“Stacionet e trenit nën zjarr” në Ukrainën qendrore dhe perëndimore

Pesë stacione treni në Ukrainën qendrore dhe perëndimore janë sulmuar, duke rezultuar në një numër viktimash, shkruan BBC. Oleksander Kamyshin, i cili drejton kompaninë shtetërore hekurudhore të Ukrainës Ukrzaliznytsia, i tha televizionit ukrainas se sulmet ndodhën brenda një ore nga njëri-tjetri të hënën në mëngjes. Ai vjen pas një sulmi me raketa nga forcat ruse muajin … Continued

“Stacionet e trenit nën zjarr” në Ukrainën qendrore dhe perëndimore

Pesë stacione treni në Ukrainën qendrore dhe perëndimore janë sulmuar, duke rezultuar në një numër viktimash, shkruan BBC. Oleksander Kamyshin, i cili drejton kompaninë shtetërore hekurudhore të Ukrainës Ukrzaliznytsia, i tha televizionit ukrainas se sulmet ndodhën brenda një ore nga njëri-tjetri të hënën në mëngjes. Ai vjen pas një sulmi me raketa nga forcat ruse muajin … Continued

Këshilltari ukrainas: Blinken është së bashku me Zelensky në Kiev

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka mbërritur në Kiev dhe po zhvillon bisedime me presidentin ukrainas Zelensky, tha një këshilltar presidencial ukrainas. Këtë e tha Oleksiy Arestovych në një video në rrjetet sociale, por që SHBA nuk ka komentuar, raporton BBC. Nëse konfirmohet, Sekretari Blinken do të kthehej në zyrtarin më të lartë amerikan që … Continued

Rusia akuzohet për keqtrajtim të të burgosurve të luftës

Avokati i Popullit i Ukrainës për të drejtat e njeriut ka akuzuar Rusinë për shkeljen e ligjit ndërkombëtar duke strehuar të burgosurit e luftës ukrainas në kampet e punës të destinuara për kriminelët, shkruan BBC. Lyudmila Denisova thotë se dy kampe në rajonin e Rostovit të Rusisë – afër kufirit me Ukrainën – u liruan për … Continued

Zelensky diskuton evakuimin e Mariupolit me presidentin turk

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka shkruar në Twitter se ka pasur “një bisedë të rëndësishme telefonike” me homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan, shkruan BBC. “Në prag të bisedimeve të tij me [presidentin rus Vladimir] Putin, unë theksova nevojën për evakuim të menjëhershëm të civilëve nga Mariupol, duke përfshirë Azovstal, dhe shkëmbim të menjëhershëm të … Continued

Më shumë se 2.9 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina në Poloni

Më shumë se 2.9 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina në Poloni që nga fillimi i luftës. Numri i njerëzve që kalojnë kufirin në Poloni ka rënë ndjeshëm në javët e fundit dhe numri i njerëzve që shkojnë në Ukrainë është rritur, shkruan BBC. Të shtunën, më shumë njerëz hynë në Ukrainë nga Polonia 21,100 … Continued

Këshilltari i Zelensky: Rusia po përpiqet të asimilojë pjesën lindore të Ukrainës

Një këshilltar i administratës së Presidentit, Volodymyr Zelensky, tha të dielën se Rusia po përpiqet të asimilojë popullsinë në lindje të Ukrainës. Tymofiy Mylovanov në një intervistë për CNN, tha se qëllimet e Rusisë janë të qarta. “Unë mendoj se mesazhi që ata po dërgojnë është shumë i qartë. Nëse dorëzoheni, si Krimea në 2014, … Continued

Zyrtarët amerikanë do të vizitojnë Kievin

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin, do të vizitojnë Kievin të dielën për të diskutuar thirrjen e Ukrainës për armë më të fuqishme, dy muaj pas fillimit të pushtimit rus. Vizita, e njoftuar nga presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, të shtunën, do të ishte e nivelit më të lartë nga … Continued

Ukraina do të hetojë sulmin në një ndërtesë banimi në Odesa

Zyra e Prokurorit Rajonal të Odesës ka nisur një hetim për një sulm me raketa në një ndërtesë banimi në qytet. Autoritetet lokale kishin thënë më herët se raketat goditën një objekt ushtarak dhe dy ndërtesa banimi të shtunën, shkruan BBC. “Shpërthimet e predhave të armikut shkatërruan ambientet e banimit midis katit 2 dhe 5 … Continued

Anglia: Ukraina zmbrapsi me sukses sulmet ruse në Donbas

Ukraina po vazhdon t’i bëjë ballë sulmuesve nga forcat ruse në pjesë të ndryshme të shtetit. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar, Ukraina, ka zmbrapsur sulmet e shumta ruse përgjatë vijës së kontaktit në Donbas këtë javë, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në përditësimin e saj të fundit të inteligjencës … Continued