Shtëpia e Bardh: Ishte e parashikueshme armatosja e energjisë nga Rusia

Rusia ka vendosur të ndërpresë furnizimin me energji për Poloninë dhe Bullgarinë. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, ka kritikuar masën e marrë nga Rusia për të ndërprerë furnizimin me energji për Poloninë dhe Bullgarinë të mërkurën, shkruan CNN. “Për fat të keq ky është lloji i hapit, lloji i furnizimeve me energji pothuajse … Continued

Zelensky: Rusia e konsideron tregtinë si armë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i ka dërguar Kombeve të Bashkuar një video, në të cilin ai adreson atë që ai e quan “shantazh energjetik” të Rusisë kundër Evropës, shkruan BBC. Ai thotë se ndërprerja e furnizimit me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë tregon se “askush në Evropë nuk mund të shpresojë të mbajë ndonjë … Continued

Organizata Botërore e Turizmit pezullon anëtarësimin e Rusisë

Organizata Botërore e Turizmit e OKB-së pezulloi anëtarësimin e Rusisë të mërkurën në një seancë të jashtëzakonshme. Qeveria ruse njoftoi tërheqjen e saj disa orë para takimit, shkruan CNN. Ministri ukrainas i Punëve të Jashtme, Dmytro Kuleba, gjithashtu shkroi në tweet -in e tij: “Rusia është pezulluar nga Organizata Botërore e Turizmit në seancën e … Continued

Luhansk po përballet me sulme të rënda të artilerisë dhe raketave ruse

Pjesë të rajonit të Luhanskut në Ukrainën lindore kanë pësuar sulme intensive gjatë 24 orëve të fundit. Serhiy Haidai, kreu i administratës ushtarake rajonale, tha se një grua vdiq në granatimet që goditën spitalin në Severodonetsk, një qytet që ka parë një shkatërrim të gjerë pas javësh sulmesh, CNN. “Rusët donin të përfundonin të plagosurit. … Continued

Polonia dhe Bullgaria marrin gaz nga fqinjët e BE-së

Polonia dhe Bullgaria po furnizohen me gaz nga fqinjët e tyre të Bashkimit Evropian. Një gjë të tillë e ka pretenduar të mërkurën presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Kjo vjen pasi gjigandi rus i energjisë Gazprom ndërpreu furnizimet me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë të mërkurën, pasi të dy vendet refuzuan të … Continued

Rusia sanksionon qindra deputetë britanikë

Rusia ka vazhduar me sanksionimeve ndaj shteteve që kanë dalë kundër luftës në Ukrian. Ministria e Punëve të Jashtme ruse thotë se do të sanksionojë 287 deputetë në Parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar, duke i akuzuar ata për thirrje rusofobike, shkruan BBC. Kjo do të thotë se rreth 213 politikanë konservatorë dhe 74 nga laburistët … Continued

Ndërpritet kampionati i futbollit në Ukrainë

Një lajm i hidhur ka trokitur në derën e futbollit. Sezoni i Premierligës së Ukrainës është ndërprerë për shkak të sulmeve ruse dhe situatës së krijuar. Kampionati nuk rifilloi pas pushimit tre mujor – dimëror. Kurse, nuk dihet kur do nisë prapë, Këtë inforamcion e ka bërë të ditur BBC – teksa tashmë është bërë viral edhe … Continued

Pse Rusia po ndërpret furnizimin me gaz?

Gjiganti energjetik i Rusisë Gazprom thotë se ka ndërprerë plotësisht furnizimin me gaz si për Bullgarinë ashtu edhe për Poloninë pasi nuk ka marrë pagesat e prillit në rubla, shkruan BBC. Njoftimi vjen pasi presidenti rus Vladimir Putin kërkoi që vendet që konsiderohen “jomiqësore” ndaj Rusisë duhet të fillojnë të paguajnë për furnizimet me gaz nga … Continued