti ka theksuar gjithashtu se “tash që as targat e automjeteve dhe as datën e zgjedhjeve nuk mund t’i përdorin si pretekst, strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale u zbuluan në etjen e tyre për zjarr e gjak”.

Daçiq: I kemi vijat tona të kuqe, s’ka njohje të Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se Serbia ka vijat e kuqe të saj.

Në një emision për mediumin serb, RTS, Daçiq tha se ato vija parashohin mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës dhe moslejimin që e anëtarësimit të saj në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

“Në ditët e ardhshme Serbia do të presë “kondensimin e llojeve të ndryshme të presioneve, por se Serbia ka vija të kuqe mbi të cilat nuk do të kalojë. Cilat janë vijat tona të kuqe: Së pari nuk ka negociata mbi atë për të cilën kemi rënë dakord tashmë. Nuk ka njohje të pavarësisë së Kosovës, pra anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara. Së treti, nuk ka sulme fizike apo rrezikim të sigurisë së serbëve. Këto janë vijat tona të kuqe”, tha Daçiq.

Daçiq tha se serbët në veri të Kosovës nuk do të mbetën pa mbështetjen e Serbisë.

“Ata nuk do të mbeten pa mbështetjen e vendit të tij. Ata mund të jenë të sigurt se ne do të investojmë përpjekjet maksimale diplomatike, shpresoj vetëm diplomatike e politike, për të mbrojtur popullin tonë në Kosovë”.

Gjatë ditës së djeshme, serbët  në veri të Kosovës kanë vendosur barrikada me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit, Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

Po ashtu në Rudarë të Komunës së Zveçanit ata kanë vendosur dy kamionë me gurë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Krahas kësaj, me datën 8 dhjetor është plagosur një pjesëtar i Policisë së Kosovës në veri si dhe janë shënjëstruar policia në rrugën që shpie për në Bërnjak- Ata iu kanë kundërpërgjigjur sulmit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet. Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian që e dëshiron paqen dhe progresin.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Tutje, i pari i ekzekutivit ka bërë të ditur se ministri Sveçla është në kontakt të vazhdueshëm më Komandantin e KFOR-it dhe se barrikadat duhet të hiqen menjëherë.

Vlen të theksohet se zgjedhjet e paralajmëruar për 18 dhjetor në veri të Kosovës, janë shtyrë deri me 23 prill të vitit 2023.

Kurti ka theksuar gjithashtu se “tash që as targat e automjeteve dhe as datën e zgjedhjeve nuk mund t’i përdorin si pretekst, strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale u zbuluan në etjen e tyre për zjarr e gjak”.

Haxhiu admiron nivelin e përgatitjes së zyrtarëve policorë të Kosovës

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, përmes një reagimi në rrjetin Facebook, ka shkruar se është për admirim niveli i lartë i përgatitjes së anëtarëve të Policisë së Kosovës.

Sipas saj, PK-ja, është në luftë konstante në mbrojtje të sovranitetit ndaj bandave kriminale që organizohen nga Beogradi.

“Policia e Kosovës, si çdoherë në krye të detyrës, në mbrojtje të sovranitetit dhe në luftë ndaj bandave kriminale që organizohen nga Beogradi. Për çdo admirim niveli i lartë i përgatitjes dhe disiplinës së grave dhe burrave anëtarë të Policisë së Kosovës”, ka shkruar Haxhiu.

Tutje, ajo ka ofruar mbështetje të parezervë për veprimet e policëve që janë në mbrojtje të rendit e të ligjit në Republikën e Kosovës.

Sveçla publikon fotot e policit të plagosur në veri

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas sulmit ndaj zyrtarëve policor afër Ujmanit, duke shpërndarë fotografitë e policit Ekrem Nezirit, pas sulmit ndaj tij më 8 dhjetor.

Kjo ka ardhur si kundërpërgjigje ndaj presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, që kishte deklaruar se zyrtari policor është lëndaur nga xhamat në sulmet ndaj zyreve të KKZ-së në Mitrovicën e Veriut.

“Sulmet ndaj zyreve të KKZ-së kanë ndodhur me datë 6 dhjetor ndërsa sulmi me armë zjarri ndaj zyrtarit policor Ekrem Neziri ka ndodhur me datë 8 dhjetor në fshatin Serbovc, mes Zveçanit dhe Leposaviqit. Për këtë ka edhe pamje (fotot bashkëngjitur), edhe dëshmitarë nga KFOR që kanë shkuar në vendin e ngjarjes si dhe ka edhe raport mjekësor që e dëshmon këtë”, ka shkruar Sveçla.

Sipas tij, presidenti serb, po vazhdon të propagandoj, në mungesë të çdo preteksti e arsyetimi për veprimet kriminale të grupeve që ai i dirigjon.

Policia e Kosovës asnjëherë të vetme nuk ka terrorizuar apo sulmuar asnjë qytetar, aq më pak për shkak të përkatësisë etnike. E vërteta është se grupet kriminale të dirigjuara nga Vuçiq kanë shtënë për t’i eliminuar zyrtarët tanë policor si dhe kanë sulmuar brutalisht e terrorizuar qytetarët tanë. Propaganda e tij më nuk gjenë adresë, askund”, thekson Sveçla.

Tutje, ai ka shkruar se “Ne do të vazhdojmë dhe do të qëndrojmë, për të gjithë qytetarët pa dallim e për shkatërrimin e të gjitha grupeve kriminale që dirigjon propaganduesi Vuçiq dhe jo vetëm”.

AGK-ja thotë se puna e gazetarëve po rrezikohet

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka reaguar pas incidenteve në veri, duke shprehur shqetësimin për rrezikun e vazhdueshëm që po u kanoset gazetarëve, kameramanëve dhe fotoreporterëve gjatë raportimeve të tyre nga veriu i Kosovës.

Gjatë orëve të vona të ditës së sotme, në ndërkohë që po raportonin për situatën në veri, një eksploziv shpërtheu fare pranë ekipit të RTV Dukagjinit.

Përgjatë raportimit të drejtpërdrejtë të gazetares, Doruntina Bylykbashi, shihet dhe dëgjohet shpërthim i madh.

AGK-ja u bënë sërish thirrje institucioneve kompetente që të marrin masa për të siguruar gazetarët gjatë raportimeve të tyre në Veri të Kosovës.

Serbët në Rudarë dhe Zveçan vendosin tenda

Pas vendosjes së barrikadave në rrugët që dërgojnë në Jarinjë dhe Bërnjak, serbët lokalë në veri kanë vazhduar me vendosjen e tendave.

Siç mësohet nga fotografitë e dërguara, shihen tendat e vendosura nga komuniteti serb në Rudarë dhe Zveçan .

Situata në veri vazhdon të mbetet e tensionuar, ku vetëm pak orë më herët, Policia e Kosovës ka njoftuar se janë sulmuar me armë zjarri në afërsi të Ujmanit dhe se janë kundërpërgjigjur në vetëmbrojtje.

Zhvillimet e ditës së sotme kanë ardhur si pasojë e arrestimit në Jarinje të Dejan Pantiçit.

Sali Berisha i reagon Vuçiqit: Po luan me zjarrin

Pas situatës së tensionuar në veri të Kosovës dhe sulmit ndaj Policisë së Kosovës ka reagur kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha.

Përmes rrjetit Facebook, Berisha ka thënë se Vuçiç po luan me zjarrin dhe po bën thirrje luftënxitëse.

Postimi i Berishës:

Serbomadhi Aleksander Vuçiç po luan me zjarrin!

Deklarimi i tij për futjen e 1 mijë ushtarëve serb ne Kosovë është thirrje luftënxitëse.

Të dashur miq, Presidenti i Serbomadhisë, Putini i vogël, po i bie këto kohë brirëve të konfliktit të ri në rajon. Paramilitar, forca speciale e tij dhe banda kriminale me mercenarët e Wagner po bëjnë gjithçka të destabilizojnë veriun e Republikës së Kosovës.

Çdo natë vendosin eksplozive, shkrepin breshëri kundër forcave të  Policisë së Kosovës që sigurojnë rendin, jetën dhe veprimtarinë normale të banorvë të zonave të Veriut të Kosovës. Këta kriminelë kanë plagosur me armë zjarri anëtarë në detyrë të forvave policore të Kosovës, bllokojnë rrugë dhe djegin makina.

De facto ai deklarohet për fillimin e një konflikti të ri në Kosovë. Në këto deklerata luftënxitëse ai mbeshtet jo vetem nga padroni i tij në Kremlin, por edhe nga vasali i tij në Tiranë, Edi Rama i cili është një armik i vërtetë i kombit shqiptar dhe mbrojtes i shpifur i qëndrimit të padronit të tij ndaj Rusisë.

Duke mbeshtetur në emër te Partisë Demokratike, fuqimisht, autoritet e Kosovës, sovranitetin dhe integritetin e saj territorial, dënoj me ashpërsinë më të madhe përpjekjet e presidentit të serbomadhisë Vuçiç për të ndezur flakët e nje konflikti të ri në rajon.

Gjithashtu i bëj thirrje komunitetit ndërkombëtar të vendos atë sa me shpejt para Gjykatës dhe ligjit ndërkombëtar për genocid dhe krime lufte si kusht themelor që të vendoset paqe e qëndrueshme në rajonin tonë.

Policia e Kosovës ka njoftuar mbrëmjen e sotme se ka pasur të shtëna me armë zjarri në rrugën që shpie në drejtim të pikës kufitare të Bërnjakut.

Policia e Kosovës gjithashtu njoftoi se në vetëmbrojtje, njësitë policore janë detyruar t’iu kundërpërgjigjen me armë zjarri grupeve kriminale të cilët janë larguar në drejtim të panjohur.

Kurti: Agresionit do t’i përgjigjemi me gjithë fuqinë që kemi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në veri, ku janë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, duke thënë se agresionit do t’i përgjigjen me gjithë fuqinë që e ka Kosova si shtet.

Ai ka shkruar se shteti ynë është shtet evropian, që e dëshiron paqen dhe progresin.

“Kosova është shtet evropian, demokratik dhe pro-amerikan. Me këtë udhëheqje që ka, Serbia është autokratike, pro-aziatike dhe luftënxitëse. Ne nuk duam konflikt, ne duam paqe dhe progres, por agresionit do t’i përgjigjemi me gjithë fuqinë që kemi”, ka shkruar Kurti.

Sipas tij, çdo mosdënim i vendosur nga ana e BE-së dhe ShBA-ve i kësaj dhune të orkestruar do të inkurajojë Beogradin zyrtar për më shumë nxitje për destabilizim të Kosovës.

Tutje, i pari i ekzekutivit ka bërë të ditur se ministri Sveçla është në kontakt të vazhdueshëm më Komandantin e KFOR-it dhe se barrikadat duhet të hiqen menjëherë.

“Ministri i brendshëm Sveçla është në kontakt me Komandantin e KFOR-it Ristuccia. Barrikadat e kriminelëve me maska në veri duhet të hiqen menjëherë. Kosova është vend i qytetarëve të lirë e punëtorë, pa dallim etnie e feje, gjinie e moshe. Kriminelët dhe rusofilët do të dështojnë. Republika e Kosovës do të fitojë”, ka shkruar Kurti.

Kurti ka theksuar gjithashtu se “tash që as targat e automjeteve dhe as datën e zgjedhjeve nuk mund t’i përdorin si pretekst, strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale u zbuluan në etjen e tyre për zjarr e gjak”.

Mjete shpërthyese afër gazetares që po raportonte nga barrikadat

Ekipi i gazetarëve të RTV Dukagjinit është sulmuar nga persona të panjohur më mjete shpërthyese gjatë raportimit të tyre nga rruga e bllokuar nga serbët në Rudar.

Serbët lokalë kanë bllokuar rrugët në veri të Kosovës, pasi Policia e Kosovës arrestoi një ish-polic serb.

Sipas dëshmive të Policisë së Kosovës dyshohet se ai ka organizuar sulmin terrorist në zyrat e KKZ-së në Veri të Mitrovicës.

Vuçiq: Do të kërkojmë hyrjen e ushtrisë serbe në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Beogradi do t’i dërgojë kërkesë komandantit të KFOR-it që të sigurojë hyrjen e ushtrisë serbe në territor të Kosovës.

Vuçiq tha se e di që një kërkesë e tillë do të refuzohet, por sipas tij, është mirë që të dihet se një kërkesë e tillë është bërë, ashtu që askush të mos thotë se s’ka ardhur kurrë një gjë e tillë nga pala serbe.

Përmes një konference për media, Vuçiq ka akuzuar Kosovën për mosimplementim të Marrëveshjeve të Brukselit, shkruan Danas.

Tutje, Vuçiq, ka thënë se Dejan Pantiq është arrestuar për atë që ka ndodhur gjatë “tentativës së okupimit” të objektit të KKZ-së në Mitrovicën e Veriut dhe ka thënë se akuzohet për “terrorizëm”.

Policia e Kosovës sulmohet përsëri në afërsi të Ujmanit

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka pasur të shtëna me armë zjarri në rrugën që shpie në drejtim të pikës kufitare të Bërnjakut.

Përmes një njoftimi për media, bëhet e ditur se në vetëmbrojtje, njësitet policore janë detyruar t’iu kundërpërgjigjen me armë zjarri grupeve kriminale të cilët janë larguar në drejtim të panjohur.

“Persona nga grupe të caktuara kriminale të cilat kanë kryer bllokimin e disa rrugëve në veri të vendit, nga lokacione të ndryshme, në tri raste kanë shtënë me armë zjarri në drejtim të njësiteve policore të cilat kanë qenë në detyrë zyrtare në afërsi të pendës së liqenit të Ujmanit, në rrugën që shpie në drejtim të Pikës Kufitare të Bërnjakut.

Njësitet policore, në vetëmbrojtje janë detyruar t’iu kundërpërgjigjen me armë zjarri personave/grupeve kriminale, të cilat janë zmbrapsur dhe larguar në drejtim të panjohur. Po ashtu bazuar në informacionet e siguruara nga njësitet policore në terren, në disa lokacione të ndryshme, janë dëgjuar po ashtu të shtëna me armë zjarri”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Policia njoftoi se deri tani nuk ka ndonjë informacion për ndonjë person të lënduar apo dëme të shkaktuara.

OSBE-ja reagon pas shtyerjes së zgjedhjeve në veri

OSBE-ja ka mirëpritur vendimin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, për shtyrje të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veri për në 23 prill të vitit të ardhshëm.

Shefi i misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Kosovë, Michael Davenport përmes një cicërime në Twitter, ka shkruar se duhet të shfrytëzohet mundësia për t’i ulur tensionet e për t’u përqendruar në dialog.

“Mirëpres vendimin e presidentes Osmani dhe të liderëve të partive politike për të shtyrë mbajtjen e zgjedhjeve për kryetarë komune dhe ato për asambletë komunale në veri të Kosovës. Të gjithë duhet ta shfrytëzojnë këtë mundësi për të ulur tensionet dhe për t’u përqendruar në dialog”, ka shkruar ai.

Vendimin për shtyrjen e zgjedhjeve e kanë mirëpritur edhe vendet e QUINT-it dhe ambasadori i BE-së në Kosovë.

Haradinaj: Apeloj te BE dhe SHBA të ndërhyjnë në veri

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas vendosjes së barrikadave në pjesën veriore të Kosovës nga serbët.

Ai ka shkruar në rrjetin Facebook se duhet të shfrytëzohen të gjitha mekanizmat për pengesat që po shfaqen në veri.

“Shteti i Kosovës të shfrytëzojë të gjithë mekanizmat që i ka për heqjen urgjente të barrikadave dhe çdo pengese tjetër në veri.

Qeveria e Serbisë të heqë dorë menjëherë nga politika luftënxitëse dhe t’i tërheqë nga veriu njësitë e veta paramilitare. Apeloj te BE dhe SHBA që të ndërhyjnë me qëllim të qetësimit të situatës në veri”, ka shkruar i pari i AAK-së, Ramush Haradinaj.

Sipas tij, paqja është e paalternativë dhe se Kosova e Serbia duhet të ulen për arritjen e marrëveshjes së paqes me njohje të ndërsjellë.

Alibeaj: Qeveria e Serbisë po krijon vatër të rrezikshme

Kryetari i grupit parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj ka reaguar lidhur me situatën e krijuar në veri të Kosovës ku ditëve të fundit ka pasur shpërthime dhe përplasje nga ku ka mbetur i plagosur edhe një prej policëve shqiptarë.

Përmes një reagimi në Facebook, Alibeaj shprehet se ngjarjet e ndodhura duket se lidheshin me një skenar për të krijuar një vatër tensioni.

“Partia Demokratike po ndjek me shqetësim të lartë situatën në Veri të Mitrovicës. Lajmet se goditje me armë  ndaj  forcave policore të Kosovës, ngritja e barrikadave, kundërshtimi i autoriteteve ligjzbatuese të Kosovës nga elementë të armatosur të organizuar të strukturave paralele serbe, duket se është një skenar i qartë që synon krijimin e një vatre të rrezikshme tensioni.

Gjithashtu refuzimi i komunikimit dhe zgjidhjes së situatës me institucionet e ligjshme të Kosovës nga pala serbe duket se synon jo mbrojten e drejtave të popullatës serbe, por një ndarje defacto me bazë etnike të Veriut të Mitrovicës”, shkruan Alibeaj.

Mes të tjerash, ai shprehu mbështetjen e Partisë Demokratike ndaj institucioneve të Kosovës dhe bëri thirrje për ndaljen e skenarëve për konfliktet që sipas tij janë krijuar nga qeveria serbe duke u kthyer në levë të interesave destabilizuese të Rusisë në Ballkan.

Në orët e vona të mbrëmjes së të enjtes, në veri të Kosovës një grup personash të maskuar sulmuan efektivin e policisë së Kosovës, Ekrem Nezirin i cili po trajtohet në spital për plagët e marra.

Ndërkohë të gjithë krerët e shtetit bënë thirrje për zbardhje të incidentit të ndodhur dhe vënien para drejtësisë të personave përgjegjës.

Shtetet e QUINT-it dalin me deklaratë pas shtyrjes së zgjedhjeve në Veri

Shtetet e QUINT-it përmes një komunikate të përbashkët kanë mirëpritur vendimin e Kosovës për shtyrjen e zgjedhjeve komunale në veri të Republikës së Kosovës.

Këtë vendim ata e konsiderojnë si konstruktiv që ndihmon avancimin e përpjekjeve për siguri në Veri, e cila është kyçe për dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian.

Në reagim thuhet se dialogu është e vetmja rrugë drejt marrëveshjes.

“Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Shteteve të Bashkuara dhe Zyra e BE-së/ Përfaqësuesi Specail i BE-së mirëpresin vendimin e qeverisë së Kosovës dhe liderëve të partive politike për shtyrjen e zgjedhjeve komunale dhe për kryetar komunash në katër komunat veriore në këtë kohë”, ka shkruar ambasadori gjerman.

Sveçla jep detaje në lidhje me arrestimin e ish-policit Dejan Pantiq

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se Pantiqi dyshohet se ka organizuar sulm terrorist në zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve.

Sipas tij, grupe ekstremiste me qëllim të parandalimit të vendosjes së drejtësisë janë organizuar në bllokim të disa rrugëve dhe ngritje të barrikadave në Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok.

“Policia e Kosovës sot ka ndaluar në Pikën Kufitare në Jarinje ish-zyrtarin policor, ish-pjesëtarin e MUP-it, i cili ishte integruar më parë në Policinë e Kosovës, Dejan Pantiq.

I ndaluari sipas dëshmive të Policisë së Kosovës ka organizuar sulmin terrorist në zyrat e KKZ-së në veri të vendit me ç’rast ishin sulmuar zyrtarët e KQZ-së dhe zyrtarët policorë. Pantiqi akuzohet për kryerjen e veprave terroriste dhe sulm kundër rendit kushtetues”, ka shkruar Sveçla në Facebook.

Tutje, ai i ka ftuar qytetarët të ruajnë qetësinë.

“Ftoj të gjithë qytetarët për ruajtje të qetësisë e në veçanti qytetarët tanë të etnisë serbe që të mos bëhen pjesë e organizimeve të grupeve kriminale në veri.

Asgjë nuk mund t’i ndalë institucionet e Republikës së Kosovës për ofrim të sigurisë për qytetarët pa dallim e për sjellje para drejtësisë të të gjithë shkelësve të ligjit”, ka theksuar ministri Sveçla.

Policia njofton se është mbyllur përkohësisht kufiri në Jarinje

Policia e Kosovës përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se serbët në veri të Republikës së Kosovës kanë filluar vendosjen e barrikadave me qëllim të pengimit të dërgimit të ish-policit Dejan Pantiç drejt organeve të drejtësisë.

Siç kanë konfirmuar nga Policia, bllokimi i rrugëve ka ndodhur në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok duke pamundësuar kështu lëvizjen e lirë dhe mallrat.

 “Me qëllim të pengimit të veprimeve policore dhe sjelljes para organeve të drejtësisë së personit të dyshuar, persona/grupe të caktuara në orët e pasdites kanë filluar të grumbullohen dhe të vendosin barrikada me automjete dhe mjete të rënda.

Bllokimi i rrugëve ka ndodhur kryesisht në disa rrugë, përfshirë edhe rrugë nacionale të komunave të Leposaviçit, Zveçanit dhe Zubin Potokut, duke cenuar dhe pamundësuar lirinë e lëvizjes së lirë të qytetarëve dhe mallrave”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Si masë paraprake të sigurisë, përderisa rrugët janë të bllokuara në drejtim të Pikës Kufitare Jarinje, Policia e Kosovës të njëjtën e ka mbyllur përkohësisht për qarkullim, andaj qytetarët të shfrytëzojnë pikat tjera kufitare për qarkullim“, thuhet në komunikatën e lëshuar nga Policia e Kosovës.

Osmani cakton 23 prillin për mbajtjen e zgjedhjeve në veri

Presidentja Vjosa Osmani, pas përfundimit të konsultimeve me partitë politike, ka caktuar 23 prillin e vitit 2023, datë të re për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetarë të komunave: Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan dhe për kuvendet komunale të Zveçanit dhe Leposaviqit.

Osmani ka bërë të ditur se ka pasur konsensus të plotë mes partive politike për shtyrjen e zgjedhjeve në veri të vendit dhe se është marrë parasysh edhe vlerësimi i institucioneve kompetente rreth situatës së sigurisë në veri të vendit.

Sipas saj, shtyrja e zgjedhjeve ishte e nevojshme pasi rrezikohej legjitimeti i tyre pasi asnjë prej organizatave vendore e ndërkombëtare nuk është paraqitur për t’i vëzhguar ato.

“Bazuar në këto vlerësime, përfshirë raportin që kam marrë nga institucionet sigurisë, propozimi im sot në këtë takim ishte që të shtyjmë zgjedhjet për kryetarë komunash në këto katër komuna si dhe për Kuvende Komunal në dy komuna“, deklaroi Osmani.

Në katër komunat në veri – Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok – ishin planifikuar të mbahen zgjedhjet lokale më 18 dhjetor.

Për shkak të incidenteve të fundit, Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar që Kosova të shtyjë mbajtjen e zgjedhjeve lokale.

Çitaku fajëson Qeverinë për dështimin e mbajtjes së zgjedhjeve në veri

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, pas shtyrjes së zgjedhjeve në komunat në veri të vendit, ka thënë se Qeveria ka dështuar të krijojë kushte për mbajtjen e tyre.

Ajo ka deklaruar se PDK-ja nuk mund të hyjë e vetme në këto zgjedhje, “sepse ishte mendim i të gjitha subjekteve politike që ato të shtyhen, ndaj i është bashkuar konsensusit”.

Këto deklarata Çitaku i ka bërë të shtunën në një konferencë për media, pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, ku u mor vendim që zgjedhjet në veri të shtyhen deri në prill të vitit 2023.

Ajo ka porositur Qeverinë që deri në prill, të merret shumë më seriozisht çështja e veriut të vendit.

“Ajo që dëgjuam qartë është se institucionet e Kosovës, përkatësisht Qeveria, ka dështuar të krijojë kushte për mbajtjen e zgjedhjeve në vend.

PDK-ja nuk mund të hyjë e vetme në zgjedhje në veri, sepse ishte mendim i të gjitha partive që zgjedhjet të shtyhen, dhe ne iu bashkuam këtij konsensusi”, theksoi nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku.

Zgjedhjet në veri shtyhen për në prill të vitit 2023

Është arritur pajtim që zgjedhjet në katër komunat veriore të shtyhen për muajin prill të 2023.

Vendimi është marrë pas takimit të presidentes, Vjosa Osmani, me kryeminstrin Albin Kurti dhe dy partitë opozitare, PDK-në dhe LDK-në.

Osmani në një konferencë për media deklaroi se për këtë vendim ka pasur konsensus të plotë mes partive politike dhe se është marrë parasysh edhe raporti i dërguar dje në Presidencë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

“Në mënyrë që të sigurojmë pjesëmarrje sa më të madhe të qytetarëve në këto zgjedhje, vëzhgim nga institucionet vendore dhe ndërkombëtare, siguri për të gjithë qytetarët pa dallim, si dhe kohë të mjaftueshme për institucionet e sigurisë që të bëjnë edhe përpjekje e të ndërmarrin veprime shtesë për rend dhe ligj në veri në vendit, vlerësoj që shtyrja është e nevojshme”, u shpreh Osmani.

Tutje ajo ka përmendur pengesat e zyrtarëve të KQZ-së dhe sulmet ndaj policëve dhe mediave.

Presidentja theksoi se ka kërkuar nga Policia dhe AKI raport për sigurinë para zgjedhjeve në veri, të cilën e ka marrë ditë më parë.

Një raport tha se e ka marrë edhe nga KQZ, ndërkohë, organizatat vendore dhe ndërkombëtare nuk kanë aplikuar për t’i vëzhguar.

“Duke u bazuar në këto raporte, propozimi i im ishte që të shtyhen zgjedhjet në këto katër komuna, diskutuam për datën dhe në fund erdhën në përfundim që të shtyhen për muajin prill, kurse data e saktë sonte, më së largu nesër në mëngjes do t’u kumtohet qytetarëve”, u shpreh Osmani.

Pekoviq: Policia e Kosovës ka arrestuar një ish-zyrtar policor

Drejtori i Zyrës për Kosovë, Petar Petkoviq, ka thënë se Policia e Kosovës ka arrestuar një ish-pjesëtarit të Policisë së Kosovës, Dejan Pantiq.

Sipas Petkoviq kjo është hakmarrje dhe frikësim brutal nga Albin Kurti.

“Pjesëtarët e Policisë së Kosovës të Kurtit kanë arrestuar sot në vendkalimin administrativ në Jarinje, Dejan Pantiq, ish-pjesëtar i Policisë së Kosovës, i cili është larguar nga ky institucion më 5 nëntor së bashku me kolegët e tij, dhe i cili deri atëherë ishte i punësuar në stacionin policor në Mitrovicë”, ka thënë Petkoviq.

Ai ka shtuar se Pantiq dhe gruaja e tij sot në mëngjes kanë shkuar në Rashkë për të kryer disa detyra private, kanë kaluar normalisht kalimin dhe në kthim policët e Kurtit i kanë vënë prangat dhe sipas informacioneve të fundit e kanë dërguar në bazën e Policisë së Kosovës pranë vendkalimit.

Petkoviq ka njoftuar Miroslav Lajçakun për këtë përdorim brutal të forcës, hakmarrjes dhe frikësimit, si dhe do t’i informojë të gjithë përfaqësuesit përkatës ndërkombëtarë me një kërkesë të qartë që hakmarrja dhe hakmarrja ndaj serbëve të ndalet menjëherë dhe të garantohet siguria e serbëve.

/Shqip.com

Shfaqen barrikada në Rudare

Serbët e veriut kanë bllokuar magjistralen Mitrovicë – Leposaviq.

Bëhet e ditur se ata kanë vendosur dy kamionë me gurë në vendin Rudare të komunës së Zvecanit.

Sipas këtyre burimeve aktualisht tek këta kamionë ndodhen edhe dhjetëra qytetarë.

Po ashtu, është aktivizuar edhe alarmi që simbolizon grupimin e qytetarëve.

Situata në veri, presidentja Osmani takon sot përfaqësuesit e partive politike

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pritet që të mbajë takim me përfaqësuesit e partive politike për konsultim lidhur me zgjedhjet komunale në: Mitrovicë të Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok.

Siç bëhet e ditur në një komunikatë për media takimi do të mbahet në orën 14:30.

Burime të SHQIP.com bëjnë të ditur se të gjitha partitë politike do të dërgojnë përfaqësuesit e tyre që do të mbahet në sallën C301 në Kuvendin e Kosovës.

Ndryshe, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka dhënë rekomandim për shtyrjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme të cilat do të mbahen më 18 dhe 25 dhjetor 2022.

Kjo u bë e ditur në mbledhjen e së shtunës të KQZ-së, vetëm një ditë pasi ky institucion mbajti mbledhje me dyer të mbyllura.

Sipas anëtarëve të KQZ-së janë institucionet e sigurisë që u takon të flasin për sigurinë.

Pas incidenteve që u regjistruan në veri të vendit pati thirrje për shtyrje të zgjedhjeve për kryetarë komunash në Veri të caktuara më 18 dhjetor.

Tajani: Tensionet në veri të Kosovës rrezikojnë stabilitetin në rajon

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani, ka biseduar në telefon me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Tajani ka treguar se me dy liderët ka biseduar në lidhje me tensionet në veri, teksa iu ka kërkuar që t’i shmangin veprimet e njëanshme.

Ai shtoi se tensionet në veri rrezikojnë stabilitetin në të gjithë rajonin.

“Tensionet në veri të Kosovës rrezikojnë stabilitetin në rajon. I telefonova presidentit Vuçiq dhe kryeministrit Kurti, duke u kërkuar që të shmangin veprimet e njëanshme. Italia dëshiron të jetë protagoniste e paqes në Ballkan. Le të nxisim dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës”, ka shkruar Tajani në Twitter.

KQZ: Nuk ka rekomandim për shtyrjen e zgjedhjeve në veri

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka dhënë rekomandim për shtyrjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme të cilat do të mbahen më 18 dhe 25 dhjetor 2022.

Kjo u bë e ditur në mbledhjen e së shtunës të KQZ-së, vetëm një ditë pasi ky institucion mbajti mbledhje me dyer të mbyllura.

Sipas anëtarëve të KQZ-së janë institucionet e sigurisë që u takon të flasin për sigurinë.

Pas incidenteve që u regjistruan në veri të vendit pati thirrje për shtyrje të zgjedhjeve për kryetarë komunash në Veri të caktuara më 18 dhjetor.

Për këtë, presidentja Vjosa Osmani është ende në pritje të raportit nga Komisioni Qendror Zgjedhor për të marrë vendimin për shtyrje ose jo të zgjedhjeve për kryetarë të komunave në veri të vendit.

SHBA, e cila dënoi dhunën në veri të vendit, tha se zgjedhjet duhet të shtyhen. Kësaj kërkese iu bashkëngjit edhe Gjermania.

Situata aktuale në veri është e qetë

Pas një mbrëmje të tensionuar në pjesën veriore të vendit, mëngjesi i së shtunës është i qetë, raporton ekipa e mediumit shqip.com nga vendi i ngjarjes.

Në këtë komunë, e banuar me shumicë serbe, mbrëmjen e 9 dhjetorit, tek lagjja “Tri Rrokaqiejt”, janë dëgjuar shpërthime, por pa pasoja në njerëz.

Kjo gjendje ka radhë si pasojë e tensioneve të krijuara në vazhdimësi nga sulmet me shok-bomba dhe së fundmi edhe plagosja e një zyrtari policor, janë arsyet se mbajtja e zgjedhjeve në veri në këto rrethana është e pamundur.

Ndryshe, mundësia për shtyrjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veri të vendit tashmë ka mbetur në vlerësimin e institucioneve të sigurisë, se a mund të sigurohet procesi zgjedhor në katër komunat veriore.

SHBA i bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë t’i shmangin tensionet

Shtetet e Bashkuara dënojnë incidentet e dhunshme të ditëve të fundit në veri të Kosovës, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit për shërbimin serb të Zërit të Amerikës.

Komentet e zëdhënësit të Departamentit të Shtetit pasojnë incidentet e dhunës në veri të Kosovës, ku të enjten një polic u plagos lehtë në një sulme me armë.

Tensionet në veriun e Kosovës u rritën me afrimin e datës për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në katër komunat në veriun e vendit.

Gjatë javës grupe qytetarësh serbë penguan hapjen e zyrave të Komisioneve komunale të zgjedhjeve, ndërsa policia njoftoi për të shtëna e shpërthime, por pa dëme në njerëz.

“Përdorimi i eksplozivëve nuk është kurrë një metodë e pranueshme proteste dhe rrezikon jetën e njerëzve të pafajshëm”, tha për Zërin e Amerikës zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, duke shtuar se “Shtetet e Bashkuara vazhdojnë t'i bëjnë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ushtrojnë përmbajtje dhe të shmangin çdo veprim apo deklaratë që do të përshkallëzonte më tej tensionet”.

Rritja e tensioneve në veri të Kosovës ka vënë në pikëpyetje mbajtjen e zgjedhjeve më 18 dhjetor dhe autoritetet kanë lënë të hapur mundësinë e shtyrjes së tyre, gjë që është kërkuar edhe nga diplomatët perëndimorë.

Zgjedhjet u shpallën pas largimit të përfaqësuesve serbë nga institucionet e Kosovës mes mospajtimeve mbi përdorimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia. Procesi zgjedhor po bojkotohet nga Lista Serbe që është subjekti kryesor i serbëve të Kosovës që ka mbështetjen e Beogradit dhe ka mbajtur pushtetin në të gjitha komunat me shumicë serbe.

Sveçla: Lufta kundër krimit s’ka alternativë
Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se sulmet që cenojnë sigurinë e vendit, ndaj qytetarëve dhe ndaj zyrtarëve policorë janë të pa pranueshme.

Ai ka thënë se duhet angazhim i gjithsecilit që kryesit e këtyre veprave, pa dallim etnie, të sillen sa më parë para drejtësisë.

“Policia e Kosovës dje ka arrestuar një qytetar të etnisë serbe për sulm ndaj zyrtarëve policor dhe sot është arrestuar një tjetër qytetar i etnisë serbe i cili po ashtu ka qenë në kërkim për sulme ndaj zyrtarëve policorë”, ka shkruar ai në Facebook.

Tutje, sipas tij, lufta jonë kundër krimit dhe rritja e sigurisë për qytetarët pa dallim nuk kanë alternativë. Do të vazhdojmë angazhimin maksimal që të gjithë kryesit e veprave kriminale e terroriste të sillen para drejtësisë”.

“Me përkushtimin e të gjitha institucioneve, gatishmërinë e zyrtarëve policor dhe bashkëpunimin qytetar, do t’ia dalim mbanë”, ka shkruar Sveçla.

Prokuroria Speciale i kundërpërgjigjet Konjufcës

Prokuroria Speciale e Kosovës përmes një reagimi ka bërë të ditur se në lidhje me veprat penale të ditëve të fundit në veri, ka ndërmarrë të gjitha veprimet hetimore, duke dhënë autorizimet e nevojshme Policisë së Kosovës.

“PSRK si autoritetet kompetent për hetimin e veprave penale, në grupin e të cilave bëjnë pjesë edhe vepra penale të cilat janë kryer në pjesën veriore të Kosovës siguron opinionin publik se për këto raste prokurorët kompetent kanë ndërmarrë të gjitha veprimet hetimore siç përcaktohet me legjislacionin në fuqi, duke ju dhënë autorizimet e nevojshme policisë që të ndërmarrin të gjitha veprimet hetimore, përfshirë edhe arrestimet sipas urdhër arresteve të lëshuara për të gjithë personat që janë si të dyshuar në këtë dosje hetimore.

Siç përcaktohet me legjislacionin në fuqi prokuroria i udhëheq hetimet dhe mbikëqyrë punën e policisë gjatë hetimit, ndërsa veprimet tjera në bazë të urdhrave dhe autorizimeve të prokurorisë ndërmerren nga organet hetimore të policies”, thuhet në komunikatën e lëshuar nga Prokuroria Speciale.

Tutje, bëhet e ditur se Prokuroria nuk bën deklarata publike për veprimet hetimore sepse sundimi i ligjit është qëllimi i punës së tyre dhe jo publikimi i veprimeve hetimore të asnjë rasti hetimor.

“Megjithatë për hir të njoftimit të drejtë, PSRK njofton se ka trajtuar shumë raste penale që kanë ndodhur në veri të Kosovës, disa prej të cilave kanë rezultuar me arrestime, aktakuza, dhe shumë prej tyre janë ende në shqyrtime gjyqësore, e disa prej këtyre rasteve janë të shënjestruara nga Ekipi i Përbashkët për Përzgjedhjen dhe Shenjëstrimin e Krimeve te Rënda të cilin e udhëheq Kryeprokurori i PSRK-së”, theksohet në komunikatën e Prokurorisë Speciale.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Gluk Konjufca ditën e djeshme ka hedhur akuza në drejtim të Kryeprokurorit të Prokurorisë Speciale, Blerim Isufaj.

Sipas Konjufcës, ai e ka dosjen për bandat në veri të vendit por që i njëjti nuk vepron.

“Kam info të sakta, që njeriu kryesor i sistemit të drejtësisë sot, prej muajit shtator të vitit të kaluar e ka dosjen e plotë të bandave kriminale të veriut, asnjë veprim fare, asnjë veprim. Njeriu kryesor i drejtësisë, ai që po dëshiron të jetë kryeprokuror”, ka thënë ai.

Stano: I dënojmë incidentet e dhunshme në veri

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, në një konferencë për media, është shprehur se shtetet anëtare të BE-së, i dënojnë veprimet e dhunshme të ditëve të fundit.

“I dënojmë incidentet e dhunshme dhe sulmet. BE-ja bën thirrje për përgjegjësi dhe shtensionim, për të mirën e popullatës lokale. EULEX-i dhe KFOR-i janë prezent në terren dhe vazhdojnë patrullimin dhe monitorimin e situatës”, tha Stano.

Sipas tij, në fokus duhet të jetë normalizimi i raporteve Kosovë-Serbi sepse kjo është qenësore për rrugën evropiane për të dyja vendet, gjë që është potencuar vazhdimisht kohën e fundit, e sidomos në Samitin e Tiranës.

Në lidhje me sanksionimin e nënkryetarit të Listës Serbe, Milan Radojiçiq, nga Britania e Madhe, Stano tha se BE-ja nuk i diskuton në publik këto çështje.

“Sa herë që vjen puna te sanksionet, ju e dini që sanksionimi është diçka që nuk e diskutojmë publikisht, për sa i përket diskutimeve të mundshme, sugjerimeve propozimeve të mundshme, është diçka që nuk do të komentoj, por mund të përsëris se BE-ja dhe shtetet anëtare që janë përgjegjëse për të vendosur për çdo masë kur kemi të bëjmë për çështje të tilla”, u shpreh Stano.

Sarrazin: S’mund të presim gjatë

I dërguari special i qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura në Bruksel.

Në intervistën dhënë për mediumin serb KIM Radio, ai ka thënë se Kosova duhet të nis formimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, serbët duhet të kthehen në institucionet dhe dyja vendet duhet të vazhdojnë të diskutojnë për dokumentin për marrëveshje i njohur ndryshe si dokumenti franko-gjerman.

“Ne mbështesim plotësisht përpjekjet e përfaqësuesit special të BE-së, Miroslav Lajçak. Tani është koha që të dyja palët të vijnë në tryezën e bisedimeve dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive. Duhet të dalim nga regjimi i krizës dhe nga retorika e ndarjes.

Arritja e një marrëveshjeje më të gjerë, do të jetë në të mirë si për popullin e Kosovës ashtu edhe për Serbinë, dhe do të sjellë stabilitet rajonal që mund të krijojë perspektiva të reja, duke përfshirë investime të reja dhe vende pune. Për këtë qëllim, Përfaqësuesi Special i BE-së Lajçak udhëtoi në Beograd dhe Prishtinë ditët e fundit” ka deklaruar Sarrazin.

Ai ka thënë se pret nga Serbia që të luajë një rol konstruktiv në këtë dhe të përmbahet nga retorika e mëtejshme përçarëse.

Sa i përket zgjedhjeve të planifikuara të mbahen në komunat veriore, pas dorëheqjeve, Sarrazin ka thënë se paraprakisht duhet të zhvillohen bisedime mes Kosovës dhe Serbisë.

“Zgjidhja e problemit mund të gjendet vetëm nëse serbët e Kosovës kthehen urgjentisht në institucionet e Kosovës. Kjo pjesë thelbësore e marrëveshjeve ekzistuese duhet të respektohet. Ne presim që Lista Serbe, si të gjitha partitë e tjera politike në Kosovë, të luajë një rol konstruktiv në formësimin e së ardhmes së Republikës multietnike të Kosovës. Jam thellësisht i shqetësuar për dhunën e fundit ndaj zyrës zgjedhore komunale në veri të Kosovës dhe ndaj policisë.

Këto zhvillime të fundit tregojnë seriozitetin e situatës. U bëj thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga dhuna e mëtejshme, të mos përkeqësojnë situatën. Kam mirëkuptim të plotë për demonstratat paqësore, por zero tolerancë për dhunën dhe retorikën nacionaliste që kemi dëgjuar nga Serbia javët e fundit, si dhe sulmet personale, shpifëse ndaj individëve që janë të papranueshëm”, ka deklaruar Sarrazin.

Diplomati gjerman u ka bërë thirrje qytetarëve serb që të shfrytëzojnë të drejtat që u jepen në Kosovë.

Ndërkaq, ka kërkuar nga institucionet kosovare që të respektojnë vendimet e nxjerra nga Gjykata Kushtetuese, siç është rasti me pronësinë e tokës së Manastirit të Deçanit.

Sarrazin ka thënë se Bashkësia Ndërkombëtare nuk mund të pres më gjatë që Kosova dhe Serbia të arrinin një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve.

Përfundon operacioni i policit të plagosur, gjendja e tij është stabile

Ekrem Neziri, pjesëtari i Policisë së Kosovës që dje është plagosur në Zveçan, gjatë ditës së sotme i është nënshtruar një intervenimi kirurgjik në QKUK.

Nga Qendra Klinike Universitare e Kosovës u tha se operimi i tij ka kaluar me sukses dhe për disa ditë do të trajtohet në spital

“Pacienti është pranuar rreth orës 08:30 dhe në pranim është monitoruar, parametrat vitale kanë qenë të gjitha stabile. Kemi bërë edhe ekzaminime tjera si CT e kokës ku është konstatuar se tek pacienti kemi pjesë të metalit në këtë rast të predhës në regjionin e kraharorit.

Në bazë të analizave biokimike dhe biohemetologjike është konstatuar se pacienti ka gjendje stabile dhe është dërguar për trajtim në Kirurgjinë Turakale ku edhe i është bërë intervenimi” tha mjeku kujdestar në Qendrën Emergjente në QKUK, Avdush Bajgora.

Ndërsa mjeku që e operoi tha se trajtimi i policit do të vazhdojë edhe për disa ditë në spital.

“Gjatë operimit i është hequr një predhë shumë e vogël metalike dhe pacienti është në gjendje stabile shëndetësore. Trajtimi i tij do të vazhdojë edhe për tri deri katër ditë në spital”.

Staroviq duke e cituar 1244: Serbia ka të drejtë të kthejë forcat e sigurisë në Kosovë

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë, Nemanja Staroviq, ka bërë të ditur se sipas rezolutës 1244 të OKB-së, Serbia ka të drejtë të kërkojë kthimin e qindra pjesëtarëve të forcave të sigurisë në Kosovë.

“Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, njoftoi sot se, për shkak të keqtrajtimit të vazhdueshëm të serbëve në provincë, Serbia do të kërkojë kthimin e personelit të armatosur në Kosovë në përputhje me Këshillin e Sigurimit të OKB-së 1244, i cili përcakton qartë e drejta për një dislokim të tillë dhe shtrirja e forcave për t’u kthyer (qindra, jo mijëra)”, theksoi Staroviq.

Staroviq ka postuar në Twitter fotografi të Rezolutës 1244 të OKB-së, ku ndër të tjera thuhet se pas tërheqjes së forcave të armatosura, Serbia ka të drejtë të kthejë qindra personel të armatosur në Kosovë.

“Konfirmon se pas tërheqjes, një numër i rënë dakord i personelit ushtarak dhe policor jugosllav dhe serb do të lejohet të kthehet në Kosovë për të kryer detyrat e tyre në përputhje me Aneksin 2. Vendos për vendosjen e një pranie civile dhe të sigurisë në Kosovë, sipas kujdesin e OKB-së, me pajisjet dhe personelin e duhur, siç kërkohet, dhe mirëpret pëlqimin e RF të Jugosllavisë për një prani të tillë.

Kthimi i personelit për katër funksionet e përmendura do të bëhet nën mbikëqyrjen e pranisë ndërkombëtare të sigurisë dhe do të bëhet kufizuar në një numër të vogël të rënë dakord (qindra, jo mijëra)”, thuhet në një pjesë të Rezolutës 1244 të OKB-së.

Siç shkruan kosovo-online, stafi i kthimit do të lejohet të kryejë funksionet e mëposhtme:

“Lidhja me misionin civil ndërkombëtar dhe praninë ndërkombëtare të sigurisë, shënjimi dhe pastrimi i fushave të minuara, ruajtja e pranisë në vendet e trashëgimisë kulturore serbe, si dhe ruajtja e pranisë në pikat kryesore kufitare”, thuhet në Rezolutën 1244.

Osmani: Në territorin e Kosovës kurrë më s’do të ketë policë e ushtarë të Serbisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në pjesën veriore të Kosovës, duke thënë se plagosja e pjesëtarit të Policisë së Kosovës është akt kriminal dhe se në territorin e Kosovës kurrë më nuk do të ketë policë e ushtarë të Serbisë.

Në reagimin e saj, theksohet se Serbia vazhdon me mendësinë hegjemoniste dhe se kjo duhet të kundërshtohet nga e gjithë bota demokratike.

“Kërcënimi i hapur për agresion policor e ushtarak nga ana e Serbisë dëshmon se në atë shtet vazhdon mendësia hegjemoniste. Kjo duhet të refuzohet e kundërshtohet qartë nga e gjithë bota demokratike, e cila i dha goditjen më të fuqishme kësaj mendësie pikërisht në vitin 1999.

Plagosja e mbrëmshme e një pjesëtari të Policisë së Kosovës është veprim kriminal dhe i orientuar kundër rendit kushtetues e sovranitetit të Kosovës si dhe  kundër veprimeve për sundim të rendit e ligjit. Gjithashtu, sulmet ndaj gazetarëve përbëjnë cenim flagrant të të drejtës për informim të lirë”, ka shkruar presidentja Osmani.

Tutje, ajo bënë thirrje që autorët e këtyre krimeve duhet të sillen urgjentisht para drejtësisë e institucionet relevante të veprojnë menjëherë.

Bërnabiq flet për dërgimin e forcave të sigurisë në Kosovë: Jemi afër vendimit

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, tha sot se kryeministri i Kosovës Albin Kurti i solli serbët dhe shqiptarët “në cep të luftës” dhe njoftoi se për shkak të kësaj, Beogradi është afër vendimit për të kërkuar kthimin e trupave në Kosovë, sipas saj, në përputhje me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Çdo ditë shkelet jo vetëm marrëveshja e Brukselit por edhe marrëveshja e Kumanovës. Jemi afër që të kërkojmë kthimin e forcave tona në Kosovë sipas Rezolutës 1244, sepse KFOR-i nuk po e kryen punën e vet.

Serbët nuk ndihen të sigurt, dhe janë të kërcënuar si fizikisht ashtu edhe për jetën, përfshirë kopshtet e fëmijëve”, tha Bërnabiqi, raporton agjencia serbe e lajmeve “Beta”.

Ajo shtoi se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë ditës do të prezantojë detaje rreth kësaj.

Bërnabiqi ka vlerësuar se Kurti nuk po bën asgjë i vetëm, por se ka pasur edhe “ndihmën e partnerëve në BE që nuk po përgjigjen”.

“Në BE nuk reagojnë ndaj asaj që po ndodh, ose reagojnë kur digjet deri në kockë. KFOR-i dhe EULEX-i nuk po e bëjnë punën e tyre, jo vetëm në përputhje me marrëveshjen e Brukselit por edhe me marrëveshjen e Kumanovës. Ata nuk i mbrojnë serbët në Kosovë as në jug e as në veri të lumit Ibër”, tha Bërnabiq.

Mësohet identiteti i policit të plagosur në Zveçan

Si pasojë e sulmit ndaj njësitit policor në zonën e Zveçanit gjatë orëve të vona të mbrëmjes së djeshme, ka mbetur i plagosur një zyrtar policor.

Burime të Shqip.com brenda policisë, kanë bërë të ditur se polici i plagosur me inicialet E.N, i moshës 40 vjeç, është nga qyteti i Ferizajt.

Tutje, bëhet e ditur se polici i plagosur është pjesë e NJRSH-së (Njësia për Reagim të Shpejtë).

Një ditë më parë, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, gjatë ditës së djeshme kishte deklaruar se në veri është dërguar vetëm policia e rendit, e jo ndonjë njësi tjetër policore.

Sulmohet ekipi i Kallxo.com në Mitrovicën Veriore 

Makina me të cilën po udhëtonin ekipi i Kallxo.com, producenti Valdet Salihu dhe gazetarja Shkodrane Dakaj janë sulmuar nga persona të maskuar në afërsi të Shkollës teknike në Mitrovicën e Veriut.

Ekipi i cili po udhëtonte me makinën e zyrës në drejtim të Mitrovicës së Veriut është sulmuar nga grupi i personave të maskuar të cilët po qëndrojnë në udhëkryqin e kësaj lagjeje.

Sulmuesi ka goditur me grushte makinën ndërsa mjete të forta janë hedhur edhe nga pjesëtarët e grupit.

Dy gazetarët kanë arritur të shpëtojnë pa lëndime fizike duke u larguar me shpejtësi në drejtim të zonave të tjera të Mitrovicës.

Në pamjet që janë kapur shihet personi duke vrapuar në drejtim të veturës, e që i njëjti edhe ka goditur automjetin.

Ambasadori gjerman e mbështet Hovenierin: Zgjedhjet në veri duhet të shtyhen

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri duhet të shtyhen, pas incidenteve të fundit atje.

Rohde e ka shpërndarë postimin e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, ku ai thotë se nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve.

Rohde ka thënë se pajtohet me këtë që ka thënë Hovenier dhe se është e dukshme se me situatën aktuale, nuk është e përshtatshme mbajtja e zgjedhjeve tani.

“Pajtohem me kolegun tim nga Shtetet e Bashkuara se zgjedhjet duhet të shtyhen. Është e dukshme se me situatën aktuale, nuk është e përshtatshme që ato të mbahen tani”, ka shkruar Rohde.

Kujtojmë se ditën e djeshme, ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier, ka deklaruar se SHBA-të mbesin të shqetësuar se nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve në veri të vendit.

KFOR për Shqip.com: Të shmangen tensionet

Forcat ushtarake të NATO-s në Kosovë, kanë reaguar pas ngjarjeve të mbrëmshme në Komunën e Zveçanit, ku mbeti i plagosur një polic, pas sulmit me armë të gjata ndaj njësive patrulluese.

Në një përgjigje për Shqip.com, KFOR e thekson nevojën që të shmanget retorika dhe veprimet që mund të rrisin tensionet.

“Është e rëndësishme që të dyja palët të shmangin retorikën dhe veprimet që mund të rrisin tensionet dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun politik”, thuhet në përgjigjen e tyre.

Tutje, në përgjigjen e tyre ata e konfirmojnë gatishmërinë për ndërhyrje nëse do të jetë e nevojshme, sipas mandatit të OKB-së.

“Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO mbetet plotësisht i fokusuar në zbatimin e përditshëm të mandatit të tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999 për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë. Ne po monitorojmë nga afër situatën. Ne jemi vigjilentë dhe jemi të gatshëm të ndërhyjmë nëse është e nevojshme, në përputhje me mandatin tonë të OKB-së”, bëhet e ditur.

Në pyetjen e dërguar, se nëse institucionet e sigurisë në Kosovë, kanë kërkuar rritje të numrit të ushtarëve të KFOR-it, në pjesën veriore të Kosovës, ata nuk kanë preferuar të përgjigjen.

Kujtojmë, se natën e mbrëmshme Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë orës 23:00, një njësit i policisë gjatë patrullimit të rregullt është sulmuar me armë të gjata.

Në njoftim u bë e ditur se vetura prej nga janë sulmuar policët ka qenë e tipit audi dhe me targa KM.

Zhvillimet në Veri të Kosovës

Policia e Kosovës është sulmuar gjatë mbrëmjes së sotme.

Kështu është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Policia.

“Sot me datë 08.12.2022, rreth orës 23:00, në fshatin Serbovc, Komuna e Zveçanit, Njësitet policore deri sa kanë qenë në detyra të rregullta, në patrullim, janë sulmuar nga persona të armatosur me armë të gjata, nga një automjet i tipit  Audi, ngjyrë hiri, me targa KM.
Si pasoj e incidentit, një pjesëtarë i Policisë së Kosovës është lënduar lehtë dhe janë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale në veturën e policisë”

Po ashtu është bërë e ditur se njësitet relevante policore kanë dalë në vendngjarje, për të kryer hetimet, kurse zyrtari policor i lënduar është transportuar në QKMF për ofrimin e ndihmës mjekësore.

Tensionet në veri janë rritur tash e disa ditë. Serbët po kundërshtojnë mbajtjen e zgjedhjeve në atë pjesë.

Në anën tjetër, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve në veri.

Zgjedhjet në veri të vendit pritet të mbahen më 18 dhjetor.