Zyrtarët e Mariupol thonë se ka “shans” për evakuim të dielën

Mariupol

Ekziston një “shans” për të evakuuar civilët nga qyteti i rrethuar i Mariupol të dielën, ka njoftuar këshilli i qytetit të Mariupolit.

Ai i nxit njerëzit të mblidhen në orën 16:00 me kohën lokale (9 të mëngjesit ET) pranë një qendre tregtare të quajtur “Port City” në mënyrë që t’i evakuojnë ata në rajonin jugor të Zaporizhzhia.

“Nëse keni të afërm ose të njohur në Mariupol, përpiquni t’i kontaktoni me të gjitha mënyrat. Telefononi, dërgoni mesazhe dhe thoni se është e mundur të shkoni në Zaporozhzhia, ku është e sigurt,” tha Këshilli në Telegram.

“Ne lutemi që gjithçka të funksionojë,” shtoi ai.

Një kanal telegram lokal tha më herët se deri në orën 15:00 me orën lokale do të hapej një “korridor i gjelbër” për qytetarët që dëshirojnë të hyjnë në territorin “të kontrolluar nga armiku në rrethin Kamensky”.

Ka rreth 100,000 njerëz ende në Mariupol, edhe pse pjesa më e madhe e qytetit është dëmtuar rëndë nga bombardimet dhe sulmet ajrore prej javësh nga forcat ruse.

Mariupol është shtëpia e fabrikës së çelikut Azovstal , e cila i është nënshtruar bombardimeve të rënda ruse javët e fundit. Qindra njerëz, dhjetëra prej të cilëve janë plagosur, mendohet se ndodhen brenda kompleksit të prodhimit të çelikut, raporton CNN.

Më herët të dielën, agjencitë shtetërore ruse të lajmeve thanë se 46 civilë ishin evakuuar nga afërsia e uzinës, duke cituar Ministrinë ruse të Mbrojtjes.

Raportet e tyre pasuan komentet e një komandanti ukrainas brenda uzinës, i cili tha se  disa civilë janë evakuuar  nga punimet e çelikut pas futjes së një armëpushimi.

Shpresohej që këta civilë, të gjithë gra dhe fëmijë, të shkonin në “destinacionin e rënë dakord” të Zaporizhzhia, tha kapiteni Svyatoslav Palamar.