Rusia ka ndërprerë furnizimin me energji elektrike në Finlandë

Rusia ka pezulluar eksportet e energjisë në Finlandë, konfirmoi operatori finlandez Fingrid për CNN të shtunën.

Zëvendës presidentja e lartë e Fingrid për Operacionet e Sistemit Energjetik, Reima Päivinen, tha se furnizimi u ndërpre në mënyrë efektive në orën 12:00 të shtunën.

Ai shtoi se pezullimi nuk pati ndonjë ndikim në treg dhe se Finlanda “mund ta përballojë” shkurtimin, pasi energjia elektrike ruse përbën një pjesë të vogël të konsumit total të vendit.

“Ne po shkojmë gjithashtu në verë dhe do të nevojitet më pak energji elektrike,” tha Päivinien, duke shtuar se ai ishte “i bindur se nuk do të ketë ndonjë problem të madh” dimrin e ardhshëm.

Të premten, Fingrid tha se Rusia po pezullonte eksportet e energjisë për shkak të problemeve në marrjen e pagesave.

Qeveria finlandeze po planifikon të nxjerrë një letër të dytë të bardhë të dielën  duke propozuar që vendi të bashkohet me NATO-n , u tha gazetarëve të enjten Ministri i Jashtëm i Finlandës Pekka Haavisto.

Propozimi më pas do të hidhet në një votim parlamentar me një seancë plenare të planifikuar për të hënën në mëngjes.

Ministria e jashtme e Rusisë tha se pranimi i mundshëm i Finlandës në NATO shënoi një “ndryshim rrënjësor në politikën e jashtme të vendit” dhe  paralajmëroi për kundërmasa hakmarrëse./Shqip.com