SHBA planifikon një paketë tjetër në ndihmë të Ukrainës 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Ukraina janë në diskutime intensive për një raund të ri të ndihmës për sigurinë të përshtatur për të luftuar një fushatë të shtuar ruse në Ukrainën lindore dhe jugore. Paketa e bashkuar mund të përqendrohet rreth më shumë dronëve dhe armëve antitank Javelin, të cilat SHBA-ja i ka ofruar … Continued

Vendet evropiane premtojnë mbi 2.7 milionë dollarë për hetimin e krimeve të luftës në Ukrainë

Holanda, Suedia dhe Gjermania kanë premtuar 2.7 milionë dollarë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) për të mbështetur hetimin e saj të krimeve të mundshme të luftës të kryera në Ukrainë. Ministrat e Jashtëm të BE-së në Luksemburg u takuan nëpërmjet video konferencës me Kryeprokurorin Karim Khan, në një takim të thirrur nga Ministri i Punëve … Continued

Spanja u jep mbrojtje të përkohshme rreth 52,000 ukrainasve

Spanja u jep “mbrojtje të përkohshme”, refugjatëve ukrainas. Qeveria spanjolle ka njoftuar të hënën se Spanja ka dhënë “mbrojtje të përkohshme” refugjatëve ukrainas, ku 39% prej tyre janë të mitur. Statusi i mbrojtjes së përkohshme u miratua për çdo kërkesë të paraqitur nga refugjatët ukrainas, tha në një deklaratë Ministria e Presidencës së Spanjës.  Numri … Continued

Oficeri i lartë rus thuhet se është vrarë në Ukrainë

Një tjetër oficer i lartë rus thuhet se është vrarë në Ukrainë, duke u bërë i fundit në një varg të personelit të lartë rus që ka rënë që nga fillimi i luftës 46 ditë më pare, shkruan BBC. Sipas raportimeve të mediave, koloneli Alexander Bespalov ishte komandant i Regjimentit të Tankeve të 59-të të Gardës. Nuk … Continued

Sllovakia mohon se pajisjet e dërguara në Ukrainë janë shkatërruar tashmë

Qeveria sllovake ka mohuar kategorikisht pretendimet e Rusisë se sistemi i mbrojtjes ajrore S-300 që ajo furnizoi Ukrainën kohët e fundit tashmë është shkatërruar. Kryeministri Eduard Heger e përshkroi pretendimin në Twitter si një mashtrim, duke shtuar se Ukraina e kishte konfirmuar si të tillë, shkruan BBC. Dje, Ministri i Mbrojtjes Jaroslav Nad tha në … Continued

Mbretëria e Bashkuar: Rusia mund të përdorë municione me fosfor në Mariupol

Mbretëria e Bashkuar ka paralajmëruar për një përdorim të mundshëm të municioneve fosforike nga Rusia ndërsa luftimet intensifikohen për qytetin e rrethuar ukrainas të Mariupol, shkruan BBC. Në konferencën e rregullt të mëngjesit, Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha se armatime të tilla ishin përdorur tashmë në rajonin e Donetskut. Sipas “Human Rights Watch” (HRW,  bombat e … Continued

Numri i refugjatëve ukrainas që ikin në Poloni po bie ndjeshëm

2,657,000 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina në Poloni që nga fillimi i luftës, tha të hënën Roja Kufitare Polake. Numri i njerëzve që kalojnë kufirin në Poloni ka rënë ndjeshëm në javët e fundit dhe numri i njerëzve që shkojnë në Ukrainë është rritur, shkruan BBC. Të dielën 28,500 kaluan në Poloni, 2 për qind … Continued

Ofensiva ruse në Donbas “ka filluar tashmë”, thotë një zyrtar i lartë ukrainas

Ofensiva e fundit e Rusisë në rajonin lindor të Donbasit ka filluar, tha të hënën një zyrtar i lartë ukrainas, duke paralajmëruar se Rusia vazhdon të grumbullojë forca atje, shkruan CNN. Vadym Denysenko, një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës, tha në televizionin kombëtar se “nga këndvështrimi im, kjo ofensivë e madhe (në Ukrainën lindore) tashmë ka … Continued

Ukraina kryen rotacion të stafit në termocentralin bërthamor të Çernobilit, ku rusët lanë pajisjet e shkatërruara

Stafi i termocentralit bërthamor të Çernobilit është ndërruar për herë të parë në tre javë,  tha të dielën mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së, duke cituar autoritetet ukrainase. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) tha se është vetëm hera e dytë që stafi ndryshon që nga fillimi i pushtimit, shkruan CNN. Ndryshimi i ndërrimit ishte i rëndësishëm “për funksionimin e … Continued

Të rejat e fundit nga Kievi

Autoritetet ukrainase po përgatiten për një ofensivë të madhe të parashikuar në lindje të vendit, me një gjeneral të ri që drejton forcat ruse, shkruan CNN. Ukraina është “gati”: Gjatë një fjalimi të dielën mbrëma drejtuar kombit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi se Rusia do të nisë veprime luftarake në shkallë të plotë në lindje, … Continued