Lavrov: Rusia do të përgjigjet nëse SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar dërgojnë raketa me rreze të gjatë

Dy shtetet perëndimore kanë ofruar ndihma ushtarake për ukrainasit që nga fillimi i konfliktit. Por, Rusia do të përgjigjet nëse Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA e furnizojnë Ukrainën me raketa me rreze më të gjatë veprimi. Ministri i Jashtëm rus tha se trupat e tij do t’i përgjigjen dërgimit të raketave me rreze të gjatë … Continued

Rusia humbet një tjetër gjeneral në Donbas

Një gjeneral rus ka vdekur në Donbas, tha media shtetërore ruse, duke cituar kanalin Telegram të një korrespondenti të luftës të dielën.  Gjenerali rus u identifikua si Roman Kutuzov nga media shtetërore ruse dhe Forcat e Armatosura të Ukrainës. “Sipas kanalit Telegram të korrespondentit ushtarak Alexander Sladkov, Kutuzov, një vendas i Forcave Ajrore, i çoi … Continued

Organizat e Menaxhimit të Ukrainës shkruan për gratë ukrainase që po stërviten për çaktivizimin e minave në Kosovë

Gjashtë gratë ukrainase po vazhdojnë trajnimin në Kosovë për të çaktivizuar mjetet shpërthyese në vendin e tyre të shkatërruar nga lufta. Instruktorët po u mësojnë gjashtë grave ukrainase se si të asgjësojnë municionet e pashpërthyera, të tilla si bombat thërrmuese, fushat e minuara dhe mbetje të tjera shpërthyese. Lidhur me këtë ka shkruar edhe faqja … Continued