Ministri polak: Rusia do të mbetet një kërcënim për Evropën edhe pas armëpushimit në Ukrainë

Rusia do të mbetet një kërcënim për paqen në Evropë edhe pas një armëpushimi në Ukrainë. Kështu tha të martën ministri i Jashtëm polak Zbigniew Rau, shkruan CNN. “Që Rusia të ndryshojë menjëherë pasi është rënë dakord për një armëpushim është një ëndërr. Do të mbetet një rrezik për paqen në Evropë”, tha Rau gjatë një … Continued

Kolumbia do të trajnojë ushtarët ukrainas në operacionet e çminimit

Forcat e armatosura kolumbiane po dërgojnë një ekip në Ukrainë për të trajnuar ushtrinë e saj për operacionet e heqjes së minave tokësore, tha Ministria e Mbrojtjes e Kolumbisë në një deklaratë të hënën, shkruan CNN. Sipas deklaratës, 11 inxhinierët ushtarakë do të vendosen në një vend fqinj të NATO-s pa emër, ku do të kryhet … Continued

Metroja në Kharkiv rinis punën pas muajsh shërbimi si strehë për civilët

Kharkiv është më pranë normalitetit. Ihor Terekhov, kryebashkiaku i qytetit verilindor të Ukrainës, Kharkiv, tha se sistemi i metrosë së qytetit do të rifillojë funksionimin të martën, pas muajsh shërbimi si një strehë për qytetarët që kërkojnë t’i shpëtojnë bombardimeve ruse. “Nesër, më 24 maj, do të hapim metronë”, kishte thënë Terekhov në një fjalim … Continued

Ngjarjet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

Ministri i Ekonomisë i Gjermanisë thotë se BE-ja është afër një marrëveshjeje për të ndaluar importet e naftës ruse – dhe ai foli gjithashtu për mundësinë e kufizimit të çmimeve globale të naftës për të tkurrur të ardhurat e Rusisë Kjo deklaratë erdhi disa orë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në Forumin Ekonomik Botëror … Continued