Lajmi i fundit, shpërthim me shok-bombë në Veri

Gjatë mbrëmjes të së hënës, një shpërthim është dëgjuar prapa Shkollës së Mjekësisë në Mitrovicë të Veriut. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Mitrovicës, Veton Elshani, ka bërë të ditur për media se një shok-bombë ka shpërthyer në rrugë. “Nuk ka të lënduar e as dëme materiale”, ka thënë ai. Këto zhvillime pasojnë … Continued

Stano: Trupat e ndërkombëtarëve, gazetarët dhe të tjerët u sulmuan në Veri

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka komentuar kritikat e presidentit serb Aleksandar Vuçiq mbi misionin e BE-së për sundim të ligjit në Kosovës, EULEX. Stano ka thënë se i kundërshton fuqishëm këto akuza të presidentit serb, i cili ka thënë se pjesëtarët e EULEX-it janë “gënjeshtarë që kryejnë monitorim të rrejshëm” të kufirit me … Continued

Kusari-Lila i reagon Ramës: Në kohë vere akulli mund të shkrihet

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Mimoza Kusari-Lila i ka propozuar kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, që ta mbyllë “Ballkanin e Hapur”, pas tensioneve në rritje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Reagimi i Kusari-Lilës vjen pas një qëndrimi të sotshëm të Ramës, i cili ka paralajmëruar Serbinë për ngrirje raportesh nëse nuk liron tre … Continued

MPJ jep informacion për qytetarët që kalojnë nëpër Serbi drejt Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka kërkuar nga qytetarët e Kosovës që të bëjnë kujdes për ata që janë duke udhëtar drejt Kosovës nëpër territorin e Serbisë, pasi që në pikat kufitare Jarinjë dhe Merdare është bllokuar qarkullimi për shkak të bllokadës nga serbët. MPJ sqaron aktualisht nuk është i mundur qarkullimi me … Continued

Shefi i KFOR-it u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulen e të bisedojnë

Shefi i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, Gjenerali Angelo Michele Ristuccia, u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të bisedojnë për t’i ulur tensionet. Shefi i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, Gjenerali Angelo Michele Ristuccia, u ka bërë thirrje Prishtinës dhe Beogradit që të heqin dorë nga “retorika e kotë” dhe të … Continued

Tensionet në Veri, serbët bllokojnë hyrjen e kamionëve nga Kosova

Disa qytetarë serbë kanë bllokuar hyrjen e kamionëve nga Kosova që kalojnë nga pika e Jarinjës. Mediat kosovare shkruajnë se pasditen e sotme, rreth orës 19:00, disa drejtues serbë të kamionëve, në shenjë pakënaqësie ndaj zhvillimeve të fundit, kanë bllokuar rrugën magjistrale në pjesën e Serbisë (pas pikës kufitare në Jarinjë), ku nuk po i … Continued

Kryetari i Leposaviqit emëron 4 drejtorë të rinj

Kryetari i Komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka kohë që nuk ka dalë nga zyra e tij. Por, pavarësisht kësaj ai ka vazhduar me kompletimin e kabinetit të tij. Hetemi ka emëruar katër drejtorë të drejtorive komunale. Ndërkohë, kabinetet e tyre gati i kanë kompletuar edhe kryetari i Zvecanit, Ilir Peci dhe ai i Zubin … Continued

Hoxhaj takohet me delegacionin e Austrisë, temë diskutimi tensionet në Veri

Nënkryetari i Kuvendit Kosovës, Enver Hoxhaj, priti në takim delegacionin nga Parlamenti i Austrisë, i cili po qëndron në vizitë në Republikën e Kosovës në kuadër të Grupit të Miqësisë Austri Kosovë. “Delegacioni nga Parlamenti i Austrisë ishte në përbërje prej znj. Carmen Jeitler – Cincelli – kryetare e Grupit të Miqësisë, z. Andreas Minnich, … Continued

Kurti: Jashari nesër do t’i vizitojë policët e burgosur në Serbi

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, gjatë vizitës në Podujevë ka folur edhe për tre policët e kidnapuar nga forcat serbe ditë më parë në kufi më Serbinë. Ai ka thënë se nesër, tre policët kosovarë do të vizitohen nga Jetish Jashari, që është shef i zyrës ndërlidhëse të Republikës së Kosovës në Beograd. “Tre policët … Continued

Rrëfimet rrëqethëse të gazetarëve të sulmuar në Veri

Teksa vraponte nëpër rrugët e Leposaviqit – e rrezikuar nga gurët, shok-bombat dhe shtyrjet fizike nga disa persona të grumbulluar për protestat në veri të Kosovës – gazetarja Venera Xhoxhaj e kishte të vështirë të mendonte qartazi. E premtja e 16 qershorit kishte nisur çuditshëm për të. Që në mëngjes, Xhoxhaj dhe pjesëtarët e tjerë … Continued