Rusia paralajmëron stërvitje me raketa bërthamore

Ministria ruse e Mbrojtjes ka njoftuar fillimin e stërvitjeve ushtarake të të ashtuquajturave Forcat e saj Raketore Strategjike – me fjalë të tjera, trupat e saj raketore bërthamore. Stërvitjet përfshijnë raketat balistike ndërkontinentale Yars, të cilat janë gjenerata e re e raketave të testuara për herë të parë në 2007, shkruan BBC. Ushtria ruse thotë … Continued

Shefi i NATO-s thotë se është “i sigurt” se do të bëhet përparim me ofertat e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të mërkurën se ai do të takohet me zyrtarë të lartë të Turqisë, Finlandës dhe Suedisë në ditët në vijim dhe është “i bindur se do të gjejmë një rrugë përpara” me synimet për të bërë përparim në statusin e aplikimit të Finlandës dhe Suedisë përpara datës së ardhshme. … Continued

Ukraina ende po mbron një pjesë të vogël të Severodonetsk

Forcat ukrainase tani po mbajnë vetëm një të pestën e qytetit lindor të Severodonetsk, por ka ende shpresë se ato mund të parandalojnë Rusinë të marrë kontrollin e plotë, sipas kreut të administratës së qytetit. Oleksandr Stryuk i tha agjencisë së lajmeve Reuters se forcat ruse tani kontrollojnë 60% të qytetit dhe Ukraina mban 20% … Continued

Rusia: Amerika po i hedhë benzinë zjarrit me armë të reja

Kremlini ka akuzuar SHBA-në se “i ka hedhur benzinë ​​zjarrit qëllimisht” pasi Uashingtoni tha se do të furnizonte Ukrainën me sisteme të avancuara raketore. “Furnizimet e tilla” nuk e inkurajojnë Kievin të rifillojë bisedimet e paqes, u tha gazetarëve zëdhënësi rus Dmitry Peskov, duke shtuar se Uashingtoni dëshironte “të luftonte Rusinë deri në ukrainasin e … Continued

Ukraina thjeshton procedurat e birësimit të fëmijëve me një portal dixhital

Një “procedurë e thjeshtuar” e re për birësimin e fëmijëve ukrainas u prezantua të mërkurën, sipas Ministrisë së Politikës Sociale të Ukrainës dhe Ministrisë së Transformimit Dixhital raporton BBC. Janë 17,000 fëmijë në Ukrainë që presin për birësim, u tha gazetarëve në Kiev zëvendësministri i politikës sociale të Ukrainës, Kostiantyn Koshelenko. “Megjithatë, prindër të mundshëm birësues … Continued

Zyrtari ukrainas: Trupat ruse kanë në kontroll të gjithë qytetin lindor të Severodonetsk

Trupat ruse po sulmojnë qytetin lindor të Severodonetsk dhe janë konsoliduar në qendër të qytetit. Kështu tha kreu i administratës ushtarake rajonale të Luhanskut. Rusia kreu sulme të martën në “qarqet veriore, jugore dhe lindore të Severodonetsk”, tha Hayday. Ai tutje tha se rusët po e kontrollojnë të gjithë qytetin, shkruan CNN. “Rusët po sulmojnë, po … Continued

Më shumë se 240 fëmijë janë vrarë që nga pushtimi rus në Ukrainë

Të paktën 243 fëmijë kanë vdekur dhe 446 të tjerë janë plagosur në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt. Kjo u bë e ditur të mërkurën nga zyra e prokurorit të përgjithshëm ukrainas. Përveç vdekjeve dhe viktimave, të paktën 1937 institucione arsimore në Ukrainë janë dëmtuar, 181 prej tyre janë shkatërruar plotësisht, … Continued

Raketa dhe municione për Ukrainën, Biden: SHBA-ja nuk po e inkurajon Ukrainën të godasë Rusinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, po dhurojnë raketa dhe municione të reja për Ukrainën. Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, tha se po i ofrojnë Ukrainës sisteme dhe municione më të avancuara raketash. Duke shkruar në një shkrim të New York Times, Biden tha se qëllimi i SHBA-së në Ukrainë është të shohë një Ukrainë demokratike, … Continued