Molliqaj: Për 1 vit e gjysmë Kurti trajtoi veriun si çështje sigurie në vend të adresimit të problemit politik

Pas dështimit të arritjes së marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë, ka ardhur edhe reagimi nga Kryetari i Partisë Social Demokrate të Kosovës, Dardan Molliqaj. Sipas Molliqajt Negociatat Kosovë-Serbi, për 1 vit e gjysmë, ka sjellë si përfundim planin franko-gjerman. “Negociatat Kosovë-Serbi, për 1 vit e gjysmë, ka sjellë si përfundim planin franko-gjerman. Për 1 vit … Continued

Komandanti i KFOR-it takohet me Sveçlën diskutojnë për situatën e sigurisë

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia gjatë mbrëmjes së sotme ka zhvilluar takim me Ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. Ky takim vjen disa orë pasi Kosova dhe Serbia nuk arritën të nënshkruajnë marrëveshje për çështjen e targave në Bruksel. Në komunikatën e KFOR-it, thuhet se palët duhet që të shmangin çdo veprim … Continued

Szunyog: Duhet të ruajmë paqen dhe të sigurojmë që konflikti të mos kthehet kurrë

Shefi i zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog ka komentuar dialogun midis Kosovës dhe Serbisë të zhvilluar gjatë ditës së sotme në Bruksel. Szunyog është shprehur se duhet të ruhet paqja dhe të sigurohet që konflikt të mos kthehet kurrë në Ballkanin Perëndimorë. “Ndërsa BE vazhdon të mbështesë në këto kohë të vështira … Continued

Haradinaj i bën thirrje Kurti të pezullojë vendimin për targat

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj i ka bërë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti të pezullojë vendimin për targat. “I bëj thirrje Kryeministrit ta pezullojë zbatimin e  vendimit për targat deri në arritjen e marrëveshjes për njohje të ndërsjellë” ka shkruar Haradinaj. Më tutje Haradinaj i ka bërë thirrje Kryetarit të … Continued

LDK: Suksesin e garanton koordinimi me aleatët tanë, ShBA dhe BE

Pas dështimit të arritjes së marrëveshjes për targat midis Kosovës dhe Serbisë gjatë ditës së sotme ka ardhur edhe reagimi nga Lidhja Demokratike e Kosovës. Sipas LDK-së, suksesi garantohet në rast të kordinimit me SHBA-në dhe BE-në. “Lidhja Demokratike e Kosovës po ndjek me shumë kujdes situatën e krijuar pas dështimit të sotëm, në Bruksel, … Continued

Stano i kundërpërgjigjet Kurtit: BE nuk ka hequr dorë nga plani Franko-Gjerman

Zëdhënësi i BE-së për Politikë të Jashtme, Peter Stano, ka reaguar pas deklarimeve të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Kurti pas takimit në Bruksel me presidentin e Serbisë, deklaroi se Bashkimi Evropian ka hequr dorë nga plani franko-gjerman. Më tutje, Kurti tha se Borrell ka hequr datën që ishte vendosur për normalizim të marrëdhënieve, që … Continued

Osmani akuzon Borrellin, thotë se nuk ishte neutral në takimin në Bruksel

Dështimin e Marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë për çështjen e taragave e ka komentuar edhe presidentja e vendit, Vjosa Osmani. Përmes një postimi në Facebook, Osmani ka kritikuar Borrelin duke u shprehur se ai nuk ishte neutral në takimin në Bruksel. “Rregulli i parë i secilit proces ndërmjetësues është paanshmëria. Ajo që pamë sot nga … Continued

Vuçiq: Situata është e vështirë dhe në prag konflikti, por nuk ka vend për panik

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq në një konferencë për media ka folur për dialogun me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. I pari i shtetit të Serbisë, thotë se situate është e vështirë dhe në prag konflikti por që nuk ka vend për panik. “Jam krenar për faktin se delegacioni serb erdhi në Bruksel me një … Continued

Torres: SHBA të marrin rol më të madh në bisedimet Kosovës – Serbi

Ligjvënësi amerikan, Ritchie Torres, tha të hënën në Prishtinë se është koha që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rol më të madh në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Këto komente ai i bëri gjatë një interviste për Zërin e Amerikës. “Shpresoj që mund t’i afrohemi më shumë normalizimit të marrëdhënieve … Continued

Reagon NATO, kërkon zgjidhje pragmatike

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka reaguar pas dështimit të negociatave në Bruksel. Ai ka njoftuar se ka diskutuar me shefin e diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ndërsa ka shprehur shqetësimin për situatën e sigurisë. “Jemi të zhgënjyer që nuk ishte e mundur të zgjidhej mosmarrëveshja për targat. Tani është koha për përgjegjësi dhe … Continued