Ministri i Mbrojtjes i Rusisë: Hapet rruga për të lejuar “trafikun e plotë” midis Rusisë, rajonit të Donbasit dhe Krimesë

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë, ka thënë se është hapur një korridor tokësor për Krimenë e pushtuar nga Rusia, duke lejuar civilët dhe mallrat të kalonin nëpër territorin lindor të Ukrainës. Ministri rus i mbrojtjes, Sergei Shoigu, në një konferencë tha se ushtria është duke punuar me hekurudhat, si dhe tashmë kishte restauruar 1,200 kilometra shina … Continued

Rusia mohon pretendimet për dhunë seksuale në Ukrainë

Gjatë ditës së djeshme pat një mbledhje e zjarrtë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Ambasadori rus u largua nga seanca, pasi vendi i tij u fajësua nga BE për një krizë globale ushqimore me pushtimin e saj, raporton BBC. Por furnizimet globale të ushqimit nuk ishin pika e vetme në rendin e ditës në Nju … Continued

Rusia sanksionon 61 amerikanë të tjerë përfshirë Sekretaren e Thesarit Janet Yellen

Rusia ka vendosur 61 zyrtarë të tjerë amerikanë dhe drejtues kryesorë të mbrojtjes dhe mediave në “listën e ndalimit”, duke i ndaluar ata të hyjnë në vend, tha të hënën Ministria e Jashtme ruse raporton CNN. Lista përfshin krerët e firmave kryesore të mbrojtjes, platformave mediatike, agjencive të vlerësimit dhe kompanive të ndërtimit të avionëve dhe … Continued