Kurti fton deputetët e Austrisë t’i dënojnë veprimet e Serbisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pritur delegacionin shumëpartiak të deputetëve të Parlamentit të Austrisë, anëtarë të Grupit Parlamentar të Miqësisë me Kosovën, të shoqëruar nga ambasadori i Austrisë në Kosovë, Christoph Ëeidinger. Në takim, ishte gjithashtu edhe nënkryetarja e Grupit Parlamentar të Miqësisë me Austrinë në Kuvendin e Kosovës, deputetja Tinka Kurti. … Continued

NATO: Kosova s’mund ta dërgojë FSK-në në Veri

NATO ia ka rikujtuar Kosovës marrëveshjen për të mos e çuar ushtrinë në veri të vendit, pa ia miratuar këtë komandanti i KFOR-it. Blloku perëndimor ushtarak, përmes zëdhënëses Oana Lungescu deklaroi se “NATO i merr shumë seriozisht ngjarjet në veri të Kosovës” dhe se po merren “të gjitha masat e nevojshme për të siguruar një … Continued

Kurti: Po bëjmë gjithçka që policët të lirohen

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, tha se po bëjnë gjithçka që policët patrollues kufitarë të Kosovës të lirohen sa më shpejt nga Serbia. Shefi i Qeverisë së Kosovës iu bëri thirrje sërish ndërkombëtarëve që “ta dënojnë agresionin e Serbisë më 14 qershor”. “Jemi duke bërë gjithçka që ata të lirohen sa më shpejt, të pacenuar, … Continued

Vuçiq nuk do të marrë pjesë në takimin me Kurtin të thirrur nga Brukseli

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha më 18 qershor se nuk do të marrë pjesë në takimin me kryeministri e Kosovës, Albin Kurti, që është thirrur nga Brukseli. “Unë e konsideroj të pakuptimtë të flas me një person që nuk është i gatshëm të flasë”, tha Vuçiq për gazetarët në Beograd. Vuçiq saktësoi se do … Continued

Osmani diskuton me homologun gjerman për zhvillimet e fundit në Kosovë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, aktualisht është duke qëndruar në një vizitë zyrtare në Berlin. Ajo tha se në kuadër të margjinave të “SOWG Berlin, 2023”, ka takuar edhe presidentin e Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier. Me homologun e saj, Osmani tha se pati rastin që të diskutojë për zhvillimet e fundit në Kosovë. “Në frymën e … Continued

NATO: Po ndërmarrim të gjitha hapat për të ofruar mjedis të sigurt në Veri

NATO tha se po ndërmerr të gjitha hapat për të ofruar mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes në veri të Kosovës. Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu, shtoi se misioni i aleancës ushtarake perëndimore në Kosovë, KFOR, merr “shumë seriozisht” ngjarjet në veri të Kosovës. “Zbatimi i mandatit të tij nga KFOR është i palëkundur, … Continued

Rishfaqen tensionet e vjetra në kufirin Kosovë-Serbi

Përleshjet e dhunshme midis nacionalistëve serbë dhe paqeruajtësve të udhëhequr nga NATO në Veri të Kosovës janë kulmi i fundit i tensioneve midis serbëve etnikë dhe shqiptarëve, të cilët përbëjnë shumicën e popullsisë. Makina të djegura, gaz lotsjellës dhe bomba shokuese ngjallën imazhe të masakrës së viteve 1990 muajin e kaluar, kur vendasit në qytetin … Continued

Blic: Serbët në Kosovë do të fillojnë përgatitjen e Asociacionit

“Serbët në Kosovë së shpejti do të mblidhen dhe do të fillojnë formimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë serbe”, kështu shkruan mediumi serb “Blic”. Ky medium duke iu referuar disa burimeve jozyrtare ka bërë të ditur se serbët do të mbajnë një Kuvend në të cilin do të shpallin Asociacionin. “Plani është që së … Continued

Deputeti i Bundestagut kritikon Vuçiqin

Deputeti gjerman, Andreas Schwarz, ka kërkuar nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, lirimin e menjëhershëm të tre policëve kosovarë të rrëmbyer më 14 qershor. Përmes një reagimi në Twitter të shtunën, Schwarz ka thënë se në këtë mënyrë situata në veri të vendit të cilën e ka quajtur shqetësuese, mund të përshkallëzohet. “Situata e sigurisë … Continued

DASH-i kërkon lirimin e menjëhershëm të tre policëve të Kosovës që po mbahen në Serbi

Departamenti amerikan i Shtetit, i bëri thirrje të shtunën presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe qeverisë së tij që “që menjëherë dhe pa kushte të lirojnë tre policët e Kosovës të arrestuar më 14 qershor”. Në një deklaratë për Zërin e Amerikës, DASH-i tha se “arrestimi dhe ndalimi i tyre me akuza të rreme, ka … Continued