Teknologji

Ushtria amerikane ‘zihet’ duke krijuar llogari false në Facebook e Instagram

Ushtria amerikane ka krijuar llogari të rreme në Facebook dhe Instagram në një përpjekje për të mashtruar njerëzit, ka thënë kompania Meta.

Ekspertët e sigurisë në Meta gjetën “disa grupe” llogarish të rreme në platformë, të cilat paraqiteshin si llogari në dukje legjitime.

Llogaritë ishin të pranishme jo vetëm në platformat e vetë Metës, por në një sërë rrjetesh të tjera, duke përfshirë Tëitter, YouTube dhe Telegram.

Ato u përdorën për të shtyrë narrativat pro-perëndimore në të gjithë botën.

“Megjithëse personat që qëndronin pas këtij operacioni, u përpoqën të fshihnin identitetin dhe koordinimin e tyre, hetimi ynë gjeti lidhje me individë të lidhur me ushtrinë amerikane”, tha Meta në një raport të quajtur “Adversarial Threat Report”, i cili detajon përpjekjet e ekipeve të tij të sigurisë për të ndaluar një të tillë. fushata mashtruese.

Postimet u fokusuan në një sërë vendesh si: Afganistani, Algjeria, Irani, Iraku, Kazakistani, Kirgistani, Rusia, Somalia, Siria, Taxhikistani, Uzbekistani dhe Jemeni.

“Shumica e postimeve të këtij operacioni kishin pak ose aspak angazhim nga komunitetet autentike”, thotë raporti.

Disa prej tyre u zbuluan dhe u çaktivizuan nga sistemet e automatizuara.

/Shqip.com