Vdes presidenti i parë i Ukrainës

Presidenti i parë i shtetit modern të Ukrainës, Leonid Kravchuk, ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare, sipas kryetarit të bashkisë së Kievit, Vitaly Klitschko. Në kanalin e tij Telegram, Klitschko tha se Kravchuk ishte një njeri që mishëronte “talent, karakter të fortë dhe njohuri”. Kravchuk, i cili ishte më parë kryetar i Rada – ose … Continued

Rusia vazhdon përpjekjet për të kapur Azovstalin – ushtarët ukrainas

Siç kemi raportuar, fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol është sërish nën zjarr të fortë pas evakuimeve të civilëve javën e kaluar. Luftëtarët nga batalioni Azov mbeten të bllokuar brenda ndërsa vazhdojnë të mbrojnë kontrollin e fundit ushtarak të qytetit të shkatërruar, raporton BBC. Detashmenti Mariupol i batalionit tha në rrjetin social “Telegram” se më shumë … Continued

Forcat ruse përforcohen përgjatë kufirit pranë Kharkiv

Ushtria ruse po përforcon forcat e saj përgjatë kufirit verior. Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, shtrihet rreth 24 milje (39 kilometra) nga kufiri me rajonin rus të Belgorodit. “Armiku ruan forca dhe mjete të caktuara të mbrojtjes ajrore në rajonin e Belgorodit, në Rusi, në gjendje gatishmërie të plotë,” tha Shtabi … Continued

Ekonomia e Ukrainës humbet 170 milionë dollarë në ditë

Ukraina po humbet 170 milionë dollarë çdo ditë që po shkëputet nga deti. Kryeministri i vendit Denys Shmyhal tha se kapaciteti kombëtar i eksportit në Ukrainë ishte më shumë se i përgjysmuar. “Nëntëdhjetë milionë tonë prodhime bujqësore, të cilat Ukraina planifikoi të eksportonte në vendet e Azisë, Afrikës dhe Evropës, janë bllokuar”, tha Shmyhal. Ndërkaq, … Continued