Sport Ndërkombëtar

Xhaka flet për ndeshjen ndaj Serbisë dhe del kundër gjestit të Gjermanisë

Futbollisti shqiptar Granit Xhaka, ka folur para ndeshjes hapëse të Zvicrës ndaj Kamerunit në Kupën e Botës në Katar.

Ndër të tjera, futbollisti me origjinë nga Kosova u pyet edhe për ndeshjen që Zvicra do ta zhvillojë ndaj Serbisë më 2 dhjetor.

“Bëhet fjalë për futbollin, duhet të kujdesemi për veten. Të dyja përfaqësueset duam fitore. Kjo është më e rëndësishmja. Ne jemi këtu për të luajtur futboll, kjo është gjëja më e rëndësishme”, ka thënë Xhaka në konferencën për media të mërkurën.

Kujtojmë se në Botërorin e vitit 2018, Xhaka bëri shqiponjën në ndeshjen ndaj Serbisë, pasi realizoi gol spektakolar.

Xhaka del kundër gjestit të Gjermanisë, ky është komenti i tij.

Zvicra ishte një nga shtatë skuadrat evropiane, kapitenët e të cilëve do të mbanin shiritin në krahë në mbështetje të personave LGBTQ në Botërorin në Katar, ku homoseksualiteti është i paligjshëm.

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, tha të mërkurën se skuadra e tij nuk duhej të kopjonte protestën e Gjermanisë kundër qëndrimit të FIFA-s lidhur me shiritin e kapitenit.

Gjermania u rreshtua për foton e ekipit të saj përpara një humbjeje shokuese 2-1 ndaj Japonisë, duke bërë gjestin pasi braktisën planet që kapiteni Manuel Neuer të vishte shiritin “OneLove” pas kërcënimeve për masa disiplinore në fushë nga FIFA.

“Unë nuk mendoj se ne duhet të bëjmë asgjë si ekipi zviceran. Ne duhet të respektojmë rregullat dhe të përqendrohemi në futbollin tonë, kjo është gjithçka që kam ndërmend të bëj. Ne duhet të luajmë futboll dhe të mos i japim mësime askujt”, u tha kapiteni Xhaka gazetarëve përpara ndeshjes hapëse të Grupit G të ekipit të tij kundër Kamerunit.

/Shqip.com