Lajme

Zelensky do të flasë në samitet e G7-tës dhe NATO-s

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky praktikisht do t’i drejtohet samiteve të G7-tës dhe NATO-s që do të zhvillohen gjatë javës së ardhshme.

Kështu kanë njoftuar zyrtarë të lartë të administratës amerikane.

Sipas zyrtarëve, në G7, Biden do të zbulojë hapat së bashku me liderët e tjerë për të rritur presionin ndaj Rusisë për pushtimin e saj.

G7

Ndërsa në NATO, SHBA do të shpallë masat për të forcuar sigurinë evropiane, krahas kontributeve të reja të pritshme nga aleatët.

Zyrtarët nuk pranuan të detajojnë se çfarë, nëse ka, sanksione të reja do të shpallte administrata, në bashkëpunim me aleatët e G7 kundër Rusisë.

Megjithatë, ata pranuan se zyrtarët presin që Ukraina të jetë në ballë të bisedave dhe presin që të paraqesin një grup konkret propozimesh për të rritur presionin ndaj Rusisë për të mbështetur Ukrainën gjatë samitit./Shqip.com