Kurti: Vetëm sundimi i ligjit mund t’i hapë rrugë zgjedhjeve të parakohshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly, të enjten. Ata kanë biseduar rreth zhvillimeve të fundit në veri të vendit. Sipas njoftimit nga Kryeministria, Kurti i ka thënë se situata këto ditë është përgjithësisht e qetë “sepse nuk ka sulme … Continued

Situata në veri përkeqëson marrëdhëniet mes qytetarëve shqiptarë dhe serbë në Kosovë

Jovana Radosavljevic thotë se ajo mund të “ndiejë” përkeqësimin e marrëdhënieve ndëretnike mes shqiptarëve dhe serbëve, pas krizës së fundit në Kosovë. “Ju mund të shihni ndryshimin në sjelljen e njerëzve. Kjo është diçka që më shqetëson mua”, tha ajo për Al Jazeera nga Leposaviqi. Ajo drejton Iniciativën e Re Sociale, një OJQ në Mitrovicë … Continued

Hill: Kemi probleme me kryeministrin Kurti

Ambasadori amerikan në Beograd Christopher Hill, tha sot se vendet perëndimore e kanë bërë të qartë se Kosova do të përballet me pasoja për shkak të zhvillimeve në veri të vendit, duke theksuar se problemet janë me kryeministrin Albin Kurti. Në një intervistë me shërbimin serb të Zërit të Amerikës ai tha se zoti Kurti … Continued

Molliqaj për draftin e Ramës: Argat për Kurtin, në dëm të Kosovës

Kryetari i Partisë Socialdemokrate (PSD), Dardan Molliqaj, tha se dorëzimi i një draft-statuti nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, është synim për ta shpëtuar kryeministrin Kurti dhe për ta dëmtuar Kosovën. Molliqaj e sheh si mënyrë për t’i riparuar marrëdhëniet e Kurtit me faktorin ndërkombëtarë.Molliqaj konsideron … Continued

Meta: Shqipëria nuk duhet të propozojë politika që duhen zbatuar në Kosovë

Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka reaguar pas draft statutit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, të propozuar nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama. Meta, përmes një postimi në Facëbook, tha se situata e krijuar në mes të Serbisë dhe Kosovës mund të ndihmohet nga Shqipëria vetëm përmes komunikimit të drejtpërdrejtë e konstruktiv me … Continued

​Abbott për situatën në veri: Kosova duhet të dëgjojë këshillat e miqve

Ambasadori britanik, Nicholas Abbott deklaroi se nuk e ka lexuar ende draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe të propozuar nga kryeministri shqiptar, Edi Rama. Sipas tij, Kosova duhet t’i dëgjojë këshillat që vijnë nga miqtë dhe partnerët e saj në lidhje me situatën aktuale në veri. Abbott tha se njësia speciale nuk duhet … Continued

Shqiptarët e Amerikës i shkruajn Blinkenit: SHBA të mos i bëj presion Kosovës

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i është drejtuar me një letër Sekretarit Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken, duke kërkuar nga ky i fundit që të ofroj mbështetje ndaj Kosovës. Komuniteti ka thënë se ata mbështesin fortë Republikën e Kosovës në zbatimin e rendit dhe ligjit, dhe kundër veprimeve të Republikës së Serbisë, ashtu siç ajo drejtpërdrejt ndërhyn në … Continued

Balliu i reagon Ramës për Asociacionin, haptas kundër Kosovës

Deputeti demokrat, Klevis Balliu, ka reaguar sot lidhur me draft-propozimin e Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për Asociacionin, në Paris dhe Berlin tek Macron e Scholz. Balliu shprehet se Rama është haptas kundër Kosovës. Sipas tij, kryeministri është në sytë e gjithkujt në botë si një oficer i Vuçiqit, dhe se sipas tij ai ka … Continued

Reagimet e para nga Kosova, pas draft statutit të propozuar nga Rama

Paraditen e sotme kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi se ka dërguar një Draft për Asociacionin në Paris dhe Berlin tek Macron e Scholz. Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës dhe deputeti i PDK, Enver Hoxhaj, ka komentuar draft-statutin për Asociacionin, ku dhe ka deklaruar se përpjekja e kryeministrit shqiptar sipas tij ka për qëllim të … Continued

A ka draft statut për Asociacionin?

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, sot në Kuvend u pyet nga deputetja e PDK-së Ariana Musliu-Shoshi nëse ka filluar puna për hartimin e draftit të Asociacionit dhe nëse e ka formuar ekipin për ta bërë këtë punë Kurti nuk tha që ka hartuar një draft të tij siç po i kërkohet nga ndërmjetësit, por tha … Continued