Gazetarit rus i është dhënë shtetësia ukrainase pasi denoncoi luftën

Ukraina i ka dhënë nënshtetësinë një gazetari të njohur rus i cili u largua nga Rusia me gruan e tij pasi denoncoi pushtimin e Ukrainës nga Kremlini, tha një zyrtar i lartë ukrainas raporton BBC. Moska kishte kërkuar arrestimin e Alexander Nevzorov pasi ai postoi detaje në rrjetet sociale në lidhje me sulmin vdekjeprurës të … Continued

Forcat ukrainase rimarrin 20% të Severodonetsk thotë Shefi i Luhansk

Forcat ukrainase kanë rimarrë rreth 20% të territorit që humbën në qytetin e Severodonetsk, thotë kreu i rajonit lindor të Luhansk raporton BBC. “Ndërsa më parë situata ishte e vështirë, përqindja [e mbajtur nga Rusia] ishte diku rreth 70%, tani ne i kemi shtyrë tashmë me rreth 20%,” tha Serhiy Haidai për televizionin kombëtar. BBC nuk … Continued

Ushtarët rusë nuk pranojnë të luftojnë: Ne ishim kotele të verbër

Disa trupa ruse po refuzojnë të kthehen për të luftuar në Ukrainë, për shkak të përvojave të tyre në vijën e parë, sipas avokatëve dhe aktivistëve rusë për të drejtat e njeriut. BBC ka folur me disa nga ushtarët që i kanë thënë jo luftës. “Unë nuk dua të kthehem [në Ukrainë] për të vrarë … Continued

Rusia akuzon Britaninë e Madhe se ka ndihmuar Ukrainën në ‘instagram video’

Në deklaratën e saj të fundit, ministria ruse e mbrojtjes ka akuzuar Mbretërinë e Bashkuar për pjesëmarrje në propagandë duke ndihmuar ukrainasit në krijimin e “videove të inskenuara” raporton BBC. Rusia pretendon se ato janë duke u filmuar në Ukrainën lindore dhe tregojnë forcat ukrainase duke përdorur armë perëndimore që janë “shumë efektive” në beteja të … Continued

Mbretëria e Bashkuar: Rusia korri sukses në lindje të Ukrainës, por me dëme të mëdha

Rusia po arrin tani “sukses taktik” në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, por ai ka një “kosto të konsiderueshme burimesh”. Këtë e bëri me dije Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në përditësimin e saj të fundit të inteligjencës, raporton BBC. Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 3 June 2022 … Continued

Stoltenberg i NATO-s pas takimit me Biden: Perëndimi duhet të përgatitet për një rrugë të gjatë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se vendet perëndimore duhet të “përgatiten për një rrugë të gjatë”. Këto komente i bëri duke folur me gazetarët pas takimit me Presidentin e ShBA-së, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë të enjten, raporton BBC. Stoltenberg tha se NATO duhet të vazhdojë të mbështesë Ukrainën në atë … Continued

Ngjarjet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

• Presidenti i Ukrainës Zelensky ka thënë se 20% e territorit të vendit të tij tani është e pushtuar nga Rusia.• Ushtria ruse po përpiqet të thyejë mbrojtjen e mbetur të Ukrainës në qytetin lindor të Severodonetsk, ku 80% e qytetit tashmë ka rënë në duart e trupave ruse.• Vendet prodhuese të naftës kanë rënë … Continued