Ukraina: Rusia tërhiqet nga Kharkiv

Sipas pretendimeve të Ukrainës Rusia ka filluar tërheqjen nga Kharkiv.

Sipas raportimeve të fundit një zëdhënës të Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës i cituar nga AFP ka thënë se në rajon, “përpjekjet kryesore të armikut janë të përqendruara në sigurimin e tërheqjes së njësive të tij nga qyteti i Kharkiv”, shkruan BBC.

Ndërkohë, gazetarët e Reuters thonë se qyteti verilindor ka qenë i qetë për rreth dy javë.

Moska ende raportohet se po bombardon zonat e afërta, megjithatë – duke përfshirë Dergachi, rreth 10 km në veri të Kharkiv – dhe vonë të premten, raportet në mediat ruse thanë se forcat ruse kishin goditur një depo armësh në rajon.

Kapja e Kharkiv ishte një objektiv kryesor rus dhe qyteti u granatua rëndë gjatë pushtimit, duke çuar në vdekjen e qindra civilëve. Në fjalimin e tij të fundit me video, Presidenti Volodymyr Zelensky tha se forcat e Ukrainës po bëjnë gjithçka që është e mundur për të çliruar vendin./Shqip.com