Çfarë ka ndodhur në Mariupol?

Një kolonë prej të paktën shtatë autobusësh që transportonin ushtarë ukrainas të evakuuar nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol thuhet se mbërriti sot në një ish-koloni penale në qytetin e kontrolluar nga Rusia të Olenivka, afër Donetsk – shkruan BBC. Kjo vjen pasi rreth 50 ushtarakë të plagosur rëndë u evakuuan në një spital … Continued

Zelensky takohet për herë të parë me bashkëshorten që nga pushtimi rus në Ukrainë

Volodymyr Zelensky është fotografuar me gruan Olena për herë të parë që kur Rusia pushtoi Ukrainën pothuajse tre muaj më parë, ndërsa çifti mori pjesë sot në funeralin e presidentit të parë të vendit në Kiev . Familja Zelensky dukej e qetë, por e rraskapitur ndërsa ecnin së bashku për të vendosur lule në majë të arkivolit të Leonid Kravchuk, i … Continued

Putin: Evropa do të paguajë çmimin për embargon ruse të naftës

Presidenti rus Vladimir Putin, ka paralajmëruar se Evropa do të paguajë një çmim të lartë për energjinë nëse Perëndimi vendos një embargo ndaj naftës ruse. Ai tha se bisedat për një embargo të mundshme kishin nxitur tashmë një rritje të çmimeve globale të naftës, shkruan BBC. Putin po fliste me shefat rusë të naftës dhe zyrtarët … Continued

Ukraina i “hedh në erë” Rusisë tanke, avionë e sisteme raketore në Donetsk

Ushtria e Ukrainës thotë se Rusia po “vazhdon ofensivën e saj” në lindje të vendit, por pretendon se trupat e saj kanë pasur disa suksese defanzive në 24 orët e fundit. “Armiku i përqendroi përpjekjet e tij kryesore në Donetsk”, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një përditësim në Facebook … Continued

“Shell” nuk u shet naftë rusëve – shkaku i luftës në Ukrainë

Shitjet e karburantit janë pezulluar në qindra pika në Rusi – që i përkasin gjigantit të naftës Shell. Më herët, kompania tha se po tërhiqej nga Rusia për shkak të luftës së saj kundër Ukrainës. Në pompat e Shell në Rusi janë shfaqur njoftime që nuk shesin karburant nga 15 maji, raporton agjencia e lajmeve BBC. … Continued

Ngjarjet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se 264 mbrojtës të uzinës Azovstal në Mariupol janë evakuuar në territorin e kontrolluar nga separatistët në rajonin separatist të Donbasit të Ukrainës. Të evakuuarit përfshijnë 53 trupa ukrainase të plagosur rëndë, si dhe 211 të tjerë Ushtria ukrainase thotë se po përpiqej të evakuonte forcat e saj të mbetura nga … Continued