Ukraina: Disa raketa goditën Odesën

Disa raketa kanë goditur Odesën të shtunën, teksa dita e 72-të e luftës po vazhdon. Një gjë të tillë e ka thënë një zëdhënës i administratës në qytetin jugor të Ukrainës, shkruan BBC. Serhiy Bratchuk nuk dha detaje të mëtejshme rreth viktimave apo shkallës së dëmit të shkaktuar nga raketat. Më herët gjatë ditës objektivat … Continued

Këshilli i Evropës: Shkelje marramendëse e të drejtave të njeriut në Ukrainë

Komisioneri i Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut e ka përshkruar si “marramendëse” shtrirjen dhe peshën e “shkeljeve të të drejtave dhe ligjit ndërkombëtar humanitar” nga forcat ruse në Ukrainë. Dunja Mijatovic po fliste në fund të një udhëtimi katër-ditor në Kiev dhe rajonin e tij përreth, shkruan BBC. Ajo theksoi provat në … Continued

SHBA njofton paketën e ndihmës ushtarake prej 150 milionë dollarësh

Paketa e fundit e ndihmës ushtarake amerikane për Ukrainën , e shpallur nga presidenti Joe Biden të premten, kap vlerën e 150 milionë dollarëve, konfirmoi sekretari i shtetit Antony Blinken. “Unë kam autorizuar 150 milionë dollarë në armë, pajisje dhe furnizime shtesë amerikane për Ukrainën për të përforcuar mbrojtjen e saj për të kundërshtuar ofensivën e Rusisë … Continued

Zelensky: Për tu arritur paqja Rusia duhet të tërhiqet

Çdo marrëveshje paqeje me Rusinë do të varet nga tërheqja e forcave ruse në pozicionet e tyre para pushtimit. Një gjë të tillë e ka thënë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, shkruan BBC. Duke folur për një institut në Londër Zelensky tha se ky ishte minimumi që vendi i tij mund të pranonte. Ai tha … Continued

Ukraina thotë se rusët hodhën në erë ura për të parandaluar kundërsulmet

Për herë të parë, ushtria ukrainase ka thënë se forcat ruse kanë filluar të hedhin në erë ura për të ngadalësuar një kundërofensivë ukrainase në verilindje. Në përditësimin e tij të fundit operacional, Shtabi i Përgjithshëm tha të shtunën se në zonën e Tsyrkuny dhe Rusky Tyshky në lindje të Kharkiv, “pushtuesit hodhën në erë … Continued

Ngjarjet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

Përpjekjet për evakuim po vazhdojnë në qytetin e rrethuar të Mariupolit, ku luftëtarët dhe civilët ukrainas janë strehuar në uzinën Azovstal — e cila pa perimetrin e saj të thyer këtë javë nga forcat ruse, sipas një komandanti brenda. Ndërkohë, tensionet po rriten në prag të 9 majit – festës simbolike të Rusisë “Dita e Fitores”, … Continued