Lajme

Vrau babanë, 19-vjeçarja studente e Ekonomikut, sherri nisi pasi e reja refuzoi fejesën me emigrantin

DURRËS – Zbardhen të tjera detaje në lidhje me krimin e rëndë që tronditi sot opinionin publik shqiptar. Një 19-vjeçare dyshohet se ka vrarë babain e saj, pasi ky i fundit donte që ta fejonte me një djalë nga fshati i saj, Shënavlash, në Durrës, por që ishte emigrant.

Vajza mësohet se ishte studente në vitin e parë në Ekonomi-Biznes dhe nuk pranonte që të fejohej, pasi donte të vazhdonte shkollën.

Policia kishte dyshime se kishte të bënte me një ngjarje kriminale dhe nisi marrjen në pyetje të gjithë familjes dhe ajo që ka treguar ngjarjen ka qenë vajza 19-vjeçare, e cila pasi është marrë disa herë në pyetje ka treguar se ajo ka vrarë babanë e saj sepse donte ta fejonte pa dëshirë dhe kishin pasur konflikte edhe më parë.

Sipas dëshmisë së saj ajo ka deklaruar se e ka vrarë babanë pranë banesës në kasolle me një pistoletë për të cilën ajo pretendon se e mbante i ati pasi ky i fundit punonte si roje nate.

E bija në dëshmi deklaron se pasi e ka vrarë me armë zjarri. Pasi e ka vrarë babain, Hygerta Meta e mblodhi me qese plastike dhe e ka varrosur të atin 50-vjeçar Pëllumb Meta po në kasolle.

Familja përbëhej nga 5 pjesëtar, 3 fëmijët (2 djem dhe vajza) dhe 50 vjeçari dhe gruaja e tij, të cilët jetonin në fshatin Shënavlash.

Një nga djemtë ka bërë denoncim se babai ka humbur dhe policia ka nisur hetimet dhe kontrollet dhe kanë gjetur fillimisht makinën e të ndjerit të parkuar në aksin Shënavlash-Parku Rinia që ishte shumë larg nga banesa e tij.

Policia po vijon hetimet për të zbardhur plotësisht ngjarjen sepse dyshon se mund të ketë edhe bashkëpunëtorë.

Është bërë zhvarrosja e trupit të 50-vjeçarit dhe nga kqyrja paraprake është vërejtur që e kishin lidhur me litar para se ta varrosnin.

/Shqip.com