LIVE: Preket NATO: Raketat ruse godasin Poloninë, dy të vrarë

Raketat ruse kanë vrarë dy persona në Poloninë anëtare të NATO-s, ka thënë një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane, raporton Sky News.

Mediat polake thanë se raketat goditën një zonë ku po thahej gruri në Przewodow, një fshat në Poloninë lindore pranë kufirit me Ukrainën.

Zëdhënësi i qeverisë polake, Piotr Mueller, nuk e konfirmoi informacionin, por tha se udhëheqësit po diskutonin një “situatë krize”.

“Zjarrfikësit janë në vend – nuk është e qartë se çfarë ka ndodhur,” tha zjarrfikësi Lukasz Kucy.

Moska lëshoi ​​një numër të madh raketash në Ukrainë të mërkurën, duke lënë jashtë fuqinë për shtatë milionë familje.

Është e paqartë nëse këto raketa ishin pjesë e së njëjtës valë, por është hera e parë që raketat ruse kanë rënë në Poloni.

Polonia nuk është përfshirë në konflikt, por ka mirëpritur miliona refugjatë ukrainas dhe e ka dënuar gjerësisht luftën.

Përmbledhje

Presidenti i Polonisë e quan “incident fatkeq” rënien e raketës ruse në vendin e tij
Zelensky: Rusia s’ka interesim për të përfunduar luftën
Ish-presidenti rus: Perëndimi po i afrohet “luftës botërore”
Sot mblidhet NATO, diskutohet për ngjarjet në Poloni
Erdogan thotë se “respekton” mohimet e Rusisë për incidentin me raketa në Poloni
Biden: Raketat në Poloni mund të mos jenë hedhur nga Rusia
Liderët botërorë dënojnë sulmet nga raketat ruse në drejtim të Ukrainës dhe Polonisë
NATO cakton mbledhje urgjente, Polonia aktivizon Nenin 4
Borrell: Jemi në kontakt me partnerët
Osmani: Bota demokratike mbetet unike krahas luftës brutale të Putinit
<strong>Biden do të bisedojë me presidentin polak</strong>
Kurti dënon sulmin, bën thirrje për hetime
Kryeministri holandez thekson nevojën të dihet se çfarë ka ndodhur saktësisht
Polonia në gatishmëri ushtarake
Stoltenberg: Po presim që faktet të vërtetohen
Shefja e diplomacisë gjermane: Po e monitorojmë situatën nga afër
Çekia miraton mocionin ku Rusia përshkruhet si “terroriste”
NATO reagon pas sulmeve ruse në Poloni
Zelensky paralajmëron përshkallëzim të sulmeve ruse
Rusia mohon sulmin ndaj Polonisë
Britania i jep mbështetje Polonisë
Sekretari amerikan i mbrojtjes: Do ta telefonoj homologun polak
Qeveria polake thotë se është në “kaos informativ”
Kryeministri Orban mbledh Këshillin e Mbrojtjes
Pentagoni: Do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s
Letonia i reagon Rusisë: Raketat ruse janë pjesë e regjimit kriminal
Reagon Estonia: Jemi të gatshëm të mbrojmë territorin e NATO-s
Presidenti i Polonisë e mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare
Presidenti i Polonisë e quan “incident fatkeq” rënien e raketës ruse në vendin e tij

Presidenti polak Andrzej Duda ka thënë se nuk ka “asnjë indikacion” se raketa që ra në Poloni të martën ishte një “sulm i qëllimshëm” ndaj vendit.

“Nuk ka asnjë tregues se ky ishte një sulm i qëllimshëm ndaj Polonisë. Me shumë mundësi, ishte një raketë S-300 e prodhuar nga Rusia. Ne nuk kemi asnjë provë për momentin që ishte një raketë e lëshuar nga pala ruse,” shkroi ai në Twitter të mërkurën, raporton CNN.

Ai shtoi se kishte “shumë indikacione” se ishte një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase, e cila “për fat të keq ra në territorin polak”.

Zbarkimi i një rakete në Poloninë lindore pranë kufirit me Ukrainën shënoi herën e parë që një vend i NATO-s u godit drejtpërdrejt gjatë konfliktit. Nuk dihet se kush e ka gjuajtur raketën, apo saktësisht se nga është gjuajtur, megjithëse vlerësimet fillestare të SHBA sugjerojnë se ajo ka origjinën në Ukrainë.

Zelensky: Rusia s’ka interesim për të përfunduar luftën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se sulmet ruse me raketa, që goditën të martën disa qytete të Ukrainës, tregojnë se Moska “nuk ka interesim për të përfunduar luftën”.

Zelensky tha se ushtria ruse lëshoi 90 raketa, duke dëmtuar infrastrukturën e energjisë, si dhe bizneset dhe ndërtesat e banimit.

“Kjo është përgjigjja e Rusisë ndaj Indonezisë, Indisë, Kinës dhe të gjitha vendeve të tjera, që kanë folur për nevojën për t’i dhënë fund luftës. Rusia po i thotë botës se dëshiron të vazhdojë. Tani është koha që bota të përgjigjet”, tha Zelensky përmes një video-adresimi, raporton Radio Evropa e Lirë.

NATO do të mbajë një takim urgjent me kërkesë të Polonisë, e cila thirri Nenin 4 të traktatit të NATO-s, pasi dy persona vdiqën në një shpërthim në Przewodoë, një fshat në lindje të Polonisë,  pranë kufirit me Ukrainën.

Një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane, tha se në lindje të Polonisë kanë rënë dy raketa ruse, ndërsa Pentagoni bëri të ditur se nuk ka informacione për të konfirmuar nëse ishin raketa ruse.Neni 4 i traktatit të NATO-s, mbulon skenarin në të cilin një shtet anëtar ndihet i kërcënuar nga një vend tjetër ose një organizatë terroriste.

Joe Biden ka thënë se raketa që ra në Poloni, duke vrarë dy persona, nuk kishte gjasa të ishte lëshuar nga Rusia për shkak të trajektores së saj.

Përmes një deklarate të përbashkët, të gjithë liderët botërorë kanë dënuar sulmet nga raketat ruse në drejtim të infrastrukturës civile të Ukrainës.

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan tha se ai respekton mohimin e përfshirjes së Rusisë në një shpërthim vdekjeprurës në Poloni, por shtoi se incidenti duhet të hetohet.

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha se rënia e një rakete brenda kufirit të Polonisë tregon se Perëndimi po i afrohet një lufte botërore.

Ish-presidenti rus: Perëndimi po i afrohet “luftës botërore”

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha se rënia e një rakete brenda kufirit të Polonisë tregon se Perëndimi po i afrohet një lufte botërore.

“Incidenti me ‘goditjen me raketa’ të supozuar nga Ukraina në një fermë polake dëshmon vetëm një gjë: Duke zhvilluar një luftë hibride kundër Rusisë, Perëndimi i afrohet luftës botërore”, shkroi Medvedev.

Rusia ka mohuar të ketë lidhje me raketën që ra në Poloninë lindore të martën dhe vrau dy persona, afërsisht në të njëjtën kohë kur Moska nisi valën e saj më të madhe të sulmeve me raketa në qytetet ukrainase në më shumë se një muaj, raporton CNN.

Sulmi shënon herën e parë që një vend i NATO-s goditet drejtpërdrejt gjatë pushtimit rus të Ukrainës. Nuk dihet se kush e ka lëshuar raketën, apo saktësisht se nga është lëshuar ajo, megjithëse Ministria e Jashtme polake e ka cilësuar atë si “prodhuar nga Rusia”.

Medvedev është nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë. Ai shërbeu si president i Rusisë midis 2008 dhe 2012 dhe kryeministër midis 2012 dhe 2020.

Sot mblidhet NATO, diskutohet për ngjarjet në Poloni

NATO do të mbajë një takim urgjent me kërkesë të Polonisë, e cila thirri Nenin 4 të traktatit të NATO-s, pasi dy persona vdiqën në një shpërthim në Przewodoë, një fshat në lindje të Polonisë,  pranë kufirit me Ukrainën.

Një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane, tha se në lindje të Polonisë kanë rënë dy raketa ruse, ndërsa Pentagoni bëri të ditur se nuk ka informacione për të konfirmuar nëse ishin raketa ruse.

Neni 4 i traktatit të NATO-s, mbulon skenarin në të cilin një shtet anëtar ndihet i kërcënuar nga një vend tjetër ose një organizatë terroriste.

Joe Biden ka thënë se raketa që ra në Poloni, duke vrarë dy persona, nuk kishte gjasa të ishte lëshuar nga Rusia për shkak të trajektores së saj.

Përmes një deklarate të përbashkët, të gjithë liderët botërorë kanë dënuar sulmet nga raketat ruse në drejtim të infrastrukturës civile të Ukrainës.

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan tha se ai respekton mohimin e përfshirjes së Rusisë në një shpërthim vdekjeprurës në Poloni, por shtoi se incidenti duhet të hetohet.

Erdogan thotë se “respekton” mohimet e Rusisë për incidentin me raketa në Poloni

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan tha se ai respekton mohimin e përfshirjes së Rusisë në një shpërthim vdekjeprurës në Poloni, por shtoi se incidenti duhet të hetohet.

Dy persona u vranë të martën kur ajo që autoritetet polake thanë se ishte një “raketë e prodhuar nga Rusia” u ul pranë fshatit Przewodoë, rreth 4 milje (6.4 kilometra) në perëndim të kufirit ukrainas.

Duke folur të mërkurën në një konferencë shtypi në samitin e G20 në Bali, Erdogan tha se “duhet të respektojë deklaratën e bërë nga Rusia” se ajo nuk ishte përgjegjëse, raporton CNN.

“Ne e marrim seriozisht deklaratën e Rusisë se “[ajo] nuk ka të bëjë fare me ketë. Ketë mëngjes, kur u takova me kancelarin gjerman z. [Olaf] Scholz, ne gjithashtu ramë dakord se nevojitet hetim i mëtejshëm”, tha ai.

Rrethanat rreth incidentit, duke përfshirë kush e gjuajti raketën dhe nga u hodh, mbeten të paqarta. Si Ukraina ashtu edhe Rusia kanë përdorur municione të prodhuara nga Rusia gjatë konfliktit pothuajse nëntë-mujor.

Biden: Raketat në Poloni mund të mos jenë hedhur nga Rusia

Joe Biden ka thënë se raketa që ra në Poloni, duke vrarë dy persona, nuk kishte gjasa të ishte lëshuar nga Rusia për shkak të trajektores së saj.

Presidenti amerikan po fliste në takimin e G20 në Bali, Indonezi, pasi thirri një takim urgjent të liderëve perëndimorë për të diskutuar shpërthimin në territorin e NATO-s që ka potencialin ta çojë luftën në Ukrainë në një dimension të ri edhe më të rrezikshëm, raporton The Guardian.

I pyetur nëse raketa është lëshuar nga Rusia , Biden tha: “Ka informacion paraprak që e kundërshton këtë. Nuk dua ta them këtë derisa të hetojmë plotësisht. Por nuk ka gjasa në mendjet e trajektores së saj që të jetë qëlluar nga Rusia.”

Ministria e Punëve të Jashtme polake e përshkroi raketën si një raketë “prodhuar nga Rusia”, një frazë që mund të përfshijë raketa tokë-ajër S-300 në zotërim të Ukrainës.

Liderët botërorë dënojnë sulmet nga raketat ruse në drejtim të Ukrainës dhe Polonisë

Sot, liderët e Kanadasë, Këshillit Evropian, Komisionit Evropian, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, Holandës, Spanjës, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara u takuan në margjinat e Samitit të G20 në Bali.

Përmes një deklarate të përbashkët, të gjithë liderët kanë dënuar sulmet nga raketat ruse në drejtim të infrastrukturës civile të Ukrainës.

“Ne dënojmë sulmet barbare me raketa që Rusia kreu në qytetet dhe infrastrukturën civile të Ukrainës të martën” thuhet në deklaratën e përbashkët.

Po ashtu liderët diskutuan edhe për sulmin e fundit në Poloni.

“Diskutuam për shpërthimin që ndodhi në pjesën lindore të Polonisë pranë kufirit me Ukrainën. Ne ofrojmë mbështetjen dhe ndihmën tonë të plotë për hetimin e vazhdueshëm të Polonisë. Ne jemi dakord të qëndrojmë në kontakt të ngushtë për të përcaktuar hapat e duhur të ardhshëm ndërsa hetimi vazhdon” thuhet në deklaratë.

Ne riafirmojmë mbështetjen tonë të palëkundur për Ukrainën dhe popullin ukrainas përballë agresionit të vazhdueshëm rus, si dhe gatishmërinë tonë të vazhdueshme për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për sulmet e saj të pacipë ndaj komuniteteve ukrainase, edhe pse G20 mblidhet për t’u marrë me ndikimet më të gjera të lufte, thuhet më tutje në deklaratë.

NATO cakton mbledhje urgjente, Polonia aktivizon Nenin 4

NATO do të mbajë një takim urgjent me kërkesë të Polonisë, e cila thirri Nenin 4 të traktatit të NATO-s, pasi dy persona vdiqën në një shpërthim në Przewodow, një fshat në lindje të Polonisë,  pranë kufirit me Ukrainën, raporton Reuters.

Një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane, tha se në lindje të Polonisë kanë rënë dy raketa ruse, ndërsa Pentagoni bëri të ditur se nuk ka informacione për të konfirmuar nëse ishin raketa ruse.

Neni 4 i traktatit të NATO-s, mbulon skenarin në të cilin një shtet anëtar ndihet i kërcënuar nga një vend tjetër ose një organizatë terroriste.

“Palët do të konsultohen me njëra-tjetrën sa herë që sipas mendimit të secilës palë, kërcënohet integriteti territorial, pavarësia politike ose siguria e secilës palë”, thuhet ndër tjerash.

Më pas, 30 shtetet anëtare fillojnë konsultimet formale me kërkesë të anëtarit të prekur. Në bisedime shqyrtohet nëse ka kërcënim dhe si të kundërshtohet, kurse vendimet merren unanimisht.

Megjithatë, Neni 4 nuk do të thotë se do të ketë presion të drejtpërdrejtë për të vepruar.

Ky mekanizëm konsultimi është lansuar disa herë në historinë e NATO-s. Një shembull është një vit më parë, kur ushtarët turq u vranë në një sulm nga Siria.

Në atë rast NATO-ja është konsultuar, por nuk ka ndërmarrë asnjë veprim.

Borrell: Jemi në kontakt me partnerët

Përfaqësues i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se janë në kontakt me partnerët pas shpërthimi në Poloni, që la të vdekur dy persona.

“BE shpreh ngushëllimet e përzemërta për familjet e viktimave”, ka shkruar në një postim në Twitter, Josep Borrell.

Tutje, ai ka shkruar se, dhjetëra raketa shenjëstruan Ukrainën sot.

“Solidaritet i plotë me Poloninë dhe Ukrainën”, ka shkruar ai.

Osmani: Bota demokratike mbetet unike krahas luftës brutale të Putinit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar në lidhje me sulmet ruse me raketa në territorin e Polonisë.

Ajo ka shkruar se shteti i Kosovës qëndron në solidaritet me aleatët polakë dhe të NATO-s.

“Ne qëndrojmë në solidaritet të plotë me aleatët tanë polakë dhe të NATO-s pas sulmit të natës së sotme dhe shprehim ngushëllimet tona më të thella për familjet e viktimave”, ka shkruar Osmani.

Tutje, Osmani ka thënë se uniteti i botës demokratike mbetet i palëkundur.

“Uniteti i botës demokratike kundër luftës brutale të Putinit në Ukrainë mbetet i palëkundur”, ka theksuar Osmani.

<strong>Biden do të bisedojë me presidentin polak</strong>

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, sipas një deklarate të lëshuar së fundit nga Shtëpia e Bardhë, do të flas me homologun e tij polak, Andrzej Duda, për zhvillimet e fundit në Varshavë.

Zyrtarët polakë thanë të martën se dy persona vdiqën pas një shpërthimi në distriktin Hrubieszów, në Poloninë lindore, shkruan mes tjerash BBC.

Kurti dënon sulmin, bën thirrje për hetime

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka reaguar pas rënies së dy raketave ruse në Poloni.

Ai ka ngushëlluar popullin polak për humbjen e jetës së dy qytetarëve nga ky sulm.

Ai ka dënuar krimet e Rusisë duke bërë thirrje për një hetim të plotë të sulmit.

Kryeministri holandez thekson nevojën të dihet se çfarë ka ndodhur saktësisht

Kryeministri holandez, Mark Rutte, ka postuar një mesazh në Twitter, duke thënë se “është e rëndësishme tani të përcaktohet se çfarë ka ndodhur saktësisht”.

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë gjithashtu se është në kontakt me Poloninë dhe parashikon bisedime në G20 nesër për incidentin.

Kryetari i samitit të BE-së, Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka shkruar në Twitter:

“I tronditur nga lajmi i një rakete ose municioni tjetër që ka vrarë njerëz në territorin polak. Ngushëllimet e mia për familjet. Ne qëndrojmë me Poloninë.

Unë jam në kontakt me autoritetet polake, anëtarët e Këshillit Evropian dhe aleatët e tjerë”, shkruan Michel.

Polonia në gatishmëri ushtarake

Zëdhënësi i qeverisë polake, Piotr Muller, ka njoftuar se vendi po rrit gatishmërinë e njësive të saj ushtarake.

Ai ka shtuar se Polonia po shqyrton veprimet nëse është e nevojshme të aktivizojë Nenin e Katërt të NATO-s.

Stoltenberg: Po presim që faktet të vërtetohen

Rusia ka sulmuar Poloninë gjatë mbrëmjes, duke lënë dy të vdekur.

Lajmi ka ngjallur reagime të shumta në mesin e fuqive botërore, për faktin se u sulmua një vend anëtar i NATO-s.

I fundit që ka reaguar, e jo për nga rëndësia, është sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Ai ka shkruar se ka biseduar me Presidentin e Polonisë, duke i shprehur ngushëllime për humbjen e jetës së dy qytetarëve polak.

Tutje, ai ka shkruar se NATO po monitoron situatën dhe aleatët po konsultohen nga afër.

Sipas tij, e rëndësishme është që të gjitha faktet të vërtetohen.

Shefja e diplomacisë gjermane: Po e monitorojmë situatën nga afër

Rreth sulmeve ruse në Poloni, ku mbetën të vdekur dy persona, ka reaguar shefja e diplomacisë gjermane.

Annalena Baerbock, ka reaguar duke i dhënë mbështetje Polonisë.

Në një reagim të shkurtër, ajo ka thënë se Gjermania po e monitoron situatën nga afër.

Tutje, Baerbock ka shkruar se si shtet janë në kontakt me miqtë polakë dhe aleatët e NATO-s.

Çekia miraton mocionin ku Rusia përshkruhet si “terroriste”

Parlamenti çek ka miratuar një mocion që e përshkruan administratën aktuale ruse si “terroriste”.

Mocioni veçoi sulmet e përhapura ndaj objektivave civile ukrainase dhe infrastrukturës kryesore të energjisë.

Gjatë votimit, 129 nga 156 deputetë të pranishëm në dhomën me 200 vende miratuan mocionin, që do të thotë se disa dhjetëra deputetë të opozitës ka të ngjarë të kenë votuar me qeverinë.

Mocioni u kundërshtua nga të 14 deputetët e partisë së ekstremit të djathtë SPD.

Qeveria çeke e qendrës së djathtë është një nga mbështetësit më të fortë të Ukrainës dhe ishte ndër të parat që dërgoi armë të rënda – përfshirë tanke – për forcat e armatosura ukrainase.

NATO reagon pas sulmeve ruse në Poloni

NATO-ja ka reaguar për herë të parë që kur kanë nisur raportimet se raketat ruse kanë prekur territorin polak që është vend anëtar i kësaj aleance, duke lënë të vdekur dy persona.

I pyetur në lidhje me zhvillimet e natës së sotme në Poloni, një zyrtar i NATO-s i tha BBC-së: “Ne po shqyrtojmë këto raporte dhe po koordinohemi ngushtë me aleatin tonë Poloninë”.

Zelensky paralajmëron përshkallëzim të sulmeve ruse

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka reaguar në lidhje me sulmin me raketa nga Rusia që shkaktuan vdekjen e dy qytetarëve polak.

“Terrori nuk kufizohet në kufijtë tanë shtetërorë dhe do të ishte çështje kohe para se terrori rus të shkojë më tej”, ka thënë Zelensky.

Ai shtoi se sulmi në territorin e NATO-s është një përshkallëzim shumë domethënës dhe është e nevojshme të veprohet.

Rusia mohon sulmin ndaj Polonisë

Rusia ka reaguar pas lajmeve për hedhjen e raketave në Poloni.

Ministria ruse e mbrojtjes i ka cilësuar si provokime të qëllimshme.

Moska pretendoi se deklaratat në mediat polake janë një provokim i qëllimshëm me qëllim të përshkallëzimit të situatës.

“Asnjë sulm kundër objektivave pranë kufirit ukrainas-polake nuk është kryer nga armët ruse”, ka thënë një zyrtar i kësaj ministrie.

Britania i jep mbështetje Polonisë

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Mbretërisë së Madhe ka thënë se Londra është në komunikim të ngushtë me të gjithë aleatët.

“Ne jemi duke i hetuar këto raporte dhe jemi duke bashkëpunuar ngushtë me aleatët”, i tha CNN-it një zëdhënës.

Moska lëshoi ​​një numër të madh raketash në Ukrainë të mërkurën, duke lënë jashtë fuqinë për shtatë milionë familje.

Është e paqartë nëse këto raketa ishin pjesë e së njëjtës valë, por është hera e parë që raketat ruse kanë rënë në Poloni.

Polonia nuk është përfshirë në konflikt, por ka mirëpritur miliona refugjatë ukrainas dhe e ka dënuar gjerësisht luftën.

Sekretari amerikan i mbrojtjes: Do ta telefonoj homologun polak

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Lloyd Austin, pritet të flasë me homologun polak.

Lajmi është bërë i ditur nga disa burime ushtarake për mediat e ndryshme amerikane.

Telefonata vjen pas raportimeve se dy raketa ranë mbi një fermë në një fshat të Polonisë, duke vrarë dy persona.

Qeveria polake thotë se është në “kaos informativ”

Një burim i lartë në zyrën e kryeministrit polak, ka thënë për BBC-në, se për momentin është një kaot informativ.

Burimi tutje është shprehur se nuk ka siguri dhe nuk mund të konfirmoj asgjë.

Kujtojmë se në mbrëmjën e sotme, Polonia është sulmuar nga dy raketa ruse, me që rast kanë vdekur dy persona.

Kryeministri Orban mbledh Këshillin e Mbrojtjes

Qeveria e Hungarisë ka thirrur një mbledhje urgjente të Këshillit të Mbrojtjes, pas zhvillimeve të fundit në Poloni.

Zëdhënësi i qeverisë Zoltan Kovacs, u ka thënë mediave se mbledhja është ftuar nga kryeministri Viktor Orban.

Mediat raportojnë se pas sulmit në një fshat në Poloni, është pezulluar përkohësisht, furnizimi me naftë ruse në Hungari nëpërmjet tubacionit të naftës Druzhba.

Pentagoni: Do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s

Sekretari i Shtypit i Departamentit të Mbrojtjes, gjenerali Patrick S Ryder, u ka thënë mediave se Pentagoni është në dijeni të sulmeve ruse mbi Poloninë.

“Ne jemi në dijeni të raporteve të shtypit. Ne nuk kemi asnjë informacion për momentin për të vërtetuar ato raporte, por përsëri, po i marrim seriozisht dhe po i shqyrtojmë ato.

Dhe kështu do të sigurohem që t’ju ofrojmë çdo përditësim sapo t’i kemi ato”, ka thënë Ryder.

Ryder ka shtuar se SHBA i qëndron prapa nenit 5 dhe se do të mbrojnë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s.

Letonia i reagon Rusisë: Raketat ruse janë pjesë e regjimit kriminal

Ka reaguar edhe Letonia, përmes ministrit të Mbrojtjes, Artis Pabriks, rreth sulmeve ruse mbi Poloninë.

Ai ka shkruar se raketat nuk synuan vetëm civilët ukrainas, por edhe territorin e NATO-s.

“Regjimi kriminal rus lëshoi raketa që synojnë jo vetëm civilët ukrainas, por edhe zbarkuan në territorin e NATO-s në Poloni”, ka shkruar ai.

Tutje, ai ka thënë se Letonia qëndron plotësisht me miqtë polakë dhe e dënon këtë krim.

Reagon Estonia: Jemi të gatshëm të mbrojmë territorin e NATO-s

Qeveria e Estonisë ka reaguar pas lajmeve të fundit për raketat ruse që thuhet se e kanë goditur shtetin e Polonisë, të martën në mbrëmje.

Si pasojë e raketave ruse, raportohet për dy të vdekur.

Tutje, në reagimin e Qeverisë së Estonisë thuhet se NATO është duke zhvilluar konsultime të ngushta pas ngjarjeve të fundit.

“Lajmet e fundit nga Polonia janë më shqetësuese. Ne jemi duke u konsultuar ngushtë me Poloninë dhe aleatët e tjerë. Estonia është e gatshme të mbrojë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s”, thuhet në reagimin e qeverisë estoneze.

Estonia thekson se mbeten në solidaritet të plotë me aleatin e ngushtë të NATO-s, Poloninë.

Presidenti i Polonisë e mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Kryeministri Mateusz Morawiecki ka mbledhur urgjentisht Komitetin e Këshillit të Ministrave për Sigurinë Kombëtare dhe Mbrojtjen.

Arsyet e takimit urgjent nuk janë specifikuar, por mund të ketë lidhje me sulmin e sotëm masiv me raketa të Rusisë ndaj qyteteve të Ukrainës.

Është e paqartë nëse këto raketa ishin pjesë e së njëjtës valë, por është hera e parë që raketat ruse kanë rënë në Poloni.

Polonia nuk është përfshirë në konflikt, por ka mirëpritur miliona refugjatë ukrainas dhe e ka dënuar gjerësisht luftën.