Forcat ruse tërhiqen nga aeroporti Antonov, jashtë Kievit

Pas disa javësh gërmime fjalë për fjalë në aeroportin Antonov në Hostomel, vetëm 18 milje (më shumë 28 kilometra) në veriperëndim nga kryeqyteti ukrainas, forcat ruse atje janë zhdukur papritur, tregojnë imazhet e reja satelitore. Të enjten, një zyrtar i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së i tha CNN se ata besonin se ushtria ruse kishte të ngjarë … Continued

Forcat ruse u larguan nga periferia e Kievit, Irpi

Qyteti i Irpin, po qëndron si një shembull i rezistencës ukrainase dhe i disfatës ruse. Forcat e Presidentit Putin arritën të hynin në qytet, por nuk arritën ta kalonin atë. Nëse do ta kishin bërë, Kievi do të ishte ndalesa e tyre e radhës – kryeqyteti është vetëm pak larg me makinë, 21 km, shkruan … Continued

UNESCO: Të paktën 53 vende historike dhe fetare janë dëmtuar në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus

Të paktën 53 vende historike dhe fetare në Ukrainë janë dëmtuar që nga fillimi i pushtimit rus , sipas UNESCO-s.  UNESCO së bashku me agjencinë e saj UNITAR (Instituti i Kombeve të Bashkuara për Trajnim dhe Kërkim) ka ngritur “një sistem për të monitoruar gjendjen e ruajtjes së vendeve dhe monumenteve kryesore të Ukrainës nëpërmjet imazheve satelitore”, … Continued

UNESCO: Mbi 50 vende historike të Ukrainës, ndërtesa fetare dhe muze janë dëmtuara

Të paktën 53 vende historike, ndërtesa fetare dhe muzetë ukrainas janë dëmtuar ose shkatërruar pjesërisht që nga fillimi i luftës. Unesco tha se lista nuk është e plotësuar dhe ekspertët vazhdojnë të verifikojnë raportet për dëme të tjera, shruan BBC. Dëmtimi i 29-të objekteve fetare, 16 ndërtesave historike, katër muzeve dhe katër monumenteve u verifikua … Continued

Trupat ruse kidnapojnë 200 roje të Çernobilit

Trupat ruse kanë kidnapuar 200 roje teksa janë tërhequr nga centrali bërthamor i Çernobilit, tashmë i pafuqishëm në Ukrainë, të cilin ata e kapën më 24 shkurt – ditën e parë të luftës. Kryetari i bashkisë së Slavutych, qyteti ku jetojnë shumica e punëtorëve të Çernobilit, i tha BBC-së se rreth 200 anëtarë të gardës … Continued

Presidenti turk i thotë Putinit se do të dëshironte të bashkonte liderët rusë dhe ukrainas

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, i tha presidentit rus, Vladimir Putin, se do të dëshironte ta bashkonte atë me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha Presidenca turke.  Sipas një deklarate, Erdogan nënvizoi rëndësinë e “të vepruarit me sens të përbashkët dhe të mbajtjes së dialogut”.  “Presidenti turk, Erdogan, deklaroi se shpresat për paqe ishin ringjallur pasi … Continued

Rusia paralajmëron shkurtime të furnizimeve me gaz – nëse pagesat nuk kryhen me rubla

Rusia ka kërcënuar vendet perëndimore se nuk do t’i furnizojë me gaz natyror nëse pagesat nuk kryen me rubla. Vladimir Putin ka nënshkruar një dekret që thotë se blerësit “duhet të hapin llogari në rubla në bankat ruse” nga e premtja, raporton “BBC“. “Askush nuk na shet asgjë falas dhe ne nuk do të bëjmë … Continued

Biden merr vendim të madh: Lejon përdorimin e 180 milionë fuçive të naftës nga rezervat

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka urdhëruar një çlirim të madh të naftës nga rezervat e Amerikës në një përpjekje për të ulur kostot e larta të karburantit. Lëshimi i deri në 180 milion fuçi nafte gjatë gjashtë muajve është më i madhi që nga krijimi i rezervës në 1974, shkruan BBC. Çmimet e naftës … Continued

Rusët janë tërhequr nga Çernobili, sipas operatorit bërthamor ukrainas

Forcat ruse janë tërhequr nga Çernobili, vendi i fatkeqësisë më të madhe bërthamore në botë, tha të enjten ndërmarrja shtetërore që mbikëqyr centralet bërthamore të Ukrainës, raporton ‘CNN‘. “U konfirmua se pushtuesit, të cilët kapën termocentralin bërthamor të Çernobilit dhe objektet e tjera në Zonën e Përjashtimit, marshuan në dy kolona drejt kufirit të Ukrainës … Continued

Ministria e Ukrainës: Forcat ruse kapën 14 tonë ndihma humanitare

Forcat ruse konfiskuan të enjten 14 tonë ndihma humanitare nga autobusët që niseshin për në Melitopol në Ukrainën jugore, sipas Iryna Vereshchuk, ministre ukrainase për riintegrimin e territoreve të pushtuara përkohësisht. Vereshchuk tha se ushqimi dhe ilaçet ishin ngarkuar në 12 autobusë, raporton ‘CNN‘. “Ky është çmimi për korridoret e rënë dakord dhe për garancitë … Continued