BE po punon për eksportimin e grurit nga Ukraina përmes Rumanisë, thotë Macron, premton që do të vizitojë Rusinë pa “gjeste” nga Putin

“Unë nuk do të shkoj vetëm kështu,” tha Macron në një intervistë ekskluzive për kanalin televiziv francez TF1 nga Kievi. Presidenti francez tha se do të vazhdojë të angazhohet me Putinin për çështje humanitare, duke përfshirë të burgosurit dhe sigurinë ushqimore. Macron tha se beson se marrëdhënia e tij me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky nuk … Continued

Zelensky : Ukraina është e gatshme të punojë për t’u bashkuar me BE-në, por ka nevojë për armë më të fuqishme për të mposhtur rusët

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha të enjten se pushtimi i Rusisë ka një qëllim “të thyejë Ukrainën dhe të thyejë të gjithë Evropën përmes Ukrainës” raporton CNN. Gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Kiev me kancelarin gjerman Olaf Scholz, presidentin francez Emmanuel Macron, kryeministrin italian Mario Draghi dhe presidentin rumun Klaus Iohannis, Zelensky … Continued

10,000 civilë të bllokuar në Severodonetsk

Rreth 10,000 civilë janë bllokuar në qytetin ukrainas të sulmuar, Severodonetsk, ku luftimet janë ndezur për javë të tëra, tha guvernatori lokal. “Nga 100,000 banorë, rreth 10,000 mbeten,” tha guvernatori rajonal i Luhansk Sergei Haidai në Telegram. Ai tha se ushtria ukrainase “po e mban armikun sa më shumë që të jetë e mundur” në … Continued