Ushtria e Ukrainës lëshon kartat e “kriminelëve të luftës”

Shërbimi ukrainas i BBC -së po raporton se ushtria ukrainase ka lëshuar dy kuverta me letra që përshkruajnë rusët që ata dyshojnë për krime lufte. Ideja përsërit grupin e 55 letrave të lojës që ushtria amerikane prodhoi në pushtimin e Irakut në 2003, duke përshkruar ata që tha se ishin anëtarët më të kërkuar të qeverisë së Sadam Huseinit. … Continued

Luftëtari ukrainas përshkruan kushtet mizore për të plagosurit në Azovstal

Një nga luftëtarët ukrainas ende të bllokuar në uzinën Azovstal në Mariupol ka përshkruar kushtet mizore për të plagosurit atje. Duke folur në televizionin ukrainas nga brenda uzinës, luftëtari i paidentifikuar tha se kishte rreth 600 të plagosur ende brenda kompleksit të gjerë. “Kushtet janë thjesht të tmerrshme. Sot isha në spital. Kjo është një … Continued

Rusia ka ndërprerë furnizimin me energji elektrike në Finlandë

Rusia ka pezulluar eksportet e energjisë në Finlandë, konfirmoi operatori finlandez Fingrid për CNN të shtunën. Zëvendës presidentja e lartë e Fingrid për Operacionet e Sistemit Energjetik, Reima Päivinen, tha se furnizimi u ndërpre në mënyrë efektive në orën 12:00 të shtunën. Ai shtoi se pezullimi nuk pati ndonjë ndikim në treg dhe se Finlanda … Continued

Ukraina: Rusia tërhiqet nga Kharkiv

Sipas pretendimeve të Ukrainës Rusia ka filluar tërheqjen nga Kharkiv. Sipas raportimeve të fundit një zëdhënës të Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës i cituar nga AFP ka thënë se në rajon, “përpjekjet kryesore të armikut janë të përqendruara në sigurimin e tërheqjes së njësive të tij nga qyteti i Kharkiv”, shkruan BBC. Ndërkohë, gazetarët e … Continued

Takimi i NATO-s me Suedinë dhe Finlandën zhvillohet të shtunën

Suedia dhe Finlanda do të marrin pjesë në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të NATO-s në Berlin të shtunën. Pavarësisht se nuk janë anëtarë të aleancës ushtarake perëndimore, të dy vendet pritet të aplikojnë për anëtarësim në përgjigje të pushtimit të Ukrainës dhe kështu janë ftuar të marrin pjesë në takim, shkruan CNN. … Continued