Rrugëtimi i vështirë drejtë Pavarësisë

“Kosova Republikë”, për herë të parë u dëgjua në protestat e marsit të vitit 1981, ku mijëra studentë mbushën rrugët e Prishtinës. Këtu filloi për të mos u harruar kurrë, transformimi politik i Kosovës, që kulmon me shpalljen e pavarësisë, më 17 shkurt të vitit 2008. Rrugëtimi deri në këtë ditë, u përcoll me shumë … Continued

Presidenti Steinmeier: Gjermania mbetet partnere e besueshme

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pranuar letër urimi për 15-vjetorin e pavarësisë së Kosovës nga presidenti i Republikës Federale të Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier. Në letrën e tij, presidenti Stenimeier ka përmendur angazhimin e Kosovës për vlera evropiane dhe në këtë kontekst ka vlerësuar partneritetin në raport me luftën e paprovokuar të Rusisë … Continued

Macron uron Pavarësinë: Franca e mbështet Kosovën në sundimin e ligjit

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron në vigjilje të 15-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, ka dërguar letër urimi për presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani. Në letrën e dërguar, ai e ka përmendur edhe solidaritetin e Kosovës në luftën që po zhvillohet në Ukrainë. “Situata e re gjeopolitike e krijuar nga lufta e agresionit rus … Continued

Presidentja e Kosovës pranon letër urimi nga Presidenti i ShBA-ve

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka uruar Presidenten Osmani me rastin e 17 shkurtit, ditës të pavarësisë së Republikës së Kosovës. Në këtë letër, ai potencon se Shtetet e Bashkuara mbesin partner i palëkundur i Kosovës. Presidenti Biden duartroket punën dhe përkushtimin e Kosovës për forcimin e demokracisë dhe në luftën … Continued