Danimarka dhe Suedia akuzojnë Rusinë për shkelje të hapësirës ajrore

Danimarka dhe Suedia kanë thënë se një aeroplan spiun rus ka shkelur hapësirën ajrore të të dy vendeve. Të dy po thërrasin ambasadorët rusë për incidentin, shkruan BBC. Komanda Daneze e Mbrojtjes i tha AFP se avioni ishte një avion zbulues që ishte në hapësirën ajrore daneze për “një moment shumë të shkurtër” dhe se … Continued

Tre persona të vrarë nga bombardimet ruse të dielën

Tre persona u vranë dhe 8 të tjerë u plagosën në bombardimet ruse në rajonin e Kharkiv të dielën. Një gjë të tillë e ka konfirmuar Oleg Sinegubov, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale, shkruan CNN. “Armiqësitë më aktive në rajonin e Kharkiv vazhdojnë të zhvillohen në zonën e Izium, ku rusët po përpiqen të avancojnë, … Continued

Rusët plaçkitin automjete bujqësore në vlerë prej pesë milionë dollarësh

Trupat ruse në qytetin e pushtuar të Melitopolit kanë vjedhur të gjitha pajisjet nga një shitës i pajisjeve bujqësore dhe i kanë dërguar në Çeçeni. Por pas një udhëtimi prej më shumë se 700 miljesh, hajdutët nuk ishin në gjendje të përdornin asnjë nga pajisjet – sepse ato ishin mbyllur nga distanca, shkruan CNN. Gjatë … Continued

Ministri i Jashtëm ukrainas: Nafta ruse duhet të përfshihet në sanksionet e ardhshme

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, ka folur me diplomatin e BE-së, Josep Borrell. Kuleba tha se një embargo ndaj naftës ruse duhet të përfshihet në raundin e ardhshëm të sanksioneve të bllokut, shkruan CNN. Në një postim në Twitter të dielën, Kuleba tha se ai foli me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për … Continued

Kryqi i Kuq konfirmon se operacioni i evakuimit të Mariupolit është duke vazhduar

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (KNKK) po punon me Kombet e Bashkuara në një operacion të vazhdueshëm për të larguar njerëzit nga Mariupol dhe fabrika e rrethuar e çelikut Azovstal, tha KNKK në një deklaratë.  “KNKK konfirmon se një operacion kalimi i sigurt është duke vazhduar, në koordinim me OKB-në dhe palët në konflikt. Sipas … Continued

Prokurorja e Përgjithshëm i Ukrainës: Janë duke u hetuar më shumë se 9.000 raste të krimeve të luftës

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës tha se zyra e saj po hap raste të reja të krimeve të dyshuara të luftës nga forcat ruse, me një total prej 9,158 çështjesh penale “që përfshijnë krime thjesht lufte”. “Ne kemi identifikuar tashmë kriminelë të veçantë të luftës,” tha Iryna Venedictova. “Ka 15 njerëz në rajonin e Kievit për … Continued

Zyrtarët e Mariupol thonë se ka “shans” për evakuim të dielën

Ekziston një “shans” për të evakuuar civilët nga qyteti i rrethuar i Mariupol të dielën, ka njoftuar këshilli i qytetit të Mariupolit. Ai i nxit njerëzit të mblidhen në orën 16:00 me kohën lokale (9 të mëngjesit ET) pranë një qendre tregtare të quajtur “Port City” në mënyrë që t’i evakuojnë ata në rajonin jugor të Zaporizhzhia. … Continued

Angelina Jolie ikën me vrap pasi dëgjohen sirenat e një sulmi ajror në Ukrainë

Ylli i filmit,  Angelina Jolie , është dërguar me shpejtësi në siguri mes frikës së një sulmi të afërt me raketë, ndërsa ishte në një vizitë në qytetin perëndimor të Lviv në Ukrainë.  Jolie, 46 vjeçe, tërhoqi vëmendjen kur u shfaq një video e saj duke ecur me shpejtësi me një shoqërues teksa shpërtheu një sirenë e … Continued

Zelensky takon Pelosin: Faleminderit SHBA-ve që ndihmuat në mbrojtjen e integritetit territorial të shtetit tonë

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, bëri një udhëtim të paparalajmëruar në kryeqytetin ukrainas të shtunën, duke u bërë zyrtari më i lartë i Shteteve të Bashkuara që u takua me Presidentin, Volodymr Zelensky, që nga shpërthimi i luftës më shumë se dy muaj më parë. Zelensky ndau një video të dielën ku ai … Continued

Rusia kërkon ndikim afatgjatë në Kherson, thotë ushtria britanike

Në konferencën e saj të fundit ditore, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MM) tha se Rusia ka për qëllim të ushtrojë “ndikim të fortë politik dhe ekonomik” në Kherson. “Qyteti jugor ukrainas u pushtua nga forcat ruse në fillim të marsit dhe do të ndihmojë Rusinë të përmirësojë kontrollin e saj mbi Krimenë, … Continued