Qyteti lindor i Ukrainës që ka rol kyç në qëndresë është pranë rënies

Rusia vazhdon të jetë tejet prezentë në regjionin lindor të Ukrainës, ku edhe i ka fokusuar forcat. Qyteti kyç lindor i Severodonetsk tani është nën terrorin e forcave ruse të cilët po kryejnë një ofensivë të madhe. “Situata në Severodonetsk është sa më e ndërlikuar që të jetë e mundur,” shkroi Guvernatori rajonal i Luhansk, … Continued

Zelensky i bën thirrje BE-së të miratojë paketën e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i bëri thirrje Bashkimit Evropian të hënën që të lërë mënjanë mosmarrëveshjet e brendshme dhe të vazhdojë me planet për të miratuar paketën e gjashtë të sanksioneve të bllokut kundër Rusisë.  Duke iu drejtuar udhëheqësve të BE-së që marrin pjesë në samitin e Këshillit Evropian në Bruksel, Zelensky i bëri thirrje … Continued

Vritet edhe një gazetar gjatë raportimit në Ukrainë

Një gazetar francez është qëlluar dhe vrarë në Ukrainë, gjatë raportimit për ngjarjet e fundit. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti francez Emmanuel Macron, në rrjetin social Twitter. Ai tha se gazetari, Frederic Leclerc-Imhoff ishte në Ukrainë për të treguar për realitetin e luftës. Tutje, ai tha se në bordin e një autobusi humanitar, … Continued