Macron: Rusia duhet t’i japë fund agresionit shkatërrues

Zyra e Emmanuel Macron ka lëshuar një deklaratë, duke thënë se në telefonatë, lideri francez nënvizoi edhe një herë “rëndësinë ekstreme të pasojave të luftës së agresionit të Rusisë kundër Ukrainës” dhe rinovoi kërkesën e tij për një armëpushim, shkruan BBC. Macron shprehu gjithashtu shqetësimin e tij për situatën në Donbas dhe Mariupol dhe i … Continued

Infermierja ukrainase që humbi të dyja këmbët martohet në spital

Një infermiere ukrainase, e cila humbi këmbët e saj në një shpërthim mine tokësore, ndau videon e kërcimit të parë me burrin e saj pasi u martua në spital. Dhëndri, Victor mban gruan Oksana në krahët e tij ndërsa kërcejnë  në repartin e spitalit në qytetin perëndimor të Lviv. Momenti është fokusuar në kamera nga … Continued

Zelensky i kërkon Shqipërisë t’i kufizojë turistët rusë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje Shqipërisë që të kufizojë ardhjen e turistëve rusë. Sipas Zelenskyt, ardhja e turistëve rusë mund të përbëjë rrezik për Shqipërinë. “Kërkoj t’i kufizoni ardhjet e turistëve rusë, sepse nuk mund ta dimë se kush vjen te ju..ndoshta vrasësit që kanë qenë në Buça apo xhelatët e … Continued

Rama: Historia e njëjtë me luftën në Kosovë, na bën ta ndjejmë dhimbjen e Ukrainës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë fjalimit në Parlament ka thënë se historia e afërt me shqiptarët e Kosovës që u shpërngulën dhunshëm nga trojet e tyre dy dekada më parë, i ndihmon qytetarët e Shqipërisë që ta kuptojnë dhimbjen që po e përjeton Ukraina. “Historia jonë e afërt ku gjysmë milionë shqiptarë u shpërngulën … Continued

Ushtria ukrainase: Rusia po rimbush humbjet e saja pas luftimeve

Rusia ka marrë masa për të rimbushur “humbjet e rëndësishme” të pajisjeve ushtarake gjatë pushtimit të saj në Ukrainë, sipas forcave të armatosura të Ukrainës në përditësimin e saj të fundit operacional. Sipas informacioneve 17 tanke dhe 60 automjete ushtarake BMP-1 u nxorrën nga magazinimi në Rusi midis 27 prillit dhe 2 majit, raporton BBC. … Continued

Më shumë se 200 civilë ende të bllokuar në fabrikën e çelikut në Mariupol

Më shumë se 200 civilë janë ende të izoluar në fabrikën e madhe të çelikut Azovstal të Mariupolit, ka thënë kryetari i bashkisë së qytetit Vadym Boychenko, raporton agjencia e lajmeve Reuters. Një numër civilësh u evakuuan nga fabrika e çelikut – mbajtja e fundit e trupave ukrainase në qytetin me rëndësi strategjike – të … Continued

Zelensky pritet t’i drejtohet parlamentit të Shqipërisë në ora 13:00

Parlamenti i Shqipërisë do të mbajë sot seancë të posaçme për Ukrainën. Në këtë seancë pritet që përmes një video-mesazhi, nga Kievi të flasë Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky. Sipas njoftimit, seanca pritet të nis në ora 13:00. Zelenskyy pritet që të përcjellë një mesazh virtual për paqen dhe rëndësinë e madhe që ka mbështetja … Continued