Kryeministri sllovak: Nëse Rusia mposht Ukrainën, Sllovakia është e radhës

Kryeministri sllovak, Eduard Heger, lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër për të ardhmen e vendit të tij nëse Rusia mund Ukrainën. Heger vazhdoi të kritikonte anëtarët e Bashkimit Evropian se mbështeten shumë në energjinë ruse. Ai u bëri thirrje udhëheqësve që të “ndalojnë kompromentimin” e parimeve të tyre kur kanë të bëjnë me Rusinë, shkruan CNN. … Continued

Sulmet me raketa ruse në rajonet Zaporizhzhia dhe Dnipropetrovsk të Ukrainës

Zyrtarët ukrainas raportuan sulmet me raketa ruse në rajonin qendror lindor të Dnipropetrovsk dhe rajonin juglindor të Zaporizhzhia të mërkurën. Sulmi sipas zyrtarëve shkaktoi dëme të mëdha në qytetin e Zaporizhzhia, shkruan CNN. Ushtria ruse lëshoi ​​katër raketa, një raketë u rrëzua nga mbrojtja ajrore e qytetit, shtoi ai. Në një përditësim, këshilli shtoi se të … Continued

Boksieri ukrainas – Oleg Prudky vdes në luftë

Dy herë kampioni i boksit ukrainas (gjysmëprofesionist) Oleg Prudky ka vdekur tragjikisht duke mbrojtur vendin e tij ndërsa luftonte kundër Rusisë në vijën e pare, njofton Daily Mail. 30 vjeçari – ishte në mesin e një sërë boksierësh që rrokën armët pas vendimit të Vladimir  Putin për të pushtuar vendin – punonte përkrah autoriteteve në rajonin e Cherkasy … Continued

Shefi ushtarak rajonal: Forcat ukrainase janë tërhequr nga qyteti i kontestuar i Svitlodarsk

Forcat ruse kanë marrë qytetin e kontestuar të Svitlodarsk në rajonin lindor të Donbasit dhe forcat ukrainase janë tërhequr, sipas Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës ushtarake rajonale të Donetskut, shkruan CNN. “Rreth 10,000 civilë mbeten në Svitlodarsk të pushtuar,” tha Kyrylenko të martën. “Jo më shumë se 30% e popullsisë u largua nga qyteti. Sot, më 24 … Continued

Ukraina: Numri i të vdekurve në Mariupol është 22 mijë

Numri i të vdekurve në Ukrainë vazhdon të rritet. Këshilltar i kryetarit të qytetit Mariupol, Petro Andriushchenko – i cili ka ikur në territorin e kontrolluar nga ukrainas – tha se zyrtarët e bashkisë së Mariupol besojnë se të paktën 22,000 banorë të qytetit u vranë gjatë tre muajve të luftës, shkruan CNN. “Mariupol është … Continued