Rusia jep pasaporta në qytetet e okupuara të Ukrainës

Autoritetet pushtuese ruse në Ukrainën jugore thonë se kanë filluar të shpërndajnë pasaporta ruse për vendasit në dy qytete – Kherson dhe Melitopol. Ukraina dënon krijimin e qytetarëve rusë në territorin e saj si “rusifikim”, teksa presidenti Vladimir Putin po ndjek me shpejtësi procedurën. Agjencia ruse e lajmeve Tass thotë se 23 banorët e parë … Continued

BE do të finalizojë opinionin javën e ardhshme për Ukrainën

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka thënë se ekzekutivi i saj do të finalizojë opinionin e tij nëse Ukrainës duhet t’i jepet statusi i kandidatit për t’u bashkuar me BE “deri në fund të javës së ardhshme”. “Diskutimet e sotme do të na mundësojnë të finalizojmë vlerësimin tonë deri në fund të … Continued

Ukraina dhe Polonia diskutojnë armët dhe sanksionet ndaj Rusisë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba thotë se ai ka folur me homologun e tij polak Zbigniew Rau për të diskutuar dërgesat e ardhshme të armëve të rënda në Ukrainë. Kuleba shkroi në Twitter se ata folën gjithashtu për sanksionet e ardhshme nga BE kundër Rusisë, raporton BBC. I had a call with my Polish … Continued

Ukraina: 10 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë

Ukraina thotë se rreth 10 mijë ushtarë të saj kanë vdekur në luftë që nga fillimi i pushtimit rus në fund të shkurtit. Këshilltari presidencial, Oleksiy Arestovych dha detajet në një intervistë në rrjetet sociale, kur u pyet se sa trupa kishte humbur Ukraina në 100 ditët e para të luftës – domethënë deri më … Continued

Ukraina i përgjigjet komenteve të Biden

Zëdhënësi i Zelenskyt, Sergei Nikiforov i është përgjigjur komenteve, të presidentit të Amerikës, Joe Biden. Biden tha se homologu i tij Zelensky nuk donte të dëgjonte paralajmërimet për një pushtim të mundshëm nga Rusia, shkruan BBC. Por, Nikiforov tha se Zelensky kërkoi sanksione parandaluese kundër Rusisë përpara pushtimit në shkallë të gjerë, por partnerët e … Continued

Zelensky: Ndalimi i pushtimit rus është vendimtar për të gjithë botën

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar për efektin e luftës në tërë globin. Ai tha se rezultati i luftës në vendin e tij ndikoi jo vetëm në Ukrainë, por edhe në të ardhmen e rendit ndërkombëtar, shkruan BBC. “Është në fushat e betejës së Ukrainës që po vendosen rregullat e ardhshme të kësaj bote”, … Continued

Biden: Zelensky ‘nuk donte t’i dëgjonte’ paralajmërimet për pushtim

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden thotë se homologu i tij Zelensky nuk donte të dëgjonte paralajmërimet për një pushtim të mundshëm nga Rusia. “E di që shumë njerëz menduan se po ekzagjeroja”, tha Biden në një pritje për mbledhjen e fondeve në Los Angeles, duke iu referuar paralajmërimit të tij për … Continued

Kryebashkiaku i Mariupolit: Rusia shkatërroi 1300 ndërtesa pa hequr trupat e pajetë të banorëve

Forcat ruse që pushtuan qytetin e rrënuar ukrainas të Mariupolit kanë shkatërruar 1300 ndërtesa shumëkatëshe, pa hequr me kujdes qindra trupa të vdekur të varrosur nën rrënoja. Një gjë të tillë e ka thënë të premten kryebashkiaku ukrainas i Mariupol, Vadym Boychenko. Duke folur në Telegramin e këshillit të qytetit, Boychenko – i cili është … Continued