Rusia: Ukraina nuk i është përgjigjur propozimit për paqe

Rusia nuk ka marrë ende një përgjigje nga Ukraina në lidhje me propozimet e saj të fundit për një marrëveshje të mundshme paqeje. Sipas, zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, pala ruse nuk ka marr përgjigje nga Ukraina, shkruan BBC. “Që nga mëngjesi i sotëm, në kohën e përgatitjes për konferencën, pala ruse … Continued

Zelensky do t’i drejtohet Kuvendit të Shqipërisë të martën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenksy, pritet që të martën t’i drejtohet Kuvendit të Shqipërisë. Sipas burimeve të Top Channel në seancën e radhës plenare të martën, në orën 10:00 Zelensky do t’i drejtohet me një video mesazh parlamentit të Shqipërisë. Në javët e fundit presidenti ukrainas i është drejtuar disa parlamenteve të ndryshme në botë, … Continued

Guterres: Duhet të fillojnë hetimet

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres, ka vizituar vendet përreth kryeqytetit të Ukrainës që ishin të pushtuara nga trupat ruse. Ndalesa e parë ishte Borodyanka, në veriperëndim të Kievit, ku dëmet nga sulmet ajrore dhe granatimet janë befasuese, shkruan BBC. Gjatë vizitës në Bucha, ai tha se është e rëndësishme fillimi i … Continued

Ukraina: Vazhdojnë sulmet e rënda në pjesën lindore

Rusia po vazhdon me një ofensivë të lartë në tre rajone të Ukrainës. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha të enjten se rusët po përqendrojnë përpjekjet për të bërë një përparim në zonën Izium të Ukrainës lindore, shkruan CNN. Izium – në rajonin e Kharkiv – është duke e përdorur nga … Continued

VIDEO: Pamje nga takimi midis Talat Xhaferit dhe Vladimir Zelenskyit

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi po qëndron për vizitë në shtetin e Ukrainës. Gjatë vizitës së tij në Ukrainë ai është mirëpritur nga Presidenti i Ukrainës, Vladimir Zelensku. Por sot gjatë ditës, Xhaferi ka bërë publike pamjet nga takimi si udhëtimin e tij përgjatë rrugëve të Ukrainës. Gjatë kohës sa ai … Continued

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së: Lufta do të vazhdojë derisa Rusia të vendosë ti japë fund

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres, është i bindur se vetëm Rusia mund ta ndaloj luftën. Ai ka thënë se lufta në Ukrainë do të vazhdojë derisa Rusia të vendosë t’i japë fund”, në një intervistë për CNN. “Lufta nuk do të përfundojë me takime. Lufta do të përfundojë kur Federata Ruse … Continued