Takim miqësor mes Kurtit e Escobarit, partneriteti mes dy shteteve mbetet i palëkundshëm

Në kuadër të vizitës së të dërguarit e SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor në Kosovë, Gabriel Escobar u zhvillua një takim edhe me kryeministrin Kurti. Me këtë rast, Kurti tha se është kënaqësi takimi me një përfaqësues që është kontribues i paqes në rajon. “Escobar është kontribues i madh për paqen e sigurinë jo vetëm të … Continued

Escobar pas takimit me presidenten: SHBA-të e mbështesin Kosovën në procesin e dialogut

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka pritur në takim të dërguarin e SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Me këtë rast në konferencën për media, Escobar ka thënë se ngjarjet e kësaj jave në Kosovë janë agjendë e demokracisë. “Shpreha mbështetjen e SHBA-së për solodaritetin në kohë krize, por edhe mbështetjen tonë në dialogun … Continued

Fillon takimi në mes Osmanit dhe Escobarit

Ka nisur takimi ndërmjet presidentes Osmani dhe të dërguarit të posaçëm të SHBA-ve, për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Pas përfundimit të takimit, do të mbahet konferenca për mdia. Kujtojmë se nga ora 09:50, Escobar do të takohet edhe me kryeministrin Albin Kurti. Përveç krerëve institucional, Escobar do të takohet edhe me partitë opozitare. Një lajm … Continued

Agjenda e Escobarit në Kosovë fillon me presidenten Osmani

Gabriel Escobar, i dërguari i posaçëm i SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor gjatë ditës së sotme do të qëndroj në Kosovë, ku pritet të zhvillojë takime me krerët institucional dhe partitë opozitare. Ditën e takimeve, Escobar pritet ta filloj me presidenten Osmani. Ky takim do të nis nga ora 08:30. Ndërsa pas presidencës, i dërguari i … Continued