Fëmijët ukrainas me kancer mbërrijnë në Spanjë për trajtim

Njëzet e pesë fëmijë ukrainas me kancer, të cilët ikën nga lufta në vendin e tyre, fluturuan të premten me një avion të forcave ajrore spanjolle nga Polonia në Madrid, ku do të marrin trajtim, tha Ministria e Mbrojtjes e Spanjës.    Fëmijët, të shoqëruar nga anëtarët e familjes, u dërguan menjëherë në spitalet e Madridit … Continued

Burri ukrainas lë djalin një muajsh dhe niset për luftë: Do të luftoj deri në fund

Alex Dayrabekov, babai i një foshnje një muajsh, ka rrëfyer për CNN se si është të jetosh në një zonë lufte. Dayrabekov tha se ka kaluar një situatë të rëndë emocionale që kur Rusia pushtoi pak më shumë se dy javë më parë. “Miliona ukrainas janë në të njëjtën situatë si unë. Dhe ne ndajmë … Continued

Bashkimi Evropian prezanton pakon e katërt të sanksioneve ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian (BE) do të pezullojë trajtimin e privilegjuar tregtar dhe ekonomik të Moskës, do të frenojë përdorimin e saj të kriptovalutave dhe do të ndalojë eksportin e mallrave luksoze evropiane në Rusi dhe importin e produkteve të hekurit dhe çelikut nga ky vend, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Masat e … Continued

Bjellorusia mund t’i bashkohet pushtimit rus shumë shpejt, thotë Ukraina

Një gjeneral i tretë rus është vrarë nga forcat ukrainase, thonë zyrtarët perëndimorë

Zyrtarët perëndimorë thonë se një gjeneral i tretë rus është vrarë nga forcat ukrainase Ai u identifikua si gjeneralmajor Andriy Kolesnikov, raporton CNN. Sipas faqes së internetit të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, Kolesnikov ishte komandant i Qarkut Ushtarak Lindor. Një zyrtar i mbrojtjes perëndimore tha se vetëm tre oficerë të shtabit të përgjithshëm rus u vranë … Continued

ShBA vazhdon me sanksione ndaj Rusisë, ndalon importin e këtyre mallrave

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar për sanksionet e të mëtejshme ndaj Rusisë për ta ndëshkuar atë për pushtimin e saj në Ukrainë. Ai sapo ka njoftuar ndalimin e importeve të alkoolit rus, ushqimeve të detit dhe diamanteve, lëvizje të cilat synojnë të ushtrojnë presion mbi ekonominë e Moskës duke synuar disa nga eksportet e … Continued

Konflikti Rusi-Ukrainë: A është interneti në prag të ndarjes?

A duhet të shkëputet Rusia nga interneti? Qeveria Ukrainase vazhdimisht ka kërkuar nga kompanitë e teknologjisë që të mos ofrojnë shërbimet e tyre në Rusi dhe lista e atyre bizneseve të teknologjisë që refuzojnë të bëjnë bizneset apo shesin produkte në Rusi po rritet dita ditës. Sot liderët Ukrainas të dhënë shumë pas teknologjisë po … Continued

Ambasada ruse në Kroaci: Droni i rrëzuar në Zagreb është prodhuar në Ukrainë

Një shpërthim i madh raportohet të ketë ndodhur në Zagreb të Kroacisë rreth orës 23:00. Policia e Kroacisë ka konfirmuar se ka rënë një luftarake dhe janë gjetur dy parashuta, kjo pasi është dëgjuar një shpërthim dhe është hapur një krater. Ambasada ruse në Kroaci ka thënë se ky dron nuk i përket Rusis qysh … Continued

Zelensky: “Ne jemi gati të flasim me presidentin Putin sa herë që ai të jetë gati”

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky është i gatshëm të bisedojë drejtpërdrejt me presidentin rus Vladimir Putin – por “nuk do të bëjë asnjë kompromis me pozicionin rus gjatë këtyre negociatave”, tha zëvendësi i tij për CNN. Megjithëse bisedimet midis ministrave të jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë, të mbajtura të enjten në qytetin turk të Antalias, nuk … Continued

Borrell: BE synon të dyfishojë mbështetjen për ushtrinë e Ukrainës në mbi 1 miliard dollarë

Shefi i politikës së jashtme, Josep Borrell tha se udhëheqësit e Bashkimit Evropian do të votojnë të premten për dyfishimin e mbështetjes financiare të bllokut për Forcat e Armatosura të Ukrainës. Nëse miratohet nga udhëheqësit, kjo do të sjellë mbështetjen financiare të bllokut për ushtrinë ukrainase në mbi 1 miliard dollarë, shkruan CNN. “Të gjithë … Continued