BE do të ndalojë naftën ruse – por ska konsensus për gazin

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen sapo ka paraqitur detajet e një pakete tjetër sanksionesh kundër Rusisë që do të bien dakord nga vendet e BE-së në ditët në vijim. Von der Leyen tha se blloku po i jepte fund varësisë së tij nga nafta ruse – me blerjet e ndaluara deri në … Continued

Australia vendos më shumë sanksione ndaj zyrtarëve rusë 

Australia vendosi sanksione të mëtejshme dhe ndalime udhëtimi kundër anëtarëve të parlamentit rus dhe separatistëve ukrainas të mërkurën. Listimet e reja do të synojnë 110 individë, duke përfshirë 34 “anëtarë të lartë të lëvizjeve të udhëhequra nga Rusia” në Donetsk dhe Luhansk. “Këta individë kanë shkelur sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës përmes pohimit të … Continued

Ukrainasit godasin me dron ushtarak pozicionet ruse në ishullin e gjarpërinjve

Forcat e Armatosura të Ukrainës thonë se kanë goditur të paktën dy pozicione ushtarake ruse në ishullin e gjarpërinjve të pushtuar nga Rusia, me sa duket duke përdorur një UAV Bayraktar, një dron ushtarak. Është e paqartë se në cilën datë janë kryer sulmet ushtarake ukrainase, por video është postuar nga Komanda e Operacionit Jugor … Continued