Rama dhe Abazoviq nisen për në Kiev

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe homologu i tij nga Maqedonia e Veriut, Dritan Zbazoviq janë nisur për në kryeqytetin e Ukrainës, në Kiev. Rama përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se janë duke udhëtuar për në Kiev me ftesën e Presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyy. “Për Kiev me ftesë të Presidentit Zelensky”, ka shkruar … Continued

Rusia ofron evakuimin e ukrainasve të bllokuar në Severodondetsk

Qyteti i Severodonetsk është thuajse në duart e ushtrisë ruse edhe pas përpjekjeve ukrainase për të mbajtur pozicionet e tyre. Ushtria ruse ka thënë se do të krijojë një korridor humanitar të mërkurën për të evakuuar civilët e bllokuar në fabrikën kimike Azot në qytetin e rrethuar ukrainas të Severodonetsk, raporton BBC. “Të udhëhequr nga parimet … Continued

Prokurori ukrainas po heton varrin masiv pranë Bucha

Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës ka njoftuar se po heton vdekjen e shtatë civilëve të gjetur me duar të lidhura pas shpine pranë periferisë së Kievit, Bucha. Gjatë një hetimi të pozicioneve të mbajtura nga Rusia në pyllin pranë fshatit Myrotske, autoritetet thanë se trupat e shtatë civilëve me plagë nga armë zjarri dhe duar … Continued

Rusia përparon në rajonin e Kharkivit për herë të parë pas disa javësh

Ushtria ruse ka të ngjarë të ketë bërë përparime të vogla në rajonin e Kharkiv në Ukrainë për herë të parë në disa javë, por përpjekja e saj kryesore mbetet sulmi kundër Severodonetsk në rajonin e Donbasit, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar. Ministria e Mbrojtjes thotë se financimi nga qeveria ruse po … Continued