Qindra protestues kundër kryeministrit izraelit

  Është tensionuar më tej në Izrael, ku një tjetër protestë është zhvilluar kundër qeverisë dhe kryeministrit Netanyahu në veçanti. Qindra protestues, pjesa më e madhe e të cilëve familjarë të pengjeve të rrëmbyera nga Hamasi, u grumbulluan përpara shtëpisë së kreut të qeverisë në Jeruzalem dhe disa prej tyre tentuan të hynin brenda saj. … Continued

FOTO/ Militantët e Hamas, terror në qytetet e Izraelit, vrasin civilët

Hamasi e sulmoi Izraelin mëngjesin e kësaj të shtune në disa drejtime. Besohet se militantët palestinezë lëshuan nga Gaza në drejtim të Izraelit plot 5 mijë raketa. Po ashtu, militantët të armatosur arritën te thyenin rrethimin në kufi dhe janë futur në brendësi të territorit izraelit. Ata kanë sulmuar edhe një stacion policie pranë kufirit … Continued

Izraeli: Do ta fitojmë luftën!

Izraeli ka pranuar se ndodhet nën sulmin e raketave të Hamasit si asnjëherë më parë. Ushtria izraelite paralajmëroi izraelitët që jetojnë pranë Gazës të qëndrojnë në shtëpitë e tyre ose të shkojnë në një vendstrehim të sigurtë. “Në orën e fundit, organizata terroriste Hamas kishte filluar një gjuajtje masive të raketave nga Rripi i Gazës … Continued

Hamas: Sulmi, përgjigje për mizoritë e Izraelit në dekada!

Zëdhënësi i Hamas, Khaled Qadom i tha Al Jazeera se operacioni është një përgjigje ndaj të gjitha shkeljeve që palestinezët kanë vuajtuar në dekada. “Ne duam që komuniteti ndërkombëtar të ndalojë mizoritë në Gaza, kundër popullit palestinez, vendeve tona të shenjta si Al-Aqsa. Të gjitha këto janë arsyeja për fillimin e kësaj beteje,” tha ai. “Kjo … Continued

Rritet numri i viktimave në Izrael nga sulmet e militantëve të Hamas

Forcat e armatosura izraelite po vazhdojnë luftimet me militantë brenda territorit të Izraelit ndërsa forcat ajrore godasin objektiva të Hamasit në Rripin e Gazës. Në Izrael numri i viktimave deri tani, sipas CNN, llogaritet në 200, ndërsa mijëra të tjerë kanë mbetur të plagosur. Ndërsa në Gaza numri i të vdekurve, sipas Ministrisë së Shëndetësisë … Continued

Biden e dënoi sulmin kundër Izraelit nga terroristët e Hamasit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden e dënoi “sulmin e tmerrshëm kundër Izraelit nga terroristët e Hamasit”, ndërsa njoftoi se kishte biseduar me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu. Sipas një deklarate të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë, Presidenti Biden i tha udhëheqësit izraelit se “ne jemi të gatshëm t’i ofrojmë qeverisë dhe popullit izraelit të … Continued

Shpallet gjendja e jashtëzakonshme në jug të Izraelit

Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme në jug të vendit, brenda 80 kilometrave nga Rripi i Gazës. Kjo i lejon atij të kufizojë grumbullimet dhe të mbyllë disa zona, e cila përfshin gjithashtu qytetet e Tel Avivit dhe Beersheba. Sot, si çdo të shtunë që nga fundi i vitit … Continued

Mahmoud Abbas: Palestinezët kanë të drejtë të mbrohen kundër terrorit izraelit!

“Palestinezët kanë të drejtë të mbrohen kundër “terrorit të kolonëve dhe trupave pushtuese””. Kjo është deklarata e parë publike nga Mahmoud Abbas, presidenti i Autoritetit Palestinez në Ramallah, Bregu Perëndimor i pushtuar. Abbas tha se populli palestinez ka të drejtë të mbrohet kundër “terrorit të kolonëve dhe trupave pushtuese“, citoi atë agjencia e lajmeve WAFA. Udhëheqësi … Continued

Izraeli: Hamasi ka marrë pengje, ka vrarë ushtarë!

Izraeli konfiron se militantët palestinezë kanë marrë peng shtetas izraelitë. Numri i pengjeve përditësohet nga ora në orë, ku deri më tani numri zyrtar i të rrëmbyerve nga Hamasi është 33. Midis tyre janë civilë dhe ushtarë. Zëdhënësi i Hamasit, Khaled Qadomi tha për Al-Jazeera se nuk kanë marrë “pengje” por “të burgosur lufte. “Ne … Continued