Prokuroria e fton edhe Hajdar Beqën për intervistim

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hajdar Beqa, ka bërë të ditur se është ftuar nga Prokuroria për intervistim. Ftesën e intervistimit ai e konfirmoi në “Debat Plus” të RTV Dukagjinit, teksa shtoi se është i gatshëm të shkojë të deklarohet në Prokurori. “Jam i gatshëm të shkoj qysh nesër, nëse kanë kohë ata, … Continued

Kadrijaj: Kjo qeveri nuk mundet me mbijetua pa dhunë

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Time Kadrijaj, ka folur për përleshjet e sotme mes disa deputetëve e ministrave në Kuvendin e Kosovës. Kadrijaj u shpreh se qeveria aktuale nuk mund të mbijetojë pa dhunë dhe pa probleme. Deputetja gjithashtu tha se performanca e kësaj qeverie është zero. “Kjo qeveri nuk mundet me … Continued

Kurti: Serbia duhet mbajtur përgjegjëse për krimet e luftës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është deklaruar për miratimin e Ligjit për Institutin për Hulumtimin e Krimeve të Kryera gjatë Luftës. Kurti ka falënderuar të gjithë deputetët që votuan për jetësimin e këtij instituti. “Kemi përjetuar dëme shkatërruese që asnjëherë nuk i kemi matur tamam. As 24 vite pas, nuk kemi shifra që do të … Continued

Peci: Dhuna në Kuvend është instaluar si veprim politik nga VV

Ish-ambasadori i Kosovës në Suedi dhe drejtori aktual i KIPRED-it, Lulzim Peci, ka reaguar për incidentin e dhunës që ndodhi sot në Kuvendin e Kosovës. Peci ka shprehur shqetësimin e tij për ngjarjen e ndodhur sot, duke argumentuar se një incident i tillë nuk ishte surprizë. “Çfarë ndodhi sot ne Kuvendin e Kosovës, aq sa … Continued

Lushtaku: Aksioni ishte simbolik dhe spontan

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Mërgim Lushtaku, ka thënë se nuk e kishte në plan ta sulmonte kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Ai në Pressing të T7, ka thënë se aksioni i tij ishte simbolik dhe spontan. “Bislimi më ka gjuajtur me shishe e cila më ka rënë në gojë. Qëllimi im nuk … Continued

OVL – UÇK-së paralajmëron masa, nuk janë përfshirë në Pagën Minimale

Kuvendi i Kosovës ka votuar për Pagën Minimale, ku nuk janë të përfshirë veteranët. Për këtë ka reaguar Faton Klinaku, ushtrues i detyrës së OVL-UÇK-së. Ai ka thënë se do të takohen organet drejtuese dhe do të ndërmarrin masa. “Siç po e marr vesh nga mediat, pasi u largua opozita nga salla, në terr, deputetët … Continued

Paga minimale bëhet 264 euro

Me 60 vota për, një abstenim dhe asnjë votë kundër, deputetët e pozitës kanë miratuar në Kuvendin e Kosovës, Ligji për pagën minimale. Me këtë ligj, paga minimale do të rritet në 264 euro bruto ose 250 euro neto. Deri tani, paga minimale në Kosovë është ndarë në dy kategori: 130 euro për të punësuarit … Continued

Krasniqi rendit dy prapavija të tensioneve në Kuvend, bën thirrje për zgjedhje

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka reaguar pas përleshjeve mes deputetëve të dy dyja taborëve pozitë-opozitë. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Krasniqi ka thënë se deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës janë ballafaquar me një orkestrim të pastër nga ana e Qeverisë, që, fatkeqësisht, ishte i bazuar në sulme fizike dhe … Continued

Lushtaku: Do t’i përgjigjem ftesës së Prokurorisë, sapo të përfundojë seanca

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku, ka njoftuar për pranimin e ftesës nga Prokuroria Themelore për t’u deklaruar rreth ngjarjes së sotme në Kuvendin e Kosovës. Ai ka bërë të ditur se do t’i përgjigjet ftesës së Themelores, sapo të përfundojë seanca në Kuvend. “Sapo më njoftuan nga zyra e grupit tonë parlamentar … Continued

Abdixhiku: Dhuna në Kuvendin e Kosovës është shëmti

Pas dhunës në Kuvendin e Kosovës ka reaguar edhe Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku. Ai ka shkruar në rrjetin social Facebook se, “Dhuna nuk është mjet, nuk ishte as sot e nuk ishte as dje. Dhuna në Kuvendin e Kosovës është shëmti. Ajo shpërfytyron vet demokracinë dhe kulturën politike për të cilën kemi nevojë si … Continued