Gjermania ndryshon politikën pasi dërgon tanke kundërajrore në Ukrainë

Ministrat e mbrojtjes nga vendet e NATO-s dhe të Bashkimit Evropian janë takuar sot në bazën ajrore të Shteteve të Bashkuara në Ramstein, Gjermania jugperëndimore, për të diskutuar ofrimin e më shumë mbështetjes për Ukrainën. Një ndryshim i madh politikash u njoftua nga qeveria gjermane, e cila ka autorizuar furnizimin me rreth 50 tanke kundërajrore … Continued

Mbretëria e Bashkuar: Qyteti i Kreminës ka rënë

Qyteti i Kreminës në Luhansk thuhet se ka rënë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në përditësimin e tyre. Raportet e mëparshme kishin sugjeruar tashmë se forcat ruse kishin kontrollin e Kreminës, një qytet me rreth 18 mijë banorë, raporton “BBC“. Ministria e Mbrojtjes shtoi se “luftime të rënda u raportuan në jug … Continued

Ngjarjet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov thotë se dërgesat perëndimore të armëve në Ukrainë do të thotë se NATO është “në thelb e angazhuar në luftë me Rusinë” dhe se ekziston rrezik “i konsiderueshëm” që konflikti të bëhet bërthamor. Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba përgjigjet se Lavrov thjesht po përpiqet të “trembë botën që … Continued