Ukraina ende kontrollon zonën industriale të Severodonetsk

Kryebashkiaku i Severodonetsk thotë se ukrainasit janë ende nën kontrollin e rrethit industrial të qytetit lindor, i cili është bërë një pikë qendrore për luftën. Oleksandr Stryuk tha në një përditësim në Telegram, se mbrojtësit kontrollojnë atë zonë dhe perimetrin e saj – “që bën të mundur lidhjen me Lysychansk” – qytetin fqinj përtej lumit, … Continued

Rusia pretendon se ka shkatërruar depon e armëve të furnizuara nga NATO

Ministria ruse e Mbrojtjes thotë se shkatërroi një depo armësh të ofruara nga vendet e NATO-s në rajonin perëndimor të Ukrainës Lviv të martën. “Raketat Kalibr me rreze të gjatë veprimi me precizion të lartë pranë Zolochev, rajoni Lvov, kanë shkatërruar një depo municionesh për armët e huaja të transferuara në Ukrainë nga vendet e … Continued

“Lufta në Ukrainën lindore po ashpërsohet”

Teksa lufta po vazhdon të ashpërsohet, rezistenca e Ukrainës po  bëhet më e vështirë. Mbrojtja e ushtrisë ukrainase në rajonin lindor të Luhansk po bëhet më e vështirë, tha kreu i administratës ushtarake të Luhansk të mërkurën në mëngjes, shkruan CNN. “Po bëhet më e vështirë, por ushtria jonë po e mban armikun nga tre … Continued

Tenistët rusë dhe bjellorusë lejohen të garojnë në US Open

US Open do t’i lejojë lojtarët rusë dhe bjellorusë të konkurrojnë më vonë këtë vit, duke mos ndjekur shembullin e Wimbledonit. Lojtarët nga të dy kombet do të duhet të garojnë nën një flamur neutral në ngjarjen e fundit Grand Slam të sezonit, shkruan BBC. Kjo do të thotë se numri një i botës për … Continued

Ukraina: Dështojnë përpjekjet ruse për të sulmuar qytetet e Donbasit

Ushtria e Ukrainës thotë se luftëtarët e saj kanë mbrojtur me sukses përpjekjet e trupave ruse për të sulmuar pozicionet e tyre në qytetet lindore të Severodonetsk dhe Toshivka. Ushtria ruse përdori artileri dhe sisteme raketash të shumëfishta për të bombarduar disa qendra popullsie në zonën e Severodonetsk, duke përfshirë Severodonetsk, Lysychansk, Toshkivka, Ustynivka, Borivske … Continued