Molliqaj: Pushteti na dëshmoi që luftën nuk e kishin me kërkesat e mësimdhënësve, dëshironte nënshtrim të tyre

Kryetari i Partisë Social Demokrate të Kosovës, Dardan Molliqaj ka hedhur akuza në drejtim të Qeverisë së Kosovës në lidhje me grevën e mësimdhënësve. Ai thënë se Qeveria dëshmoi që luftën nuk e kishin me kërkesat e mësimdhënësve, dëshironte nënshtrim të tyre “Pushteti na dëshmoi që luftën nuk e kishin me kërkesat e mësimdhënësve. Pushteti … Continued

Nagavci: Mësimdhënësit u lanë në baltë nga kryesia e SBASHK-ut, nuk ka paga për mos punë

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka folur edhe njëherë për grevën në procesin mësimorë. Ajo në një intervistë në ATV, ka thënë se është definitive se ligji për greva neni 18 e përcakton qartë se a duhet të paguhen mësimdhënësit që kanë qenë në grevë. “Është definitive se ligji për grevat … Continued

Haradinaj: Kosova prej sot ka hyrë në një rrugë të dhimbshme

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka hedhur akuza në drejtim të Qeverisë së Kosovës pasi që kjo e fundit nuk ekzekutoi pagesat për mësimdhënësit. Sipas Haradinaj Kosova prej sot ka hyrë në një rrugë të dhimbshme. “Kosova prej sot ka hyrë në një rrugë të dhimbshme. Vendimet arbitrare të Albin Kurtit, … Continued

Avonet: Qeveria e Kosovës po i ndëshkon padrejtësisht mësimdhënësit me mosekzekutimin e pagave

“Kjo Qeveri po mundohet që të krijoj një sistem ku askush nuk mund të grevoj dhe paraqet paralajmërim edhe për sindikatat tjera të punëtorëve, duke tentuar të krijoj një sistem ku askush nuk mund të shpreh pakënaqësi sepse pasojnë ndëshkimet. Ky veprim i Qeverisë paraqet shkelje të të drejtave të njeriut dhe për qëllim ka … Continued

Mësimdhënësve nuk u dalin pagat, pritet të ushtrohet kallëzim penal ndaj Hekuran Muratit

Ka kaluar ora 16:00 dhe Qeveria nuk u ka ekzekutuar pagat mësimdhënësve. Lajmin për Shqip.com e ka konfirmuar Hanife Saliu. “Pagat nuk janë ekzekutuar nga e Qeverisë së Kosovës” ka thënë fillimisht Saliu. Saliu po ashtu ka paralajmëruar se do të ushtrojnë kallëzim penal ndaj Ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati “Po ndaj … Continued

Sefaj: Është mirë me i tregu dikush kontabilistit se ai s‘ka kompetencë me i ndalë pagat e mësimdhënësve

Anëtari i këshillit Grevist dhe Përfaqësues i Shoqatave Sindikale të nivelit qendror, Ali Sefaj ka reaguar lidhur me mosekzekutimin e pagave për mësimdhënësit. Përmes një reagimi në Facebook, ai ka deklaruar se Ministri i Financave, Hekuran Murati nuk ka kompetencë me i ndalë pagat e punëtorëve të arsimit. Por këtë të fundit, Sefaj e ka … Continued

Ministri Murati tregon se a do të ekzekutohen pagat për mësimdhënësit

Ministri i Ministrisë së Financave, Punës dhe Transferëve, Hekuran Murati ka thënë se kush punon edhe duhet të paguhet. Përmes një përgjigje për Kosovapress, Murati tha se patjetër që duhet të respektohet obligimi ligjor që sipas tij ‘kush punon edhe duhet të paguhet’. “Sipas ligjit. Çka do që thotë ligji, dhe ligji thotë se kush … Continued

Hoxhaj: Pagat të dalin, ndëshkimi i Kurtit i shëmtuar sepse të gjithë ishin në grevë

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se kryeministri i Kosovës Albin Kurti është duke i ndëshkuar mësimdhënësit. Përmes një postimi në Facebook, Hoxhaj tha se ndëshkimi i Kurtit për mësimdhënësit është i padrejtë sepse të gjithë ishin në grevë. “Ndëshkimi i Albin Kurtit është kaq i padrejtë dhe i shëmtuar sa … Continued

Ymeri: Kërkojmë ekzekutimin e pagave dhe jo avanse

Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës po kërkojnë nga Ministria e financave, Punës dhe Transferëve që të ekzekutohen pagat për mësimdhënësit. Ndërsa, Ministria e Arsimit ka bërë kërkesë në atë të Financave për avans të mësimdhënësve në rast të kompensimit të orëve të humbura. Sekretari i SBASHK-ut, Ymer Ymeri tha për Shqip.com tha … Continued

Halimi: Qeveria po na ndëshkon me paga, do presim edhe sot e pastaj do e mbledhim anëtarësinë

Sindikata e Arsimit në Podujevë kanë thënë se në rast që nuk ekzekutohen pagat edhe sot do të mblidhet anëtarësia e nivelit komunal për të biseduar së çfarë veprimesh do të ndermirën. Kryetari i kësaj sindikate, Fadil Halimi tha për Shqip.com se edhe ata mësimdhënës të cilët e kanë thyer grevën tashmë janë pa paga … Continued