Kryebashkiaku i Kharkiv: Mijëra ndërtesa janë dëmtuar në qytet

Gati 170 shkolla dhe kopshte, si dhe 30 për qind e ndërtesave të larta në Kharkiv, janë shkatërruar, tha të shtunën kryebashkiaku i qytetit. Ihor Terekhov shkroi në një postim në Telegram se disa pika të infrastrukturës, duke përfshirë spitalet, nënstacionet, transportin dhe rrugët ishin ndër ndërtesat e tjera të shkatërruara. “Ne kemi tetë mijë … Continued

Kryeministri i Portugalisë viziton Kievin

Kryeministri i Portugalisë Antonio Costa vizitoi Kievin të shtunën, duke bërë një paraqitje të përbashkët me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, njoftoi zyra e presidentit. Costa është i fundit në një varg liderësh dhe zyrtarësh perëndimorë që viziton Kievin që kur forcat ukrainase e shtynë ushtrinë ruse nga periferia e qytetit. Zelensky tha se shpresonte që … Continued

Rusia shpall ndalimin e udhëtimit për 963 amerikanë, përfshirë Biden dhe Blinken

Rusia tha të shtunën se po ndalonte hyrjen për 963 amerikanë, përfshirë presidentin amerikan Joe Biden, sekretarin e shtetit Antony Blinken dhe shefin e CIA-s, William Burns raporton Reuters. Ndalimet e udhëtimit kanë vetëm ndikim simbolik, por janë pjesë e një spiraleje të vazhdueshme rënëse në marrëdhëniet e Rusisë me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët … Continued

Amerika dhuroi 40 miliardë dollarë për Ukrainën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka nënshkruar një projekt-ligj që konfirmon 40 miliardë dollarë ndihmë të re për përpjekjet e luftës të Ukrainës. Një gjë të tillë e ka konfirmuar Shtëpia e Bardhë, shkruan BBC. Paratë përfaqësojnë paketën më të madhe të ndihmës amerikane që kur Rusia nisi pushtimin e saj … Continued

Rusia pretendon se ka shkatërruar një dërgesë të armëve nga perëndimore

Rusia thotë se ka shkatërruar një ngarkesë të madhe armësh të dërguara nga vendet perëndimore për të ndihmuar Ukrainën. Dërgesa u hodh në erë pranë një stacioni hekurudhor në rajonin verior Zhytomyr, në perëndim të Kievit, duke përdorur raketa të lëshuara nga deti, citohet të ketë thënë ministria ruse e mbrojtjes nga agjencia e lajmeve … Continued

Rusia merr kontrollin e plotë të Mariupolit

Rusia ka shpallur fitoren në betejën e saj disamujore për të pushtuar qytetin port ukrainas të Mariupolit. Luftëtarët e fundit që mbronin fabrikën e çelikut të qytetit Azovstal tani janë dorëzuar, thanë zyrtarët e Moskës, shkruan BBC. Për muaj të tërë, trupat ishin strehuar në kompleksin e madh, duke penguar Rusinë të vendoste kontrollin e … Continued

Rusia merr kontrollin e plotë të Mariupolit

Rusia ka shpallur fitoren në betejën e saj disamujore për të pushtuar qytetin port ukrainas të Mariupolit. Luftëtarët e fundit që mbronin fabrikën e çelikut të qytetit Azovstal tani janë dorëzuar, thanë zyrtarët e Moskës, shkruan BBC. Për muaj të tërë, trupat ishin strehuar në kompleksin e madh, duke penguar Rusinë të vendoste kontrollin e … Continued