Rama: Nëse policët nuk lirohen, kjo do jetë java e rikthimit të akullit me Serbinë  

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka paralajmëruar “ngrirje” të marrëdhënieve me Serbinë në rast se policët e marrë peng në Veri të Kosovës nuk lirohen. Nëse Serbia nuk liron tre policët e Kosovës që mbahen në paraburgim, Rama paralajmëroi sot ftohjen e marrëdhënieve me Serbinë. “Sa më shumë mbahen në Serbi këta tre burra që … Continued

Një muaj paraburgim për Spasiqin, akuzohet për sulm ndaj gazetarëve

Gjykata Themelore në Mitrovicë, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë, duke ia caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh, të dyshuarit Dalibor Spasiq, i cili dyshohet për sulm ndaj gazetarëve. Lajmin e ka konfirmuar për “Betimi për Drejtësi“, gjykatësi i procedurës paraprake, Xhemajl Jusufi. Pas pak pritet të fillojë seanca paraprake ndaj të dyshuarit … Continued

Kurti e shpërfillë kërkesën e BE-së, kryetarët veriorë s’punojnë në lokacione tjera

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, po vazhdon ta shpërfillë kërkesën e shefit të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, që kryetari i Mitrovicës së Veriut dhe ai i Leposaviqit të punojnë në lokacione tjera dhe jo në objektet komunale, ku janë duke punuar aktualisht. Përveç kësaj, në zyrën e Hetemit, të premten shkoi … Continued

Haradinaj: Kurti po e humb mbështetjen e aleatëve

Zyrtari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, tha se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama “duhet përgëzuar për qëndrimin dinjitoz”, pasi ai i kërkoi Serbisë që t’i lirojë këtë javë tre policët e Kosovës. Haradinaj tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti “po rrëshqet në humbjen e kontrollit aq sa kishte në veri” si … Continued

Krasniqi-Kurtit: Lëri inatet personale, bashkëpuno me aleatët për rikthimin e policëve

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka kërkuar nga kryeministri Albin Kurti, të tejkalojë inatet e tij “personale” dhe të bashkëpunojë me ndërkombëtarët për lirimin e policëve të kidnapuar nga forcat serbe. Krasniqi, ka kërkuar nga Qeveria, të luajë rol “shumë më aktiv” dhe “të përgjegjshëm” për rikthimin e tyre në Kosovë. “Sot … Continued

Stoltenberg bën thirrje për uljen e tensioneve mes Kosovës dhe Serbi

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka bërë thirrje për shtensionimin e situatës mes Kosovës dhe Serbisë. Kjo thirrje vjen në mes të rritjes së tensioneve mes dy shteteve pas arrestimit nga forcat serbe të tre policëve të Kosovës javën e kaluar. Tensionet në veriun e Kosovës, të banuar me shumicë serbe, kanë nisur … Continued

BE pret që Kurti dhe Vuçiq të shkojnë në Bruksel pa kushte

Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të pranojnë ftesën për pjesëmarrje në takimin e krizës në Bruksel, duke mos vendosur asnjë kusht. Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, ka ftuar Kurtin dhe Vuçiqin për një takim … Continued

Rama-Kurtit:  Dil nga guaca e vetizolimit, mos e humb veriun

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se sa më gjatë të mbahen policët e kidnapuar të Kosovës në Serbi, aq më pak do jetë e mundur që marrëdhëniet “tona bilaterale të mos bëjnë shumë hapa mbrapa”. Tutje, Rama shtoi se kjo do jetë java e rikthimit të akullit mes dy vendeve nëse ata nuk lirohen. … Continued

Kurti për vizitën në Bruksel: Do të vendos pasi ta mësoj gjendjen e policëve të kidnapuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se në bisedime në Bruksel do të shkojë kur ta marrë vesh gjendjen e tre policëve të Kosovës, të cilët u kidnapuan nga forcat serbe. Kurti sqaroi se do të presë vizitën e shefit të Zyrës Ndërlidhëse të Kosovës në Beograd, Jetish Jashari, në burgun e Kralevës aty ku … Continued

Manastiri i Deçanit: Dhuna në veri kërcënon stabilitetin e sigurinë

Manastiri i Deçanit: Apel urgjent për paqe dhe vetëpërmbajtje në Kosovë Manastiri i Deçanit, ka apeluar për paqe në veri të vendit, duke thënë se që nga konflikti i armatosur i vitit 1999, tensionet atje nuk kanë qenë asnjëherë më të ashpra. Përmes një komunikate, Manastiri shpreh keqardhje për të gjithë ata që kanë pësuar … Continued